Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-10-09, 22:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Επειτα απο λιγες μερες η αμμος θα ειναι ομοιομορφη σε ολο τον πυθμενα. Δεν εχει νοημα το αμφιθεατρικο στησιμο.
Οι πετρες σου ειναι λιγες .... Νομιζω οτι καλο θα ηταν να προσθετες μερικες ακομα. Να υπολογιζεις οτι ανα πασα στιγμη το καθε ψαρι του ενυδρειου σου θα πρεπει να εχει την δυνατοτητα να κρυβεται. Αν δεν μπορει να το κανει αυτο τοτε θα στρεσαριστει και πιθανον να ασθενειες να κανουν την εμφανιση τους.
Επίσης παρατηρω οτι οι πετρες σου δεν εχουν πολλα κενα, ή κρυψωνες για τα ψαρια. (μπορει βεβαια και η φωτος να με ξεγελανε....).

Δες εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=malawi
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=malawi
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=malawi
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=malawi
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-10-09, 23:19
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Το οτι χρειάζεται περισσότερες πέτρες, το καταλαβαίνω. Όμως, με τα δεδομένα οτι α)δεν μπορώ επι του παρόντος να αγοράσω πλάτη και β) οι πέτρες "δεν κάνει" να ακουμπάνε το τζάμι, τα περιθώρια στένεψαν αρκετά. Σκόπευα να φτάσω τις πέτρες μέχρι τέρμα πάνω, όμως με τις συγκεκριμένες πέτρες που βρήκα, ήταν αδύνατον... Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω τραγάνες, όμως μέχρι να βρω... Πήγα και σε μερικά μαγαζιά στο Ηράκλειο μήπως βρω κάτι καλύτερο αλλά δεν στάθηκα τυχερός.
Πάντως αν συνυπολογίσουμε οτι θα μπουν στην αρχή 4 και μετά απο περίπου ένα μήνα άλλα 4 ψαράκια, νομίζω οτι δεν έχω θέμα με τις κρυψώνες, υπάρχουν αρκετές και πράγματι δεν φαίνονται όλες στις φωτογραφίες. Μόλις ξεθαμπώσει το νερό θα προσπαθήσω να τις δείξω. Σίγουρα, μέχρι να φτάσουν το τελικό τους μέγεθος δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Πάντως, λόγω του οτι είμαι στην αρχή, δεν θα το αφήσω έτσι για πολύ καιρό, κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα το κάνω ακόμη καλύτερο και με ιδανικότερες συνθήκες για τους κατοίκους του. Κάθε αρχη και δύσκολη.
Για την εμπειρία μου (ανύπαρκτη), θέλω να πιστεύω οτι είμαι τουλάχιστον σε καλό δρόμο

Να είσαι καλά!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-10-09, 01:33
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Για του λόγου του αληθές, βάζω μερικές εικόνες απο κρυψώνες. Η κάμερά δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο και πάλι δεν φαίνονται καθαρά. Αυτές είναι μόνο μερικές ορατές απο την εμπρός πλευρά, απο πίσω δεν έχω πρόσβαση, σχεδόν ακουμπάει στον τοίχο. Με το μάτι βλέπω κι' άλλες κρυψώνες που δεν πιάνει η κάμερα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04383.JPG
Εμφανίσεις:  253
Μέγεθος:  97,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04382.JPG
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  100,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04386.JPG
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  102,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04381.JPG
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  121,2 KB  
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-10-09, 20:58
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Update

Καλησπέρα!

Πέρασαν σχεδόν 2 μέρες απο τη στιγμή που έβαλα νερό συν το φίλτρο με ένα σφουγγάρι στην αρχή και μετά άνθρακα τον οποίο είχα πάρει μαζί με το ενυδρείο σε "κόκκους", τον έβαλα σε τούλι (ελλείψει κάλτσας) και έχω δύο νέες αποριες (αλίμονο που δεν θα είχα δηλαδή)...

1. Πήρε περίπου 1,5 ημέρα για να φύγει η "θολούρα". Έπειτα, παρατηρόντας το κάτω απο την επιφάνεια, φαινόταν καθαρά μια "γλίτσα" λευκή, σε όλη την επιφάνεια εκτός ενός μέρους όπου βγάζει το νερό το φίλτρο. Διάβασα διάφορους λόγους μου μπορεί να γίνει αυτό, και, παρότι δεν υπάρχει τίποτα το ζωντανό μεσα, είδα οτι η λύση που προτείνουν οι περισσότεροι είναι καλύτερη κυκλοφορία του νερού. Έτσι πρόσθεσα έναν κυκλοφορητή να κοιτάζει προς την επιφάνεια. Θα αλλάξει κάτι;

2. Μετά που έβαλα τον κυκλοφορητή και λόγω της ανατάραξης προφανώς (μιας και μετακίνησα και μερικές πετρούλες) , το νερό πήρε ξανά την "αρχική" του μορφή, πολύ θαμπό δηλαδη... Η απορία είναι, σε κάθε αλλαγή νερού π.χ. ή οτιδήποτε άλλη αλλαγή εντος του ενυδρείου, θα έχει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα (θολούρα) ή συνέβη επειδή είναι ακόμα αρχή;

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-10-09, 21:23
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

προσεχε με το φιλτρο σου.τραβαει απο κατω δεξια κ ισως με τις πολλες πετρες να μην τραβαει καλα!παντος εγινε πολυ ωραιο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-10-09, 21:30
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, όταν ξεθαμπώσει, μπει χαρτονάκι και τα ψαράκια, πιστεύω θα είναι αρκετά καλό!
Τώρα για το φίλτρο, έχει μεν πέτρες εκεί κοντα στην εισαγωγή, όμως δεν επηρρεάζουν τη ροή καθόλου. Το λέω με κριτήριο το πως δούλευε και πριν, βλέπω την ποσότητα νερού που βγάζει και είναι το ίδιο πράγμα.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-10-09, 21:49
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

2. οχι ....ειναι αρχη ακομα. Αργοτερα δεν θα εχεις θολουρα με τισ αλλαγες.
1. Ριχνεις τιποτα τροφή για στρωσιμο ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-10-09, 22:07
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Όχι, δεν ρίχνω απολύτως τίποτα, ούτε τροφή, ούτε ζουμιά...μόνο άνθρακας στο φίλτρο... Το βιολογικό υλικό που είχε απο πριν και το είχα στρώσει, βρίσκεται μέσα στο νερό, σε ένα μικρότερο ενυδρείο (90λτ) που λειτουργεί με ζωοτοκα, θέλω να πιστεύω οτι έτσι το κρατάω "ζωντανό".

Μου έφυγε ένα βάρος με την θολούρα, thanks!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-10-09, 00:37
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Πέρασαν 2 ακόμη μέρες και όσο πλησιάζει η μέρα που θα βάλω τα πρώτα ψαράκια (Πέμπτη βράδυ κατά πάσα πιθανότητα), έχω μερικές ακόμη απορίες...

1. Στο ενυδρείο έχει μπει νερό και στο φίλτρο άνθρακας για να το καθαρίσει. Σκέφτομαι αύριο να κάνω μια αλλαγή νερού (~50%) και να αντικαταστήσω τον άνθρακα, σωστό;

2. Η "γλίτσα" δεν έφυγε ακόμη αν και έβαλα έναν ακόμη κυκλοφορητή (Προσωρινά) . Θα βοηθήσει η αλλαγή νερού;

3. Δεν έχει κανένα νόημα να κάνω μετρήσεις πριν μπολιάσω φαντάζομαι... Μονάχα μια βοήθεια σχετικά με τη σειρά που θα κάνω τις κινήσεις. Το βιολογικό υλικό το έχω σε νερό τρέχοντος ενυδρειου, στρωμένο φυσικά. Θεωρείται δεδομένο οτι έχει κρατήσει τη βιολογία; Έπειτα, όταν θα έχω τα ψαράκια, θα κάνω μια ακόμη αλλαγή νερού (~70%), θα ρίξω αντιχλώριο, θα βάλω το βιολογικό υλικό στην θέση του μέσα στο φίλτρο και τέλος θα βάλω τα ψαράκια, τα λέω με τη σωστή σειρά; παραλείπω κάτι;

4. Τέλος, θα πάρω μια απο αυτές τις μέρες ένα 2217 (απο την αγγελία του φίλου MiziGr) με σκοπό να αντικαταστήσω το εσωτερικό που μου "κλέβει" πολύτιμο χώρο. Ξέρω οτι σίγουρα είναι καλύτερα να κρατήσω και τα δύο, όμως μιας και το σκεπτικό είναι η εξοικονόμηση χώρου, δεν μπορεί να με καλύψει το 2217 μόνο του; Αυτό με δεδομένο οτι επι της παρούσης δεν μπορώ να πάρω και 2ο εξωτερικό.

Συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την υπομονή σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-10-09, 10:34
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Μιας και ειμαστε στην ιδια κατασταση με τον φιλο persival . Και θα κανω πανω κατω και γω τα ιδια σε καμια 10αρια μερες . εχω καποιες απορροιες !

1.Το πλυσιμο τις αμμου μονο με νερο βρυσης ,μεχρι να σταματησει να αφριζει;

2.Φενιζολ , το μπλε για οικοδομες , οχι ασπρο ...;

Αυτα τα ολιγα....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-10-09, 11:47
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και ειμαστε στην ιδια κατασταση με τον φιλο persival . Και θα κανω πανω κατω και γω τα ιδια σε καμια 10αρια μερες . εχω καποιες απορροιες !
ο
1.Το πλυσιμο τις αμμου μονο με νερο βρυσης ,μεχρι να σταματησει να αφριζει;

2.Φενιζολ , το μπλε για οικοδομες , οχι ασπρο ...;

Αυτα τα ολιγα....

Για μενα καλητερα θα ηταν...

Να βαζατε αμμο θαλασσας απο καθαρη παραλια ενοητε,και οχι οικοδομικη(ειναι πολυ σκουρη και φαινεται σαν λασπη) Αποψη μου.
Επισης να βαζετε 2 η και 3 ηδη αμμου διαφορετικης κοκκομετριας η και χρωματος(για να μην γινετε μια συμπαγη μαζα στο τελος)

Πλυσιμο τις αμμου μονο με νερο βρυσης ,μεχρι να σταματησει να αφριζει και να εχει θολουρα(οσο γινετε)αυτο να γινετε στην αυλη με λαστιχο και αφθονο νερο γιατι αν δεν γινει σωστα απο την αρχη μετα μια ζωη θα σας θολωνει το νερο και θα λετε τι φταιει.

Φελιζολ , το μπλε για οικοδομες , οχι ασπρο.
καλο ειναι να το κολλατε,και να αφησετε περιμετρικα τον τζαμιων κενο 3 δαχτυλα για να μην φαινεται το φελιζολ φατσα καρτα στην προσοψη του ενυδρειου.(η κοψτε το φαλτσαριστα να σβηνει στην φατσα του ενυδρειου)

αυτα τα ολιγα...και απο μενα.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-10-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εγω εχω ψιλοκοκκο χαλικι , αλλα πολυ ψιλο ,χρωματος οχρας , τωρα που ειναι μεσα οι αφρικανες μια χαρα σκαβουν εαν βαλω και αμμο μαζι ;;
Εχω την εντυπωση οτι η οικοδομικη μαζευετε απο μεγαλυτερο βαθος και γι αυτο ειναι πιο καθαρη !
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-10-09, 12:11
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Κι εγώ οικοδόμικη έβαλα αφού είδα οτι δεν είναι λίγοι αυτοί που το συνιστούν, διαβάζοντας παααααρα πολλά topics. Όπως επίσης και για το κόλλημα του φελιζόλ, απλά ακολούθησα την άποψη των πολλών. Όμως για να μην ξεχνιόμαστε:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρασαν 2 ακόμη μέρες και όσο πλησιάζει η μέρα που θα βάλω τα πρώτα ψαράκια (Πέμπτη βράδυ κατά πάσα πιθανότητα), έχω μερικές ακόμη απορίες...

1. Στο ενυδρείο έχει μπει νερό και στο φίλτρο άνθρακας για να το καθαρίσει. Σκέφτομαι αύριο να κάνω μια αλλαγή νερού (~50%) και να αντικαταστήσω τον άνθρακα, σωστό;

2. Η "γλίτσα" δεν έφυγε ακόμη αν και έβαλα έναν ακόμη κυκλοφορητή (Προσωρινά) . Θα βοηθήσει η αλλαγή νερού;

3. Δεν έχει κανένα νόημα να κάνω μετρήσεις πριν μπολιάσω φαντάζομαι... Μονάχα μια βοήθεια σχετικά με τη σειρά που θα κάνω τις κινήσεις. Το βιολογικό υλικό το έχω σε νερό τρέχοντος ενυδρειου, στρωμένο φυσικά. Θεωρείται δεδομένο οτι έχει κρατήσει τη βιολογία; Έπειτα, όταν θα έχω τα ψαράκια, θα κάνω μια ακόμη αλλαγή νερού (~70%), θα ρίξω αντιχλώριο, θα βάλω το βιολογικό υλικό στην θέση του μέσα στο φίλτρο και τέλος θα βάλω τα ψαράκια, τα λέω με τη σωστή σειρά; παραλείπω κάτι;

4. Τέλος, θα πάρω μια απο αυτές τις μέρες ένα 2217 (απο την αγγελία του φίλου MiziGr) με σκοπό να αντικαταστήσω το εσωτερικό που μου "κλέβει" πολύτιμο χώρο. Ξέρω οτι σίγουρα είναι καλύτερα να κρατήσω και τα δύο, όμως μιας και το σκεπτικό είναι η εξοικονόμηση χώρου, δεν μπορεί να με καλύψει το 2217 μόνο του; Αυτό με δεδομένο οτι επι της παρούσης δεν μπορώ να πάρω και 2ο εξωτερικό.

Συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την υπομονή σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-10-09, 12:13
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω ψιλοκοκκο χαλικι , αλλα πολυ ψιλο ,χρωματος οχρας , τωρα που ειναι μεσα οι αφρικανες μια χαρα σκαβουν εαν βαλω και αμμο μαζι ;;
Εχω την εντυπωση οτι η οικοδομικη μαζευετε απο μεγαλυτερο βαθος και γι αυτο ειναι πιο καθαρη !
ναι ειναι πιο καθαρη δεν το συζηταω,απλα απο θεμα εμφανισεις δεν μου αρεσει

μπορεις να βαλεις και αμμο απο πανω δεν πειραζει
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-10-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Πρεπει να βαλω φενιζολ και θα το αδειασω τελειως!!!
Σορρυ Περσι....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρασαν 2 ακόμη μέρες και όσο πλησιάζει η μέρα που θα βάλω τα πρώτα ψαράκια (Πέμπτη βράδυ κατά πάσα πιθανότητα), έχω μερικές ακόμη απορίες...

1. Στο ενυδρείο έχει μπει νερό και στο φίλτρο άνθρακας για να το καθαρίσει. Σκέφτομαι αύριο να κάνω μια αλλαγή νερού (~50%) και να αντικαταστήσω τον άνθρακα, σωστό;

2. Η "γλίτσα" δεν έφυγε ακόμη αν και έβαλα έναν ακόμη κυκλοφορητή (Προσωρινά) . Θα βοηθήσει η αλλαγή νερού;

3. Δεν έχει κανένα νόημα να κάνω μετρήσεις πριν μπολιάσω φαντάζομαι... Μονάχα μια βοήθεια σχετικά με τη σειρά που θα κάνω τις κινήσεις. Το βιολογικό υλικό το έχω σε νερό τρέχοντος ενυδρειου, στρωμένο φυσικά. Θεωρείται δεδομένο οτι έχει κρατήσει τη βιολογία; Έπειτα, όταν θα έχω τα ψαράκια, θα κάνω μια ακόμη αλλαγή νερού (~70%), θα ρίξω αντιχλώριο, θα βάλω το βιολογικό υλικό στην θέση του μέσα στο φίλτρο και τέλος θα βάλω τα ψαράκια, τα λέω με τη σωστή σειρά; παραλείπω κάτι;

4. Τέλος, θα πάρω μια απο αυτές τις μέρες ένα 2217 (απο την αγγελία του φίλου MiziGr) με σκοπό να αντικαταστήσω το εσωτερικό που μου "κλέβει" πολύτιμο χώρο. Ξέρω οτι σίγουρα είναι καλύτερα να κρατήσω και τα δύο, όμως μιας και το σκεπτικό είναι η εξοικονόμηση χώρου, δεν μπορεί να με καλύψει το 2217 μόνο του; Αυτό με δεδομένο οτι επι της παρούσης δεν μπορώ να πάρω και 2ο εξωτερικό.

Συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την υπομονή σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-10-09, 12:53
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

1) Σωστο
2) ναι
3)Καλα τα λες.....τη βιολογια ελπιζω να την ταιζες μεχρι τωρα ε ?
4)λογικα σε κραταει
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-10-09, 13:26
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Σωστο
2) ναι
3)Καλα τα λες.....τη βιολογια ελπιζω να την ταιζες μεχρι τωρα ε ?
4)λογικα σε κραταει
Όταν λέμε την "τάιζα", είναι σε ενυδρείο με ψαράκια. Αν εννοείς να έριχνα τροφή τότε ναι
Ελπίζω αυτό να εννοείς!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-10-09, 14:08
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να βαλω φενιζολ και θα το αδειασω τελειως!!!
Σορρυ Περσι....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Σωστο
2) ναι
3)Καλα τα λες.....τη βιολογια ελπιζω να την ταιζες μεχρι τωρα ε ?
4)λογικα σε κραταει
Επέτρεψε μου να διαφωνίσω με το 1) Σωστό

Καταρχάς για πιο λόγο η αλλαγή νερού αφού δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα και ούτε θα επιταχυνθεί η διασικασία στρωσήματος, στην καλύτερη περίπτωση και με μπόλι θέλουμε τουλάχιστον 10 μέρες για να σταθεροποιηθούν οι τιμές ώστε να βάλουμε τα πρώτα ψαράκια και να αρχίσουμε τις αλλαγές νερού, σε κάθε περίπτωση κάνουμε μετρήσεις καθημερινά και

ο άνθρακας μπορεί να κρατήσει από 4 μέχρι και 6 εβδομάδες ανάλογα την ποιότητα, δεν χρειάζεται αντικατάσταση σε μερικές μέρες
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-10-09, 14:44
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
αταρχάς για πιο λόγο η αλλαγή νερού αφού δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα και ούτε θα επιταχυνθεί η διασικασία στρωσήματος, στην καλύτερη περίπτωση και με μπόλι θέλουμε τουλάχιστον 10 μέρες για να σταθεροποιηθούν οι τιμές ώστε να βάλουμε τα πρώτα ψαράκια και να αρχίσουμε τις αλλαγές νερού
Καταρχας η απαντηση μου αναφεροταν στο ποστ 39.... δεν καταλαβα γιατι κανεις qyote την απαντηση του Roussaks

Απο τη στιγμη που θα βαλεις το μπόλι πρεπει να προσθεσεις ψάρια αμέσως.....και όχι να περιμενεις 10 ημέρες. Απλά θα πρεπει να προσθέσουμε ψαρια σιγά σιγά μέχρι ώστε να αναπτυχθεί βιολογία παράλληλα τόσο ώστε να ωστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε περισσότερα ψάρια. Αν δεν βάλεις ψάρια τότε το μπολι παει περιπατο.....
Αλλαγή νερού πράγματι δεν χρειαζεται να κανεις αλλά δεν ειναι και λαθος...

Ο ανθρακας δεν έχει νοημα να υπαρχει στο φιλτρο μετα από 2-3 ημέρες....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-10-09, 15:06
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Αλλαγή θα κάνω, έστω και για να βοηθήσει να φύγει αυτή η γλίτσα στην επιφάνεια...
Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει στρώσιμο για να πεις οτι χάνεις κάτι με την αλλαγή νερού, έτσι νομίζω τουλάχιστον.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-10-09, 15:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι σχεση εχει το στρωσιμο με την αλλαγη νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-10-09, 15:40
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχεση εχει το στρωσιμο με την αλλαγη νερου?
Είχα διαβάσει σε ένα τοπικ περί στρωσίματος ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 ) και σε κάποιο σημείο (Στη μέθοδο 3) λέει στο τέλος "κάνουμε και μια αλλαγή νερού 95%" και είμαστε έτοιμοι κλπ.

Στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν έχει σχέση, απλά ανέφερα οτι δεν βρίσκομαι σε περίοδο στρωσίματος και δεν υπάρχει φόβος να "χαλάσει" κάτι στη χημεία του νερού.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-10-09, 15:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στο τοπικ περι στρωσιματος την αλλαγη την κανουμε για να κατεβουν τα ΠΟΛΛΑ νιτρικα.
Το νερο δεν εχει καμμια σχεση με το στρωσιμο ενος ενυδρειου.
Με αλλα λογια δεν υπαρχει στρωμενο ή αστρωτο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-10-09, 16:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας η απαντηση μου αναφεροταν στο ποστ 39.... δεν καταλαβα γιατι κανεις qyote την απαντηση του Roussaks

Απο τη στιγμη που θα βαλεις το μπόλι πρεπει να προσθεσεις ψάρια αμέσως.....και όχι να περιμενεις 10 ημέρες. Απλά θα πρεπει να προσθέσουμε ψαρια σιγά σιγά μέχρι ώστε να αναπτυχθεί βιολογία παράλληλα τόσο ώστε να ωστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε περισσότερα ψάρια. Αν δεν βάλεις ψάρια τότε το μπολι παει περιπατο.....
Αλλαγή νερού πράγματι δεν χρειαζεται να κανεις αλλά δεν ειναι και λαθος...

Ο ανθρακας δεν έχει νοημα να υπαρχει στο φιλτρο μετα από 2-3 ημέρες....
Συγνώμη λάθος η επισύναψη της απάντησης του Roussaks

Αν βάλεις ψάρια σε νεοστημένο ενυδρείο κάνεις στρώσιμο με ψάρια, κατά την γνώμη μου ταλαιπωρείς τα ζωντανά έστω κι αν έχεις μπόλι, το μπόλι δεν στρώνει το ενυδρείο αμέσως, το καλύτερο στρώσιμο είναι ..περιμένοντας

Στον άνθρακα αναφέρθηκα για το όριο ζωής γιατί ο φίλος μας ανέφερα ότι θα το αντικαταστήσει και όχι να τον βγάλει τελείως, όντως θα πρέπει μετά από μερικές μέρες να τον βγάλει και να μην βάλει άλλο εκτός κι αν συντρέχει λόγος για χημικό φιλτράρισμα
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-10-09, 16:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλεις ψάρια σε νεοστημένο ενυδρείο κάνεις στρώσιμο με ψάρια, κατά την γνώμη μου ταλαιπωρείς τα ζωντανά έστω κι αν έχεις μπόλι, το μπόλι δεν στρώνει το ενυδρείο αμέσως, το καλύτερο στρώσιμο είναι ..περιμένοντας
Εδω θα διαφωνησω πληρως.
Το μπολι προσφερει αρκετη βιολογια ωστε να μπορεσει να μεταβολησει αμεσα φυσιολογικες ποσοτητες αμμωνιας που εκκρινονται απο τα ψαρια.
Οποτε οταν βαλουμε μπολι μπορουμε (αλλα και πρεπει) να προσθεσουμε αμεσως ψαρια. (το πολυ πολυ να καθυστερησουμε λιγο το τελικο στοκαρισμα)

Οι περισσοτεροι χομπιστες που εχουν ηδη ενα ενυδρειο συχνα ακολουθουν αυτη τη μεθοδο και δεν εχει παρατηρηθει ποτε προβλημα.

Και αν συζητησουμε για αναμονη, τοτε θα συμφωνησω οτι ενα ενυδρειο 6μηνου ειναι καλυτερο απο ενα φρεσκομπολιασμενο, αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-10-09, 16:20
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Νομίζω λέμε το ίδιο πράγμα,
να προσπαθήσω ξανά με απλά λόγια,
όταν βάζουμε μπόλι έχουμε μια μικρή ποσότητα βιολογίας και σε καμία περίπτωση δεν στοκάρουμε το ενυδρείο μας με την πλήρη δυνατότητα του αλλά το πολύ το 1/3 της ολικής χωρητικότητας του ενυδρείου μας γιατί δεν έχουν αναπτυχθεί πλήρως οι μικροοργανισμοί στο φίλτρο μας με αποτέλεσμα να μην είναι και ότ καλύτερο για τα ψαράκια μας, ανεκτό μεν αλλά όχι ότι καλύτερο και φυσικά απαιτεί στενή παρακολούθηση για την παραμικρή αύξηση αμωνίας και αλλαγή νερού για μείωση της.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-10-09, 16:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι αλλα συνεχιζει να ειναι μαλλον η καλυτερη μεθοδος.
Ειδικοτερα οταν η μπιχλα δεν μπαινει σε διαδικασιες μεταφορας αλλα προερχεται απο το διπλανο ενυδρειο, το στρωσιμο ειναι αμεσο, ακομα και για μεγαλες (θα ελεγα υπερβολικες) ιχθυοφορτισεις. Και μιλαω για πραγματα που εχω εφαρμοσει πολλες φορες.

Υπαρχει μια δυναμικη σχεση μεταξυ της ποσοτητας της βιολογιας και της ιχθυοφορτισης.
Αν ειναι παραπανω απο οτι χρειαζεται , πολυ απλα τα βακτηρια πεθαινουν.
Αν ειναι λιγοτερα αναπτυσσονται, και μαλιστα πολυ γρηγορα.
(η ουσιαστικη διαφορα ειναι οτι στο μπολι υπαρχουν και τα δυο ειδη βακτιριδιων (για νιτρικα και νιτρωδη) οποτε δεν χρειαζεται πολυς χρονος για να προσαρμοστουν, σε αντιθεση με το κλασσικο στρωσιμο που πρεπει να αναπτυχθουν τα πρωτα ωστε να υπαρξουν τα δευτερα σε ικανες ποσοτητες..

Ο λογος που επιμενω ειναι οτι στα ματια ενος αρχαριου φαινεται να υποβιβαζεται η αξια του μπολιου, τι στιγμη που ειναι πρακτικως η καλυτερη λυση, (ακομα και απο το στρωσιμο με αμμωνια...)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-10-09, 17:21
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά θα πρεπει να προσθέσουμε ψαρια σιγά σιγά μέχρι ώστε να αναπτυχθεί βιολογία παράλληλα τόσο ώστε να ωστε να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε περισσότερα ψάρια. Αν δεν βάλεις ψάρια τότε το μπολι παει περιπατο.....
................
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-10-09, 17:29
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Απολύτως κατανοητό. Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, θα μπουν 4 Labidochromis μικρα, περίπου 4cm.
Το βιολογικό υλικό είναι περίπου 3 λίτρα.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-10-09, 17:42
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ok θα εισαι...... Φυσικα παρακολουθα το με τεστ αν και δεν νομιζω να υπαρχει θεμα....
Εχω στησει παρα πολλά ενυδρεια τα τελευταια χρόνια, ολα με μπολι, και ποτέ δεν ειχα προβλημα. Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι η αρχικη ιχθυοφόρτωση. Υπάρχουν πολλοι που αμεσως μετα το μπολιασμα βαζουν 20 ψαρια μέσα και μετα λένε "α.. σηκωσε αμμωνια και το μπόλι δεν δουλεψε..". Φυσικα σε αυτην την περιπτωση δεν φταιει το μπολι..... Όσο παλαιοτερο ειναι το ενυδρειο αποικιες βακτηριων εγκαθίστονται παντου στο ενυδρείο σου (αμμος, πετρες κτλ) και φυσικά η πυκνότητα της αποικιας στο φίλτρο αυξάνεται πολύ.... Γι' αυτο και ενα ενυδρειο που τρεχει πάνω απο χρόνο ειναι παρα πολύ δυσκολο να "σηκωσει" αμμωνια ακόμα και κατω από "δυσκολες" συνθηκες (πχ διακοπη λειτουργιας φιλτρου λόγω αστοχιας κτλ). Τότε παρόλο που οι αποικιες του φίλτρου δεν χρησιμοποιουνται για την μετατροπή των αποβλύτων σε ΝΟ3 τα βακτήρια που βρίσκονται πχ στην άμμο συνεχίζουν να δουλευουν. (Δουλεύει δηλ η άμμος σαν "ζωντανη" αμμος στο θαλασσινο...)
Γενικά σε τετοια ενυδρεια πρεπει να "προσπαθησεις" πολυ για να δεις μετρησιμη αμμωνια.
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βιοτοπικό μαλάουι-ειρηνικότερη συμβίωση? mikrosaquaristas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 04-05-09 08:01
Στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Μαλάουι! Ippokampos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-08 00:22
Παρουσίαση πριν και μετά GAB - Κιχλίδες Μαλάουι frits Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 04-01-07 11:39
Βιβλίο για Τανγκανίκα Gorgi Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 6 27-05-05 09:06
Τανγκανίκα + planted aquaria newfish Tanganyika 0 23-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10740 seconds with 14 queries