Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #10  
Παλιά 23-02-16, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
θα συμωνησω ότι δεν πρεπει να ειμαστε ακραιοι στην απολυτα σταθερη θερμοκρασια. Γιαυτο και ποτε δε χρησιμοποιησα θερμοστατη στο δοχειο προετοιμασίας νερου όπως κανουν ορισμένοι..
Δεδομενου ότι το βαρελι προετοιμασίας είναι στο σπιτι μεσα παιρνει το νερο μια θερμοκρασια π.χ. 20 βαθμους...οσο συνηθως εχει ένα μεσο σπιτι.
Αν στο ενυδρειο μου εχω 24 για παράδειγμα και αλλαξω το 30% με νερο στους 20....η θερμοκρασια θα πεσει ελαχιστα 1-2 βαθμούς πραγμα που το θεωρω θεμιτο ακομη και αν γινεται λιγο αποτομα. Μονο ενδιαφέρουσες συμπεριφορες εχω παρατηρησει και ποτέ καποιο πρόβλημα. Με αμέτρητα διαφορετικα ειδη.
Κι εγω το ιδιο, εχω χωρο ευτυχως και το βαζω μεσα το βαρελι. (το χειμωνα)
(οκ καποιοι με δισκους π.χ. με 29-30C στο ενυδρειο, πρεπει αφου ερθει σε θερμοκρασια χωρου, να του βαλουν και λιγο θερμανση μετα)

Το καλοκαιρι ειναι λιγο παγιδα η φαση.
Αν το αφησω οπως θελω να παλιωσει και να γινει και φυσικη αποχλωριωση μεσω εξατμισης, ζεσταινεται πιο πολυ απο του ενυδρειου που εχω ψυξη.
Μεσα σε 4-5 ωρες πρεπει να κανω την αλλαγη (θελει και λιγο αντιχλωριο, δεν προλαβαινει να εξατμιστει ολο το χλωριο), ή αλλιως να το αφησω να παλιωσει 2 μερες που θελω τουλαχιστον και μετα να ριξω σχεδον παγο νερο στο βαρελι για να κατεβασω τη θερμοκρασια (απο μπετονακια που πρεπει να γεμιζω απο το βαρελι και να τα βαζω στο καταψυκτη μερικες ωρες πριν την αλλαγη και πιαστο αυγο και κουρεφτο)

Ανοιξη και φθινοπωρο ειμαστε ευτυχισμενοι ανθρωποι παντως οι περισσοτεροι.
Ουτε θερμανση ουτε ψυξη. Ηπιος καιρος για ενυδρειο. Ανεβοκατεβαινει μονο του σε φυσικα επιπεδα (κοντα στα τροπικα), ακολουθωντας τη θερμοκρασια χωρου.
Αυτες τις εποχες, μεγαλωνω κι αλλο το περιθοριο του stc. (Αλλα βαζω κι αλλο θερμαντηρα. Πιο μικρο. Για να μην ανεβαζει γρηγορα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΡΥΘΜΙΣΗ PH andris Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-02-15 12:33
Ρυθμιση θερμοκρασιας με βαση τα ψαρια. sarpijk Γλυκό νερό - Γενικά 30 14-07-13 19:20
Ph ρυθμιση xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-06-11 17:43
Ρυθμιση ph με τυρφη? s-vitzi Γλυκό νερό - Γενικά 13 18-04-07 14:55
Ρυθμιση ΡΗ sv2fpi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 10-01-04 04:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05776 seconds with 14 queries