Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-10, 21:14
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα, αυτό που διάβασα στον πρώτο τόμο του The Reef για τα 2.5 cm ότι είναι αρκετά για να έχεις απονιτροποίηση, όπου μάλιστα προτείνουν να έχεις goby για να τον διατηρεί καθαρό και να μην έχεις dead spots όπως χαρακτηριστικά λέει, έχει πλέον καταριφθεί;
Δεν έχω διαβάσει το άρθρο που λές αλλά να σου δώσω τροφή για σκέψη:
Τα βακτήρια τα οποία κάνουν απονιτροποίηση ζούν σε αναερόβιες συνθήκες (αυτό πετυχαίνουν οι διάφοροι denitrators των εταιριών).Αν έχεις ένα λεπτό στρώμα αραγωνίτη και έχεις βάλει και goby για να τον ανακατευει πως θα μπορέσεις να φτιάξεις αυτές τις ζώνες?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-10, 21:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω διαβάσει το άρθρο που λές αλλά να σου δώσω τροφή για σκέψη:
Τα βακτήρια τα οποία κάνουν απονιτροποίηση ζούν σε αναερόβιες συνθήκες (αυτό πετυχαίνουν οι διάφοροι denitrators των εταιριών).Αν έχεις ένα λεπτό στρώμα αραγωνίτη και έχεις βάλει και goby για να τον ανακατευει πως θα μπορέσεις να φτιάξεις αυτές τις ζώνες?
Σωστό αυτό που λες, αλλά αυτό διάβασα σε υποτίθεται πολύ έγκυρο βιβλίο (The Reef, p.215 V1).

Στα φίλτρα αυτά, όμως υπάρχει ροή νερού όταν τα ανοίγεις για να πάρουν καινούργιο νερό να φιλτράρουν. Είναι δηλαδή, σαν να είχες ένα φίλτρο βυθού το οποίο θα άνοιγες που και που.

Οπότε, αυτό που έχεις διαβάσει είναι τουλάχιστον 10-12 cm για να κάνει απονιτροποίηση; Και όχι διάφορα ζωοάκια, ο.κ. Σχετικά με την κυκλοφορία του νερού; Δεν θα πρέπει να είναι καλή για να μην σχηματιστεί αέριο κάτω από τον βράχο;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-10, 19:09
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Να κανω και εγω μια ερωτηση, ο ζωντανος αραγονιτης με το dsb δεν ειναι κατι διαφορετικο?? Αυτος δεν συμβαλει στην βιολογια του ενυδριου μας? Αν οχι γιατι να αγορασει καποιος ζοντανο η καλυτερα, σε τι χρησιμευει??
Ισως κανω λαθως αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο εννοει λεγοντας οτι καλο θα ηταν να εχουμε ενα γοβιο για να τον ανακατευει και να το διατηρει καθαρο. To dsb στο ενυδριο απο μονο του πρεπει να ειναι δυσκολο καθως χρειαζομαστε αρκετα καλη κυκλοφορια για να διατηρησουμε υγειη τον ζοντανο βραχο μας, η σκευτομαι λαθως..?(για το οτι η καλη κυκλοφορια επηρεαζει το dsb)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-10, 19:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω και εγω μια ερωτηση, ο ζωντανος αραγονιτης με το dsb δεν ειναι κατι διαφορετικο?? ;Όχι, το DSB γίνεται με ζωντανό αραγωνίτη. Αυτος δεν συμβαλει στην βιολογια του ενυδριου μας? Ναι. Αν οχι γιατι να αγορασει καποιος ζοντανο η καλυτερα, σε τι χρησιμευει?? Όπως και ο ζωντανός βράχος, μπορείς να πάρεις και νεκρό και να περιμένεις να ζωντανέψει.
Ισως κανω λαθως αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο εννοει λεγοντας οτι καλο θα ηταν να εχουμε ενα γοβιο για να τον ανακατευει και να το διατηρει καθαρο. To dsb στο ενυδριο απο μονο του πρεπει να ειναι δυσκολο Πρέπει να έχεις μικρή κοκομετρία, μικρότερη από 0.5 mm ή από μέγεθος ζάχαρης και ύψος από 10cm έως 15cm καθως χρειαζομαστε αρκετα καλη κυκλοφορια για να διατηρησουμε υγειη τον ζοντανο βραχο μας, η σκευτομαι λαθως..?(για το οτι η καλη κυκλοφορια επηρεαζει το dsb)
Βασικά, από ότι διάβασα, η κυκλοφορία στο επάνω μέρος του αραγωνίτη σημαίνει ότι έχει αρκετό O2 , το DSB δουλεύει με το να μην έχεις καλή κυκλοφορία O2. Το νερό, λόγο του φαινομένου της διάχυσης θα κατέβει κάτω στον αραγωνίτη, θα γίνει απονιτρικοποίηση και οι ζωντανοί οργανισμοί του αραγωνίτη αναδεύοντάς τον θα το κάνουν να ελευθερωθεί. Η κοκομετρία παίζει ρόλο για να μπορεί να γίνει η ανάδευση από τους μικροοργανισμούς και το πάχος για να μπορέσει να φτάσει σε στάδιο απονιτρικοποίησης (απουσία O2).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-10, 05:40
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Δηλαδη για το δικο σου ενυδριο υπολογιζοντας τις διαστασεις χονδρικα θελεις 70λιτρα εξτρα για τα 10 κατοστα ακομη που χρειαζεται για να κανεις dsb, το οποιο απο οτι διαβασα παραπανω θα χρειαστει 6-9 μηνες για να ωριμασει και να αποδωσει. Περα απο το κοστος, ολο αυτο το διαστημα το εκτοπισμα των 70+ λιτρων η αλλιως 10 εκατοστα υψους απο το ενυδριο, που θα μπορουσε να ειναι καθαρα 70 λιτρα νερο και περισσοτερος χορος για δημιουργια, θα ειναι δεσμευμενα απο τον αραγονιτη. Ποσο ομορφος θα μπορουσε να ειναι στα 12 εκατοστα και μαλιστα χωρις καθαριστες να τον διατηρουν...?

Ξερω πως 6-9 μηνες για ενα reef ενυδριο δεν ειναι τιποτα και οτι οσο πιο κοντα βρισκεται στην πραγματικη του μορφη τοσο περισσοτερη ικανοποιηση προσφερει στον χομπιστα, απλα ειχα την εικονα στο μυαλο μου και δεν μου εκανε ιδιετερη αισθηση.. Φυσικα ειναι προσωπικη μου αποψη, οπως το βλεπει ο καθενας..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-10, 10:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Τώρα να πω ότι δεν έχεις ένα δίκιο, αφού το έχεις.

Πράγματι χάνεις πολύ οφέλιμο χώρο (εγώ το υπολογίζω για 10 cm περίπου 80 lt) και μόλις μου έλυσες με νούμερα την απορία, αφού κάνει τόσο καλό γιατί δεν το βάζουν όλοι..

Βγάλε αραγωνίτη, βγάλε βράχο, να δω τι μένει για τα ψάρια τελικά.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-10, 15:15
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Αυτα τα 10 εκατοστα θα μπορουσες να τα δωσεις υψος στο aquascape σου παιζοντας με περισσοτερα κενα για καλυτερη κυκλοφορια και κρυψωνες για τους ψαρουληδες, γιατι λες να βγαλεις βραχο ομως? Απο θεμα αισθητικης ειναι το κλειδι στην εικονα του reef αν στηθει ομορφα, και η λειτουργεια του παιζει τραγικο ρολο στην βιολογια!!

Παρακαλω τους παλαιοτερους να μην με παρεξηγησουν, κανουμε απλα συζητηση με βαση αυτα που εχουν ειπωθει!

Φιλικα παντα, Αλεξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κάλιο αργά παρά ποτέ george82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 25-09-09 04:22
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Κάλιο αργά παρά ποτέ THEOFANIS6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-10-07 10:43
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05601 seconds with 14 queries