Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-07, 15:33
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή Ερωτηση προς ειδημονες περι φιλτρων αμμου.....

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.....

Σε μια προσφατη ερευνα στο internet παρατηρησα οτι τα φιλτρα αμμου ειναι τα ποιο αποδοτικα σε σχεση με τα υπολοιπα ειδη φιλτραρισματος (εμβυθυσης,ξηρα...)πληροφοριακα ενα φιλτρο αμμου με περιεχομενο 1κg αμμου ( πυριτικη....)φιλτραρει ανετα 700 λιτρα νερου! !σημειωστε οτι αφαιρει και ΝΟ3 ! με οτι αυτο συνεπαγετε.Το κοστος κατασκευης του ειναι πολυ μικρο και σαν κατασκευη πολυ απλη,στην πραξη αποδοσης ειδικα τα φιλτρα εμβυθησης το βλεπουν απο μακρια ....Το σημαντικο στην ολη κατασκευη ειναι οτι η αμμος πρεπει να ειναι (πυριτικη)και οχι χαλαζιακη....και με διαμετρο απο 0,2 ως και 0,02 το τελευταιο ειναι και προτιμητεο για λογους ευλογους...( μεγαλυτερη επιφανεια βακτηριακης αποικησης σε σχεση με τον γενικο ογκο της αμμου.Την συγκεκριμενη αμμο μπορουμε νατην προμηθευτουμε απο την αγορα ψαχνοντας στο internet η σε εργαστηρια υαλουργειας (ενα τετοιο εργαστηριο βρισκονταν στην λαχαναγορα ,στα πρακτορεια του ρεντη.Οσοι αποφασισουν να την αγορασουν απο pet θα την
πληρωσουν χρυσο.....Μερικοι αναφερουν οτι τοφιλτρο αμμου ανεβαζει το PH,προσωπικα πιστευω οτι αν η αμμος ειναι πυριτικη δεν υπαρχει απολυτος κανενα προβλημα ( βαση λογικης και γνωσης ! )Σας επισυναπτω και ενα σχεδιο που βρηκα στο internet , αν καποιος το κατασκευασει ας κανει ενα post....Tελειωνοντας η ερωτηση μου ειναι γιατι δεν χρησιμοποιητε ευρεως απο τους χομπιστες στην ελλσδα ; Στο εξωτερικο κανει θραυση....

Ουφφφφφφ.......τελειωσα......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-07, 15:40
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή ξεχασα να επισυναψω το σχεδιο για το φιλτρο αμμου...

το σχεδιο........
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc DIY - Acrylic Fluidized Bed Filter.doc (134,0 KB, 437 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-07, 19:09
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Σε καμια 10αρια μερες που θα επιστρεψω στην εδρα μου θα φτιαξω το δικο μου φιλτρο αμμου , οποτε και θα δειτε και το δικο μου συστημα.
1 κιλο αμμου νομιζω οτι ειναι υπερβολικο . Εγω θα χρησιμοποιησω 300 γρ οσο ειναι και η αμμος που χρησιμοποιει το merlin της red sea.
Κατι θα ξερουν αυτοι. Υποψιν οτι χρειαζεται πολυ καλο μηχανικο φιλτραρισμα για να μη πιανει βρωμιες μεσα η αμμος και πεφτει η ικανοτητα φιλτραρισματος.
Κατι τελευταιο και πολυ σημαντικο ειναι οτι αυτο το φιλτρο δε διασπα το ΝΟ3 αφου ειναι και η απλουστερη μορφη που μπορει να βρεθει το αζωτο μεσα στο ενυδρειο!
Φευγει μονο με αλλαγες νερου!!!
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-07, 21:41
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή περι ΝΟ3...

αν και δεν ειμαι ειδημων σε παραπεμπω εδω...http://www.malawicichlidhomepage.com...bed_greek.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-07, 11:31
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

αζωτοαντιδρώντα βακτηρίδια (Nitrobacter και Nitrosomonas) που πολυ σωστα λεει οτι αναπτυσονται στην αμμο διασπουν την ΝΗ3 (ΝΗ4) σε ΝΟ2 και το ΝΟ2 σε ΝΟ3 . Προφανως θα εννοουσε οτι οξειδωνει σε ΝΟ3 και οχι οτι οξειδωνει ΝΟ3. Αλλα και αν οξειδωνε το ΝΟ3 ποιο θα ηταν το προιον που θα προεκυπτε?
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-07, 01:46
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Smile Aπαντηση στον φιλο μου....

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ! ! !

ΚΑΝΩ ΥΠΟΤΑΓΗ ! ! !

Αλλα αν ξερεις απαντησε μου γιατι δεν εχει στρωση το συστημα μου ;
σημερα εκλεισε 48 μερες.......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-07, 11:31
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Ποσο καιρο τρεχει το φιλτρο σου? Υπαρχει τροφη για τα βακτηριδια? Υπαρχει καλη κινηση της αμμου και αναμειξη με το νερο?
Πρεπει να ξερεις οτι και αυτο θελει το χρονο του να στρωσει οπως ενα απλο εξωτερικο (λιγο πιο γρηγορα ομως).
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-07, 00:06
aristomenis Ο χρήστης aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-08-2007
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή γεια σου Βασιλακη...

δεν εχω φιλτρο αμμου ....εχω μια fluval 205 780 λιτρα την ωρα( o θεος να το κανει φιλτρο ,eheim και ξερω ψωμι......πως την πατησα ! ! ) Εχω μια γλαστρα 170 λιτρα καθαρω νερο ,πυκνωφυτεμενη....το στρωνω με αμμωνια ,της 3 τελευταιες μερες αρχισαν να πεφτουν τα ΝΟ2.Το στρωσιμο ξεκινισε την 1 ιουλιου .......κατα την αποψη μου φταιει το φιλτρο,εχει μ@λ@κι@ σχεδιασει ...οταν το ανοιξα πριν λιγες μερες διαπιστωσα απο την κατανομη της βρωμιας στα σφουγαρια οτι εχει νεκρα σημεια.....σου λεω μαμα το καρπουζι,ασε απο ποιοτητα υλικων.....αφου ξερω οτι και τα φιλτρα θελουν τον γερμανο τους .......εγω πηρα fluval....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση περι λειτουργιας φιλτρου! nkmyrtos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 11-07-06 12:37
Ερωτηση περι MOONSTONE nkmyrtos Γλυκό νερό - Γενικά 11 05-07-06 23:12
Συντήρηση φιλτρων ΕΗΕΙΜ george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 30-08-05 23:34
Συγκριση φιλτρων Pritanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 28-06-05 19:33
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06541 seconds with 14 queries