Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-14, 12:40
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Δηλ.τωρα τα κοκκινα εχεις την εντυπωση οτι εχουν κλεισει τον κυκλο των αλλαγων?Εγω πιστευω οτι σε καποια φαση θα κανουν και αλλες αλλαγες.Η Δικιαμου εκανε αλλαγη περσυ,που ηταν 4 χρονων.Ο χρονος θα δειξει βεβαια.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-14, 12:53
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλ.τωρα τα κοκκινα εχεις την εντυπωση οτι εχουν κλεισει τον κυκλο των αλλαγων?Εγω πιστευω οτι σε καποια φαση θα κανουν και αλλες αλλαγες.Η Δικιαμου εκανε αλλαγη περσυ,που ηταν 4 χρονων.Ο χρονος θα δειξει βεβαια.
Παλι δεν καταλαβαινω..
Την μπλε θα τη βάλω μετά από 3,4 αλλαγές ώστε να μην έχει μεγάλη διάφορα με τα αλλά δυο στο μεγεθος.Ακριβως το ίδιο έκανα κ με τη πρώτη θηλυκια.Το ίδιο θα κάνω κ τώρα..είναι δοκιμασμένο!
Οταν η θηλυκια έκανε την τελευταία αλλαγή της ο αρσενικος ακόμα κ τότε την κυνηγούσε για να ζευγαρωσει...δεν ήθελε να της κάνει κακο,ούτε να τη φαει...
Που ακριβώς βλέπεις το πρόβλημα;;Οσες πιθανότητες είχε να επιβιώσει η πρώτη θηλυκια άλλες τόσες έχει κ αυτή..
Οταν κ η μπλε θα μεγαλώσει μετά όσες αλλαγές κ να κάνει...ο αρσενικος δε θα τη πειράξει(όπως κ τη πρωτη).
Είναι κ ο λόγος που τώρα την έχω μονη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-14, 13:02
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλι δεν καταλαβαινω..
Την μπλε θα τη βάλω μετά από 3,4 αλλαγές ώστε να μην έχει μεγάλη διάφορα με τα αλλά δυο στο μεγεθος.Ακριβως το ίδιο έκανα κ με τη πρώτη θηλυκια.Το ίδιο θα κάνω κ τώρα..είναι δοκιμασμένο!
Οταν η θηλυκια έκανε την τελευταία αλλαγή της ο αρσενικος ακόμα κ τότε την κυνηγούσε για να ζευγαρωσει...δεν ήθελε να της κάνει κακο,ούτε να τη φαει...
Που ακριβώς βλέπεις το πρόβλημα;;Οσες πιθανότητες είχε να επιβιώσει η πρώτη θηλυκια άλλες τόσες έχει κ αυτή..

Σε αυτην την λογικη πιστευω οτι κανεις λαθος.Δεν υπαρχει τελευταια αλλαγη (ετσι πιστευω),οσο ζουν αλλαζουν.Αργα,πολυ αργα.αλλα αλλαζουν.
Επιλεον δεν ειναι οι ιδιες οι συνθηκες,γιατι εχεις και την αλλη θηλυκια επιπλεον.

Μακαρι να κανω εγω λαθος,θα δειξει
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-14, 13:21
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτην την λογικη πιστευω οτι κανεις λαθος.Δεν υπαρχει τελευταια αλλαγη (ετσι πιστευω),οσο ζουν αλλαζουν.Αργα,πολυ αργα.αλλα αλλαζουν.
Επιλεον δεν ειναι οι ιδιες οι συνθηκες,γιατι εχεις και την αλλη θηλυκια επιπλεον.

Μακαρι να κανω εγω λαθος,θα δειξει
Οταν λέω ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ αλλαγή εννοώ αυτήν που έκανε μετά απο όλες τις υπόλοιπες... Η πιο πρόσφατη!!Μπορει να κάνει άλλες 10000....Οταν έκανε αυτήν(πιο πρόσφατη)την αλλαγή ο αρσενικος δε τη πείραξε...γιατί να την πειράξει στην επόμενη;;;

Βασίλη η δεν καταλαβαίνω κάτι εγώ η εσύ

Τώρα για τις συνθήκες έχεις δίκιο αλλά ίσως έπρεπε να σας δώσω την εικόνα του ενυδρειου...όταν είπα πως πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρειου 1m 3f δε το είπα τυχαία...στο Γερμανικό forum που έψαχνα ήταν αποδεκτό από όλους ότι αυτός ήταν ο αριθμός για ευημερία κ ισορροπία των επιθέσεων του αρσενικού.Βεβαια μιλούσαν κ για ενυδρειου 120l με μήκος 1m κάτι που εγώ δεν έχω.
Η εικόνα του ενυδρειου τώρα..από τότε που μπήκαν μαζί η θηλυκια έχει βρει μια κρυψωνα,βγαίνει ελάχιστα έξω προφανώς για φαγητό(τώρα δεν βγαίνει κ καθόλου αλλά μάλλον κάτι ετοιμάζει),ο αρσενικος σουλαντσαρει σε όλα τα μήκη κ πλατοι του ενυδρειου.Αυτο που κάνουν τα θηλυκια είναι να έχουν μια κρυψωνα το καθένα τους...ελέγχουν την κρυψωνα τους αλλά μέχρι εκεί.Το προβλήματα που μπορούν να έχουν είναι μόνο από τις επιθέσεις ζευγαρωματος του αρσενικού.Πιστευω πως κ η μπλε θα βρει την κρυψωνα της στο ενυδρειο κ δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-14, 13:43
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Λεωνιδα στην Ελλαδα εισαι εσυ και εγω που ασχολουμαστε <σοβαρα>με αυτα τα πλασματακια,οποτε μαλλον εχουν δικιο οι Γερμανοι.

Γιατι μονο ο αρσενικος να κανει την ζημιά ?και τα θηλυκα ειναι κακα κοριτσια.
Ολα αυτα που λεω ειναι υποθεσεις και οχι εμπειρια απο clarkii,γιατι τα alleni ξερω τα θηλυκα τους γινονται πιο μεγαλα απο τα αρσενικα,οποτε μαλλον και πιο επιθετικα.

Επαναλαμβανω ολα θα τα δειξει ο χρονος.
Και σε αυτο που λεει ο Σταυρος ,εχει δικιο.Πολυ παλια στο ιδιο ενυδρειο ειχα βαλει 2.δεν ηξερα το γενος τους.Μια μερα αρπαχτικαν ,και ο ενας κατασφαξε τον αλλον,ενω ειχαν κανει τις αλλαγες τους,και ηταν μικρα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-14, 13:57
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Καλά φυσικά ο χρόνος θα το δείξει.
Αλλά μετά την πρώτη μου εμπειρία στην συμβίωση ενός αρσενικού με ένα θηλυκό νομίζω τώρα θα είναι πιο εύκολο.
Μάλλον είναι από τα ελάχιστα είδη ζώων-πλασματων που το πρόβλημα είναι μόνο ο αρσενικος!!
Κάτι σαν τα λιοντάρια δηλαδή που μπορούν να ζουν πλήθος θηλυκων λιονταριων κ να έρχεται ένας αρσενικος κ να τα κάνει όλα #....#

Βασίλη με άσχημο μάτι πήρες τη μικρή...θα μου τη ματιασεις

Σταυρο τελικά εσύ δεν έχεις θερμοστατη στα δικά σου;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-14, 14:28
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Φτου φτου ,μακρια απο εμενα.Προβλιματισμους θετω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-14, 19:48
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων

Σταυρο τελικά εσύ δεν έχεις θερμοστατη στα δικά σου;;
Εχω αλλά το έχω μόνο που σε περίπτωση υπάρξει μεγάλη αλλαγή στον καιρό κ κατ επέκταση στα νερά. Έτσι μπορεί να έχω γεννητούρια κ σταθερή θερμοκρασία στους 23 κ ξαφνικά να πλακώσουν κρύα κ να πρέπει να κρατήσω σταθερές τιμές.

Βέβαια στην Κύπρο 9 μήνες απο τους 12 έχουμε Ηλιο κ ζέστη όμως αν αρχίσουν οι Βοριάδες φέρνει μέχρι κ χιόνι !!! για τότε έχω τις θερμάστρες μόνο. Τα 7 απο τα 9 ενυδρεία είναι στο γραφείο μου που είναι ισόγειο κ το χειμώνα κρατάει ζέστη κ το καλοκαίρι δροσιά ενώ στο σπίτι είναι ρετιρέ κ γίνετε χαμός αμα πλακώσει κρύο κ χιονιάς. Βασικά σε τέτοιες περιπτώσεις "ντύνω" τα ενυδρεία μου με πολυστερίνη - φελιζόλ. ψερω οτι μοιάζει με ψαροκασέλα αλλα κρατάει καλή θερμοκρασία!. Εννοείται οτι βάζω μόνο πλαϊνά , πλατη κ καπάκι. τα έχω ετοιμα κ μοιάζουν σαν στάση του λεωφορείου! χαχααχααχα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-14, 13:04
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή κρυψωνες

η εγκληματικότητα σε ενα ενυδρείο είναι κάτι σαν αυτο που λέμε "κακιά στιγμή". Αν κάποιος αστακός θέλει να ξεκάνει κάποιον αλλον πιστεψε με δεν θα περιμένει να αλλάξει ποδιά αλλά θα πάει σε μάχη μέχρι τελικής πτώσεως!

Στην αλλαγή ποδιάς είναι σίγουρα πιο ευάλωτοι και για αυτό είπα κ για τα μωρά αλλά και για τους μεγάλους ότι θέλουν πολλές κρυψώνες κ φωλιές

Εγώ προτείνω σωλήνες μακριές ώστε στην αλλαγή να μπορεί να μπει μέσα να κρυφτεί. οι αστακοί ΔΕΝ μπορουν να γραπώσουν κάτι έχοντας σε ευθεία τις δαγκάνες , πρέπει να είναι πάντα λυγισμένοι οι "αγκώνες" τους για να πιάσουν κάτι για τα καλά. Δεν κάνουν επιθέσεις σε λαγουμια γιατι όπως κυνηγάνε αυτοί έτσι έχουν πάντα τον φόβο μην τους κυνηγήσει κάποιος την ώρα που είναι στο λαγούμι του άλλου, θα τον πιάσει απο την ουρά κ είναι σε μειονεκτική θέση!

Επίσης πέτρες ποταμού , φαρδιές πλατιές κολλημένες με σιλικόνη ενυδρείου σε σχήματα τύπου Π κάνουν επίσης καλές κρυψώνες

βεβαια στην χειρότερη περίπτωση (που δεν πολυ συμφωνω σε αυτη τη μεθοδο) εαν εχουμε εναν πολυ επικίνδυνο αστακό , απλά δένουμε τις δαγκάνες με εύκαμπτο σωληνάκι. ετσι κ αλλιώς με τα μπροστινά ποδια-χερια τρώνε , αρα δεν θα πεθανουν της πείνας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Ερώτηση για ενυδρείο γλυκού νερού raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 29 03-09-08 21:14
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Κοράλι σε ενυδρείο γλυκού νερού Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 6 31-05-07 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08489 seconds with 15 queries