Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-08, 01:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ερωτηση για παπαγαλο...

καλησπερα!!! σκεφτομαι εδω και μερες να αγορασω ενα παπαγαλο...
δεν θα ειναι οι πολυ μεγαλοι αλλα και οχι τα πολυ μικρα που βλεπουμε στα pet shop...
μπορειτε να με βοηθησετε στο τι να παρω...
εχετε να μου πρωτεινεται κατι..
σας ευχαριστω!!!
-------------------------
σκεφτομαι για ενα ζευγαρι cockatiel
τι λετε?? πως ξεχωριζει το αρσ. απο το θυλ.???
υπαρχει αλλη ρατσα στο ιδιο περιπου μεγεθος και οχι πολυ ακριβα??
σας ευχαριστω!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 01:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-08, 02:22
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Θανάση για δες εδώ :http://www.malinoiscanary.gr/forum/t1431/
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-08, 03:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παπαγαλοι:
μεγαλη ευθυνη...αν θες να εχεις εναν μονο και να τον εξημερωσεις οι εππιστημονες τον συγκρινουν με τα σκυλια...η ευφυια και οι αναγες τους ειναι τεραστιες...δεν ειναι καθολου σπανιο να αυτοκτονησουν κατοπιν πολλαπων αυτοτραυματισμων αν παραμεληθουν...( www.mytoos.com) για αυτον τον παπαγαλο θα εισαι το ταιρι του....
αν παρεις 2 δε θα μπορεσεις να τους εξημερωσεις πολυ αλλα δε θα εχεις το αγχος αν τους αφιερωνεις πολυ χρονο...βασικα θα δινουν σημασια το ενα στο αλλο και οχι σε σενα..
τα κοκατιλ ειναι πολυ ομορφα...γινονται καλοι γονεις αν θες ζευγαρι..επισης εξημερωνονται πολυ ευκολα..αλλα εχουν πολυ διαπεραστικη φωνη...επισης επειδη ανηκουν στους κακατουες βγαζουν αυτη την περιβοητη σκονη αποτα φτερα τους και θα πρεπει κανενα μελος της οικογενειας να μην εχει αλλεργιες...
αν ησουν κοντα εχω ενα ετοιμο ζευγαρι για πουλημα αν σε ενδιαφερει η αναπαραγωγη...αλλα μας χωριζει μεγαλη αποσταση...
στο βασικο χρωματισμο τα θηλυκα εχουν λιγοτερο κιτρινο στο προσωπο και κυριως ξεχωριζουν λογω του οτι στα φτερα της ουρας εχουν ριζοντιες κιτρινωπες ριγες....στις χρωματικες μεταλλαξεις οπως στα περλε αυτο το χαρατηριστικο υπαρχει αλλα στα λουτινο και αλλες ποικιλιες ειναι πιο δυσκολο...επισης ο αρσενικος τραγουδα ενω το θηλυκο οχι..
μεσαιοι παπαγαλοι υπαρχουν πολλοι και πρeπει να διαβασεις καλα τα προφιλ τους πρiν καταληξεις...το απο που θα τον παρεις ειναι αλλο θεμα και καλο θα ηταν σαν πουλι συντοφιας να παρεις μεγαλωμενο στο χερι απο εκτροφεα και οχι απο πετ σοπ...
αν σε ενοχλει η φωνη τοτε διεγραψε απο τις λιστες σου τις μικροσωμες αμαζονες..τις κονουρες και τα μικρα κακατου...
μελωδικη φωνη εχουν οι ροζελες και θεσπεσια χρωματα οπως και τα red rumped parakeets που επισης αναπαραγω...τα pionus ειναι επισης πολυ ησυχα πουλια κι ευγενικα..
ειναι τεραστια η ποικιλια και καλο θα ηταν να ενημερωθεις καλα μεσα απο σαιτς, βιβλια και επισκεψεις σε πετ σοπ για τα διαφορα ειδη,.,...αν δεις καποιο ειδος σε πετ σοπ και σου αρεσει αν θες ποσταρε να σου πω γνωμη αν γνωριζω το ειδος..
αν κανεις σωστη επιλογη δε θα το μετανιωσεις ποτε...ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πουλια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-08, 14:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα!!! σας ευχαριστω πολυ για την αμεσες απαντησεις σας...
η αληθεια ειναι οτι παντα το ψαχνω πριν παρω κατι ζωντανο...
το οτι θα ασχοληθω μαζι τους αυτο ειναι σιγουρο και θα τους παρεχω οτι χρειαζονται...
σκεφτηκα ζευγαρι οχι τοσο για αναπαραγωγες αλλα γιατι πιστευω οτι για καθε ζωο ειναι τελειος διαφορετικο να ειναι μονο και αλλιος να εχει παρεα...
το οτι δεν θα μου δινουν και τοση σημασια δεν με ενοχλει γιατι θα τους δινω εγω...
δεν με ενοχλουν οι φωνες και απο αλεργειες ειμαστε οκ...
θελω κατι στο μεγεθος του κοκατιλ για να μπορεσω να τους εχω ενα πολυ ανετο σπιτι...
στα πετ σοπ εδω εχουν μονο κοκατιλ σε αυτο το μεγεθος και μετα 6-7 ρατσες αλλα πολυ πιο μεγαλοσωμες και δεν θελω....
θα κοιταξω σε διαφορα σαιτ και θα τα λεμε πριν καταλειξω καπου...
αν παντος ξερετε κανενα σαιτ θα με βοηθουσατε αρκετα..
σας ευχαριστω!!!
-------------------------
καλησπερα και παλι!!! πηγα μια βολτα στα πετ σοπ και εχουν κοκατιλ, lovebird, μακαο, γκριζο αφρικανικο και αν θυμαμε καλα ειδα και αμαζονιου...

ζητησα και μου εδωσαν μια εγκυκλοπαιδεια για πτηνα και ειδα πολλα ειδη παπαγαλων...
σας γραφω αυτα που μου αρεσαν

εχουμε και λεμε...

ΚΟΚΑΤΙΛ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ
ΡΟΖΕΛΕΣ ( οχι ολες οι αποχρωσεις..)
ΣΑΝ ΚΟΡΙΝ

δεν ξερω ποσο σπανια μπορει να ειναι και τι τιμη εχουν...
απλα ειναι αυτα που μου αρεσουν...
για πειτε μου την γνωμη σας..

για σπιτι πιο καλα ειναι να ειναι κυλινδρικο η μακροστενο??
αν το φτιαξω εγω δεν υπαρχει προβλημα ε??

σας ευχαριστω!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ζητησα και μου εδωσαν μια εγκυκλοπαιδεια για πτηνα και ειδα πολλα ειδη παπαγαλων...
σας γραφω αυτα που μου αρεσαν

εχουμε και λεμε...

ΚΟΚΑΤΙΛ υπεροχα πουλια ειτε σαν συντοφιας ειτε σαν ζευγαρι..σε μεγαλο κλουβι να πετουν φαινεται η ομορφια τους...ο αρσενικος φωναζει δυνατα
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ δεν ειναι κοινωνικα πουλια και δεν φημιζονταιγια την εξημερωση τους..ειναι ομως πανεμορφοι...βεβαια εχουν εξημερωθει πολλα ατομα σε υπερθετικο βαθμο..ειναι θεμα χαρακτηρα...απλα σαν ειδος δε φημιζεται για την εξημερωση του...σπανια βρισκεις θηλυκα για να σχηματισεις ζευγαρι..
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ πολυ ομορφοι...δεν ειχα ποτε ομως για να σου πω συμπεριφορα...
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ οπως και ο μπαρναρντ
ΡΟΖΕΛΕΣ ( οχι ολες οι αποχρωσεις..) απο τα ομορφοτερα πουλια ειδικα η west coast..εχουμ μελωδικη φωνη αλλα οπως και οι ring neck (με ροδινο δακτυλιο) δεν εξημερωνονται ιδιαιτερα...ιδανικα να τα εχεις σε ζευγαρι..θελουν πιο μεγαλο κλουβι απο τα κοκατιλ
ΣΑΝ ΚΟΡΙΝ αν εννοεις σαν κονουρ (sun conure) τελεια χρωματα!!! απιστευτη ομορφια...οπως ολες οι κονουρες τρελλο ταπεραμεντο..εξημερωση στο επακρο...νομιζει οτι κυβερνα το σπιτι και θα ειναι ολο σκερτσο και ναζι....αλλα οι στριγγλιες τους οταν δε τους δινεις σημασια ....ΠΟΛΛΑ ντεσιμπελ!!!


για σπιτι πιο καλα ειναι να ειναι κυλινδρικο η μακροστενο?? ΠΟΤΕ κυλινδρικα κλουβια....δε ξερω ποιος διεδωσε αυτη τη μοδα και καποιοι λενε οτι εξυπηρετει το σκαρφαλωμα των πουλιων!! λαθος!!!!!! ειναι σαν να εισαι σε στρογγυλο δωματιο..το πουλι μπερδευεται και δε μπορει να σχηματισει ορια απο την ιδια καμπυλη,,οι ειδικοι το απαγορευουν..
αν το φτιαξω εγω δεν υπαρχει προβλημα ε??..ισα ισα καλυτερα..να το κανεις πιο μεγαλο στις διαστασεις που θες....αναλογα το ειδος τα ανοιγματα του συρματος να ειναι τετοια ωστε να μη χωρα το κεφαλι και πνιγουν...τα συρματα ανοξειδωτα να μη σκουριαζουν..αν εχεις ξυλο προσοχη γιατι τα περισσοτερα ειδη παπαγαλων θα σου το μασουλησουν και θα το διαλυσουν...

σας ευχαριστω!!
καλη αναζητηση!!!η εγκυκλοπαιδεια των πτηνων ειναι καλο βιβλιο....αλλα καλυτερα απο εκει να βρισκεις τις λατινικες ονομασιες και να αναζητας τα προφιλ στο ιντερνετ...τα σαιτ που ειναι καλα ειναι σαιτ που αφορουν μονο συγκεκριμενα ειδη η συγκεκριμενες οικογενειες...οχι γενικα για παπαγαλους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-08, 19:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ!! θα παω την δευτερα στο πετ σοπ να του δωσω αυτα που σου εδειξα να δει τι μπορουμε να βρουμε και σε τι τιμες...

θα βγαλω σιγουρα απο τη λιστα το σαν κονουρ ( ειπαμε να μπορω να κατσω λιγο ηρεμα στο σπιτι... μη μου σπασει κανενα τυμπανο...)

θα βγαλω και το ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΕ ΡΟΔΙΝΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ( ειπαμε μη μου φαει και κανενα χερι...)
βγαζουμε και τις ροζελες....
οποτε αν αν υποθεσουμε οτι παμε κατι σε
ΚΟΚΑΤΙ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΠΑΡΝΑΡΝΤ
ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΜΟΥΛΓΚΑ

ποσο περιπου θα πρεπει να ειναι το σπιτι τους για να ειναι σωστο??
θα παρω ενα αρσενικο για αρχη για να ειναι πιο ευκολη η
εξημερωση του και μετα οταν μεγαλωσει και το εχω εξημερωσει ισως του βαλω και μια θυληκια...
εξαλου δεν με ενδιαφερει να κανω αναπαραγογες
-------------------------
συγνωμη που σε ζαλιζω μιας και δεν απανταει κανεις αλλος...
επιδη απο δευτερα θα ξεκινησω την κατασκευη του σπιτιου του...
θελω να μου πεις κατι ακομα...
εκτος απο το ποσο μεγεθος πρεπει να ειναι περιπου...
διαβασα οτι αν το σπιτι του ειναι κλειστο γυρο γυρο και εχει ορατοτητα μονο απο μπραστα οτι αισθανεται πιο ασφαλες ο παπαγαλος...
ειναι σωστο αυτο??
ακομα απο τι δεντρα η φυτα μπορω να παρω κλαδια για να τα βαλω μεσα να εχει φυσικα πατηματα???
πρεπει να ειναι τελειος ξερα??
σε ευχαριστω!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-08-08 στις 19:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για Α/Ο nikolas87 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 25-09-07 07:57
Ερωτηση για Α/Ο! Wizart Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-08-07 22:03
Ερωτηση για επιλογη φυτου(για μονομαχο) mariah Bettas 13 31-01-07 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06632 seconds with 14 queries