Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-11-09, 22:48   #1
Juwel Rio 180 - Προτασεις
VRS
Junior Member
Εγγραφή: 29-11-2009
Περιοχή: Petroupoli
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
VRS Ο χρήστης VRS δεν είναι συνδεδεμένος 29-11-09, 22:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας και απο 'μενα.. Ειμαι κατοχος του rio180 διαστασεων 101χ41x50 180 λιτρων. Εχω αγορασει και ενα εξωτερικο φιλτρο ροης 1350lt/h. Exω διαβασει καποια γενικα πραγματα εδω στο φορουμ για στρωσιμο κτλ. καθως και στο www.tsamisaquarium.gr. Πριν φτασω στο στρωσιμο ομως θελω τη βοηθεια σας για την επιλογη ψαριων. Να σημειωσω επισης οτι το νερο της βρυσης μου ειναι στο ph 7,6 -7,8 περιπου μετρημενο με υγρο τεστ της Αpi. Οσο για το τι και ποσα ψαρια θα βαλω θα ηθελα τις προτασεις σας βασει διαστασεων και του Ph του δικτυου μου. Να πω εγω το τι θα ηθελα ιδανικα να εχω και αν υπαρχει καποιο ειδος που τα ικανοποιει καλως αλλιως ειμαι ετοιμος να δεχτω τις προτασεις σας.
1. Θα ηθελα να εχω πολλα ψαρια, οσο περισσοτερα γινεται. Μια σκεψη αρχικη ηταν να βαλω κιχλιδες απο malawi λογω και του σχετικα υψηλου ph αλλα αναγκαστικα λογω διαστασεων ενυδρειου και αν δεν κανω λαθος δεν μπορω να βαλω πανω απο 4-5 ψαρια. Ποιο ειδος ή ποιος συνδιασμος ειδων θα μου εδινε το μεγαλο αριθμο ψαριων στο ενυδρειο μου?
2. Θα ηθελα τα ψαρακια μου να ζουν στο Ph μου χωρις να μπλεξω ως αρχαριος με Α/Ο, να εχουν ζωντανα χρωματα και αν ειναι δυνατο να μην ειναι nano... Ας πουμε να φτασουν καποια στιγμη τα 10cm.
Ξερω οτι το ενυδρειο μου δε θεωρειται γενικα μεγαλο και προφανως δεν μπορω να εχω πολυ μεγαλα ψαρια. Αν δε γινεται βασει διαστασεων του rio να εχω ψαρια που θα φτασουν τουλαχιστον 10cm, με ζωηρα χρωματα και σε μεγαλο αριθμο, ας μου προτεινετε αναγκαστικα μικροτερα ψαρια.
Περιμενω τη βοηθεια σας. Ευχαριστω.
Εμφανίσεις: 2937
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-09, 23:58
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Αυτά σου αρεσουν? http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
Πολύχρωμα, ζωηρά, δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια επεξεργασία στο νερό σου (εκτός απο αντιχλώριο) και σίγουρα θα έχεις πολλες αναπαραγωγές! Ειναι λιγάκι μικρά για τα γούστα σου βέβαια...
__________________
Πωλούνται δίσκοι Stendker 15-18 cm : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....343#post650343



Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-09, 00:31
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Η ιδανικη επιλογη γι αυτα που ζητας (πολλα ψαρια,πολλα χρωματα,πολυ κινηση,σκληρο νερο) ειναι μια ποικιλια απο ζωοτοκα δηλαδη να βαλεις 2 αρσ - 4 θηλυκα γκαπυς,2 αρσ -4 θηλυκα ξιφοφορους helleri (τα προτιμω απο τα πλατυ) και 1 αρσ - 2 θηλυκα μολλυ.
Σε λιγοτερο απο 2 μηνες θα εχεις γεννες απο τα ειδη και θα πρεπει να κρατας σταθερο πληθυσμο 10 γκαπυς 10 ξιφο και 5 μολλυ περιπου,ειναι υπεροχος συνδυασμος σε ενυδρειο με το μειονεκτημα οτι πρεπει καθε 1-2 μηνες να πιανεις τα επιπλεον ατομα και να τα χαριζεις - πουλας.
Μια αλλη λυση ειναι να κατεβασεις λιγακι την σκληροτητα στο νερο σου με τυρφη στο φιλτρο και να βαλεις 10-14 max. barbus tetrazona το πιο κινητικο τετρα και ενα ψαρι που με την κινηση του "γεμιζει" το ενυδρειο,σε αυτο το συνδυασμο μπορεις να προσθεσεις 4-5 μικροσωμα botia οπως τα sidthimunki τα striata ή τα kubotai και εισαι κομπλε και στο βυθο.Με τα τετραζονα μπορεις να βαλεις και γκουραμι αλλα δεν ξερεις παντα οτι θα τα πανε καλα οποτε επιλεγω τα μποτια οπου εκει δεν θα εχεις προβληματα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-09, 00:43
VRS Ο χρήστης VRS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2009
Περιοχή: Petroupoli
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστω και τους 2 για τις προτασεις σας. Μου αρεσουν τα guppies αλλα για να ειμαι ειλικρινης θα ηθελα λιγο μεγαλυτερα. Απο την αλλη ομως με βολευουν λογω του ph που χρειαζονται. Ο συνδυασμος γκαπυ-ξιφο-μολλυ μου αρεσει γιατι εχουν ωραια χρωματα και ειναι αθροιστικα 25 ψαρακια. Στο ph τους δεν εχω προβλημα ετσι? Αν εβαζα μονο γκαπυ ποσα μπορω να βαλω? Μπορω να βαλω 25 παλι αλλα μονο ενα ειδος απο τα 3 παραπανω?
***Εχω ψιλη χαλαζιακη αμμο. Μπορω να τη χρησιμοποιησω για υποστρωμα στα γκαπυ αν μπουν μονα τους ή και στο συνδυασμο των 3? Βαλισνεριες μπορω να βαλω που μου αρεσουν? Τι αλλα φυτα μπορω να βαλω? Πετρες για κρυψωνες χρειαζομαι μεγαλες, μικρες ή δεν εχει σημασια? Γενικα ο βυθος θα αποτελειται απο τι? Αμμο (ή χαλικι), πετρες για κρυψωνες (πολλες?) , φυτα και ξυλο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-09, 00:51
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οταν λεω 25 ψαρακια εννοω μικτα ενηλικα και μικρα.Αν εχεις 25 ενηλικα ειναι πολλα!
Αν θελεις μονο γκαπυ στα 180 λιτρα βαλε 3 αρσ.-6 θηλυκα αρχικα και σε λιγο καιρο δεν θα μπορεις καν να τα μετρησεις!Παντα ισχυει οτι πρεπει να κρατας χαμηλα τον πληθυσμο με τα ζωοτοκα!
Η χαλαζιακη αμμος ειναι μια χαρα,αν βαλεις ζωοτοκα μπορεις να βαλεις οποια πετρα θες σε οποιο μεγεθος θες και για τα ξυλα το ιδιο,οπως επισης και οποιο φυτο θελεις,τα συγκεκριμενα ψαρακια ειναι ιδανικα για φυτεμενα ενυδρεια,για κρυψωνες για τα ζωοτοκα αρκουν τα φυτα επιφανειας οπως pistia και κερατοφυλλο για να κρυβεται ο γονος.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-09, 00:51
VRS Ο χρήστης VRS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2009
Περιοχή: Petroupoli
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το εστησα, εριξα αντιχλωριο, βακτηρια και ριχνω μια ταμπλετα για γατοψαρα καθε μερα για στρωσιμο. πως σας φαινεται? θα το αφησω ετσι λιγες ημερες και θα αρχισω τις μετρησεις.

http://img4.imageshack.us/img4/4351/enydreio4.jpg


τις ανουμπιες τις εχω πιασει με πετονια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-09, 01:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ομορφα το εστησες,πολυ ομορφο!
Μερικες παρατηρησεις ομως που αν θελεις τις εφαρμοζεις.
Το κοκκινο φυτο αριστερα ειναι νυμφαια,ειδος νουφαρου,τα φυλα της ανεβαινουν στην επιφανεια οποτε καλυτερα τοποθετησε το πισω και πλαγια ωστε να μην κλεβει τοσο πολυ το ματι λογω χρωματος και μορφολογιας και επισης πισω θα δειξει πιο ομορφο.
Το φυτο τερμα δεξια δεν θα ζησει μεσα στο ενυδρειο,δεν ειναι υδροβιο φυτο οποτε βγαλτο και τραβα το σε αυτον που σου το πουλησε και παρε ενα αλλο.
Στην θεση της κοκκινης νυμφαιας βαλε το φυτο που εχεις μπροστα δεξια τωρα διοτι αυτο το φυτο μεγαλωνει και δεν ειναι ομορφο για κεντρικο πρωτο πλανο διοτι θα κρυψει οτι εχει πισω του.
Επισης μην βαζεις καθε μερα μια ολοκληρη ταμπλετα για βυθοψαρα,ουτε καν μιση δεν χρειαζεται,1/3 ειναι καλα.
Τελικα ποια ψαρακια θα βαλεις?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-09, 16:09
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VRS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εστησα, εριξα αντιχλωριο, βακτηρια και ριχνω μια ταμπλετα για γατοψαρα καθε μερα για στρωσιμο. πως σας φαινεται? θα το αφησω ετσι λιγες ημερες και θα αρχισω τις μετρησεις.

http://img4.imageshack.us/img4/4351/enydreio4.jpg


τις ανουμπιες τις εχω πιασει με πετονια.
Πολυ ωραιο το ενυδρειο,αμα φτιαξεις και τις παρατηρησεις που σου ειπε ο dimis1978 οποιος βοηθησε και εμενα να φτιαξω τα φυτα μου οντος θα σου γινει πιο ωραιο.τι ψαρια θα βαλεις τελικα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-09, 19:58
VRS Ο χρήστης VRS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2009
Περιοχή: Petroupoli
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας.Δυστυχως ειδα σημερα τις απαντησεις σας και εκανα το στρωσιμο με μια ολοκληρη ταμπλετα τροφης.Θα διορθωσω τα φυτα. Aποφασισα να ξεκινησω με gappy τελικα και στην πορεια ισως προσθεσω και κατι αλλο. Εχουν περασει 17 ημερες απο τοτε που εριξα βακτηρια και θα ηθελα τη γνωμη σας για αυτα που συνεβησαν αυτες τις ημερες. Οταν ξεκινησα ειχα μετρησει αμμωνια γυρω στο 1 και ολα τα αλλα 0 με Ph 7,6 περιπου. Το αφησα περιπου 12 ημερες χωρις μετρησεις και μετα ξεκινησα να μετραω. Την 12-13 ημερα ειχα αμμωνια στο 1 No2 περιπου στο 2 και Νο3 κοντα στο 5. Την 15 ημερα ειχα αμμωνια οριακα πανω απο 0 , Νο2 το ιδιο και Νο3 περιπου στο 5. Δυο ημερες τωρα η μετρησεις εχουν σταθεροποιηθει αμμωνια 0 Νο2 0 και Νο3 περπου 5. Αυτο που με προβληματισε ειναι οτι σ' αυτες τις συνολικα 17 ημερες η αμμωνια μου μαλλον δεν ανεβηκε καθολου πανω απο την αρχικη μετρηση (1) και τα Νο2 επεσαν στο 0 μεσα σε 2 ημερες. Επισης φαινεται οτι στρωθηκε σε 17 ημερες. Σας φαινονται φυσιολογικα ολα αυτα?
Επειδη 2 ημερες τωρα οι μετρησεις μου ειναι σταθερες στο 0 (αμμωνια-Ν02) πριν απο 2 ωρες περιπου εβαλα τα πρωτα μου 3 Guppies. Eνα αρσενικο και 2 θυληκα.Δεν εκανα αλλαγη νερου. Χρειαζοταν? Ο τυπος στο pet-shop που του ανεφερα το στρωσιμο των 17 ημερων μου ειπε πως σε γενικες γραμμες φαινεται να ειναι στρωμενο αλλα ισως ειναι επισφαλες.. Μου ειπε να βαλω σημερα τα πρωτα ψαρια και αυριο να μετρησω παλι. Αν τα ΝΟ2 ανεβουν πολυ πρεπει να ριξω βακτηρια. Εσεις τι λετε γι' αυτο? Πως να συνεχισω απο εδω και περα? Μηπως επρεπε να βαλω 1 πρωτα και οχι 3? Επισης ο petshopas μου ειπε να μην τα ταισω για 2 ημερες. Συμφωνω αλλα εγω επειδη μεχρι και χθες εριχνα μια ταμπλετα τροφης, προφανως υπαρχουν υπολειμματα της και σχεδον αμεσως οταν εβαλα τα ψαρια μεσα κατεβηκαν στο βυθα και νομιζω οτι ετρωγαν. Ετσι μου φανηκε εμενα τουλαχιστον ως αρχαριος.. Μετα απο ποσες ωρες μετα την εισοδο των ψαριων μπορω να αναψω τις λαμπες?
Το τελευταιο ειναι πως αυτες τις 17 ημερες αφαιρεσα περιπου 8 σαλιγκαρακια. Αυτο ποσο προβλημα ειναι? Παντως τις ανουμπιες τις ειχα πλυνει καλα..
Νομιζω πως το Ph μου απο το αρχικο 7,6 εχει πεσει στο 7,4. Μπορει να φταινε τα σαλιγκαρια? Με 7,4 ή 7,2 υπαρχει προβλημα για τα guppies?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ Malawi 3 06-10-09 14:34
Προτασεις ANEMOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 11-01-08 23:01
προτασεις Βασίλης Μαιόπουλος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 27-04-07 20:06
Προτασεις... socrates Malawi 11 24-03-06 15:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05489 seconds with 13 queries