Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-06, 19:51
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή Απαντήσεις από ανθρώπους που δεν γνωριζουν!!!

Χαιρετώ και καλησπερίζω άπαντες τους φίλους του ενυδρείου που συμμετέχουν σε αυτό το forum, αλλά και τους όποιους επισκέπτες...

Αρχικά θα ήθελα να πώ πως με αυτό μου το post δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κανέναν και για κανένα λόγο....
Είναι απλά μια διαπίστωση την οποία κατά πάσα πιθανότητα θα την συζητήσω και από κοντά (στο σύλλογο πρώτα ο θεός) με όποιον ενδιαφερόμενο!!!

Αρχίζω λοιπόν ώς εξής:

Αποφάσισα να ασχοληθώ με το hobby του ενυδρείου πρίν από έναν ακριβώς χρόνο...(σχετικό ιστορικό εδώ ).

Ανακαλύπτοντας το GAB οφείλω να ομολογήσω πως τα είδα σκούρα τα πράγματα στην αρχή μιας και όλα όσα απαντούσαν τα μέλη στις όποιες ερωτήσεις μου φαίνονταν βουνο...
Σιγά σιγά όμως κατάλαβα πως τα πάντα θα έρθουν μόνα τους, και με την βοήθεια των πιο έμπειρων θα έπαιρνα και εγώ με την σειρά μου τον δρόμο που χάραξαν (εύχομαι δηλαδή) οι πιό έμπειροι (tolis,Lasal,Γαύρος και όλοι οι άλλοι).

Πρίν όμως φτάσω σε αυτό το επίπεδο (εάν είμαι ικανός η όχι ο χρόνος θα δείξει!!! ) στο να μπορώ δηλαδη να συμβουλέψω κάποιον φίλο ο οποίος αναζητά λύση σε όποιο πρόβλημα τον απασχολεί, σιωπηλά παρακολουθώ τα post κρατώντας σημειώσεις για μελλοντική και ιδία χρήση εάν και εφ όσον χρειαστεί.
Δεν απαντώ σε φίλους για να τους προσφέρω λύση και ας νομίζω πως την ξέρω..

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε ενυδρειόφιλος να θέσει σε κίνδυνο το ενυδρείο που με κόπο (κακά τα ψέμματα) δημιούργησε από τη βιασύνη μου στο να αποκτήσω πολλά μηνύματα για να ξεφύγω (αυτό είναι αλήθεια πιστέψτε με) από τον τίτλο του "JUNIOR MEMBER,MEMBER κτλ" μόνο και μόνο για να γίνω ο "His Master Voice Of The Aquarium" ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός που θα φτάσει τα 10.000 post σε αυτό το forum...

Με λίγα λόγια θα ήθελα να πω σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα......

Επίσης να πώ σε όλους τους αρχάριους πως δεν είναι ντροπή να ρωτάς όσο χαζή και να είναι η ερώτηση....
Να είστε σίγουροι πως η ερώτησή σας θα εκτιμηθεί από τα έμπειρα μέλη και θα σας δοθεί η σωστή απάντηση και κατεύθυνση...

Η μια ακόμη καλύτερη λύση είναι από τα γραφεία του συλλόγου ώστε να πάρετε τις απαντήσεις από ανθρώπους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αγαπάνε αυτό που κάνουν...

Τέλος αφορμή για τις παραπάνω παρατηρήσεις μου είναι μέλη τα οποία απαντάνε μονολεκτικά σε όποιες απορίες (ας σου απαντήσει κάποιος πιό έμπειρος,το έχω δεί,το είχε πάθει και ένας φίλος μου, και άλλα τέτοια) χωρίς ουσιαστικά να δίνουν λύση στο πρόβλημα.

Ελπίζω να μην αποκτήσω αντιπάθειες μετά από αυτό μου το μήνυμα και εύχομαι το ότι καλύτερο για το σύλλογο,τους ανθρώπους του,τα μέλη και μη, αλλά και τα ενυδρεία σας στο δύσκολο χειμώνα που έρχεται...


Φιλικά πάντα

Tsikis
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsikis : 04-10-06 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-06, 21:47
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

το να το πει καποιος απο τους <λεγομενους> παλιους,
ευκολα θα μπορουσε να παρεξηγηθει...(δεν ειμαστε στρατος εδω με παλιους και νεους).

το να το λεει ενα μελος του συλλογου που το αντιμετωπισε ειναι - για μενα-
ισως κατι που χρηζει προσοχης !!!

ενα μπραβο στον tsikis για την προσεγγιση !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-06, 23:45
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsikis
.
Σιγά σιγά όμως κατάλαβα πως τα πάντα θα έρθουν μόνα τους, και με την βοήθεια των πιο έμπειρων θα έπαιρνα και εγώ με την σειρά μου τον δρόμο που χάραξαν (εύχομαι δηλαδή) οι πιό έμπειροι (tolis,Lasal,Γαύρος και όλοι οι άλλοι).

Πρίν όμως φτάσω σε αυτό το επίπεδο (εάν είμαι ικανός η όχι ο χρόνος θα δείξει!!! ) στο να μπορώ δηλαδη να συμβουλέψω κάποιον φίλο ο οποίος αναζητά λύση σε όποιο πρόβλημα τον απασχολεί, σιωπηλά παρακολουθώ τα post κρατώντας σημειώσεις για μελλοντική και ιδία χρήση εάν και εφ όσον χρειαστεί.
Δεν απαντώ σε φίλους για να τους προσφέρω λύση και ας νομίζω πως την ξέρω..

Δεν φταίει σε τίποτα ο κάθε ενυδρειόφιλος να θέσει σε κίνδυνο το ενυδρείο που με κόπο (κακά τα ψέμματα) δημιούργησε από τη βιασύνη μου στο να αποκτήσω πολλά μηνύματα για να ξεφύγω (αυτό είναι αλήθεια πιστέψτε με) από τον τίτλο του "JUNIOR MEMBER,MEMBER κτλ" μόνο και μόνο για να γίνω ο "His Master Voice Of The Aquarium" ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός που θα φτάσει τα 10.000 post σε αυτό το forum...

Με λίγα λόγια θα ήθελα να πω σε όλους εσάς που δεν γνωρίζετε, δεν είστε σίγουροι, δεν το κάνατε αλλά το έκαναν, κτλ....κτλ πρίν απαντήσετε σκεφτείτε το πρώτα...
Tsikis
Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-06, 11:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Χαιρομαι που ενα νεο μελος κανει αυτες τις επισημανσεις...μπραβο.

Για την ιστορια... http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9177
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-06, 11:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το μόνο σίγουρο είναι οτι εφόσον το φόρουμ είναι ανοιχτό και καλά κάνει και είναι, οι νέοι χρήστες θα πρέπει να είναι περισσότερο προσεκτικοί! Δεν μπορεί κάποιος να τους αστυνομεύει συνέχεια και φυσικά δεν υπάρχει αστυνομία σε ένα φόρουμ, τουλάχιστον δεν έχει θέση (πιστεύω εγώ) σε αυτό εδώ το φόρουμ. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που "σπάνε πλάκα" κατα κάποιον τρόπο με το να δίνουν συμβουλές χωρίς να είναι σίγουροι γι'αυτό που λένε.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-06, 16:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που "σπάνε πλάκα" κατα κάποιον τρόπο με το να δίνουν συμβουλές χωρίς να είναι σίγουροι γι'αυτό που λένε.
Θέλω να πιστεύω πως αυτό δεν το κάνει κανένας γιατί πραγματικά είναι χοντρό...
¶βυσσος η ψυχή του ανθρώπου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-06, 20:38
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Από τη μια, καλό είναι να ακούγονται οι απαντήσεις των νεότερων (ακόμα κι αν δεν είναι η σωστή) γιατί μας δείχνουν πόσα έχουν μάθει μέσα από το GAB ή γενικότερα από τη στιγμή που ξεκίνησαν το χόμπι. Είναι σίγουρο ότι θα διορθωθεί μέσα σε ελάχιστο χρόνο από κάποιον εμπειρότερο.
Από την άλλη, μια λάθος συμβουλή μπορεί να δημιουργήσει σειρά προβλημάτων.

Γι' αυτό, η καλύτερη λύση είναι αυτό που είπε παραπάνω ο Liolios.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-06, 11:44
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Για τους λόγους αυτούς, καλό θα ήταν ο καθένας από εμάς να ερευνά το ιστορικό αυτού που του απαντάει, βλέποντας παλαίοτερα ποστς του.
Πολλή καλή προσέγγιση tsikis, αλλά δυστυχώς νομίζω πως δεν είναι εύκολο να πειστούν όλα τα μέλη του φόρουμ για του λόγου το αληθές. Όπως και σε όλα τα πράγματα κάποιοι θα απαντούν με σύνεση και κάποιοι όχι. Το μόνο που μπορεί να γίνει - και ως επί το πλείστον νομίζω πως γίνεται - είναι να διορθώνονται οι λάθος απαντήσεις χωρίς να σβήνονται αλλά με απαντήσεις-αντιπαραθέσεις από τους εμπειρότερους.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-06, 11:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και μια που το πιάσαμε το θέμα :
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5870
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Ερώτηση! RO (χωρίς υπονοούμενα οι απαντήσεις παρακαλώ) BILAS Malawi 7 10-02-04 18:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06876 seconds with 13 queries