Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-08, 18:27
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ! ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ GIA OSCAR

Καλησπέρα!

Αύριο αποφάσισα να κάνω την αγορά του νέου μου ενυδρείου, το οποίο θα φιλοξενήσει τον oscarακο μου, καθώς στην παρούσα φάση είναι "στριμωγμένος".
Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων, καθώς έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Προς το παρόν είμαι ανάμεσα σε 2 ενυδρεία, ένα της Rena, (δες: http://www.marsfishcare.co.uk/en_gb/products/aquariums/aqualife_wenge.asp) και το Jewel Rio 240.
Καθώς δεν έχω πολύ χώρο σπίτι, μπορώ να πάρω ενυδρείο διαστάσεων έως 1,20m μήκος. Από θέμα λεφτών υπολογίζω γύρω στα 500€ περίπου με βάση & το φίλτρο (είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό, ότι υπάρχει μαζί με το ενυδρείο). Θα βάλω και ένα extra εξωτερικό που δουλεύει τώρα με το υπάρχον.
Έχει κανείς από τους εμπειρότερους κάτι διαφορετικό να προτείνει?

2) Ως προς το νέο ενυδρείο, απλά να αναφέρω ότι θα φιλοξενήσει ένα (και μόνο) oscar, το οποίο τώρα είναι περίπου 18cm. Απλά επειδή στο μέλλον ίσως θελήσω να το φυτέψω (το ενυδρείο, όχι το oscar!) , νομίζω ότι το Jewel είναι καλύτερη επιλογή καθώς είναι πιο "χαμηλό" οπότε και τα φυτά θα έχουν καλύτερη ανάπτυξη.

3) Αυτή τη στιγμή το Oscar είναι μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο και γι' αυτό το λόγο δε χωράει να μπει ούτε pleco ούτε τπτ...Οπότε και καθαρίζω τα τζάμια με ξύστρα. Στο μεγαλύτερο όμως ενυδρείο επειδή θα είναι δύσκολος ο καθαρισμός του, έχετε να μου προτείνετε κάτι? Είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω κάποιο ήδη μεγάλο Plecostomus, ή να βάλω σαλιγκάρια...Δυστυχώς φοβάμαι όμως ότι τα σαλιγκάρια σύντομα θα γίνουν μεζές!

4) Ποιό θα ήταν το καλύτερο υπόστρωμα για το oscar? Tώρα το έχω σε λεπτό βότσαλο αλλά σκέφτομαι για λευκή άμμο που θα δείχνει καλύτερη...Βέβαια επειδή ήδη έχω άμμο στο άλλο ενυδρείο μου, καθώς δε μπαίνει σκουπάκι μου βγαίνει η πίστη με το καθάρισμα του βυθού...Αρά και άλγη στα τζάμια, και βρώμα στο βυθό...μου ακούγεται too much!

Παιδιά παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας asap! Αύριο κάνω την αγορά & ξεκινάω στρώσιμο!
-------------------------
Κανείς για μια δευτερη γνωμη???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eve_gr2000 : 18-01-08 στις 18:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-08, 22:10
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Στο 1,20 ειναι και το Juwel 300.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-08, 22:43
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Ναι αλλά μήπως με τη βάση του ξεφεύγει από τον προϋπολογισμό του φίλου;;;
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-08, 23:39
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Με τις νεες τιμες 400+160 η βαση=560 με 200+++ δωροεπιταγη...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-08, 15:30
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Question

Καλησπέρα & πάλι & ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα δεν είναι το αν θα πάρω το 240 ή το 300 στην ουσία, αλλά όλα τα υπόλοιπα που έχοω ποστάρει! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει με αυτά θα το εκτιμούσα δεόντως!
-------------------------
OK, αποστολή εξετελέσθη & ενυδρείο αγοράστηκε. Κατέληξα στο Jewel Rio 300.
Και τα ερωτήματα είναι 2:
1) Να το φυτέψω ή όχι θεωρώντας ότι θα τα ξεριζώσει όλα?
2) Να βάλω κανένα pleco μεγάλο μέσα?
Απλά να αναφέρω ότι γενικά σα συμπεριφορά είναι πολύ ήσυχο...Ακόμη και με γλείφτη έχει συνυπάρξει στο παρελθόν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eve_gr2000 : 19-01-08 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-08, 16:46
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-08, 01:16
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το link, το είχα βέβαια διαβάσει από πολύ πριν να αποφασίσω να ασχοληθώ με τα oscar. Σχετικά με το aquascaping, έχετε καμιά πρόταση? Να βάλω άμμο για να έχει μεγαλύτερη ευχέρια σκαψίματος που είναι και καλαίσθητη αν μη τί άλλο, ή να βάλω λεπτό χαλίκι & βότσαλα? Προσπαθώ να το κάνω όσο πιο φυσικό γίνεται...Διακόσμηση ξύλο & πέτρα, και ίσως java moss ή τπτ να πρασινίσει λίγο (όσο γίνεται βέβαια...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ OSCAR angelos7577 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 19 01-11-08 14:27
νεο τανκ για δισκους βοηθεια alan boy Δίσκοι 107 01-02-08 19:29
ΜΕΤΑΦΟΡΑ OSCAR ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΑΛΛΟ WILD_RIDER Γλυκό νερό - Γενικά 45 07-12-07 19:32
Ατυχημα με το νεο μου Oscar... Aegeas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 12 18-10-06 11:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04522 seconds with 13 queries