Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-11-06, 19:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έχεις λίγες ώρες φωτισμού, 7 ώρες είναι πολύ λίγο. Σταδιακά να ανεβάσεις 10-12. πολύ αργά όμως! 20 λεπτά κάθε 2 εβδομάδες προτείνω εγώ. τι νιτρικά έχεις? ή αλλιώς, τι και πόσα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-11-06, 19:53
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
έχεις λίγες ώρες φωτισμού, 7 ώρες είναι πολύ λίγο. Σταδιακά να ανεβάσεις 10-12. πολύ αργά όμως! 20 λεπτά κάθε 2 εβδομάδες προτείνω εγώ. τι νιτρικά έχεις? ή αλλιώς, τι και πόσα ψάρια?
Ακριβώς αυτό κάνω, ανεβαίνω σταδιακά. Νιτρικά τα προβλεπόμενα σύμφωνα με το τεστ της Tropic Marin.
Ψάρια έχω 10 corydoras panda (πολύ μικρά) 5 ottos και 1 ζευγάρι cacatoos.
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-11-06, 14:36
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Λέγοντας για κόκκινα δεν εννοώ την υποστήριξη που πρέπει κάποιος να δίνει στα φυτά του ώστε να είναι σε καλή κατάσταση αλλά αυτήν που οδηγεί στην εξωπραγματικά "άριστη" εικόνα τους. Μιλάω για τη διαφορά που μπορεί να έχει ένας καλογυμνασμένος οργανισμός από ένα "αθλητή" φουλ στην ντόπα όπου οι μυες του αποκτούν πλαστική όψη.
η ντοπα οντως δινει κατι το εξωπραγματικο αλλα αυτα που λεμε δεν ειναι "ντοπα"για τα φυτα μας,ειναι οτι χρειαζονται.τωρα καλη κατασταση και αριστη οπως λες ειναι σχετικο.για μενα η καλη κατασταση μπορει να ειναι η αριστη για αλλον οχι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-11-06, 15:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από didymos
Ακριβώς αυτό κάνω, ανεβαίνω σταδιακά. Νιτρικά τα προβλεπόμενα σύμφωνα με το τεστ της Tropic Marin.
Ψάρια έχω 10 corydoras panda (πολύ μικρά) 5 ottos και 1 ζευγάρι cacatoos.
νομίζω είσαι καλά με τις δοσολογίες που έγραψα αν προσθέσεις και μία ακόμα μπουκάλα. εξαρτάται φυσικά και από πόσα και τι φυτά έχεις. αν δεν έχεις αρκετή φυτομάζα γρήγορων φυτών ξεκίνα με μικρότερες ποσότητες λιπασμάτων.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-11-06, 11:24
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

τα ριχνετε ολα μαζι ή αφηνετε να περασει ωρα αναμεσα στις ριψεις??

και ναι, ποση ωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-11-06, 11:29
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw
τα ριχνετε ολα μαζι ή αφηνετε να περασει ωρα αναμεσα στις ριψεις??

και ναι, ποση ωρα?
δεν παίζει ρόλο...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-11-06, 13:58
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
0.5 σίδηρο, 0.2-0.25 flourish αλλά και 1,5-1,6 κάλιο και παρακολουθείς στενά για ελείψεις (καλίου κυρίως). ίδιες δοσολογίες με τις δικές μου. ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ! αυτές οι δοσολογίες είναι με 3,5 λίτρα co2 diy, 0,5w/l φως και max NO3=10. αν έχεις άλλες συνθήκες οι δοσολογία είναι διαφορετική
1. Τα παραπάνω σε καθημερινή βάση?

2. Περιμένω να δώ πόσο "ζουμί" ακόμη θα πέσει... Η ταχύτητα ανάπτυξης για κάθε φυτό ΔΙΑΦΕΡΕΙ απο οικοσύστημα σε οικοσύστημα και σε συνδυασμό πάντα με άλλες παραμέτρους (φώς, CO2,αλλαγές κλπ)

3.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
ίδιες δοσολογίες με τις δικές μου.
Αυτό δεν ισχύει ΠΟΤΕ!!!

4. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ θα ήταν να διευκρινήσουμε οτι για κάποιον "που την ψάχνει" με τα φυτά, ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ να μην υπάρχει μπουκάλα CO2 μια και η σταθερή παροχή και η δυνατότητα αυξομείωσης είναι το Α και το Ω... Πρώτα εξασφαλίζουμε κάποια ΒΑΣΙΚΑ πραγματάκια για φυτεμένο και μετά προχωρούμε σε λιπάσματα, δοσολογίες κλπ...

5. Η άλγη "καραδοκεί" πάντα... "στα κόκκινα" με την παραμικρή "στραβή", θα παλεύεις με σχεδόν ΟΛΑ τα είδη άλγης... με πιο "συντηρητική" δοσολογία λιπασμάτων το σύστημά σου έχει πιό πολλές "ανοχές"...

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-11-06, 16:11
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

στο 1ο ναι σε καθημερινή βάση.

στα υπόλοιπα έχεις δίκιο αλλά κάποιοι δεν διαθέτουν χρήματα για μπουκάλες co2 κτλ οπότε μπορούν να πειραματιστούν και με diy, δεν είναι φουλ φυτεμένα τα ενυδρεία για τα οποία μιλάμε.

εδώ όπως είπαμε πριν δεν μιλάμε για περιπτώσεις στα "κόκκινα", νορμάλ πράγματα, είναι πολύ συντηριτική δοσολογία ήδη αυτή που δίνω για τις παραμέτρους που μιλάμε. όπως είπες κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό αλλά υπάρχουν κάποια στάνταρντ γι'αυτό και προτείνουν και οι κατασκευαστές δοσολογίες των προϊόντων τους σε τιμές κατά προσέγγιση. έχει ειπωθεί πολλές φορές οτι είναι καλό να ξεκινάμε με τις μισές δοσολογίες από τις προτεινόμενες σε ενυδρεία που δεν είναι φουλ φυτεμένα και με μέτριο φωτισμό. αν κανείς φοβάται (και καλά κάνει) ξεκινά με ακόμα λιγότερες.

έχω τονίσει πως οι δοσολογίες που πρότεινα εγώ (και δεν είμαι και "Ο" ειδικός, εμπειρικά μιλάω) είναι για τις παραμέτρους που είπα. αν κάτι είναι διαφορετικό θέλει άλλη αντιμετώπιση. τα λιπάσματα για να καταναλωθούν χρειάζονται κι άλλα "πράγματα", μην αρχίσει ο καθένας να βάζει τέτοιες δόσεις για ανούμπιες και τζάβες κτλ χωρίς φως και co2 και με βρίζει μετά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ειδος άλγης;; leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 08-06-06 18:34
Flourish Seachem cbr929 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-05 15:13
Λιπασματα σε tablets.TetraPlant Crypto vs. Sera florenette A mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 14-01-04 21:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05010 seconds with 13 queries