Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-12, 16:49
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Μαδάνε τα φυτά μου...

Πάλι τα ιδια. Μου είχε συμβεί άλλη μια φορά αλλα δεν είχα δώσει σημασία γτ το ενυδρείο πηγαινε για ξεστησιμο. 'Ομως τώρα μου τη βάρεσε στα νεύρα. Ξαφνικα, κι ενώ όλα πηγαιναν καλά, τα φυτά μου αρχισαν να παίρνουν την κάτω βόλτα. Η moss σταματησε να αυξάνεται, η ophiopogon gigantea ξεφτίζει, το κερατόφυλλο που ήθελε κλάδεμα σχεδόν κάθε μέρα ΜΑΔΑΕΙ, το Java fern δε μου φαίνεται και στα καλύτερα του. Κι όλα αυτά, την ώρα που ούτε έχω αλλάξει κάτι στη ρουτίνα του ενυδρείου, ούτε να πεις έχω άλγες να τα πνίγουνε, ούτε καν παρατηρώ αλλαγή στη συμπεριφορά των ψαριών. Δοκίμασα να αρχίσω να χρησιμοιώ διοξείδιο που δεν έβαζα γτ είχα ευκολα φυτά αλλα τζίφος (το υγρο της Seachem πηρα, μήπως είναι άχρηστο). Τέλος παντων, και την προηγούμενη φορά είχε συμβεί αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ στο 8μηνο.... περίπου όταν θα τελείωνε η δράση τοθ υποστρώματος... Και τότε, ότι και να κανα απο λίπανση, τπτ δεν εφτιαξε. Τι μπορει να συμβαίνει? αν ειναι αιτία του υποστρώματος, τόση διαφορά κανει απο τα απλα λιπάσματα, που από μονα τους δεν σηκώνουν τα φυτα? ΒΟΗΘΕΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-12, 17:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα σου πω δυο πραγματάκια με τα λίγα που ξέρω και περίμενε κι άλλες απόψεις. Τα υποστρώματα που δεν είναι αυτοανανεούμενα έχουν ημερομηνία λήξης και μετά πρέπει να βοηθάς τα φυτά σου με ταμπλέτες. Και το excel (αν κατάλαβα καλά αυτό χρησιμοποίησες) υπάρχει πιθανότητα να σου κάψει κερατόφυλλο και βαλισνέριες και καμιά φορά και μος, αν πέσει πάνω τους. Αν έχεις δυνατή κυκλοφορία πιθανόν να μην πειράξει και τίποτα. Τα λιπάσματα της Seachem είναι πολύ καλά, αλλά άμα έχεις φυτά που τρέφονται κυρίως από τις ρίζες τους και δεν έχεις υπόστρωμα που δεσμεύει τα λιπάσματα από τη στήλη νερού για να τα χρησιμοποιούν τα φυτά τότε μου φαίνεται λογικό να έχεις αυτό το θεματάκι. Πάντως γράψε όλες τις λεπτομέρειες από το ενυδρείο σου να σε βοηθήσουν αυτοί που ξέρουν καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-12, 17:49
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Είχε αρχίσει να μαδάει πριν το διοξείδιο το κερατόφυλλο... Αυτό που με τρελαίνει είναι το γτ έτσι ξαφνικα!!! Και τις 2 φορες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-12, 18:18
Vandar Ο χρήστης Vandar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παιδιά τα υποστρώματα δεν χάνουν την δράση τους τόσο γρήγορα. Έχω υποστρώματα από δύο εως και τέσσερα χρόνια σε ενυδρεία πολύ πυκνοφυτεμένα και μάλιστα με φυτά που διαθέτουν μεγάλα ριζικά συστήματα και δεν έχουν δείξει ίχνος παρακμής ακόμα.
Έχω δοκιμάσει και αρκετών εταιρειών (και Dennerle και Sera και JBL σημειωτέον).
Είναι απίθανο να εξαντλήθηκε το υπόστρωμα του φίλου, σίγουρα συμβαίνει κάτι άλλο. Τι φωτισμό διαθέτεις ; Πόσο καιρό είχες φυτεμένα τα φυτά ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-12, 18:58
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μηπως δεν εχεις καθολου νιτρικα? κανε μια μετρηση και πες μας. και το δικο μου κερατοφυλλο αρχισε να καφετιζει και οταν εκανα μετρηση βρηκα τα νιτρικα μηδεν, με αυξημενη ποσοτητα λιπασματος λυθηκε το προβλημα.
βαλε και ταμπλετες λιπασματος σε φυτα που εχουν ριζες, μαλλον τα φυτα σου πεινανε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εύκολα φυτά και δύσκολα φυτά mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-04-11 08:55
Πρόβλημα με φυτά...φυτά σουρωτήρι Nodas.K Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-06-10 16:54
Φυτά & CO2... Sophie Αρχάριοι γλυκού νερού 14 17-09-09 12:50
Φυτά vouros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 05-04-07 01:24
Φυτά nikolasn Malawi 2 02-10-03 22:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,36359 seconds with 15 queries