Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 08-12-23, 18:22
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Νερό Αθήνας

Γεια σας παιδιά,

Έγραφα και παλιά στο forum, αλλά απέχω καμιά δεκαετία...😬

Να πω λίγα λόγια για το ενυδρείο μου, είναι ένα Rio 300, έχει μέσα λίγα εύκολα φυτά και ζωοτόκα. Το ενυδρείο τρέχει πάνω από δέκα χρόνια αλλά δεν έχει πάει καλά ποτέ και για να είμαι ειλικρινής αυτή είναι η τελευταία μου απόπειρα πριν το πάρω απόφαση και το ξεστησω (κατι που με στεναχωρεί πολύ).

Εξαρχής είχα θέμα με αρρώστιες το οποίο τότε είχε αποδοθεί σε ήδη άρρωστα ψάρια που πουλούσαν τα μαγαζιά. Πράγματι, όταν μετά από γενική απολύμανση με υπερμαγγανικο κάλιο έβαλα ψαράκια από χομπίστα σταμάτησε αυτό το μαζικό θανατικό.

Όμως, συνέχιζα να χάνω αραιά και που ψαράκια χωρίς να δικαιολογείται από την ηλικία τους. Επισης τα αρσενικά γκαπυ από ένα μέγεθος ουράς και πάνω πάντα έχουν σκισιματα κτλ. Είναι στάνταρ δηλαδή αυτό. Επίσης δεν έχω πολλούς γόνους, έχω λίγους και από αυτούς λίγοι ενηλικιώνονται.

Οι απώλειες ψαριών φαίνεται πάντα να ακολουθούν αλλαγή νερού στο ενυδρείο για κάποιο λόγο. Αρχικά έκανα αλλαγή νερού απευθείας με το λάστιχο στο ενυδρείο, με χαμηλή ροή. Μετά πήρα μπετονακια και το προετοίμαζα από πριν για μια μέρα με αντιχλωριο και αεραντλία. Καμία διαφορά, συνεχίζω να χάνω ένα ψάρι περίπου τη βδομάδα μετά την αλλαγή (τις έχω αραιώσει πλέον τις αλλαγές και κάνω 10% ανά 15 μέρες).

Ειλικρινά η καλύτερη φάση του ενυδρείου ήταν όταν το είχα παρατήσει τελείως στην τύχη του και είχε γίνει μες στην άλγη μεν, αλλά τα ψαρακια είχαν γίνει άπειρα.

Η σκέψη μου όπως καταλαβαίνετε πηγαίνει στο νερό της Αθήνας και γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς το χρησιμοποιείτε και με ποιον τρόπο κάνετε τις αλλαγές σας, προετοιμασία κτλ. Σκέφτομαι να πάρω αντίστροφη ωσμοση αλλά επειδή τα οικονομικά είναι χάλια μαύρα δε θέλω να πάρω κάτι που δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση. Να πω ότι αμμωνία, νιτρώδη δεν υπάρχουν κ νιτρικά είναι εξαιρετικά χαμηλά.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Αθήνας ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 473 06-08-14 19:16
Νερό αθήνας: Αναγκαίες μετρήσεις PH/GH για ψάρια σκληρού νερού; plin Αρχάριοι γλυκού νερού 6 31-01-13 17:33
Πόσο ph έχει το νερό της Αθήνας? elias 68 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 12-03-11 12:34
νερό αθήνας kostasbaf Αρχάριοι γλυκού νερού 3 05-07-09 00:05
Μετρήσεις δικτύου Αθήνας manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-02-09 17:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06660 seconds with 14 queries