Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-06-11, 10:48   #1
NewFish :P
 
Το avatar του χρήστη faceck
faceck
Senior Member
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος 05-06-11, 10:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδιά !! είμαι νέος σε αυτό το foroum.Είμαι αρχάριος έχω εδώ και 1,5 εβδομάδα ένα 60λτ ενυδρείο Hailea με λιπασμένο χώμα και φυτά..έχω μέσα 1 γκάπυ 4 τετρας και 4 πλάτυς και είναι το παρακάτω..


http://www.youtube.com/watch?v=6e7Cq...layer_embedded
Εμφανίσεις: 4436
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-11, 11:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-11, 11:09
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλως σας βρήκα !! μπορείς να μου πεις κάτι για το ενυδρείο μου? το πωσ είναι στημμένο για τα συγκεκριμένα ψάρια και αν τα φυτα είναι υπερβολικά πολλα η είναι comple?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-11, 11:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για πληρεστερες αποψεις...μπορεις να συμπληρωσεις αυτη τη φορμα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
χρειαζομαστε και αλλα στοιχεια περαν της οπτικης εικονας.
αν το νερο σου ειναι πολυ σκληρο για παραδειγμα οπως θα ηθελαν τα ζωοτοκα...δε θα εβαζα προσωπικα τετρας.
παρουσιασε το ενυδρειο σου πιο αναλυτικα και θα ακουσεις απο τους φιλους εδω πολλες αποψεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-11, 11:46
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή παρουσιαση ενυδρείου

Διαστάσεις:-
Όγκος: 60 λτ 50 καθαρα
Κατηγορία: τροπικο
Φυτά: κερατοφυλλα ανουμπιασ νουφαρα κ.α
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 γκαπυ 4 πλατυς 2 μπλακ φαντομ τετρας 2 rainbow tetras
Διακοσμητικά υλικά: 1 ξυλο 2 πετρες χαλικι ψιλο και χώμα λιπασμενο ειδικα για φυτευση
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: τίποτα.
Φωτισμός: λαμπα UV
Διάρκεια φωτισμού: 7-9 ωρες
Φιλτράρισμα: hailea hl bt 400
Θερμοστάτης:s 50 watt
Λίπανση: χώμα λιπασμένο
Παροχή CO2:όχι
pH: έκανα τα τεστ με τα στικάκια και έχω μπερδευτεί έχουν ανέβει όλεσ οι τιμές
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού: 1 φορα καθε 2 εβδομαδεσ 25-30 τισ εκατό
Θερμοκρασία: 26,8 με 27
¶λλες πληροφορίες: το έχω 1,5 εβδομάδα να δουλευει και σήμερα μου πέθανε το 1 γκάπυ..
Φωτογραφία:
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-11, 12:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!επειδη αποτι καταλαβα στρωσιμο δεν εγινε στο φιλτρο του ενυδρειου σου διαβασε αυτο, αυτο και αυτο για να καταλαβεις τι δεν εχεις κανει και η δινεις τα ψαρια να σου τα κρατησει καποιος φιλος με στρωμενο φιλτρο αν υπαρχει, η τα δινεις στο πετσοπ, η βαζεις αμεσα αγγελια για μπολι.δε θελω να σε απογοητευσω αλλα μαλον θα σου πεθανουν και τα υπολοιπα μεχρι να το στρωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-11, 12:11
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. το να δώσω τα ψάρια στον φιλο μου λιγο δυσκολο γιατι εχει και αυτοσ πολλά ψάρια στο ενυδρείο του.το λειτουργει ένα χρόνο και σκεφτομαι να παρω μπολι για να πεσουν τα νιτρικά.και στο πετ σοπ δεν μπορω να τα παω σημερα ειναι κλειστο !! λες με το μπολι να ηρεμησει το ενυδρειο? πάντωσ πριν βαλω τα ψαρια όλεσ μου οι ενδείξεισ ήταν σωστες και μου είπαν μπορείσ να βάλεισ ψάρια.ακομα και ιχθυολόγοσ μου το είπε!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-11, 12:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν λες οτι ητανε σωστες τι εννοεις?το ενυδρειο το εχεις μιαμιση βδομαδα σωστα?στο πετσοπ μην τους ακους γιατι κατα 99% θα σου πουνε ανοησιες.οσον αφορα τον ιχθυολογο,το οτι ειναι ιχθυολογος δεν παει να πει οτι ξερει απο ενυδρεια και στρωσιμο.με το μπολι εμβολιαζουμε το φιλτρο μας με βιολογια απο αλλο στρωμενο ενυδρειο ωστε να μπορει να διασπασει γρηγορα του ρυπους που προκαλουνται απο τα ψαρια στο δικο μας ενυδρειο.αν διαβασεις τα αρθρα που σου εδωσα,θα καταλαβεις καλυτερα τι εννοω.το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο χομπι αλλα καλως η κακως πρεπει καποια πραγματα να γινουν στην αρχη ωστε και εσυ να το χαρεις και τα ψαρια που εχεις μεσα να μην ταλαιπωρουνται/ψοφανε.διαβασε τα αρθρα που σου ειπα για να εχεις μια εικονα και εφοσον το ενυδρειο του φιλου σου καλυπτει τις προυποθεσεις(δηλαδη να μην εχει περασει καποια ασθενεια προσφατα)παρε μπολι απτο φιλτρο εκεινου.

επεισης θα πρεπει να μας πεις τι φιλτρο εχεις,τι υλικα εχει μεσα,αν βαζεις αντιχλωριο οταν αλλαζεις το νερο(αν το αλλαζεις),τι ακριβως σου ειπανε στο πετσοπ και αν σου ειπανε να βαζεις καποιο υγρο στην αρχη.αυτο που σε ενδιαφερει εσενα αμμεσα ειναι να μηδενισεις την αμμωνια.γιατι αποτι καταλαβαινω απτον αριθμο τον ψαριων που εχεις μεσα η αμμωνια κανει παρτυ.και να μας πεις αν κανεις μετρησεις στο νερο,με τι μετρας και ποιες ειναι οι τιμες που βρισκεις!

αυτο που μπορω να σου πω να κανεις προς το παρον για να σε βοηθησει πρακτικα,ειναι:
σταματας να ταιζεις μεχρι να μπολιασεις το φιλτρο σου.(οσο το συντομοτερο γινεται)
βαζεις στο νερο μεχρι και 5απλη δοση αντιχλωριο api stress coat η ακομα καλυτερα seachem prime
μπολιαζεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-11, 12:32
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

αυτο σκέφτομαι και εγώ με το που μου είπανε οτι μπορώ να βάλω ψάρια μέσα σε δυο μερεσ πήρα 10...τα διάβασα όλα τα αρθρα που μου είπεσ και βλέπω σαν καλύτερη και άμμεση λύση να πάρω το μπόλι σήμερα για να πέσουν τα νιτρικά.στην αρχή του ειχα βάλει στο φίλτρο 1 μποθκαλακι απο αντιχλςριο νομίζω και το έστρωσα για μια εβδομαδα έχοντασ βάλει ένα χρυσόψαρο το οποίο επέστρεψα πίσω στο πετ σοπ. αλλαγή δεν έχω κάνει μεχρι τωρα χρειαζετε να κάνω? και να του ριξω λες λίγο ακουα ταν?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-11, 12:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το ακουα ταν δεν θα κανει τιποτα στη φαση που εισαι.το αντιχλωριο το ριχνουμε στο νερο που θα βαλουμε στο ενυδρειο οταν κανουμε αλλαγη.διασπα το χλωριο που υπαρχει στο νερο της βρυσης ωστε να μην ειναι τοξικο για τα ψαρια και τη βιολογια του φιλτρου.αυτα που σου ανεφερα κατακρατουν επεισης και την αμμωνια η οποια ειναι θανατηφορα για τα ψαρια.τα νιτρικα διασπωνται αργοτερα αφου εχει αναπτυχθει καποια βιολογια στο φιλτρο σου.προς το παρον το φιλτρο σου ειναι γυμνο απο βιολογια.αλλαγη να κανεις δεν θα κανει κακο.μετρησεις εχεις κανει στο νερο?σου δωσανε τεστ απτο πετσοπ?χωρις μετρησεις παμε στα τυφλα.
-------------------------
οπως θα διαβασες,η αμμωνια δημιουργειται απτους ρυπους των ψαριων που εχουμε μεσα και διασπαται απο βακτηρια που αναπτυσονται στο φιλτρο και ζουνε καταναλωνοντας αμμωνια.τα παραγωγα της διασπασης αυτης ειναι τα νιτρωδη και τα νιτρικα.αυτα καταναλωνονται απο αλλα ειδη βακτηριων που αναπτυσονται αργοτερα στο φιλτρο.τα νιτρωδη και νιτρικα ειναι λιγοτερο θανατηφορα απο την αμμωνια αλλα εξακολουθουνε να ειναι πολυ επικινδυνα για τα ψαρια.οσο μεγαλυτερος ο αριθμος των ψαριων τοσο περισσοτεροι ρυποι-->τοσο περισσοτερη αμμωνια.γιαυτο οταν βαζουμε ψαρια αφου εχουμε στρωσει τα βαζουμε σιγα σιγα οχι ολα μαζι.ωστε η αλλαγη στις τιμες των ρυπων να ειναι τετοια ωστε να μπορουνε να προσαρμοστουνε/αναπτυχθουνε τα βακτηρια του φιλτρου μας και οχι μεγαλη/αποτομη αυξηση. η αμμωνια πρεπει να ειναι 0.οταν μπολιαζεις παιρνεις βακτηρια που υπαρχουν ηδη σε στρωμενο φιλτρο και τα βαζεις στο δικο σου ωστε να μπορουνε αμεσα να διασπασουνε αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα.τα φυτα που εχεις μεσα αφησε τα μεσα,καλο κανουνε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 05-06-11 στις 12:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-11, 13:00
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

θα του κάνω τώρα μία αλλαγή νερού αλλα μήπως χειροτερέψει την κατάσταση αυτο φοβάμαι. ποσο τισ εκατο να βγάλω? και μετα να του ρίξω 2 καπακια ακουαταν ? οι μετρησεισ ειναι anamesa sto 10 25 no3 sto 1-5 no2 gh>7od dt>14od th >7od me >14 od kh anamesa sto 3od kai 6 od ph 6,8 me 7,2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-11, 13:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποτι καταλαβα τεστ αμμωνιας δεν εχεις και μετρας με στικ.αλλαγη κανε 50%-60% στη φαση που εισαι δεν θα κανει κακο,καλο θα κανει.αν το αντιχλωριο που εχεις ειναι το ακουαταν βαλε διπλη δοση.γραφει οτι κατακρατα καποια βαρεα μεταλλα κλπ αλλα δε λεει τιποτα για αμμωνια οποτε δε θα δεις προκοπη οσον αφορα την αμμωνια.κανε την αλλαγη με το αντιχλωριο που εχεις,μπολιασε και σημερα αν μπορεις,προμηθευσου ενα τεστ αμμωνιας μολις μπορεσεις.και τα νιτρωδη και τα νιτρικα σου ειναι ανεβασμενα πραγμα που σημαινει οτι ο κυκλος του αζωτου εχει ξεκινησει στο ενυδρειο αλλα δεν εχει ολοκληρωθει.θα εχεις και αμμωνια.γαι να σου δωσω να καταλαβεις αυτη τη στιγμη τα ψαρια ζουνε μεσα σε τοξικο για αυτα περιβαλλον.δεν θελω ουτε να σε πανικοβαλω ουτε να σε αγχωσω.απλα να σου δωσω να καταλαβεις τι γινεται.αρχισες κιεσυ λανθασμενα οπως παρα πολυς κοσμος ακουγωντας τα πετσοπ.κιεγω ετσι επαθα οταν ξεκινησα.και σωθηκα με το μπολι.το ζητημα ειναι να καταλαβεις τι εχεις κανει λαθος ωστε να μπορεσεις να το διορθωσεις εστω και αργα.απωλειες θα εχεις οπως και ειχες αλλα δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιοςοποτε μην αγχωνεσαι,απλα διαβασε να καταλαβεις τι γινεται.ολα τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους ειναι χρησιμα και θα μαθεις/καταλαβεις πολλα πραγματα.αυτο που σε συμβουλευω να κανεις πρακτικα ειναι να μπολιασεις οσο πιο γρηγορα μπορεις.
-------------------------
αν μας δωσεις παραπανω πληροφοριες οπως τι υλικα εχει το φιλτρο σου θα μπορεσουνε να σε βοηθησουνε καλυτερα και οι υπολοιποι εδω μεσα.κιεγω δεν ειμαι κανας προφεσορας,υπαρχουν αλλοι που μπορουνε να σε συμβουλεψουνε πολυ καλυτερα απο μενα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 05-06-11 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-11, 13:17
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

αντιχλώριο δεν έχω νομίζω..μονο το ακουαταν εχω..σιγουρα να κανω τόσο μεγαλη ποσότητα αλλαγη? δεν θα έχει πολυ μεγάλη ποσότητα νιτρικού το νερό που θα βάλω απο την βρύση?θέλω να μπορέσουν να ήσουν σήμερα και αύριο που ανοιγουν τα πετ σοπ θα πάω να πάρω τα απαραίτητα. και απο ότι διάβασα θα σταματήσω το ταισμα μέχρι να πέσουν τα νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-11, 13:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νιτρικα δεν θα υπαρχουν στο νερο της βρυσης.αυτο που εχεις αντιχλωριο ειναι απλα δεν κανει ολα αυτα που θελουμε.να κατακρατα δηλαδη και την αμμωνια και να τη μετατρεπει σε αλλες μορφες λιγοτερο τοξικες.χρησιμοποιησε το τουλαχιστον για να διασπασει το χλωριο της βρυσης.αλλαγη να κανεις τοσο ναι.το νερο που θα βαλεις απτη βρυση θαναι πιο καθαρο απο τοξικα για τα ψαρια απο αυτο που εχεις στο ενυδρειο τωρα!το ταισμα στην ουσια προκαλει ρυπους.και η τροφη που μενει αφαγωτη σαπιζει στο νερο και τα αποβλητα των ψαριων.και τα δυο καταληγουνε να γινουν αμμωνια.γιαυτο λενε να σταματησεις να ταιζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-11, 13:36
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

φιλε σε ευχαριστώ ειλικρινα πολυ με βοληθησες απιστευτα..θα κανω αυτα π μου ειπεσ και θα σου πω αποτελεσματα! η αλήθεια ειναι οτι δεν ήθελα να κανω αυτα τα λάθη αλλα μία η βιασύνη μου να βάλω ψαρια μία οι πετσοπαδεσ που περισοτερο κακο μου κάνανε παρα καλό με εχουν κανει να αγχωθω πολυ. και λογο του ότι ειμαι φιλόζωος με νευριαζει που δεν μ δίνουν σωστές πληροφορίες.το μονο που θέλουν ειναι λεφτά και δεν τουσ νοιαζει για τα κακόμοιρα τα ψαρακια.. σε ευχαριστω και παλι !! θα θελα όποτε μπορείς να με ξαναβοηθησεισ σε τυχον απορίες που θα εχω !!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-11, 13:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλα!μην αγχωνεσαι.απο οτι εχω καταλαβει το 70% ισως και παραπανω τον ανθρωπων που αποφασιζουν να ασχοληθουνε με το χομπυ κανουν τα ιδια λαθη στην αρχηκιεγω τα ιδια εκανα.στα πετσοπ οντως τους ενδιαφερει να μη σε αποθαρυνουνε στην αρχη για να πουλησουνε κυριως.λιγοι ειναι αυτοι που ειναι σωστοι.κιεμενα εδω μεσα με βοηθησανε τα παιδια στην αρχη (κιακομα με βοηθανε δηλαδη) και καταλαβα τι παιζεται.μπολιασε οσο πιο γρηγορα μπορεις και ολα θα πανε καλα.με το μπολι θα δεις τα πιο γρηγορα αποτελεσματα.και εχε και το νου σου να παρεις καμια συμβουλη και απο αλλους εδω μεσα που εχουν εντρυφησει στα ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-11, 13:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη κατασταση που υπαρχει και τις τιμες του νερου θα επρεπε να ειχες καταλαβεις τις "ομορφιες" που σου ελεγαν να ακολουθεις.

Τα νιτρικα ειναι το λιγοτερο τοξικο απο τα αλλα παραγωγα του αζωτου που προφανως δεν μετρηθηκαν και ειναι η αμμωνια ΝΗ3 και τα νιτρωδη ΝΟ2.
Αν διαβασεις το λινκ για τον κυκλο του αζωτου και αυτο θα καταλαβεις.

Τωρα εχεις να επιλεξεις στο να μην κανεις αλλαγες για γρηγορο στρωσιμο (οπως πιθανως θα σου ειπαν στο πετσοπ) και να βγαζεις με την αποχη τα ψαρια τεζα, ή να κανεις συχνες αλλαγες 30-50% (και καθε μερα) με προετοιμασμενο νερο με αντιχλωριο σε θερμοκρασια δωματιο, (αντιχλωριο προτιμοτερο το seachem prime αφου δεσμευει αμμωνια νιτρωδη κλπ (εκτος απο χλωριο) σε ατοξικη μορφη, χωρις να τα κανει να λειπουν απο τα βακτηρια που τα χρειαζονται για να αναπτυχθουν και να στρωσει το φιλτρο και το ενυδρειο.
Παραλληλα μπολιαζεις σωστα το φιλτρο.
Οταν μηδενισει η αμμωνια και τα νιτρωδη εισαι ετοιμος.
Τα νιτρικα τα κρατας κατω απο 25ppm (ιδανικα κατω απο 15) μεσω των αλλαγων. Συνηθως αλλαγες 30% καθε εβδομαδα ειναι μια ασφαλεια μεχρι να καταλαβεις καποια πραγματα περι νερου και να ρυθμιζες αναλογα τις ρουτινες σου.
Τα ζωντανα ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης βοηθανε πολυ στη δεσμευση νιτρικων και φωσφορικων. (θα βρεις και στις αγγελιες κλαδεματα).

Για να σου δωσω ενα μπουσουλα με τιμες στο περιπου που ομως δεν ισχυει παντα και σε ολα τα ψαρια αλλα να εχεις κατι να πορευεσαι, με τις συχνες αλλαγες που θα κανεις μεχρι να στρωσει (μηδενισουν τελειως τα ΝΗ3 ΝΟ2) θα πρεπει να κρατας σε πολυ χαμηλες τιμες την ΝΗ3 και ΝΟ2.
Μεχρι 0.5 την ΝΗ3/ΝΗ4 (ολικη αμμωνια δλδ αμμωνιο+αμμωνια) και μεχρι 1-1.5 τα νιτρωδη ΝΟ2.
Αυτα με χρηση seachme prime (2-5πλη δοσολογια αναλογα την ποσοτητα τοξικων)
Aν δεν βαζεις δεσμευτικο αμμωνιας, πρεπει να κρατας την ΝΗ3/ΝΗ4 κατω απο 0.1-0.2 και τα νιτρωδη 0.3-0.4ppm.
Πολυ καλη οξυγονωση του νερου μεσω αναταραξης της επιφανεια του νερου, με αεραντλια-αεροπετρα και αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου, οσο στρωνεις.
Με το μπολιασμα ενδεχεται να αρχισουν να μηδενισουν εντος και ωρων οι τιμες αμμωνιας και νιτρωδων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-11, 14:24
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

σε ευχαριστω και εσενα πολυ..αυριο θα πας να παρω το φαρμακο π μου πες.. το μπολιασμα για να καταλαβω ειναι νερό απο στρςμμένο ετοιμο ενυδρείο η ο ανθρακας που εχει μεσα το φιλτρο? τι απο τα δυο πρεπει να παρω και πόση ποσότητα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-11, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω και εσενα πολυ..αυριο θα πας να παρω το φαρμακο π μου πες.. το μπολιασμα για να καταλαβω ειναι νερό απο στρςμμένο ετοιμο ενυδρείο η ο ανθρακας που εχει μεσα το φιλτρο? τι απο τα δυο πρεπει να παρω και πόση ποσότητα?
Δεν ειναι φαρμακο το αντιχλωριο. Χημικο ειναι.

Το πως γινεται το μπολιασμα στο εχω δωσει σε λινκ πιο πανω.
Διαβαζε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-11, 16:35
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Μολις τελείωσα το μπολιασμα το οποιο μ έδωσε ο Σωτηρης απο εδω και τον ευχαριστω πολυ.Θα περιμενω μεχρι αυριο να ξεθολώσει το νερό και θα σασ πω αποτελεσματα.Αυριο θα χρειαστει να βάλω μεσα αντιχλώριο ενώ έχω μπολιάσει το ενυδρείο η δεν χρειάζετε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-11, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις τελείωσα το μπολιασμα το οποιο μ έδωσε ο Σωτηρης απο εδω και τον ευχαριστω πολυ.Θα περιμενω μεχρι αυριο να ξεθολώσει το νερό και θα σασ πω αποτελεσματα.Αυριο θα χρειαστει να βάλω μεσα αντιχλώριο ενώ έχω μπολιάσει το ενυδρείο η δεν χρειάζετε?
Χλωριο εχει το νερο της βρυσης, οποτε μονο οταν κανεις αλλαγη χρειαζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-06-11, 16:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το αντιχλωριο θα το βαζεις παντα οποτε κανεις αλλαγη νερου.απτη στιγμη που το φιλτρο σου στρωσει θα πρεπει να εχεις μια ρουτινα αλλαγης νερου- 30% ειναι καλα -εβδομαδιαια.τωρα αν ταφησεις καμια φορα και 10ημερο δε χαθηκε ο κοσμος απλα να προσπαθεις οσο περισσοτερο να την κρατας τη ρουτινα σταθερη.γιαυτο λεγεται και ρουτιναεγω που εχω 60λιτρο οπως εσυ αλλαζω 20 λιτρα νερο την εβδομαδα χρησιμοποιωντας μπουκαλα νερου απαυτες που βαζουνε στις εταιριες και στα μαγαζια στους ψυκτες.θα πρεπει επισης να προσεχεις το νερο που θα βαζεις να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στην θερμοκρασια του νερου που εβγαλες απτο ενυδρειο.στα ψαρια δεν αρεσουνε οι αποτομες μεγαλες αλλαγες θερμοκρασιας τα στρεσαρει και μπορει να προκαλεσει και ασθενειες.αυτατο μπολι που πηρες το εριξες στο φιλτρο σου υποθετω.αφησε το να ηρεμησει το ενυδρειο τωρα,ηρεμησε κιεσυκαι κανε καμια μετρηση αποψε το βραδι η/και αυριο το πρωι και ποσταρε τες εδω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-06-11, 17:08
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι οντως ψιλοηρέμησα. απλα έκανα την αλλαγη σήμερα και αυριο θα πάω να προμηθευτώ αντιχλώριο και απο την άλλη κυριακη μαζι με την αλλαγη θα βαζω και λιγο απο αυτο..νερο βαζω απο την βρυση χλυαρο και το προσθετω σιγα σιγα! θα σας πω αυριο αποτελεσματα αν και μου φαινονται πολυ μουφα τα στικακια.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-06-11, 17:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σας πω αυριο αποτελεσματα αν και μου φαινονται πολυ μουφα τα στικακια.
δεν εχεις και αδικοοι πετσοπαδες τα πουλανε αβερτα σε οσους ξεκινανε.βεβαια μια ιδεα μπορουνε να σου δωσουνε δεν ειναι εντελως αχρηστα δηλαδη,αλλα αν θελουμε ακριβεια χρησημοποιουμε υγρα τεστ.το θεμα ειναι οτι ειναι πιο ακριβα δυστηχως.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-11, 18:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι ειναι πιο ακριβα δυστηχως.
Μακροχρονα ειναι πιο οικονομικα αφου φτανουν για πολλες μετρησεις που αν τις μετρησεις και βγαλεις το κοστος της καθε μιας, θα ειναι πιο οικονομικη απο το κοστος της καθε μετρησης με στριπς.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-06-11, 18:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα ετσι ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-11, 09:42
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ξερετε περιπου ποσο κανει πανω κατω το υγρο τεστ αμμωνιας? αυτο με ενδιαφερει αυτην την στιγμη.. και πιστευω ειναι το πιο σημαντικο για την φαση που ειμαι. παιδια τα ψάρια απο όταν αλλαξα το νερο και έβαλα το μπολι είναι ήδη πολυ πιο καλα. και το τεστ που εκανα δεν μ εδειξε μεγαλη υποχωρηση νιτρικων αλλα σημερα δεν θα ταισω καθολου και θα ξανακανω μετρησεις.ακομα πέταξα τον ενεργο ανθρακα που είχα και το γεμισα με κεραμικο μακαρονι που μου έδωσε ο φίλος με το μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-11, 10:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καμια 15 ευρω.

Στο ebay πιο οικονομικα http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=A....c0.m270.l1313
Ομως θα παρει μερικες μερες μεχρι να ερθει και θα εχει το μειονεκτημα οτι δεν μπορεις να ελεγξεις ιδιας ομμασι την ημερομηνια ληξης.
Για τα APi μπορεις να δεις αυτο

Υπαρχει και κιτ με σχεδον ολα τα τεστ (pH κανoνικο και high range, NH3/4 NO2 NO3) με λιγα περισσοτερα χρηματα http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=a....c0.m270.l1313
(εκτος σκληροτητων gh-kh, που μπορεις να παρεις ξεχωριστα αν θελεις)
http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=a....c0.m270.l1313
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-11, 14:44
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

παιδια τα πλατυσ μου έχουν αρχισει και ανεβαινουν στην επιφανεια του νερου και περνουν αερα..κολυμπανε και κατω αλλα καθε κανα 10λεπτο ανεβαινουν και παιρνουν αερα ενω εκανα και σημερα αλλαγη (30 τισ εκατο) εβαλα και 15 μλ ακουαταν και γυρω στα 10 μλ βακτηρια εμποριου.τι άλλο να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-06-11, 15:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν το φιλτρο σου βγαζει καποιο σωληνα στην εξοδο(λογικα θα βγαζει) θα το γυρισεις προς τα πανω και λιγο πλαγια ωστε να αναταραζει την επιφανεια του νερου.οχι συντριβανικαλο θαναι καποια στιγμη να παρεις και μια αεραντλια με μια αεροπετρουλα.με καμια 10αρια ευρω ισως και λιγοτερα βρισκεις.καποια στιγμη θα σου χρειαστει ετσι κιαλλιως.αν ανεβαινουνε συχνα πανω ειναι πολυ πιθανο οτι δεν εχεις καλη οξυγονωση στο νερο.γυρνα το σωληνα που σου ειπα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09909 seconds with 13 queries