Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Παπαγαλος (Orange-winged Amazon)

Καλησπερα κ καλο πασχα!!

Σημερα ενας παπαγαλος εκανε παρεα στον σκυλο μου!!!! Μαλλον ειχε "λοκαρει" το νερο του κ καθοταν εκει κοντα...Τον πλησιασα μιας κ ηταν ηρεμος αλλα οταν πηγα να τον πιασω απλα πεταξε στο διπλα δεντρο..... μετα απο λιγο τρεξιμο, απο δεντρο σε δεντρο τον επιασα με μια πετσετα!

Κλουβι ειχα ηδη οποτε.....βολευτηκε! Του εβαλα ηλιοσπορους κ νερο κ τα τιμησε δεοντως!











Ειναι λιγο 'στραπατσαρισμενος' κ το ενα του φτερο φαινεται να εχει λιγο προβλημα...θα βαλω καλυτερες φωτο αυριο να μην τον τρελανω αλλο σημερα...! Τωρα κοιμαται!!


Τι να προσεξω?! Στον γουγλη ειδα οτι τρεφεται κυριως με φρουτα κ σπορια αλλα οτι στην φυση την βρισκει με τους χουρμαδες απο τις βαγιες κ τους φοινικες..Για το φυλο λενε οτι δεν ειναι κ τοσο ευκολο να το ξεχωρισεις ..

Ποιο συγγεκριμενα :
Sexing - Sexual Differences Orange-winged Amazons are not sexually dimorphic, females look like males. If gender identification is important (for example for breeding birds) DNA / Feather or surgical sexing is recommended.

Πηγη: http://animal-world.com/encyclo/bird...ngedamazon.php

Κανα τιπ?! Ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-12, 18:21
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Βρεξε μια φρυγανια και ασε την να μουλιασει,στραγγησε την και ριξε ζαχαρη πανω και δωστου την.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτη ειναι τυχη!!! εγω επρεπε να περιμενω 29 χρονια για να αποκτησω εναν τετιο παπαγαλο..κι εσενα σου ηρθε απο μονος του!!
χωρις να θελω να σε τρομαξω...θελω ομως να σε "ταρακουνησω". αν τον κρατησεις θα δεσμευτεις οχι λιγοτερο απο εναν σκυλο. ισως ειχες παπαγαλο ξανα και ξερεις...δε γνωριζω...σου τα λεω για καθε περιπτωση. δεν ειναι μονο σπορια και νερο.
εχει μεγαλες απαιτησεις διατροφικες και κυριως συναισθηματικες.
ειναι καλο να μας πεις τις επομενες μερες ποσο σε αφηνει να τον πλησιασεις. απο το ποσο εξοικειωμενος ειναι η δεν ειναι με την ανθρωπινη παρουσια και το πως του εχουν φερθει αλλοι..θα δεις και τα επομενα βηματα σου.
ενα καλο -κατ'εμε επωνυμο- μειγμα σπορων για αμαζονες...λαχανικα και φρουτα καθημερινα..ενιοτε αυγο η αυγοτροφη (οχι εμποριου)..και οταν με τον καιρο συνηθισει στο νεο του χωρο..πολυ ασκηση.
εχουν ταση για fatty liver αυτα τα πουλια καθως σηνυθως δεν τρεφονται σωστα (πολυ λιπαρες τροφες) και ασκουνται ελαχιστα.
απαραιτητο να περνας πολυυυ χρονο μαζι του καθημερινα και να εχει παιχνιδια ειδικα για παπαγαλους στο κλουβι του.
αυτα μου ερχονται σε πρωτη φαση ...
εχει κλειστο δαχτυλιδι? αν ναι λογικα αναγραφει χρονολογια γεννησης.
διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61428
εμενα μου ειχε αρεσει πολυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρεξε μια φρυγανια και ασε την να μουλιασει,στραγγησε την και ριξε ζαχαρη πανω και δωστου την.
Θα το δοκιμασω αυριο! Προς το παρων εφαγε μιση χουφτα ηλιοσπορο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι τυχη!!! εγω επρεπε να περιμενω 29 χρονια για να αποκτησω εναν τετιο παπαγαλο..κι εσενα σου ηρθε απο μονος του!!
χωρις να θελω να σε τρομαξω...θελω ομως να σε "ταρακουνησω". αν τον κρατησεις θα δεσμευτεις οχι λιγοτερο απο εναν σκυλο. ισως ειχες παπαγαλο ξανα και ξερεις...δε γνωριζω...σου τα λεω για καθε περιπτωση. δεν ειναι μονο σπορια και νερο.
εχει μεγαλες απαιτησεις διατροφικες και κυριως συναισθηματικες.
ειναι καλο να μας πεις τις επομενες μερες ποσο σε αφηνει να τον πλησιασεις. απο το ποσο εξοικειωμενος ειναι η δεν ειναι με την ανθρωπινη παρουσια και το πως του εχουν φερθει αλλοι..θα δεις και τα επομενα βηματα σου.
ενα καλο -κατ'εμε επωνυμο- μειγμα σπορων για αμαζονες...λαχανικα και φρουτα καθημερινα..ενιοτε αυγο η αυγοτροφη (οχι εμποριου)..και οταν με τον καιρο συνηθισει στο νεο του χωρο..πολυ ασκηση.
εχουν ταση για fatty liver αυτα τα πουλια καθως σηνυθως δεν τρεφονται σωστα (πολυ λιπαρες τροφες) και ασκουνται ελαχιστα.
απαραιτητο να περνας πολυυυ χρονο μαζι του καθημερινα και να εχει παιχνιδια ειδικα για παπαγαλους στο κλουβι του.
αυτα μου ερχονται σε πρωτη φαση ...
εχει κλειστο δαχτυλιδι? αν ναι λογικα αναγραφει χρονολογια γεννησης.
διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61428
εμενα μου ειχε αρεσει πολυ.

Παπαγαλους ειχε ο πατερας μου πριν 20 χρονια.. τους κοκαταιλ!? (κοκκινα μαγουλα με λοφιο) οι οποιοι στο μαντρακι που ηταν εγιναν 40-50 σε καποια φαση! Το σκηνικο τελειωσε οταν ο θειος μου ξεχασε να κλειδωσει την πορτα κ εφυγαν ολοι!!!

Λεω να τον κρατησω... Το κλουβι δεν ειναι κ πολυ μεγαλο αλλα μπορω να του φτιαξω κατι στον κηπο ισως για τους καλοκαιρινους μηνες ..το βραδυ προς το παρων να τον εχω σε αυτο κ αργοτερα βλεπουμε... θα παω κ σε κανα πετσοπ αυριο να δω για κανα παιχνιδι

Ειναι αρκετα τρομαγμενος τωρα αλλα εχει ηρεμισει αρκετα απο την ωρα που τον επιασα! (κανα δυο ωρες πριν κανω το ποστ!) Εξω οταν τον ειδα τον πλησιασα κανονικα κ μολις απλωσα χερι ανοιξε το στομα του κ εκραζε! Οποτε φωναξα για πετσετα αλλα μαλλον "μας πηρε γραμμη" κ ξεκινησε το κυνηγητο! Πεταει κανονικα κ με τον νομο -δεν εχει κομμενα φτερα! Θα κοιταξω αργοτερα το δαχτυλιδι ,μιας κ εχει ,να μαθουμε την ηλικια του!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-12, 20:00
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Μήπως θα ήταν σωστό να αναζητηθεί με κάποιο τρόπο ο τυχόν ιδιοκτήτης του;;; Μπορεί κάποιος να τον ψάχνει. Αυτό τουλάχιστον γίνεται ( ή πρέπει να γίνεται) με τα σκυλιά, δεν ξέρω τι ισχύει για παπαγάλους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Μα κ βεβαια εγινε ηδη αυτο! Πηγα στους 2 γειτονες οπου εχουν τετοιου ειδους πουλια αλλα δεν...Εντομεταξη εχω την αισθηση κ εγω αλλα κ κανα 2 ακομα στην γειτονια οτι σαν να ακουγοταν παπαγαλος,ενω οι γειτονες τους ειχαν μεσα στο σπιτι λογο του καιρου αυτες τις μερες.....οποτε παιζει να ηταν τρυγυρω αρκετο καιρο...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν δεν τον προλαβαινα εγω θα τον προλαβαινε ο σκυλος που τον ειχε δει κ πρωτος........

Μεγαλο κριμα θα ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Στα δέντρα του πάρκου της παραλίας της Θεσσαλονίκης υπάρχει μια αποικία από διάφορους παπαγάλους εδώ και χρόνια, φαντάζομαι από διάφορους "αδέσποτους" πολύ όμορφο θέαμα!
Βραζιλία γίναμε
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tylomelania “Orange Poso” lingistis Σαλιγκάρια 17 28-10-12 02:29
Caridina propinqua orange xristoss Γαρίδες του γένους Caridina 6 18-09-11 05:50
amazon αρχαριος daqua Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 20-06-11 19:03
Υβρίδιο ή Lab.caeruleus orange Ruarwe? africano Malawi 6 26-01-11 04:00
Tiger Barb Orange??? Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 2 18-12-07 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05055 seconds with 13 queries