Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-05, 20:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb Εξοδος από γενήστρα???

Καλησπέρα.

Εχω 5 μωρά γκαπάκια, τα οποία μεγαλώνουν μέσα σε γεννήστρα, για να μη γίνουν μεζεδάκι.

Τώρα είναι περίπου 2 μηνών. Πότε μπορούν να βγούν από τη γεννήστρα και να συνυπάρξουν μαζί με τους γονείς χωρίς να κινδυνεύουν να φαγωθούν?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-05, 21:13
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Αν στο ενυδρειο εχεις μονο γκαπακια, τοτε αν τα μωρα σου ειναι 2 μηνων, δεν θα εχουν προβλημα να φαγωθουν απο τους γονεις τους.Αν μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν και μεγαλυτερα ψαρια, τοτε μπορει να υπαρξει προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-05, 21:22
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
Αν στο ενυδρειο εχεις μονο γκαπακια, τοτε αν τα μωρα σου ειναι 2 μηνων, δεν θα εχουν προβλημα να φαγωθουν απο τους γονεις τους.Αν μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν και μεγαλυτερα ψαρια, τοτε μπορει να υπαρξει προβλημα.
7 εβδομάδων για την ακρίβεια. Εχω 4 γκάπυ και 2 γλυφτες (μικρούς που δε μεγαλώνουν).
Επειδή τρέμει η ψυχούλα μου που τα βλέπω τόσο μικρούλια ακόμα σε σχέση με τους γονείς τους, μάλλον θα βγάλω το ένα ή τα δύο πρώτα για να δώ τι θα γίνει.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-05, 00:23
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Μην φοβάσαι, δεν κινδυνεύουν πλέον. Σκέψου ότι σε κανένα μήνα ακόμα θα αρχίσουν να γεννοβολάνε κι αυτά. Αλήθεια πώς και είναι μόνο 5? Αν θέλεις πάντως να έχεις υψηλό ποσοστό επιβίωσης, πρέπει να έχεις οπωσδήποτε πολλά φυτά. Και όταν λέω πολλά, εννοώ να υπάρχουν σημεία μέσα στο ενυδρείο τόσο πυκνά που να μην μπορείς να δείς καν τι συμβαίνει μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-05, 00:51
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Απελευθέρωση μικρών γκάππυς

Γειά σου CASPER.
Κάνω συστηματική εκτροφή Poecilia reticulata - GUPPYS.
Την πρώτη φορά που τα άφησα ελεύθερα (1η γέννα θηλυκιάς) περίμενα 3 εβδομάδες (21 ημέρες). Αφησα δοκιμαστικά με τα 5 μεγαλύτερα και παρατήρησα τα εξής:
Κατ' αρχήν τα ψάρια μου δεν είχαν ξαναβρeθεί με οποιαδήποτε μικρά ιχθύδια ποτέ. Ηταν η πρώτη φορά και η πρώτη τους γέννα.
Στην αρχή τα κοιτούσαν για λίγο περίεργα, μετά όρμαγαν γρήγορα πάνω τους και μόλις τα έφθαναν, έστριβαν και έφευγαν. Αυτά φοβόντουσαν και προσπαθούσαν να κρυφτούν, αλλά αν ήθελαν τα μεγάλα, μπορούσαν να τα χτυπήσουν-δαγκώσουν-φάνε... (είχα φροντίσει όμως, πριν το κάνω αυτό, να τα έχω ταϊσει του σκασμού!).
Ετσι κύλησαν οι πρώτες 3-4 ώρες, μετά τα συνήθισαν και απλά τα έδιωχναν από τον πυθμένα του ενυδρείου, προς τα επάνω. Πέρασαν 5-6 ημέρες για να ξεθαρέψουν και να αρχίσουν να κατεβαίνουν κάτω (και να τα αφήνουν τα μεγάλα).
Σήμερα, μετά από αρκετές γέννες, έχουν πλέον συνηθίσει την παρουσία μικρών και τα αφήνω στις 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα (ΟΤΑΝ αφήνω μερικά, γιατί συνήθως τα μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο και τα μεγαλώνω μόνα τους).
Από άλλα ψάρια, νομίζω ότι συμβαίνει περίπου το ίδιο με όλα τα είδη - εννοώ απέναντι στα μικρά γκαππάκια. Από δική μου εμπειρία, τα κορυντόρας είναι εντελώς αδιάφορα, τα πλάτυς συμπεριφέρονται όπως και τα μεγάλα γκάππυς και οι γλύφτες δεν τα βλέπουν καθόλου, καθώς είναι βουτηγμένοι μέχρι το λαιμό στην άλγη και τρώνε...!
Πρόσεξε: Αυτά που περιέγραψα, γίνονται στα ΔΙΚΑ μου ενυδρεία και είναι η ΔΙΚΗ μου εμπειρία, με τα ΔΙΚΑ μου ψάρια.
Πάντως πιστεύω ότι δεν έχεις σίγουρα πρόβλημα με 2 μηνών μικρά (σε ένα μήνα περίπου, θα είναι και ενήλικα!).
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 23-12-05 στις 00:53
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-05, 14:37
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Να πω λοιπόν και εγω την ΔΙΚΗ μου εμπειρια.

Αρχικα τα γκαπι τα ειχα σε ενα 20λιτρο, 3 ενηλικα και μωρα. Εκει ειχαν φαγωθει 2-3 αλλά δεν υπήρχαν πολλά φυτά.
Όταν τα μετέφερα στο 50λιτρο και είχα 3 γέννες δεν φαγώθηκε ΚΑΝΕΝΑ! και δεν χρησιμοποιώ γεννήστρα-είμαι κατά. Με αποτέλεσμα να έχω 30 μικρά να πηγαινο-ερχονται χωρίς προβλήματα
Αυτο που αλλαξα επίσης, ειναι και τα φυτα. Ειδικά αυτό το κερατόφυλλο έχει σώσει τα περισσότερα. Και 2-3 εκτιμούν την ρίτσια.

Αυτο που θέλω να πω είναι οτι καλύτερα -ΓΙΑ ΜΕΝΑ- να γεννιούνται μαζί με τα ενήλικα για να συνηθίζουν την παρουσία των ενηλικων και να αναπτύσουν μηχανισμούς άμυνας. Τώρα πια τα ενήλικα (και κυρίως η μάνα) τρώει μόνο μερικά που γεννιούνται νεκρά και κανένα άλλο. Και να σημειωθεί οτι συχνά τα ταϊζω ζωντανή αρτέμια που υποτίθεται αυξάνει την ορεξή τους για "ζωντανό".

Πιστεύω οτι είναι ώρα να τα βγάλεις. Και αν θέλεις σου δίνω μερικά μικρά και εγώ!
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-05, 17:48
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Celda, κι εγώ είμαι κατά της γεννήστρας, όχι γιατί έχω εμπειρία (σημ. είναι η πρώτη φορά που βλέπω μωράκια), αλλά μόνο και μόνο στην πιθανότητα να πάθει κάτι η μαμά, όπως ακούω από πολλούς εδώ, η γεννήστρα δεν παίζει για να γεννάνε!! Στη γεννήστρα έβαλα τα μωρά της πρώτης γέννας, αφού γεννήθηκαν.
Τα δεύτερα, τα έχω αφήσει ελέυθερα, και έχουν βρεί την ησυχία τους στο κερατόφυλλο. Τώρα που θα βγάλω τη γεννήστρα και θα έχω πιο πολύ χώρο, θα βάλω και riccia, μπας και το προτιμούν κάποια,όπως της Celda.

Πότε αρχίζουν τα μικρούλια να αποκτούν χρώμα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cbr929
Σκέψου ότι σε κανένα μήνα ακόμα θα αρχίσουν να γεννοβολάνε κι αυτά.
Αυτό μάλλον με τρομάζει Το ενυδρειάκι είναι πολύ μικρό (15lit). Το πήρα για να βάλω κανένα ψαράκι να χαζεύουν τα παιδιά, και τελικά "κόλλησα" εγώ με τα γκαπάκια.

Αλήθεια, πόσο "μεγάλα" πρέπει να είναι για να αρχίσω κι εγώ το "χαρίζονται γκάπυ"?

Καλό απόγευμα σε όλους
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-12-05, 01:31
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
...Πότε αρχίζουν τα μικρούλια να αποκτούν χρώμα?
...Αλήθεια, πόσο "μεγάλα" πρέπει να είναι για να αρχίσω κι εγώ το "χαρίζονται γκάπυ"?...
- Εμένα, στις 40 περίπου ημέρες μου εμφανίζουν δειλά-δειλά το πρώτο χρώμα στην ουρά και στους 4 μήνες είναι φουλ.
- Μπορείς να τα χαρίσεις ή να τα ανταλλάξεις, ανά πάσα στιγμή, αρκεί να βρεις ενδιαφερόμενο... Αλλοιώς πας για δεύτερο (και μεγαλύτερο) ενυδρείο...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-05, 12:04
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Αλλοιώς πας για δεύτερο (και μεγαλύτερο) ενυδρείο...
Μιας και αυτό μάλλον για χλωμό το κόβω (δυστυχώς είμαι η μόνη που ασχολούμαι με αυτό το άθλημα στο σπίτι μου. Οι υπόλοιποι περιμένουν με τις πετονιές και τα καλάμια ψαρέματος στη γωνία. Οπότε να μπει άλλο ενυδρείο εδώ...... μάλλον θα αρχίσω να σας χτυπάω πόρτες να με φιλοξενήσετε), μπορώ να τα αφήσω να μεταλώσουν λίγο και να τα βάλω στο 160ρι? Η εκεί θα τα φάνε στα σίγουρα???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-05, 13:23
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Εγω θα ελεγα να τα βαλεις κανονικα μεσα στο ενυδρειο,λογικα δεν θα εχουν προβλημα.
Απλα, εγω σκεφτομαι και το αλλο...
Αυτα τα ερημα τα ψαρια,αναπαραγονται σαν παλαβα.Θα τα βλεπεις σε λιγο καιρο να γινονται ολο και περισσοτερα....Εκει τι θα κανεις?? Και ποσα να δωσεις?? Αν πραγματικα σου αρεσουν, πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι οτι σε λιγο καιρο ενα ενυδρειο δεν θα κανει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-05, 13:34
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
Εγω θα ελεγα να τα βαλεις κανονικα μεσα στο ενυδρειο,λογικα δεν θα εχουν προβλημα.
Απλα, εγω σκεφτομαι και το αλλο...
Αυτα τα ερημα τα ψαρια,αναπαραγονται σαν παλαβα.Θα τα βλεπεις σε λιγο καιρο να γινονται ολο και περισσοτερα....Εκει τι θα κανεις?? Και ποσα να δωσεις?? Αν πραγματικα σου αρεσουν, πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι οτι σε λιγο καιρο ενα ενυδρειο δεν θα κανει τιποτα.
Σωστό.. Δύο πράγματα σκέφτομαι προς το παρόν τουλάχιστο (μια και αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου μάλλον το αποκλείω).
Το ένα είναι να βάλω εκτός από τα μωρά, και τη μία θηλυκιά στο μεγάλο και να της παρω παρέα δυο θηλυκές και ένα αρσενικό (που στο 160ρι) δε θα υπάρχει πρόβλημα χώρου, και να αφήσω μόνο τον ένα αρσενικό με τις άλλες δύο στο μικρό.
Το άλλο είναι, τα τα βάλω όλα στο 160άρι και βλέπω τι θα κάνω με το μικρό.
Γίνεται δουλειά λές έτσι?

Υ.Γ. και όχι τίποτα άλλο, το κακό είναι ότι μου το επισήμαναν εδώ για τα γκαπάκια στο μικρό.... εγώ λύσσαξα να τα πάρω, οπότε τράβα τα τώρα
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-05, 13:48
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Γιατι δεν κρατας μονο τους αγοραρους και να δωσεις τις κοπελες αλλου?
Εχουν και πιο ωραια χρωματα αυτοι.Ε, λιγο παρενοχλησεις μπορει να πεφτουν,αλλα τουλαχιστον δεν θα γενοβολανε σαν τα κουνελια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-12-05, 13:51
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
Γιατι δεν κρατας μονο τους αγοραρους και να δωσεις τις κοπελες αλλου?
Εχουν και πιο ωραια χρωματα αυτοι.Ε, λιγο παρενοχλησεις μπορει να πεφτουν,αλλα τουλαχιστον δεν θα γενοβολανε σαν τα κουνελια.
Αυτό είναι πράγματι καλή λύση για το μικρό ενυδρειάκι.
Από το να δώσω τις κοπελίτσες μου δε μπορώ να τις βάλω λές, όπως είπα στο μεγάλο??
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξοδος νερου steady Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-04-05 23:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08927 seconds with 15 queries