Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-06-10, 11:48
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή Πρόταση προς Mods και μέλη

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα με αυτήν την ευκαιρία να συστηθώ και επίσημα στο φόρουμ που τους τελευταίους 3 μήνες μου έχει προσφέρει απίστευτες πληροφορίες και έχω γνωρίσει από κοντά αρκετούς αξιόλογους ανθρώπους στο χώρο του ενυδρείου. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και την γνώση που προσφέρετε καθημερινά.
Θα ήθελα να κάνω μια πρόταση προς τους mods και τα μέλη του φορουμ, η οποία θα μπορούσε να εφαρμοστεί για να κάνει καλύτερα το μέρος του φορουμ που αφορά τις αγγελίες (πωλήσεις – αγορές). Μπορεί να έχει συζητηθεί στο παρελθόν αλλά δεν εχω βρει κάποιο thread. Σε όλους μας κάποια στιγμή μπορεί να έχει τύχει να δούμε ένα αντικείμενο που θέλουμε να αγοράσουμε στις αγγελίες και να είναι ήδη αργά, δηλαδή να έχει πουληθεί . Λόγω των υποχρεώσεων που εχει ο καθένας μας δεν μπορεί να είναι logged όλη μέρα και να κοιτάζει τις αγγελίες όταν χρειάζεται να αγοράσει ή να πουλήσει κάτι. Αυτό που σκέφτομαι ότι μπορεί να βοηθήσει και να το κάνει πιο ενδιαφέρον αλλά και να λύσει κάποια άλλα προβλήματα που θα εξηγήσω παρακάτω, είναι ο πλειστηριασμός, δηλαδή το σκεπτικό που λειτούργει το ebay και άλλα site αγορών.
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω πολύ απλά παρακάτω, χωρίς να ανοίξω thread παραδείγματος, πως θα μπορούσε λειτουργήσει αυτό στο φόρουμ μας και για ποια είναι τα οφέλη.
Ο πωλητής πχ εγώ ξεκινάω σήμερα μια νέα αγγελία όπως θα έκανα αλλά στον τίτλο αντί για ΠΩΛΕΙΤΑΙ Εξωτερικό Φίλτρο θα έβαζα: Εξωτερικό Φίλτρο – Πλειστηριασμός.
Στο εσωτερικό της αγγελίας θα πρέπει να συμπληρώσω την απαραίτητη περιγραφή δηλαδή πχ:
Εξωτερικό φίλτρο Eheim 2213 με ή χωρίς βανάκια, με ή χωρις βιολογικό υλικό, σωλήνες, χρόνος λειτουργίας κτλ κτλ. (φωτο ή λινκ ) Στο σημείο που πρέπει να αναφέρω την τιμή αγοράς, θα πρέπει να βάλω την τιμή εκκίνησης πχ 40¤. Ως εδώ πιστεύω ότι είναι κατανοητό από όλους…
Αμέσως μετά θα πρέπει να προσθέσω το βήμα «χτυπήματος» ή το ποσό «πονταρίσματος» αν θέλετε, το οποίο μπορεί αν είναι πχ 2¤
Το επόμενο στοιχείο που πρέπει να οριστεί είναι ή λήξη της αγγελίας πχ 14/06/2010 στις 12.00.
¶ρα έχω πλέον δημιουργήσει μια νέα αγγελία πλειστηριασμού στην οποία λέει ότι το αντικείμενο που θέλω να πουλήσω ξεκάνει από σήμερα με αξία 40¤ και κάθε «χτύπημα» από τον κάθε υποψήφιο αγοραστή θα είναι 2 ¤ μέχρι τις 14/7/2010 στις 12.00. Κάθε υποψήφιος αγοραστής μπορεί να «χτυπήσει» ΥΠΕΥΘΗΝΑ όσες φορές θέλει ή θεώρει ότι αξίζει το συγκεκριμένο αντικείμενο. Την ήμερα και ώρα λήξης ο Πωλητής ορίζει ποιος είναι ο Πλειοδότης και ο φυσικά ο νέος ιδιοκτήτης και πληρώνει το ποσό εκκίνησης συν τον αριθμό των «χτυπημάτων» επί το ποσό πονταρίσματος πχ. 40¤ ποσό εκκίνησης x 5 «χτυπήματα» = 50¤
Πάμε τώρα να δούμε ποια είναι πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα σε αυτό. Ένα σημαντικό πλεονέκτημα κατά την γνώμη μου είναι ότι η αγγελία μένει ανοιχτή ώστε όλοι υποψήφιοι αγοραστές να την δουν και να την αξιολογήσουν και να έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το αντικείμενο που χρειάζονται χωρίς το άγχος του χρόνου.
Πλεονέκτημα επίσης είναι για τον Πωλητή ότι μπορεί με αυτό τον τρόπο να πουλήσει το αντικείμενο του σε καλή τιμή λόγω τον «χτυπημάτων» που θα δεχτεί και επίσης μπορεί να ορίσει το minimum ποσό δηλαδή την τιμή εκκίνησης της αγγελίας και φυσικά τον χρόνο που θέλει να το πουλήσει. Έπισης ο Αγοραστής θα έχει μεγαλύτερη «γκαμα» ανοιχτών αγγελιών για οποιοδήποτε αντικείμενο (ζωντανό, εξοπλισμό, ειδικές προσφορές που μπορούν να εκμεταλλευτούν τα καταστήματα κτλ κτλ)
Πλεονέκτημα επίσης θεωρώ ότι με αυτόν τον τρόπο θα μειωθεί αισθητά το φαινόμενο των «UP» ή «πανω» όπως και να λέγεται που έχει ζητηθεί αρκετά από τους mods γιατι η αγγελίες θα είναι ανοιχτές για όσο καιρό ορίζει ο Πωλητής. Οι Mods το μόνο που θα κάνουν εκτός από αυτό που κάνουν με επιτυχία μέχρι τώρα είναι να «κλείνουν» τις αγγελίες που έχουν λήξει χρονολογικά, χωρίς να είναι υπεύθυνοι να ορίσουν τα της αγγελίας πχ ποιος είναι πλειοδότης ποιος μειοδότης κτλ, για το οποίο υπεύθυνος θα είναι μόνο ο Πωλητής.
Ο,τι έχω αναφέρει παραπάνω δεν θα μπορεί να πραγματοποιηθεί με επιτυχία αν δεν βασιστεί στην υπευθυνότητα του Πωλητή αλλά πάνω από όλα των Υποψήφιων Αγοραστών. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό μειονέκτημα κατά την γνώμη μου. Δηλαδή κάθε «χτύπημα» είναι και δέσμευση προς τον Πωλητή για την καταβολή του ποσού. Δεν είμαστε ebayγια να μας ελέγχει κανείς ούτε υπάρχουν συμβόλαια δέσμευσης αγοράς. ΌΛΑ βασίζονται στην εμπιστοσύνη και την ωριμότητα των μελών του GAB. Μεγάλα παιδιά είμαστε (και μικρά) και πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να στηριχτούμε στο λόγο του άλλου.
Θα ήθελα πολύ να ακουστούν οι γνώμες και οι προβληματισμοί που υπάρχουν και να εξετάσουμε αν μπορεί να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο για να γίνει καλύτερο το φόρουμ μας. Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές post, ελπίζω να μην κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς τα εγγεγραμμένα μέλη ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 01-12-08 13:19
Οι μονομάχοι του Μάκη harilaos Bettas 5 20-11-08 16:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07455 seconds with 13 queries