Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-12, 13:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι το διαβασα το ''δεν ειναι ασφαλες'' αλλα νομιζα οτι πηγαινε για μεγαλυτερα ενυδρεια μιας και ειδα πιο κατω οτι για μεχρι 50 λιτρα συμφερει (δεν λες ομως καπου οτι για 50 λιτρα ειναι ασφαλες ).

Αυτο για το σταθερο ph αλλα οχι το σωστοτερο για τα ψαρια επειδη το εχω ακουσει το ρωτησα να ξερω αν ισχυει ή οχι.

Μηπως και οι συμπληρωσεις εξατμισης απο το να χρησιμοποιω νερο απιονισμενο θα μπορουσα να τις κανω με νερο προετοιμασμενο και εκεινο με τυρφη που να εχει ιδιες τιμες με του ενυδρειου ωστε να μην εχω μεταβολες?

Αυτο που λες, οτι καποιος μπορει να κανει λαθη και χωρις τη χρηση τυρφης, α/ο κλπ ισχυει, οπως και εγω μια χαρα ειχα 7,5 μονιμο ph με τα zebra danio μου που ειχα αλλα το καλοκαιρι με τις συμπληρωσεις νερου βρυσης για την εξατμιση εφτασε στο 8 γιαυτο και σκεφτομαι τωρα μονο για τις συμπληρωσεις το απιονισμενο αλλα με φοβιζει και αυτο που λες περι ασθενιων κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-12, 13:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως και οι συμπληρωσεις εξατμισης απο το να χρησιμοποιω νερο απιονισμενο θα μπορουσα να τις κανω με νερο προετοιμασμενο και εκεινο με τυρφη που να εχει ιδιες τιμες με του ενυδρειου ωστε να μην εχω μεταβολες?
Τα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κυριως) που οριζονται ως σκληροτητα του νερου, μενουν στο ενυδρειο μετα την εξατμιση.
Δεν λυνεις το "προβλημα" αυτο με την αναπληρωση με νερο επεξεργασμενο με τυρφη, αφου ουτε αυτο το νερο θα εχει μηδενικες σκληροτητες (οπως εχει το νερο που εξατμιζεται).
Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο την αναπληρωση με νερο βρυσης.
Ωστοσο σε συνδιασμο με μερικες μεγαλες (πχ 60-70%) αλλαγες νερου ενδιαμεσα στις αλλαγες το καλοκαιρι, θα εκαναν ενα ειδος reset στις σκληροτητες.
Προσεκτικα με τις μεγαλες αλλαγες στο θεμα τιμων (ph GH θερμοκρασια). Οσο πιο μεγαλες οι αλλαγες, τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο της αλλαγης με αυτο του ενυδρειου, (αν οχι ολοιδιο) και να γινεται πολυ αργα η εισαγωγη του.

Εγω αν δεν ειχα ΑΟ, θα προτιμουσα την παραπανω "μεθοδο" απο τη χρηση απιονισμενου.

ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο ).
(ο ελεγχος της ποιοτητας του γινεται με tds meter, η ενδειξη οσο πιο κοντα στο 0, μας δειχνει καθαροτερο και χωρις αλατα νερο - η βρυση στην αθηνα εχει tds 120-150ppm περιπου).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-12, 13:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεκτικα με τις μεγαλες αλλαγες στο θεμα τιμων (ph GH θερμοκρασια). Οσο πιο μεγαλες οι αλλαγες, τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο της αλλαγης με αυτο του ενυδρειου, (αν οχι ολοιδιο) και να γινεται πολυ αργα η εισαγωγη του.
Aυτο φανταζομαι ειναι σχετικα ευκολο μιας και μονο οταν δεις οτι το νερο του βαρελιου εχει ιδιο ph gh θερμοκρασια, τοτε το ριχνεις στο ενυδρειο και ειναι δυσκολο να κανεις λαθος. Κατι ακομα που σκεφτομαι με ολη αυτη τη διαδικασια της τυρφης ειναι το εξοδο των τεστ μιας και θα χρειαζονται πολυ περισσοτερα τεστ για ph kh gh απο ενα κουτακι για το καθε ενα που εχω για το ενυδρειο και κραταει πολυ περισσοτερο καιρο. Τωρα θα πρεπει να παρω και αλλο ενα για ph kh gh και βλεπω ποσο θα κρατανε. Ετσι δεν ειναι?

Θα κοιταξω και το νερο α/ο αν μπορω να βρω να το πουλανε αλλα πρεπει να δουμε και αν με την τιμη που εχει, αξιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-12, 14:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οταν βρεις τις ρουτινες σου και αποκτησεις εμπειρια ισως δεν θα ειναι αναγκαιες οι τοσες μετρησεις.

Με ηλεκτρονικα φορητα pH meter και tds metrer, εγω βγαζω τα συμπερασματα μου γρηγορα και χωρις μεγαλα εξοδα.

Επισης τα υγρα τεστ (αγορασμενα μαλιστα σε master kit + gh/kh) ειναι πιο οικονομικα απο τα χαρτακια γιατι βγαζουν παρα πολλα τεστ, για χρονια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-12, 14:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγω σε υγρα τα εχω τα τεστ ολα (ph, αμμωνια, kh, gh της Sera και no2, no3 Api). Αυτα τα ph meter - tds meter φθηνα τα βρισκω οποτε μπορει να προβω σε αγορα τους. Με αυτα πως βλεπεις πως ειναι το νερο ετοιμο? Eιναι σαν να εχεις τεστ για ph αλλα χωρις να τελειωνει ποτε το ph meter?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-12, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτα πως βλεπεις πως ειναι το νερο ετοιμο? Eιναι σαν να εχεις τεστ για ph αλλα χωρις να τελειωνει ποτε το ph meter?
Το μονο που θελουν τα ph meter ειναι συχνο καλιμπραρισμα (καποια τα πουλανε μαζι με υγρα ή σκονες καλιπραρισματος) για να δειχνουν σωστα (αφου σιγα σιγα απορυθμιζονται) και πρεπει να φυλάσσονται σωστα συμφωνα με τις οδηγιες του καθενος για να μη χαλασει γρηγορα το probe τους.
Τα tds meter δεν ειναι τοσο ευαισθητα. Ουτε απορυθμιζονται ευκολα και συχνα ουτε θελουν καποια ιδιαιτερη μεταχειριση στη φυλαξη παρα μονο ξεπλυμα του probe τους με απιονισμενο ή ΑΟ για να μη μενει με αλατα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-12, 14:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Για να δουμε τι θα κανουμε λοιπον....

Οτι αλλη απορια ξαναρωταω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09673 seconds with 15 queries