Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-10, 17:44
smartcdi Ο χρήστης smartcdi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή μικρά guppy, μάλλον δεν τρώνε !

Πριν από 3 μέρες είχα την πρώτη μου γέννα guppy. Έχω μαζέψει τα μικρά σε γεννήτρα με τούλι απομονωμένα από τα υπόλοιπα. Τα ταΐζω flakes τριμμένα καλά και σήμερα τα έδωσα κρόκο αυγού. Υπάρχει περίπτωση να μην τρώνε τίποτα από αυτά ? Έχω διαβάσει ότι έχουν μεγάλη όρεξη αλλά τα δικά μου δεν φαίνεται να τρώνε τις τροφές που τα δίνω!

Να δοκιμάσω κάτι άλλο ? Θα προσαρμοστούν και θα συνηθίσουν την τροφή με τον καιρό ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δυσκολο να μη τρωνε το τριμμενο φιλαρακι....τις κοιλιτσες τους τις βλεπεις...δεν ειναι φουσκωμενες??

υ.γ. η ιδανικη τορφη ειναι νεοεκκολαφθεισα αρτεμια....για ταχυτερη και σωστοτερη αναπτυξη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-10, 17:47
smartcdi Ο χρήστης smartcdi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

τρίβω τα φύλλα όσο περισσότερο μπορώ αλλά από ότι βλέπω την βάζουν στο στόμα τους και μετά την φτύνουν ! και με τον κρόκο τα ίδια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-10, 17:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ετσι κανουν αλλα μη φοβασαι ....προφανως τρωνε....ξαναρωταω ομως...οι κοιλιτσες οι γεματες διαφερουν απο τις αδειες...φιανονται με γυμνο ματι...ειναι φουσκωμενες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-10, 18:32
smartcdi Ο χρήστης smartcdi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

είναι μαυριδερές και μάλλον φουσκωμένες. θα φανεί σε βάθος χρόνου. Αν δεν βγούνε στον αφρό σε κανα δυο μέρες τότε όλα καλά. θα ξεκινήσω και μια αποικία microworms και βλέπουμε.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-10, 19:23
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Και γω το ίδιο άγχος είχα με τα μικρά στην αρχή, μάλλον δεν έτριβα καλά τα φυλλαράκια και δεν μπορούσανε να τα φάνε (ίσως να ήταν η ιδέα μου), την επόμενη μέρα προμηθεύτηκα μια τροφή για νεογνά (tetramin baby) και τα μικρά την τίμησαν και με το παραπάνω (ίσως πάλι δεν είχανε όρεξη την πρώτη τους μέρα και αν συνέχιζα με το τριμμένο φυλλαράκι θα το συνήθιζαν). Πάντως και γω φοβήθηκα στην αρχή για το αν τρώνε. Για αρτέμια δοκίμασα sera artemia-mix (φακελάκια). Πάντως αν και τα δικά μου κοντεύουν να γίνουν μοσχάρια (ένα βήμα πριν το στρατό) ακόμα με baby τα ταίζω κυρίως (έλληνας γονιός τι να λέμε τώρα ).

Και να ρωτήσω και κάτι στο πνεύμα του θέματος :
Κρόκος αυγού ?? Υποθέτω πως η πρωτείνη κάνει καλό στα μικρά γκάπυ (όπως εξάλλου σε κάθε είδους μικρό ). Από βρασμένο αυγό τρίβεις μια πολύ μικρή ποσότητα ή ακολουθείς κάποια άλλη διαδικασία ? Ή μήπως με το 'κρόκο αυγού' εννοείς κάτι άλλο ? (στο τσακ είμουνα πριν λίγο καιρό να φυτέψω φακές στο βαμβάκι, φακή άκουγα, κρυψώνες για τα μικρά άκουγα, γι'αυτό σου λέω). Κανένα πρόχειρο λινκ ? (στην αναζήτηση το 'κροκος' δεν μου έβγαλε και πολύ χρήσιμα αποτελέσματα για γκάπυ).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-10, 19:33
smartcdi Ο χρήστης smartcdi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

βράζεις ένα αυγό ώστε να γίνει σφικτό. παίρνεις ένα μικρό κομμάτι του κρόκου και το αραιώνεις σε νερό μέχρι να γίνει σαν παιδική-μορουδιακή κρέμα. Έπειτα το ταΐζεις σε μικρές ποσότητες. Εγώ χρησιμοποίησα μια οδοντογλυφίδα. Το μείγμα δεν κρατάει πολύ μια δυο μέρες. μετά χαλάει και θέλει καινούριο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-10, 20:22
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smartcdi Εμφάνιση μηνυμάτων
βράζεις ένα αυγό ώστε να γίνει σφικτό. παίρνεις ένα μικρό κομμάτι του κρόκου και το αραιώνεις σε νερό μέχρι να γίνει σαν παιδική-μορουδιακή κρέμα. Έπειτα το ταΐζεις σε μικρές ποσότητες. Εγώ χρησιμοποίησα μια οδοντογλυφίδα. Το μείγμα δεν κρατάει πολύ μια δυο μέρες. μετά χαλάει και θέλει καινούριο.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Θα το ψάξω λίγο και ίσως το δοκιμάσω σύντομα (περιμένω γέννα το αργότερο στις αρχές της επόμενης βδομάδας).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-04-10, 18:47
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

θα σου προτεινα πρωτα απ'ολα να βαλεις στο ενυδρειο σου μπολικο κερατοφυλλο και να τα βγαλεις απο τη γεννηστρα που μονο κακο μπορει να τους κανει.για το θεμα της τροφης δεν χρειαζεται να ανησυχεις, τριψε τα flakes ή δωσε τους τις τροφες που πρωαναφερθηκαν απο τα αλλα μελη και ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μικρά ψάρια για μικρά ενυδρεία Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-05-11 08:17
Rineloricaria, τρώνε άλγη? Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 15 23-06-06 10:12
Τρώνε οι γαρίδες ψάρια; ΠΑΝΟΣ Γαρίδες 14 13-04-06 12:09
πόσα guppy σε μικρό ενυδρειάκι? CASPER Ζωοτόκα 11 22-01-06 13:51
Τα ψάρια μου τρώνε τα φυτά! akis07 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-04-05 00:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04163 seconds with 15 queries