Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-03-11, 19:46   #1
σε περιπτωση διαρροης τι κανουμε;ενυδρειο juwel.
 
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345
Γηραιοί του GAB
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος 14-03-11, 19:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

μετα την αποψινη αλλαγη νερου βλεπω να σταζει το ενυδρειο μου απο κατω στην μπροστα αριστερη γωνια.δεν ειμαι σιγουρος οτι προκειται για διαροη γιατι οταν γεμιζα μουφυγε λιγο απεξω η σωληνα και ισως επεσε νερο αναμεσα στο τζαμι και το πλαστικο πουχει γυρω γυρω.ισως σταζει οτι μαζεψε εκει μεσα,αν μαζεψε κατι.σε περιπτωση που εχει οντως διαρροη τι κανουμε;το ενυδρειο ειναι juwel κ υποτιθεται εχει 3 χρονια εγγυηση.εχει τυχει σε κανεναν κατι τετοιο;μου φαινεται παραξενο γιατι οσες μερες το εχω δεν ειχα προβλημα.αν εχω προβλημα τι θα κανω με τα ψαρια;
Εμφανίσεις: 12811
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-11, 20:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το juwel rio125 το ειχα περιπου 8 μηνες μεχρι που σε μια αλλαγη παρατηρησα το ιδιο πραγμα με το δικο σου εκανα ακριβως την ιδια υποθεση με σενα οτι επεσε νερο απ την αλλαγη του νερου αναμεσα το αφησα μεχρι που επομενο βραδυ μιας και δουλευα πηγα στο δωματιο και ηταν ψιλοχοντροπλημυρα και το επιπλο παλι της juwel φουσκωμενο στο πλαι απο τα νερα (τσεκαρε το εκει που μπαινουν οι καθετες οι βιδες στη βαση )Εννοειτε οτι το αλλαξα στην εγγυηση εννοειτε επισης οτι δε θα σου κανουν την ζωη ευκολη με την αλλαγη του ενυδρειου εννοειτε οτι ελπιζω και ευχομαι να μην σου εχει συμβει το ιδιο ειναι ψιλοφρικη.Αν συνεχισει αλλαξε το και εμενα απ την βαση καπου εχανε λιγο λιγο μεχρι που φουσκωσε το επιπλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-11, 20:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εφοσον έχεις την εγγυηση, επικοινωνείς με το κατάστημα. Αλλιως, αναλόγως απο που είναι η διαρροή, και ποσο μεγάλη είναι πρεπει να αδειασεις το ενυδρείο κ ή να ξεκολλήσεις το τζάμι ή να περασεις σιλικόνη.

Για τα ψάρια, τα βαζεις ή σε ενα βοηθητικό ενυδρείο, ή σε κουβαδες. Το ιδιο πρεπει να γίνει με το φιλτρο, για να μην χασει την βιολογια.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-11, 22:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ελπιζω να μη μου τυχει κιαυτο τωρα γιατι αυτο μας ελειπε... παντως που τραβηξα λιγο το πλαστικο ειδα οτι εκει αναμεσα εχει οντως νερο.εβαλα χαρτι αναμεσα για να τραβηξει οτι εχει μεινει εκει μεσα και φαινεται να μειωθηκε αρκετα το σταξιμο.σιγουρα δεν το μαζεψα ολο με το χαρτι ομως.θα το αφησω και θα δω τι γινεται το πρωι.αν εξακολουθησει να σταζει θα ταδειασω και θα το παω απτο καταστημα να δω τι θα μου πουνε... επειδη δουλευω στο σερβις καταστηματος και εχω να κανω με πελατες και αντιπροσωπειες καθημερινα,το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι ου μπλεξεις!οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα ειναι μεγαλο μπαχαλο!δε μπορειτε να φανταστειτε δηλαδη για τι κατασταση μιλαμε.αν ξερανε οι εταιρειες με ποιους συνεργαζονται οι μισες θαχανε κλεισει.ελπιζω να μην ισχυει το ιδιο και για τη juwel,αν και αμφιβαλω...
-------------------------
απτην ωρα που σκουπισα μεσα στο κενο αναμεσα απτο τζαμι και το πλαστικο δεν εχει ξανασταξει.ελπιζω αυτο να ητανε ολο και να μην εχω προβλημα.τωρα βεβαια θαχω το νου μου,και ισως καποια στιγμη (αν δεν ξαναεμφανιστουνε σταγονες νωριτερα)να το αδειασω και να βαλω σιλικονη μονος μου γυρω γυρω απο κατω.ισως ειναι και μια καλη ευκαιρια να βαλω και υποστρωμα μεσα.θα δειξει.ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-03-11 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-11, 22:36
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βασικά, δεν είμαι σιγουρος, αλλα νομίζω πως αν το πειράξεις, χανεις την εγγυηση. Εγω θα το πήγαινα στο μαγαζί παντως...

ΝΑ έχεις υπόψη σου οτι μπορεί να τρεχει και η εξατμιση απο τα πλαινα στο καπάκι. Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στα τζουελ, παντως, στο ρεσουν μου, οταν το είχα με καπακι, εβλεπα συνεχώς νερά και ανησυχούσα για το ίδιο πράγμα, και τελικά ήταν αυτό που λέω. Η εξατμιση.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-11, 22:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα χανεται η εγγυηση αν πειραχτει αλλα απο τι θα τη χασω τωρα απτα τζαμια? απτο να μπλεξω με τον καθε μην πω,καλυτερα να παιδευτω μονος μου.μονο για τα ψαρια μου ανησυχω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΕΗΕΙΜ faniskriti Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 11-08-10 00:50
Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας! Γιώργος Κ Αρχάριοι γλυκού νερού 0 02-09-09 19:29
Υπαρχει περιπτωση;; Steve Δίσκοι 23 18-07-07 13:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04360 seconds with 13 queries