Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-08, 14:05
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Αν είχες την δυνατότητα να ψαρέψεις άγριους δίσκους και να μαζέψεις εχινόδορους ,τώρα θα δεχόσουν συγχαρητήρια χαχαχαχα και το καλό θα ήταν ότι ορισμένοι θα σου ζητούσαν και πανίδα και χλωρίδα Αμαζονιου .Αντε περιμένω να σου τα χώσουν λίγο ακόμη για να διασκεδάσω όπως πάντα,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 15:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο λογος που ο ΠΣΦΕ δεν προχωρησε με το γκιζανι ειναι καθαρα πρακτικος - δλδ στο χωρο του συλλογου δε γινεται γιατι παμε μια φορα τη βδομαδα, πρεπει λοιπον να βρεθουν καποιοι πεπειραμενοι χομπιστες (με πειρα απο αναπαραγωγες κυρπινοειδων και με καταλληλες υποδομες) να το αναλαβουν - μεχρι τοτε δεν υπαρχει λογος.
Να θυμισω οτι μελη του ΠΣΦΕ εχουν κανει το ιδιο με Aphanius fasciatus - εχουν παρει λιγα απο το φυσικο τους περιβαλλον, ταχουν αναπαραγει, εχουν επιστρεψει περισσοτερα απο οσα πηραν εκει που τα ψαρεψαν, κι εχουν στειελει - παει και στο εξωτερικο σε χομπιστες που ασχολουνται με τετοια ψαρια.

Επι του συγκεκριμενου, το να παρεις 20 ψαρακια απο το συγκεκριμενο βιοτοπο ειναι αμελητεα ποσοτητα και κακως γινεται ολη αυτη η συζητηση.
Απο την αλλη, αν δεν ξερεις τι ψαρακια πηρες, ειναι λιγο χωρις νοημα το ολο εγχειρημα - θα πρεπει να παρατηρησεις τον βιοτοπο, τι ενηλικα ψαρια ζουν εκει, να τα ταυτοποιησεις, ωστε να πληροφορηθεις για τις αναγκες τους.
Κι απο οτι βλεπω στις φωτο τουλαχιστον, προκειται για "γρηγορο" ψαρι που θελει μεγαλωνοντας πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο απο οτι εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-08, 15:28
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
και λεω εγω τι μου θυμιζει... καλα ειχε γραψει ο sir
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24501

πάνο, μην μασάς! το μονο σιγουρο είναι οτι μονο εσυ δεν κανεις κακο στο περιβάλλον που πηρες 20 ψαρακια, και κατι φυτα...

Κράτα μας ενημερους...


και εγω μαζι σου πανο καλα λεει ο aaaool μην μασας
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-09, 01:07
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina Εμφάνιση μηνυμάτων

και εγω μαζι σου πανο καλα λεει ο aaaool μην μασας
και εγω μασι σου πανο..... και ασε μερικους να παραλογιζωντε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι πρέπει να επικροτούνται προσπάθειες στο να δημιουργούνε ενυδρεία με setup σε ψαριά και φυτά τοπικής χλωρίδας και πανίδας.
Το ότι κάποιος θα πάρει 5-10 ψαριά δε θα κάνει ζημιά αν ξέρει τι απετησεις έχουν τα ψαριά και μπορεί να τα προσφέρει ότι πρέπει.
Ζημιά κάνει αυτός που παίρνει έστω και 2 ψαράκια και λόγω αγνοίας πώς να τα σιντηριση θα τα ψοφησει.
Αν όλοι εμείς οι χομπιστες ασχολούμασταν με τα ελληνικά ψαριά και μονό θα είχε τελιωσει το πρόβλημα στο να χαθούν κάποια είδη ψαριών .
Θέλω να πω ότι πες ότι σε κάποιο ποτάμι στην φύση κάποια στιγμή έπεφταν τοξικά λύματα και όλα ψαριά έλεγαν το ποίημα.
Ακόμα από πόλους παράγοντες όπως ξηρασία , ύδρευση του νερού για χωράφια ΚΤΛ. .Κάποια στιγμή το ποτάμι αν δεν χαθεί θα ξαναπάρει τα ίσα του.
Τότε οι χομπιστες θα μπορούσαν τα ξαναφερθούν από το σπίτι τους πράματα που ζούσαν στο ποτάμι φυτά ψαριά σαλιγκάρια καβούρια ΚΤλ και να βοηθούσαν να ξανά στήθη ποιο γρήγορα .


Το να το παίζεις οικολόγος από το pc είναι πολύ εύκολο.
Και σχεδόν πάντα καταστροφικό.


Με ένα ελληνικό ενυδρείο : 1.. Αν βαρεθείς ένα είδος ψαριού που έχεις, απλά το ξαναρίχνεις στο ποτάμι που ζούσε.
2.. Δε πληρώνεις λεφτά στο να αγοράσεις ψαριά .
3.. Έρχεσαι σε επαφή με την φύση στο να τα πιάσεις.
4.. Ανακαλύπτεις τα ψαριά τα ψαριά του τόπου σου
+++1
__________________
go to success!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gangster95 : 30-09-09 στις 01:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-09, 13:53
svasilis Ο χρήστης svasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή μια χαρά τα πάς...

Εγώ το μόνο που δεν κατάλαβα είναι το "πόσο κακό έχεις κάνει"
Τελικά μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος πόσο κακό έχει κάνει ο Πάνος?
Πάνο φίλε μια χαρά τα πάς... εγώ έχω έναν ξάδερφο που εδώ και καμιά 6-7 χρόνια ταλαιπωρεί τα ψαράκια της περιοχής μου (θαλασσινά-ποταμίσια δεν έχει νόημα γι αυτόν) με διάφορες αλχημείες. Του λέω πω είναι δολοφόνος της ελληνικής πανίδας και γελάει. Αυτός θέλει πραγματικά κράξιμο όχι εσύ. Εσύ είσαι άγιος μπροστά του, έχεις και κάποιον σοβαρό στόχο στο κάτω-κάτω.
Ρε συ μου βγήκαν τα μάτια ώσπου να το διαβάσω όλο!
Αυτό είναι post όχι κάτι άλλα που κλείνουν με μια απάντηση.
Τελικά ξέρεις να ποστάρεις…
Καλή συνέχεια με το ελληνικό σου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-09, 23:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από svasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος πόσο κακό έχει κάνει ο Πάνος?
Καλή συνέχεια με το ελληνικό σου!
το ελληνικο βιοτοπικο δεν υπαρχει πια...
τα ψαρακια επεστρεφηκαν στο ποταμακι τους ..αρκετα μεγαλυτερα βεβαια...(υπαρχει και φωτογραφικο υλικο σε προηγουμενα ποστς) και τα τελευταια φυτα χαριστηκαν πριν λιγους μηνες...
Κανενα κακο δεν εγινε μιας και η αναπτυξη των ψαριων ηταν ταχυτατη....εφοσον εζησαν σε συνθηκες παρομοιες με το νερο που ειχαν και τρεφονταν με ζωντανη τροφη.
Παντα σεβομενοι ορισμενους κανονες, την αντιστοιχη νομοθεσια και τη φυση πανω απ'ολα..ενα ελληνικο βιοτοπικο μπορει να εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον.
υπαρχουν πολλα ειδη που δεν απειλουνται και σημεια συλλογης φυτων χωρις να παραβιαζουμε νομους. με λιγο μελετη πριν μπορει ο καθενας να το τολμησει...
ελπιζω το ποστ μου να παρακινησει ορισμενους με σωστες κινησεις να μεταφερουν ενα κομματι της φυσης μας στο σπιτι τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-10, 15:31
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

καλιο αργα παρα ποτε,να βρεις ενα τετοιο ωραιο ποστ κ να μαθεις αρκετα πραγματα για καποια ψαρια που τα εχεις διπλα σου,αλλα πολυ απλα δεν ξερεις τιποτε για αυτα!!!ενα μεγαλο μπραβο στο πανο,που εγω προσωπικα εμαθα πολλα απο αυτον και ακομα ενα μεγαλυτερο μπραβο για ολους αυτους που τους ειναι πιο ευκολο να λενε κακιες η να το παιζουν εξυπνοι πισω απο εναν υπολογιστη γιατι απλα ΔΕΝ εχουν ορεξη να κανουν οτι εκανε ο πανος,ειτε ΔΕΝ εχουν την γνωση κ την εμπειρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-10, 01:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εσυ να κοιταξεις να κανεις το επομενο σου ενυδρειο εβριτικο βιοτοπικο!
ψαρια θα σου βρω εγω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07682 seconds with 16 queries