Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-05, 21:29
tolis_1234 Ο χρήστης tolis_1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2004
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή φιλτρο βιθου!

χρισιμοποιω σε ενα 55λτ ενυδρειο, φιλτρο βιθου και ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο που το δουλευω μονο σαν μηχανικο(δεν εχει μεγαλο χορο για βιολογικο υλικο)! αν αφισω μονο το φιλτρο βυθου θα υπαρχει προβλιμα με το φιλτραριζμα του ενιδριου? μπορει να λιτουργισει διλαδι ενα ενυδρειο μονο με φιλτρο βυθου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-05, 23:32
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αν διαβασες αναλογα θεματα θα εβγαλες συμπερασμα οτι το φιλτρο βυθου ειναι μια τεχνικη φιλτραρισματος η οποια ηταν πολυ διαδεδομενη και αρκετα αποτελεσματικη πριν μερικα χρονια οταν δεν ειχε προχωρησει τοσο η τεχνολογια στα φιλτρα του εμποριου.
Ωστοσο ισως να θες απλως μια επιβεβαιωση,οποτε θα ακουσεις οτι δεν ειναι προτιμοτερο το φιλτρο βυθου,αφου θελει συντηρηση η οποια απαιτει ξηλωμα ολου του ενυδρειου για να καθαρισεις την μπιχλα που μαζευει κατω εκει,και επειτα επειδη ειναι ολυ πιθανο να παραμεληθει η συντηρηση του να δημιουργησει πολλα προβληματα απο μολυνσεις και τετοια.
Καλυτερα βαλε το εσωτερικο μισο μισο, σφουγγαρι-υαλοβαμβακα για να εχεις και μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα.
Πιστευω συμφωνουν και οι συναδελφοι.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-05, 23:49
tolis_1234 Ο χρήστης tolis_1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2004
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

συμφονο σε αυτα περι φιλτρου βιθου! οταν πιρα και εστισα το ενυδρειο δεν υξερα τιποτα απο αυτα! τορα πλεον ειναι αργα! θελω να χρισιμοπιησω το εσοτερικο φιλτρο σε ενα μικρο ενιδρειο που σκευτομαι να φτιαξω αλλα φοβαμαι μηπος εχω καποιο προβλιμα στο αλλο ενυδρειο οταν το βγαλω απο εκει!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-05, 23:56
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Και εγω τα ιδια ειχα παθει οταν ξεκινησα,δεν ηξερα και εβαλα φιλτρο βυθου,πταν εμαθα ελεγα οτι πρεπει να το βγαλω,υστερα απο ενα χρονο και μια σειρα απο θανατους πειστηκα οτι ειναι μαλλον το φιλτρο βυθου.

Τεσπαν,στο ερωτημα σου η απαντηση ειναι η εξης.
Εφοσων βγαλεις το ενα φιλτρο θα πρεπει να εισαι σε αναμονη και παρατηρηση,θα χρειαστεις ισως και πιο συχνες αλλαγες μεχρι να στρωσει το φιλτρο στις νεες συνθηκες.

Παντως θα προτεινα να παρεις αλλο ενα εσωτερικο για να κανεις αλλη μια νεα προσπαθεια,σκεψου γι'αυτο το λογω να μην καταφερεις να στησεις σωστα το ενυδρειο ή να κρασαρει το παλιο σου ενυδρειο?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02910 seconds with 12 queries