Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-16, 17:46
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Αυτα τα βρίσκεις σ φαρμακεία κωστα;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-16, 19:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός με το θολό μάτι πρέπει αν είχε στρεπτοκοκκική λοίμωξη, που αντιμετωπίζεται με αντιβιωτικό για gram positive αερόβια, όπως αμοξυκιλλίνη.

Ο άλλος με το πρόβλημα στην νηκτική κύστη είτε έχει μαστιγωτά που έχουν κάνει κύστεις σε σημεία που ενοχλούν την νυκτική κύστη, είτε έχει νηματώδεις. Τα μαστιγωτά τα πιάνει άψογα η μετρονιδαζόλη, με τάισμα για 2-3βδομάδες. Τους νηματώδεις το Emamectin benzoate.
Μετρονιδαζόλη = Flagyl σε κάψουλες
Emamectin benzoate = http://aqua.merck-animal-health.com/...formation.aspx μάλλον σε κτηνιατρικά φάρμακα
Aμοξυκιλλίνη (amoxicillin) = http://www.fishmoxfishflex.com/index...oxicillin.html ή Amoxil από το φαρμακείο σε σκόνη ή κάψουλες

Ο Κώστας ίσως ξέρει και άλλα σκευάσματα με τις ίδιες δραστικές.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-16, 20:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όπως τα είπε το Κλέοβουλος.

Το Emamectin περιέχεται στο Sera Nematol αλλά και στο Slice της Bayer.
Για αμοξυκιλλίνη, το Amoxil σε ταμπλέτες 1g διαλύεται καλύτερα αν βολεύει η δόση. Χρήση μόνο όταν ξέρουμε οτι το ψάρι έχει gram positive αερόβια. Δεν ειναι κοινές μολύνσεις τα gram positive αερόβια στα ψάρια αλλά όταν υπάρχουν είναι πάντα επιθετικά παθογόνα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-16, 21:37
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Κλεοβουλε κ Κώστα ευχαριστω αυτα πρέπει να τα γραψω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-16, 10:10
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Ο δεύτερος μικρός που έχει εισαχθεί στην καραντινα, την πρώτη μέρα είχε πλαγιά στάση , σήμερα ήταν όρθιος και κολύμβηση του κανονική σε όλη την καραντινα ,
Φώτα έχω κλειςτα , αλλα απο οςο βλέπω απο πανω ( διότι έχω κλειςει και το μπροςτινο τζαμί τα 2/3 του) τα χρώματα του ειναι μια χαρά ε,χει υποχωρηςει το μαυριςμα αυριο τελευταία μέρα τις θεραπείας και θα ακολουθήσω τις οδηγίες του φαρμάκου ,και θα ενημερώσω
Η ερώτηση που έχω ειναι η εξής , εάν ο δισκος που έχασα είχε την ασθένεια που μας είπε πιο πανω ο ο ΚΩΣΤΑΣ G. , σίγουρα έκανα λάθος θεραπεια και τον έστειλα , ομως ο δεύτερος δισκος με τα ίδια συμπτώματα με τον πρώτο , και που ακολούθησα την ίδια θεραπεια, χωρίς ομως αλατι και esha2000 που είχα στον πρώτο , αλλα κατευθείαν σε κουβα με bactopur για μπάνιο, και θεραπεια με το ίδιο φάρμακο στην καραντινα , δεν θα έπρεπε να τον στείλω και αυτόν ;;
Επιπλέον , έχω διαβάσει οτι δισκος με μαύρισμα και βλέννα ειναι βακτηριακή μόλυνση , η (στρεπτοκοκκικη λοίμωξη ) ειναι βακτηριακή ;;
Ώστε να ξέρω σε επόμενο τυχών προβλημα να κανω σωστή διάγνωση
Οςο αφορά το pigeon με το head standing, στο ενυδρειο πάει καλύτερα , το εξόγκωμα ομως πιθανόν να μεγάλωσε , εάν ειναι σίγουρη η διάγνωση που έκανε ο Κώστας , τον ευχαριστω και δεν τον αμφισβητώ , θα προχωρήσω σε θεραπεια το επόμενο διάστημα , με την φαρμακευτική αγωγή που μου συνέστησε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-16, 12:08
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

To bactopur direct δεν πιανει gram positive και gram negative βακτηρια αφου περιεχει nifurpirinole?
http://http://www.theaquariumwiki.com/Nifurpirinol
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-16, 12:56
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Ο μικρός ο δισκος δεν έχει δείξει ανάκαμψη μετά το τριήμερο διάστημα με θεραπεια bactopur. Η καραντινα γεμίστηκε ξανά με καθαρό νερο , στην θεραπεια προστέθηκε και ο pigeon , θερμοκραςια 28 , η στάθμη της καραντίνας κατέβηκε στους 15 πόντους και ξεκίνησα θεραπεια με bactopur direct σε 36 λιτρα νερο και δοςολογια 3/4 του χαπιού
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-06-16, 22:01
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Προτίμησα το bactopur διότι έχει ένα συστατικό που καταπολεμά τα gram positive και τα gram negative με κατέβασμα θερμοκρασίας στους 24 βαθμούς μεςα σε τρεις ημέρες , σε συνδιασμο με σκοτάδι , σήμερα ειμαι στην δεύτερη μέρα θεραπείας τα ψαρια ειναι ζωντανά , δεν τα πολύ ενοχλώ , για να μην τα στρεςςαρω , το μικρο που ειναι στην δεύτερη δόση bactopur, ειναι στην πιο σκοτεινή γωνία της καραντίνας όρθιο , ενώ το pigeon την μια ισιώνει και την άλλη γυρνάει το κεφαλι , οςο του επιτρέπει η χαμηλή στάθμη του νερου , προς τα κάτω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-16, 12:28
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

To Nifupirinol είναι παλιό φάρμακο χωρίς συστηματική αποτελεσματικότητα. Δεν μπορείς να θεραπεύσεις μια γενικευμένη λοίμωξη με τοπικώς δρων φάρμακο. Μόνο μια πολύ επιφανειακή μόλυνση.

Ο δίσκος δεν πέθανε απαραίτητα από την θεραπεία αλλά από την έλλειψη αποτελεσματικής έγκαιρης θεραπείας.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-16, 15:23
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτίμησα το bactopur διότι έχει ένα συστατικό που καταπολεμά τα gram positive και τα gram negative με κατέβασμα θερμοκρασίας στους 24 βαθμούς μεςα σε τρεις ημέρες , σε συνδιασμο με σκοτάδι , σήμερα ειμαι στην δεύτερη μέρα θεραπείας τα ψαρια ειναι ζωντανά , δεν τα πολύ ενοχλώ , για να μην τα στρεςςαρω , το μικρο που ειναι στην δεύτερη δόση bactopur, ειναι στην πιο σκοτεινή γωνία της καραντίνας όρθιο , ενώ το pigeon την μια ισιώνει και την άλλη γυρνάει το κεφαλι , οςο του επιτρέπει η χαμηλή στάθμη του νερου , προς τα κάτω
δεν το συμπαθώ καθόλου το bactopur. μου μοιάζει σαν εύκολη λύση. '' δεν ξέρω τι έχει το ψάρι θα του δώσω bactopur.''
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-06-16, 16:57
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Νομίζω οτι αρχίζω και εγώ να βγάζω κάποια αντιπάθεια , στο bactopur, τα ψαρια δεν δείχνουν σε καλή κατάσταση ειδικά που σήμερα τα έχω στους 24 βαθμούς , αυριο στις 12:00 κλείνει ο κύκλος του φαρμάκου , αλλα δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα που θα ήθελα, και θα το σταματήσω σήμερα το βράδυ , δλδ θα ανεβάσω την στάθμη του νερου απο τα 36 λιτρα στα 100 και θα ανεβάζω την θερμοκραςια κάθε μέρα 1 βαθμό ωςτε να φτάσω στους 28, και θα χωρίσω τα ψαρια και θα κανω στο καθένα ξεχωριστή θεραπεια , οπως έπρεπε απο την αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-16, 17:48
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Σήμερα ξεκίνησε θεραπεια με tremazol, μαζί με flagyl, και amoxil.
Δυςτηχως υπάρχει άρνηση τροφής , και τα φάρμακα μπήκαν μεςα στο νερο .
Η κατάσταση των δυο δισκων ειναι κάπως καλύτερη
Στον pigeon έχει υποχωρήσει το καρούμπαλο στο σώμα του , δεν έχει εξαφανιστεί
Στον μικρο Altum flora , ειναι σε καλύτερη κατάσταση , η βλέννα υπάρχει ακόμα και το μαύρισμα υποχώρησε ελαφρός
Η νεα θεραπεια θα κρατήσει 4 ημέρες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-06-16, 19:07
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Σ τι θερμοκρασια τα εχεις σήμερα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-16, 05:30
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Στους 26,5
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-16, 06:17
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ενω χθες 24 ,νομιζω οτι αυτο δεν κανει καλο.Επίσης νομίζω οτι το τρεμαζολ εχει μεγιστη απόδοση στους 28.τετοια ωρα τετοια λόγια .ελπιζω ολα να πάνε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-06-16, 10:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το praziquantel δεν εξαρτάται από την θερμοκρασία για δράση
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-06-16, 14:18
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενω χθες 24 ,νομιζω οτι αυτο δεν κανει καλο.Επίσης νομίζω οτι το τρεμαζολ εχει μεγιστη απόδοση στους 28.τετοια ωρα τετοια λόγια .ελπιζω ολα να πάνε καλα.

Η θερμοκραςια μέχρι τους 26 ανέβηκε κατα ένα βαθμό την ημέρα , απο εδω και πέρα κατα μισό την ημέρα , οι δίσκοι πάνε πολύ καλύτερα , αυτό που παρατήρησα ειναι οτι χθες και τα δυο έκαναν γρήγορο κολύμπι μεςα στην καραντινα , σπιντες δλδ

Βίντεο

1ο 24ωρο

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-07-16, 18:26
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

2ο 24ωρο
Αλλαγη νερου 50%
Προσθήκη
2 κάψουλες flagyl
1/2 χάπι amoxil
5ml/ tremazol
Θερμοκραςια 27
¶ρνηση τροφής

Βίντεο



-------------------------
3o 24ωρο
Οι ρουτίνες ίδιες με την προηγούμενη ημέρα
Επιπλέον σήμερα τα ψαρια έφαγαν λιγο τροφή που εμπεριέχει flagyl k amoxil , το εξόγκωμα στον pigeon σχεδόν έχει εξαφανιστεί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 01-07-16 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-07-16, 20:30
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Τα νεωτέρα απο την θεραπεια των δισκων μέρα απο μια εβδομάδα ειναι τα εξής
Ο μικρός ο δισκος με το μαύρισμα έγινε καλα μπήκε στο κυρίως ενυδρειο και χορηγείται μια φορά την ημέρα τροφή με flagyl και γίνετε προληπτική θεραπεια σε όλα τα ψαρια
Ο pigeon έχει κανει μεγάλη πρόοδο , το εξόγκωμα έχει σχεδόν εξαφανιστεί , ισορροπεί πιο καλα , προσπαθεί πολύ , σήμερα μετά απο τόσο καιρο έφαγε δυο φιλαράκια σπιρουλινα
Επιπλέον μετά απο την θεραπεια με tremazol , γίνετε θεραπεια με Nematole , και δείχνει σημάδια ανάκαμψης , αυριο ειναι η τελευταία μέρα , και μετά απο δυο μέρες κενό , θα γίνει επαναληπτική θεραπεια με tremazol

Video

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-07-16, 20:00
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ο δισκος με το head standing μπήκε στο κυρίως ενυδρειο με σαφώς βελτιωμένη κατάσταση .Δεν έκανα επαναληπτική θεραπεια με tremazol , οπως μου είχε προτείνει ο Kostas G , που τον ευχαριστω παρα πολύ για τον χρόνο του και το ενδιαφέρον του που έδειξε για τα άρρωστα ψαράκια μου
Ακολουθείτε ομως προληπτική θεραπεια σε όλο το ενυδρειο με flagyl στην τροφή
Βίντεο

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-07-16, 00:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω ένα ψάρι με ανάσες στο "θεό"... και με "γωνία" ακόμα... ΜΗΠΩΣ βιάστηκες να το γυρίσεις πίσω;
Μιας και τελικά... όντως παρουσίαση κάνεις...
Γράψε για όλα αυτά που έκανες... κατεβάσματα θερμοκρασίας, φαρμακευτικές αγωγές κλπ. να ξέρουμε και την πηγή των πληροφοριών.-
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-07-16, 20:26
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ο δισκος pigeon με το head standing εκλεισε σχεδον ενα μηνα στην καραντινα, και δοκιμασε καθε λογης φαρμακο απο hexa mοr,bactopur,tremazol,nematopul, flagyl,αλατι ολο αυτον τον μηνα.Επισης η θερμοκρασια ηταν κατω απο 28 σε ολες τις θεραπειες.Με προβληματισε πολυ οτι δεν ετρωγε και φοβηθηκα μηπως το σκοτωσουν οι θεραπειες και οχι η ασθενεια του.Σκεφτηκα λοιπον να τον βαλω στο κυριος ενυδρειο ωστε να τον τραβηξει το κοπαδι και να φαει τροφη , που μια φορα την ημερα περιεχει flagyl, διοτι εχω πειστει οτι παντα κατω απο τις οδιγιες του kosta G, το προβλημα στην νυκτικη κυστη ( μαστιγωτα) το πιανει το flagyl.Και το flagyl για να το χορηγησω πρεπει να τρωει, οποτε βιαστηκα να το βαλω μεσα ωστε να πετυχω τουλαχιστον να φαει την τροφη με την αντιβιωση. Περα απο αυτα εγω ειδα μεγαλη αλλαγη στην συμπεριφορα του μετα την χορηγηση tremazol, το ψαρι ισιωνε και οι αναπνοες του ηταν πιο μικρες απο οτι τωρα, σιγουρα πεζει ρολο και η θερμοκρασια πιστευω , το flagyl το χορηγουσα στο νερο τις καραντινας, αλλα δεν νομιζω να του εκανε κατι , διοτι σωστη δραση εχει στην τροφη και οχι στο νερο, μιας και τα ψαρια γλυκου νερου νερο πινουν οταν τρωνε σε αντιθεση με τα θαλασσινα
Ισως αργοτερα προχωρησω παλι σε θεραπεια με tremazol εαν και εφοσον μαθω τελικα τι εχει το ψαρι και πως θα το καταπολεμησω εαν βεβαια μπορει να γινει κατι τετοιο δεδομενου οτι το ψαρι ειναι ετσι σχεδον 7 μηνες σε αυτην την κατασταση ,και ισως να ειναι καλυτερα για αυτο να μεινει ετσι και οσο αντεξει
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-16, 22:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τελικά... ακόμα μια φορά... απαντάς μόνο σε ότι θέλεις. Έγραψες 10 σειρές... επαναλαμβάνοντας ουσιαστικά... το ίδιο πράμα
Την "πηγή" των κινήσεων που ακολούθησες... κατεβάσματα θερμοκρασίας, φαρμακευτικές αγωγές (εννοώ τα φάρμακα που χρησιμοποίησες) κλπ. θα την μάθουμε (εκτός του Κώστα);
ΔΕΝ είχες γράψει ότι το ψάρι... είναι έτσι 7 μήνες.-
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-07-16, 12:07
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Αρρωστος δισκος (Head stand)

Το ιστορικό της θεραπείας

11/6/2016
Εισαγωγή του αρρώστου ψαριού στην καραντινα με συμπτώματα head standing και ένα διαμπερές εξόγκωμα στην μέση του σώματος του
χρόνος παρατήρησης του προβλήματος σχεδόν 6 μήνες
1η προσπάθεια θεραπείας με ενυδρείακο αλατι 10 gr στα 100 λιτρα
Θερμοκραςια 31
Αύξηση 1 βαθμό στο 24ωρο
Υποδείξη θεραπείας μέλος GAB Dimitris 77
12/6/2016
3η ημέρα θεραπειας
Εισαγωγή καθαρού νερου 100% με ίδιο Gh/Kh/Ph με το νερο του ενυδρειου και εισαγωγή Hexa mor , πιθανή διάγνωση εσωτερικό βακτήριο στην νυκτικη κύστη , αύξηση θερμοκρασίας 0,5 βαθμούς 31,5 τελική
Διάρκεια θεραπειας 7 ημέρες (λεπτομέρειες χορήγησης του φαρμάκου #13)
8η ημέρα θεραπειας
Τελείωσε το πρώτο μέρος θεραπεια με hexa mor και αλατι επιστροφή του δισκου στο κυρίως ενυδρειο
2η περίοδος θεραπειας
1η ημέρα
Ο δισκος δεν έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο κυρίως ενυδρειο η στάση του παρέμεινε κάθετη και δεν έτρωγε
Επικοινωνήσαμε με έναν εκτροφέα απο το εξωτερικό (τούρκος) του στείλαμε φωτογραφίες και βίντεο και συνέστησε σταδιακό κατέβασμα θερμοκρασίας στους 24 , κατέβασμα της στάθμης τιυ νερου στους 14 πόντους , σκοτάδι , και εισαγωγή direct bactopur για 4 ημέρες ωςτε να δράσει η ουσία που περιέχει το φάρμακο
Nifurpirinol
Δυστηχως μεςα σε 4 ημέρες ενώ κατέβασα την θερμοκραςια στους 24 και πέτυχα συσκότιση στην καραντινα δεν είδα καμία θετική εξέλιξη
Ανέβασα την στάθμη του νερου στα 100 λιτρα και ανέβασα την θερμοκραςια 0,5 κάθε μέρα απο 24 στους 28
Το αμέσως επόμενο διάστημα δλδ την επόμενη μέρα είχα τηλεφωνική επικοινωνία με τον kosta G , και μου εξήγησε πολλά πράγματα , τον ευχαριστω πολύ ξανά , και προχώρησα σε άλλη θεραπεια , σημείωση το ψάρι δεν έτρωγε καθόλου όλο αυτόν τον καιρο
3η περίοδο θεραπειας
Ξεξκινησα θεραπεια με tremazol
Θερμοκραςια 28
Απο τις πρώτες ώρες είδα το ψάρι κάπως καλύτερα δλδ να ισιώνει και να προσπαθεί να κολυμπήσει σωςτα όρθιο δλδ , άλλη μια παρατήρηση που έκανα ήταν οτι το ψάρι έκανε σπιντες δλδ εκρηκτικές εκκινήσεις και σταμάταγε , κάτι το πείραζε στο νερο
Μαζί με tremazol στο νερο έριχνα και 2 κάψουλες flagyl , και επιςης είχα φτιάξει και τροφή που περιείχε αντιβίωση ( flagyl) στα 17 ml 2 κάψουλες και έριχνα μεςα και σε 10 λεπτά μάζευα διότι δεν έτρωγε καθόλου
Επιςης στην καραντινα δεν υπήρχε φίλτρο , μόνο μια δυνατή αεραντλια
Κάθε μέρα έκανα 50% αλλαγη νερου και μετά πρόσθετα το φάρμακο που αναλογούσε στην αλλαγη
Η διαδικασία αυτή κράτησε 4 ημέρες

4η περίοδο θεραπειας
Αμέσως μετά την θεραπεια με tremazol έκανα δυο μέρες κενό ( μόνο flagyl στο νερο ) και 50 εως 100% αλλαγη στο νερο και προσπαθούσα να ταΐσω
Δυςτηχως δεν είχα θετικά αποτελέσματα
Την τροφή την έβλεπε αλλα δεν έτρωγε
Το ψάρι κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να ισιώσει το κατάφερε , αλλα παλι κατέληγε να κοιτά τον πάτο της καραντίνας
Οι αναπνοές του είχαν φτιάξει και δεν άνοιγε τόσο πολύ τα βράγχια του
Ακολούθησα θεραπεια με Nematole , οπως μου είχε πει ο Kostas G , για 2 ημέρες
Μπορω να πω οτι δεν είδα αποτελέσματα θετικά και παλι
Η άρνηση τροφής ήταν γεγονός που με ανυσηχουσε πια , τελείωσε η θεραπεια και με αυτό το φάρμακο και πήρα την απόφαση να βαλω το ψάρι στο μεγάλο ενυδρειο ωςτε να το τραβήξει το κοπάδι και να φάει που μια φορά την ημέρα ρίχνω τροφή με αντιβίωση και που αυτό ειναι και ο επιθυμητός στόχος μου πια
Οι παρατηρήσεις που εχω κανει μέχρι στιγμής ειναι θετικές
Το ψάρι τρώει συνεχεια σίγουρα και το flagyl , κολυμπάει οςο περνάνε οι μέρες και πιο σταθερά , ειναι μεςα στο κοπάδι και δεν απομόνωνετε , το μόνο αρνητικό ειναι οτι ανοίγει πολύ τα βράγχια του παλι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-07-16, 14:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χρειάζεσαι επανάληψη το praziquantel άλλες δυο φορές αλλιώς είναι σαν να μην το έκανες

Όταν περνάνε θεραπεία με praziquantel, μερικές φορές αρνούνται τροφή τις μέρες θεραπείας αν είναι σοβαρά προσβεβλημένα γιατί λόγω των τραυματισμών τους από τα παράσιτα, απορροφούν γρήγορα το φάρμακο και ενοχλούνται λίγο. Αφού έφτιαξε η αναπνοή του αμέσως μετά την θεραπεία με praziquantel(tremazol), σημαίνει οτι είχε τρηματώδη. Επανέλαβέ την θα ξεμπερδέψει με αυτό τουλάχιστον. Επειδή το έβαλες στο κύριο ενυδρείο που υπάρχει παρασιτικό φορτίο, θέλεις 2 φορές πάλι.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-07-16, 15:37
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το "σεντόνι".
Ο Τούρκος... έχει αιτιολογήσει την κάθοδο στους 24 C με κάποιο τρόπο; Τον ρωτήσατε... γιατί;
Ο Κώστας θα ξέρει καλύτερα να μας πει... ΑΝ η χαμηλότερη θερμοκρασία, βοηθάει σε κάτι την δραστική ουσία.-

ΥΓ. Την "άρπαξα" ΔΥΣΤΥΧΩΣ κι εγώ πολύ άσχημα με ένα ψάρι μου εδώ και μια εβδομάδα και ΔΕΝ νομίζω να καταφέρω να το γλυτώσω (πρώτη φορά στα τόσα χρόνια βλέπω τόσο χάλια κατάσταση και με τόσο γρήγορη επιδείνωση... αν και μάλλον έχω αντιληφθεί τι έφταιξε γι' αυτό)... κάποια στιγμή θα κάνω περιγραφή (προς το παρόν η κατάσταση... με έχει αρρωστήσει).-
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-07-16, 20:10
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ο τούρκος είπε οτι σε χαμηλή θερμοκραςια δεν αφήνουν να αναπτυχθούν τα παθογόνα βακτήρια και έτσι μπορείς να τα εξαλείψεις πιο εύκολα
Αλλα ο σωστός τρόπος που είπε ήταν κατέβασμα θερμοκρασίας 0,5 την ημέρα και σταθεροποίηση στους 24 και τότε εισαγωγή του bactopur,επιςης για να δράση η ουσία θέλει συσκότιση της καραντίνας
Παράγγειλα τα tremazol , θα ξεκινήσω θεραπεια αμμεσα και θα ενημερώσω το θέμα , πάντως το ψάρι έχει αλλάξει πολύ και έχει γίνει λαίμαργο , τουλάχιστον τρώει το flagyl

Εύχομαι fan, να βρεις τροπο να το ίασης το δικό σου τον δισκο και να μας πεις λεπτομέρειες , σίγουρα ο Kostas G ειναι μεγάλη βοήθεια για όλους εμάς και του εχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε οτι λεει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-07-16, 21:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θοδωρή... ο Τούρκος με τους δίσκους έχει κάποια σχέση; Τα έχουμε πει για το θέμα των βακτηριακών και την θερμοκρασία... το 24 που πρότεινε μου φαίνεται παράξενο... αφού και στους 26 μπορούσες να τα "χτυπήσεις".
Το ότι τρώει το Flagyl... καλό είναι... το να ΜΗΝ έτρωγε θα ήταν πρόβλημα.
Με το Tremazol πάντως προβληματίζομαι αρκετά (και το συζητάγαμε σε κάποιο θέμα πρόσφατα)... έχει Praziquantel 7,47 γρ. στα 100 ml και το gdex (της eSHa) στο 1 ml έχει 66 ml.
Ας με βοηθήσει κάποιος να καταλάβω... ποίο είναι πιο δυνατό; Ο Τάκης έγραψε ότι είναι το τρεμαζολ αλλά... κάτι ΔΕΝ μου πάει καλά.
Επίσης η εταιρία προτείνει 1 ml στα 20 λίτρα... ενώ ο Κώστας κάπου έγραψε νομίζω... ότι χρειάζονται 7,5 ml ανά λίτρο.
Συκριτικά η ποσότητα που προτείνει η εταιρία είναι... "σταγόνα" αντί για "ποτήρι"... και προτείνει και αλλαγή νερού 80% μετά από 6 ώρες!!!!!
Από την άλλη... η eSHa δίνει 3ημερη δοσολογία και παραμονή της ουσίας για ακόμα 2 μέρες (σύνολο 5).-

ΥΓ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις ευχές.... ελπίζω να "πιάσουν τόπο".-
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-07-16, 11:35
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Sera Tremazol:
7,47g στα 100ml -> 74,7mg praziquantel ανα ml

Esha gdex:
66mg praziquantel ανα ml

Το praziquantel σκοτώνει τα παράσιτα με διαφορετική ταχύτητα ανα δοσολογικό σχήμα και πιάνει και διαφορετικούς τύπους ανάλογα την δόση. Για τρηματώδεις όμως κάτω από 5mg praziquantel ανα λίτρο δεν έχουμε ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Και κάτω από 7,5mg/l για 72h δεν έχουμε 100% θάνατο στους τρηματώδεις.

Σίγουρα όχι 7,5ml tremazol ανα λίτρο! 7,5mg δραστικής ανα λίτρο. Για την πρώτη φορά ή με πολλαπλές επαναλήψεις, η σύντομη παραμονή του φαρμάκου στο νερό που προτείνει η Sera, κάνει την δουλειά μας. Για την τελευταία επανάληψη όμως, καλή είναι η παρατεταμένη παραμονή για εξάλειψη όλων των τρηματωδών. Τα άλλα παράσιτα που πιάνει το praziquantel(ταινίες, πλατυέλμινθες) είναι αρκετά πιο ευαίσθητα και πεθαίνουν σε μικρότερες συγκεντρώσεις και πολύ πιο γρήγορα. Οι τρηματώδεις είναι τα ''δύσκολα'' στην εξάλειψη
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-07-16, 15:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κώστα... ήσουν αναλυτικότατος... σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (;) lantzosa Δίσκοι 6 20-09-12 19:38
Συνελευση για την οργανωση του stand στην Ζωοτεχνια 2011 mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 19 20-01-11 14:04
Αρρωστος δισκος Giannis_4 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 14-01-11 20:24
Αδυνατος δισκος-Αρρωστος panos84 Δίσκοι 9 06-01-10 01:21
ΑΡΡΩΣΤΟς ΔΙΣΚΟΣ bill Δίσκοι 9 18-06-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12087 seconds with 13 queries