Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-08-07, 23:28
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή Εγγύηση εργοστασιακών ενυδρείων, μετά τι?

Τα εργοστασιακά ενυδρεία δίνουν κάποια εγγύηση καλής λειτουργίας (π.χ. τα juwel 2 χρόνια)

Επειδή πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν αλλάζουν ενυδρείο με το που λήξει η εγγύηση. Ποια είναι τα κυριότερα σημάδια φθοράς? Κάποιο δάκρυσμα στις ενώσεις των τζαμιών? Αν εξαιρέσουμε τις αστοχίες υλικού.

Θυμάμαι στο πρώτο μου ενυδρείο σαν πιτσιρικάς άρχισε να δακρύζει μετά από 9 χρόνια και το αντικατέστησα (Ελληνικής κατασκευής δεν θυμάμαι μάρκα).

Ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-08-07, 23:54
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Τα juwel πλέον δίνουν 3 χρόνια εγγύηση.
Γενικά οι κατασκευαστές ενυδρείων λένε ότι η σιλικόνη θα κρατήσει το ΠΟΛΥ 10 χρόνια... Το πρόβλημα είναι ότι με τα χρόνια η σιλικόνη συρρικνώνεται και τελικά...
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, Άνοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-07, 08:51
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Η εγγυηση που δινουν τα εργοστασιακα αφορα την σιλικονη και το κατα ποσο δεν θα υπαρχει διαρροη εξαιτιας της.
Οσο αφορα τα τζαμια,δεν δινουν εγγυηση.Αν π.χ. ραγισει ,ειδικα , ο πάτος του ενυδρειου τοτε γειά σας.,η το παραλαβεις και το ανοιξεις στο σπίτι σου και δείς οτι είναι ψιλοραγισμενη-σπασμενη μια γωνια του.Βεβαια αυτο δεν το κάνουν ουτε τα μαγαζια οταν παραλαμβάνουν απο τις μεταφορικες (οταν τρέχουν να εξυπηρετησουν τους πελατες τους,ή παραλάβουν μεγάλες ποσοτητες σιγα μην ανοιξουν ολα τα ενυδρεια για να ελεγξουν και μετα να υπογραψουν οτι παρελήφθησαν καλα.Οποτε εξαρτάται απο την καλη διαθεση του καθε μαγαζιου να αναλαβει την ευθυνη και να στο αλλαξει και αυτος με την σειρα του να το επιστρεψει πίσω.Παντως στις περισσοτερες των περιπτωσεων χαμενος βγαινει ο πελατης.Δυστυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-07, 09:00
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Διαφωνώ μαζί σου φίλε glazar! Πρώτον μην βάζουμε όλα τα μαγαζιά στο ίδιο καζάνι!
Και η εγγύηση τουλάχιστον για τα juwel δεν ισχύει μόνον για την σιλικόνη αλλά και για τα παρελκόμενα (εσωτερικό φίλτρο - θερμοστάτης - φωτιστικό (όχι τις λάμπες) και καλύπτονται απόλυτα)
Επίσης ραγισμένο - σπασμένο ή ότι άλλο δεν παραλαμβάνεται από τον πελάτη! Τουλάχιστον από πολλά καταστήματα! Τώρα αν πας σε σούπερ μάρκετ να πάρεις ενυδρείο εκεί δεν έχω εμπειρία!

Υ.Γ. Όταν λέω σούπερ μάρκετ δεν μιλάω για τη γνωστή π.χ. αλυσίδα αλλά μιλάω για κατάστημα που απλά έβαλε και κάποια ενυδρεία μέσα γιατί τα ζητούσαν οι πελάτες όχι γιατί έχει γνώση του αντικειμένου!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-07, 09:56
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Φιλε μου οσο αφορα την εγγυηση των εργοστασιακων ενυδρειων ελεγα,δηλ. της γυαλλας μονο.Φυσικα και η εγγυηση καλυπτει τα υπολοιπα: φιλτρα και παρελκομενα. Το αναφερει και πάνω στην εγγυηση στα juwel.Σε αυτα ειναι ευκολο να δει καποιος αν ειναι προβληματικα,και η αλλαγη τους γινεται ποιο ευκολα.

θεωρω οτι το topic αυτό ρωτουσε για την γυάλα μονο,για αυτο .

Δεν βαζω ολα τα μαγαζια στο ιδιο καζανι για αυτο το λογω αναφερω :

Παράθεση:
Οποτε εξαρτάται απο την καλη διαθεση του καθε μαγαζιου να αναλαβει την ευθυνη και να στο αλλαξει και αυτος με την σειρα του να το επιστρεψει πίσω.
Οταν παιρνει καποιος ενα ενυδρειο το παραλαμβανει τις περισσοτερες φορες μεσα στην συσκευασια του.Οποτε δεν καθονται ολοι να την ανοιξουν και να το δουν.Αν το μαγαζι παραλαβει 40-50 ενυδρεια για να πετυχει καλη τιμη σιγα μην τα ανοιξει ολα για να ελεγξει.
Αν τωρα ο πελατης αγορασει ενα ενυδρειο σχετικα μικρο αρκετες φορες δεν το βγαζει απο την συσκευασια για να το δει.

Αν μπορεσω το απογευμα θα ανεβασω φωτο απο καινουργιο EHEIM το οποιο εχει ενα πολυ μικρο ραγισμα στην ακρη και δεν αλλαχθηκε γιατι δεν το καλυπτε η εγγυηση.

Και δεν αναφερομαι μονο στα μαγαζια τυπου super market.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-07, 21:45
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Αφ`ενός να κάνω μία διώρθωση. Τα Juwel πλέον έχουν 5 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση.
Αφ`εταίρου θα συμφωνήσω πλήρως με τον PascM (και όχι λόγω συντεχνίας ) και θα συμπληρώσω (διαφωνόντας με τον φίλο), ότι στο 98% των περιπτώσεων τη ζημιά την πληρώνει το κατάστημα, 1% ο πελάτης και 1% η αντιπροσωπεία.
Κατ`αρχήν όταν πωλείται ένα ενυδρείο, ελέγχεται ΠΑΝΤΑ μπροστά στον πελάτη, για τον εξοπλισμό και τα τζάμια. Αν καμιά φορά λόγω φόρτου δεν προλάβει το κατάστημα, πρέπει ο πελάτης να το κοιτάξει (γουρούνι στο σακί. Το 1% των περιπτώσεων που την πληρώνει ο πελάτης είναι όταν ΚΑΚΩΣ... ο ίδιος δεν έχει κρατήσει την απόδειξη (πόσοι τις κρατάτε;; και το κατάστημα δεν δίναται ή δεν θέλει να βοηθήσει. Το άλλο 1% είναι όταν ο εισαγωγέας παίρνει τον χαλασμένο εξοπλισμό ΧΩΡΙΣ την απόδειξη (που έχει πετάξει ο πελάτης) και λόγω καλής συνεργασίας τον ανταλλάσει.
Στο 98% των περιπτώσεων λοιπόν, έρχεται ο πελάτης με τον κυκλοφορητή, το φίλτρο, τον θερμοστάτη, το φωτιστικό στα χέρια, σου λέει ότι δεν ξέρει πού είναι η απόδειξη και σε ρωτάει τι γίνεται. Και τότε τι γίνεται λέτε;;; του λες να σου δώσει άλλα 30, 40, 50 ευρώ για κάτι που δεν φταίει; του λες να πάει να πνιγεί ή να λειτουργήσει το ενυδρείο χωρίς τον εξοπλισμό;;; ΟΧΙ... τρως το εν λόγω χαλασμένο και του δίνεις ένα καινούριο.
Καλώ όποιον θέλει να έρθει αύριο το πρωί στο μαγαζί να του δώσω 10 θερμοστάτες, 15 κυκλοφορητές, 3 φωτιστικά, 1 Ballast για Τ5, 2 αεραντλίες και 3 αυτόματες ταϊστρες που τα έχω και τα καμαρώνω...
Να ποιος την πληρώνει!!!

ΥΓ. Έχω και ένα εξωτερικό φίλτρο που το έφαγε ο αντιπρόσωπος...
Πάντως κανένας πελάτης μου δεν την έχει πληρώσει!
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, Άνοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-07, 22:53
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφ`ενός να κάνω μία διώρθωση. Τα Juwel πλέον έχουν 5 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση.
Αυτό έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Γνωρίζεις μήπως και τις εγγυήσεις στις άλλες γνωστές μάρκες? (cayman, rena etc.)

Είναι και αυτό σημαντικό κριτήριο για κάποιον που αγοράζει εργοστασιακά ενυδρεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-07, 18:07
underwater Ο χρήστης underwater δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Τα 9-10 χρονια που κρατάει η σιλικόνη σε ενα ενυδρείο τα ματράμε απο τότε που μπήκε το νερό ή απο τότε που το κόλησε ο κατασκευαστής???

Μετά απο αυτά τα χρόνια υπάρχει περίπτωση να ανοίξη το ενυδρείο?? ή απλά να στάζει??

Έχω ενυδρείο ελληνικής κατασκευής (τα τελευταία 4 χρόνια) και παρακαλώ όποιος γνωρίζει σίγουρα ας απαντήση γιατί όταν το αγόρασα ο έμπορος δεν μου είπε κάτι τέτιο και εγώ είχα την εντύπωση οτι η σιλικόνη πάει 20 χρόνια απο τότε που βάζεις το νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-07, 22:14
natmanou Ο χρήστης natmanou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφ`ενός να κάνω μία διώρθωση. Τα Juwel πλέον έχουν 5 ΧΡΟΝΙΑ εγγύηση.
Ισχύει σίγουρα? διότι έχω ένα αγορασμένο πριν μερικούς μήνες και ήξερα ότι είναι για 24 μήνες. Μπήκα λοιπόν στο site της juwel και συνεχίζει να λέει ότι είναι για 24 μήνες.
Επίσης να ρώτησω κάτι μήπως και το γνωρίζεις, Είδα ότι έχει βγάλει νέο σύστημα φωτισμού με τ5 και δεν το κατάλαβα και πολύ καλά, μπορεί να πάρει τις τ5 στο ήδη υπάρχον σύστημα τ8? (γιατί αν δεν κάνω λάθος τα ντουί είναι διαφορετικά).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 26-08-07 στις 10:54
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-08-07, 11:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γενικως εγγυηση 2 ετων εχει οτιδηποτε πωλειται εντος ΕΕ. Για παραπανω πρεπει ο καταναλωτης να εχει στα χερια του σχετικο εγγραφο, σφραγισμενο, ή εστω την αποδειξη αγορας...
Ολα τα αλλα ειναι στον αερα.
Οσο για το συστημα hi-light της juwel ειναι επιοικως απαραδεκτο, λογω ειδικων λαμπων.
Δεν ειναι δυνατον να κλειδωνει τις επιλογες σε λαμπες ο κατασκευαστης με τετοιους "φτηνους" τροπους..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-07, 13:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι δυνατον να κλειδωνει τις επιλογες σε λαμπες ο κατασκευαστης με τετοιους "φτηνους" τροπους..
Θα έλεγα οτι αυτό το έχουμε δει σε ουκ ολίγα προϊόντα!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-07, 15:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το υποχρεωτικο bundling προιοντων ειναι σχεδον παντα ανασταλτικος παραγοντας. Ειναι κοντοφθαλμο ειδικοτερα οταν οι λαμπες ειναι κατι αναλωσιμο που οσοι δεν ασχολουνται με φυτεμενα ή reef αλλαζουν μονο οταν καιγονται. Και οι Τ5 κρατανε παρα πολυ..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-07, 18:37
underwater Ο χρήστης underwater δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

[quote=underwater;195227]Τα 9-10 χρονια που κρατάει η σιλικόνη σε ενα ενυδρείο τα ματράμε απο τότε που μπήκε το νερό ή απο τότε που το κόλησε ο κατασκευαστής???

Μετά απο αυτά τα χρόνια υπάρχει περίπτωση να ανοίξη το ενυδρείο?? ή απλά να στάζει??



Κανείς??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-07, 19:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αν σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω,έχω ενυδρείο που το βάραγε ο ήλιος και το αγιάζι σε ένα χωράφι πεταμένο για αρκετά χρόνια + άλλα 7 που το έχω εγώ στο σαλόνι μου και μέχρι ώρας είναι όλα οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-07, 20:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από underwater Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 9-10 χρονια που κρατάει η σιλικόνη σε ενα ενυδρείο τα ματράμε απο τότε που μπήκε το νερό ή απο τότε που το κόλησε ο κατασκευαστής???

Μετά απο αυτά τα χρόνια υπάρχει περίπτωση να ανοίξη το ενυδρείο?? ή απλά να στάζει??



Κανείς??
Τις περισσότερες των περιπτώσεων συνεχίζουν να λειτουργούν άψογα (από άποψη στεγανότητας) για αρκετά χρόνια ακόμη!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-07, 22:52
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Λείπει η γυναίκα μου εδώ και καιρό για διακοπές. Τα έχω φάει όλα στο σπίτι και χθες το βράδυ δεν βρήκα παρά μία κονσέρβα που είχε λήξει από τον Δεκέμβριο του 2006... την έφαγα και δεν έπαθα τίποτα!!!
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, Άνοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-08-07, 23:04
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Εμφάνιση μηνυμάτων
Λείπει η γυναίκα μου εδώ και καιρό για διακοπές. Τα έχω φάει όλα στο σπίτι και χθες το βράδυ δεν βρήκα παρά μία κονσέρβα που είχε λήξει από τον Δεκέμβριο του 2006... την έφαγα και δεν έπαθα τίποτα!!!
Κάτσε ντε δεν πέρασαν 48 ώρες ακόμα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-08-07, 23:43
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε ντε δεν πέρασαν 48 ώρες ακόμα
Βασικά δεν έχω μάθει να στηρίζω αυτά που λέω... και συνήθως κρύβομαι μετά, γιατί δεν έχω τα κότσια να αντιμετωπίσω τους άλλους... Οπότε αν πάθω κάτι, δεν θα το μάθετε ΠΟΤΕ!
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, Άνοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-07, 01:32
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πιές ξυδάκι θα σε γλυτώσει από το σκορβούτο και το μπέρι-μπέρι.
Άντε πάλι μπάχαλο πάει να γίνει ?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-08-07, 09:43
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Δεν ηξερα πως η σιλικονη εχει ημερομηνια ληξης. Παντως το δικο μου, ιδιοκατασκευη του 93, με 700+ λιτρα σε συνεχη λειτουργια δεν εχει παρουσιασει τετοιες τασεις. Ισως σε περιπτωση μετακινησης η για καποιον αλλο λογο ζορισματος των ενωσεων η σιλικονη να μην μπορει να ανταπεξελθει ικανοποιητικα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-08-07, 10:53
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

ερωτηση: Υπαρχουν φαρμακα για τις ασθενειες των ψαριων, ή Λιπάσματα τα οποία επιρεάζουν την σιλικόνη?
Είχα ακουσει για τα υγρα λιπάσματα τα οποια περιεχουν σιδηρο και ο οποιος επιρεαζει την σιλικονη στα ενυδρεια.Τι γινεται?Ισχύουν αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-08-07, 21:24
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ηξερα πως η σιλικονη εχει ημερομηνια ληξης. Παντως το δικο μου, ιδιοκατασκευη του 93, με 700+ λιτρα σε συνεχη λειτουργια δεν εχει παρουσιασει τετοιες τασεις. Ισως σε περιπτωση μετακινησης η για καποιον αλλο λογο ζορισματος των ενωσεων η σιλικονη να μην μπορει να ανταπεξελθει ικανοποιητικα.
Η σιλικόνη (συσκευασμένη) έχει λήξη ένα έτος μετά την ημέρα παρασκευής.
__________________
Λ.Μαραθώνος 45, Άνοιξη Αττικής.
Ωράριο 08:30-21:00, Σάββατο 08:30-18:00
Τηλ. 210-8004504, 6972 420813
Ανδρέας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-07, 10:47
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εννοεί η χρησιμοποιημένη σιλικόνη...
Σε παλιά ενυδρεία,πρώτα έρχεται το στάξιμο και πολύ πολύ αργότερα(που εποκλείτεται να λειτουργείς ένα ενυδρείο που στάζει τόσο πολύ εννοείται) υπάρχει η περίπτωση να ξεκολήσει...Πάντως και όταν ενα ενυδρείο αρχίσει το στάξιμο,δεν είναι για πέταμα,απλά το ξεστήνεις και μπορείς είτε να περάσεις ένα νέο στρώμα σιλικόνης σε όλες στις ραφές,είτε να ξεκολήσεις όλο το ενυδρείο και να το ξανακολλήσεις από την αρχή...Με άλλα λόγια,απλά θέλει δουλειά από τον κάτοχό του,τίποτα άλλο...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-08-07, 11:17
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεί η χρησιμοποιημένη σιλικόνη...
Ακριβως, ενοουσα την χρησιμοποιημενη σιλικονη. Για την ημερομηνια ληξης στην συσκευασια το γνωριζω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-07, 20:18
underwater Ο χρήστης underwater δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2007
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για εγγύηση συσκευών μέσω Internet LEON13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 07-06-07 12:26
Ανακαίνιση ενυδρείων! Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 25 23-10-06 23:11
Computer Ενυδρείων dragon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 02-02-06 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08472 seconds with 13 queries