Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-01-09, 16:49   #1
Ενυδρείο 160 λιτρα
iliastra
Member
Εγγραφή: 30-11-2007
Περιοχή: ptolemaida
Μηνύματα: 65

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
iliastra Ο χρήστης iliastra δεν είναι συνδεδεμένος 14-01-09, 16:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεία σας εχω ενα ενυδρείο 160 λίτρων (καθαρα περιπου 130-135 λιτρα)... θα ηθελα να ακουσω προτασεις με τι ψαρακια μπορω να βάλω....μεχρι στιγμής ειχα 3 χρυσοψαρα μεσα αλλα τωρα θελω να το αλλαξω...ειναι διακοσμημενο με ασπρη αμμο (πολυ ψηλο χαλικακι) και 2 ξυλα μομπανι....
η αρχικη μου σκεψη ειναι να βαλω τετρας σε κοπαδι των 8-10 αλλα μου αρεσουν πολυ και τα guppy (δεν ξερω ομως εαν συμβαδιζουν αυτα τα 2 ειδη)..
οσο για το προβλημα με τις γεννες των guppy μαλλον θα παρω μονο θηλυκα...
ακουω λοιπον δικες σας προτασεις, και προτασεις για τον συνδιασμο που σας ειπα...
Εμφανίσεις: 1673
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-09, 17:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πρεπει να μας πεις σε ποια τετρα αναφερεσαι συγκεκριμενα....
αν θελουν μαλακο νερο θα πρεπει να βεβαιωθεις οτι το χαλικι σου δεν ειναι ασβεστολιθικο και να προμηθευθεις μια συσκευση αντιστροφης οσμωσης για να εχεις μαλακο νερο...η να κατεβαζεις τη σκληροτητα με τυρφη..ειτε να χρησιμοποιεις απιονισμενο (αλλα μακροπροθεσμα σε συμφερει η ΑΟ)...

τα γκαπυ απο την αλλη θελουν σκληρο νερο οπως του δικτυου μας στις περισσοτερες περιοχες της ελλαδος...
(καλο θα ηταν να μας πεις τι νερο εχεις στην περιοχη σου)
με προσθηκη ενυδρειακου αλατιου θα κανεις το νερο σου ιδανικο για τα ζωοτοκα αυτα...
οσο για τις γεννες μη σε τρομαζουν....ολο και καπου θα βρεις να δωσεις τα καινουρια και η εμπειρια της αναπαραγωγης ειναι πολυ ομορφη..
οπως και να εχει αν δε θες γεννες καλυτερα παρε μονο αρσενικα γιατι πρωτον εχουν πιο εντονα χρωματα και δευτερον τα θηλυκα σχεδον σιγουρα θα γεννησουν ειτε γιατι καποιες μπορει να ειναι ηδη εγκυες ειτε γιατι εχουν την ικανοτητα αποθηκευσης σπερματος...
επειδη τα λιτρα σου ειναι ικανοποιητικα και εφοσον εχεις στην περιοχη σου σκληρο νερο θα σου προτεινα αρκετα φυτα και συνδυασμο ζωοτοκων (οχι πλατυ και ξιφοφορους μαζι λογω υβριδισμου )..φυσικα υπαρχουν πολλες επιλογες ακομη για σκληρο νερο...

αν πας σε μαλακο νερο συζηταμε και για διαφορετικες επιλογες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-09, 17:26
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γεια και χαρά, και φιλιά στην Πτολαιμαϊδα (είχα έναν πολύ καλό φίλο από εκεί, και λέω είχα γιατί τον έχω χάσει λίγο βέβεια τελευταία, τέλος πάντων.. Ας βάλουμε και ένα λινκ σχετικό, έτσι για spam..
http://www.youtube.com/watch?v=nWSqcd6Uc5I )!

Λοιπόν, επί του θέματος.. Tetra και guppy δεν είναι συμβατά, όχι.. Τα πρώτα θέλουν νερό μαλακό και όξινο, ενώ τα guppy θέλουν πιο σκληρό νερό και υψηλότερο pH, ενώ είναι παράλληλα χρήσιμο να υπάρχει στο ενυδρείο και κάποια ποσότητα αλατιού, κάτι που δεν αρέσει καθόλου στα tetra..

Αν σου αρέσουν τα γκαπάκια, εγώ νομίζω ότι είναι πολύ ωραία επιλογή.. Είτε μόνο γκαπάκια, είτε μαζί με άλλα ζωοτόκα (μόλυ, πλάτυ, ξιφοφόρους - προσοχή, όχι πλάτυ και ξιφοφόρους μαζί, γιατί υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού.. επίσης, πρόσεχε γιατί κυκλοφορούν πολλά είδη "balloon", ρίξε μια σχετική ματιά στο banner πάνω, για τα παπαγαλόψαρα..) Εγώ μάλλον θα προτιμούσα μόνο guppy, και ίσως και κάποια μόλυ (που τσιμπολογάνε και τις άλγες).. Μαζί μπορείς να βάλεις και ένα ή περισσότερα apple snail.. Το σκληρό νερό των guppy είναι ιδανικό γι'αυτά, που ομολογουμένως έχει πολύ πλάκα ο τρόπος που βολτάρουν σε όλο το ενυδρείο..

Όσο για το θέμα "γέννες", από πού κι ως πού είναι πρόβλημα? Απεναντίας, είναι πολύ μεγάλη χαρά να βλέπεις τα μικρά, να τα μεγαλώνεις, κ.τ.λ. Απλά είναι καλύτερο να ξεκινήσεις με λίγα ψαράκια (π.χ. 1 ή 2 αρσενικά, και 2-4/πλάσια θηλυκά), για να μήν έχεις πρόβλημα χώρου.. Όταν αρχίσουν να γεννάνε και μετά από κάποιες γέννες έχεις πρόβλημα χώρου, μπορείς είτε να χαρίζεις σε άλλους χομπίστες, ενώ συνήθως τα δέχονται και στα πετ-σοπ.. Και μαζί με τις γέννες και το μεγάλωμα των μικρών, αποκτάς εμπειρία και για να ασχοληθείς με δυσκολότερες αναπαραγωγές στο μέλλον..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-09, 17:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χοντρουλη μου τα γραφουμε 2 φορες οποτε τα εμπαιδωνουν και καλυτερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-01-09, 17:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ταυτόχρονα γράφαμε Πάνο, και μάλιστα τα ίδια..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-01-09, 17:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

χαχαχαχαχαχα! 2η φορά! Πιάσε κόκκινο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-01-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε το πιστευω.....θα βγαλουμε κυκλικο προγραμμα με βαρδιες.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-01-09, 18:13
iliastra Ο χρήστης iliastra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Περιοχή: ptolemaida
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

λοιπον παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....τα tetra που λεω ειναι τα Neon (ετσι μου φαινονται λεγονται)... οσο για τα guppy πιστευα οτι θα ειχα προβλημα με τις γεννες γιατι ξερω οτι γεννανε πολυ συχνα οποτε καποια στιγμη θα ειχα προβλημα με το χωρο (που θα τον εχω καποια στιγμη), φυσικα μπορω να τα χαριζω οπως ειπατε σε αλλα ατομα ή σε πετ-σοπ (αν κ σε αυτους τους μ@#$2ς θα προτιμουσα να τα πουλαω )) τοσα μας κλεβουν)
το χαλικι μου δεν πρεπει να ειναι ασβεστολιθ. γιατι το πηρα απο ενυδρειακο καταστημα (αλλα ποτε δεν ξερεις)...
φιλε τι νερο εχω στην περιοχη μου δεν ξερω....και δεν ξερω τις διακυμανσεις τις σκληροτητας για να κανω τεστ kh και gh για να σου πω...αν υπαρχει καποιο site στειλτο μου γιατι καλο θα ειναι να ξερω και γω για το νερο που πινω

επισης τι εννοειτε οταν λετε υβριδισμος ακριβως???? και ποση ποσοτητα αλατιου χρειαζετε να ριχνω???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-01-09, 18:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λοιπον παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....τα tetra που λεω ειναι τα Neon (ετσι μου φαινονται λεγονται)...χρειαζονται μαλακο νερο οσο για τα guppy πιστευα οτι θα ειχα προβλημα με τις γεννες γιατι ξερω οτι γεννανε πολυ συχνα οποτε καποια στιγμη θα ειχα προβλημα με το χωρο (που θα τον εχω καποια στιγμη), φυσικα μπορω να τα χαριζω οπως ειπατε σε αλλα ατομα ή σε πετ-σοπ (αν κ σε αυτους τους μ@#$2ς θα προτιμουσα να τα πουλαω )) τοσα μας κλεβουν)δυσκολο να σου δωσει χρηματα το πετ σοπ αλλα καμια φορα τα ανταλλασουν με κατι αλλο...
το χαλικι μου δεν πρεπει να ειναι ασβεστολιθ. γιατι το πηρα απο ενυδρειακο καταστημα (αλλα ποτε δεν ξερεις)...τα ενυδρειακα καταστηματα πουλανε και ασβεστολιθικα και μη....δεν ειναι κακο να ειναι ασβεστολιθικο αν εχεις τα καταλληλα ψαρια...καποια ψαρια το προτιμανε οποτε το οτι το πηρες απο πετσοπ δε λεει κατι...θα παρεις λιγο χαλικακι και θα το ξεπλυνεις και θα το στεγνωσεις...θα ριξεις λιγο ακουαφορτε...αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικο..αν οχι δεν ειναι...
φιλε τι νερο εχω στην περιοχη μου δεν ξερω....και δεν ξερω τις διακυμανσεις τις σκληροτητας για να κανω τεστ kh και gh για να σου πω...αν υπαρχει καποιο site στειλτο μου γιατι καλο θα ειναι να ξερω και γω για το νερο που πινω θα προμηθευτεις τεστακια για να μετρησεις...διαβασε εδω www.tsamisaquarium.gr εχει πολλες κατηγοριες αναμεσα σε αυτες και για τη σκληροτητα..θα σε βοηθησει σε πολλα επομενα βηματα σου...με λιγα λογια.."ξεκοκκαλισε το"..

επισης τι εννοειτε οταν λετε υβριδισμος ακριβως???? 2 ειδη συγγενικα μπορουν να δημιρουργησουν απογονους-υβριδια που δεν ανηκουν ουτε στο ενα ουτε στο αλλο ειδος...π.χ. το μουλαρι ειναι υβριδιο ονου και αλογου...αυτο αλλοιωνει τα χαρακτηριστικα του καθε ειδους και αποφευγουμε να δημιουργουνται υβριδια στα ενυδρεια μας και ποση ποσοτητα αλατιου χρειαζετε να ριχνω??? στο σαιτ που σου εδωσα διαβασε για το αλατι στο ενυδρειο....οχι σαν θεραπευτικο μεσο αλλα σαν μονιμη παρουσια στο ενυδρειο για τα ειδη που τους αρεσει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιτρα g-pavl Δίσκοι 14 12-12-08 02:52
30 ΛΙΤΡΑ Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 38 04-10-08 00:27
27 λιτρα ενυδρείο/ τη γνωμή σας mxpf20 Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 14:52
Λιτρα για θαλασσινο ενυδρείο Carebean pirate Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 17-06-06 12:57
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04650 seconds with 15 queries