Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-10, 16:38
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
ok! κανε και μια βαθμιδα ποιο ρηχη σε ενα σημειο! και αν χανα εκανα λιμνη θα εκανα παρτερια χτιστα για να μην βαζω γλαστρες
οκ Αποστολη θα παιξω γενικα στην περιμετρο να δουμε τι θα βγει ,,
Θα εκανα και εγω παρτερια αν δεν την εκανα απο λαινερ .thnks
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-10, 16:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ Αποστολη θα παιξω γενικα στην περιμετρο να δουμε τι θα βγει ,,
Θα εκανα και εγω παρτερια αν δεν την εκανα απο λαινερ .thnks
Μιχάλη, και με λάινερ μπορούν να γίνουν ανεξάρτητα παρτέρια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond g.jpg
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  18,4 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-10, 16:49
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη, και με λάινερ μπορούν να γίνουν ανεξάρτητα παρτέρια...

A! Oμορφα! Οταν ερθει η ωρα θα το μιλησουμε τοτε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-10, 16:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
A! Oμορφα! Οταν ερθει η ωρα θα το μιλησουμε τοτε
Όποτε θες. Μέχρι τότε μάλλον θα έχω και περισσότερο χρόνο...αν μου έρθουν βέβαια όλα δεξιά απ' εδώ και μπρος.

Εσύ σκάψε το σκαλοπατάκι που είπαμε και το παρτεράκι μπορεί να γίνει και κτιστό με τουβλάκι γύρω-γύρω. Μπορείς ακόμα να το εκμεταλλευτείς ακόμα περισσότερο ώστε να το μετατρέψεις σε είσοδο νερού πριν το φίλτρο ώστε να απορροφάται μεγάλο ποσοστό νιτρικών απο τα φυτά σου. Αυτό βέβαια πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα καθότι θα χρειαστείς κάποιον τρόπο συμπλήρωσης του χαμένου νερού που θα εξατμίζεται.

Όμως....σου ξαναλέω! Οπωσδήποτε ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΛΑΪΝΕΡ. Μην κάνεις καμιά απολύτως έκπτωση σε αυτό το θέμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-10, 20:08
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποτε θες. Μέχρι τότε μάλλον θα έχω και περισσότερο χρόνο...αν μου έρθουν βέβαια όλα δεξιά απ' εδώ και μπρος.

Εσύ σκάψε το σκαλοπατάκι που είπαμε και το παρτεράκι μπορεί να γίνει και κτιστό με τουβλάκι γύρω-γύρω. Μπορείς ακόμα να το εκμεταλλευτείς ακόμα περισσότερο ώστε να το μετατρέψεις σε είσοδο νερού πριν το φίλτρο ώστε να απορροφάται μεγάλο ποσοστό νιτρικών απο τα φυτά σου. Αυτό βέβαια πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα καθότι θα χρειαστείς κάποιον τρόπο συμπλήρωσης του χαμένου νερού που θα εξατμίζεται.

Όμως....σου ξαναλέω! Οπωσδήποτε ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΛΑΪΝΕΡ. Μην κάνεις καμιά απολύτως έκπτωση σε αυτό το θέμα.
Ευχαριστω Βασιλη για τις πληροφοριες ! Ακουγοντε ωραια αυτα που λες .Να δουμε τι θα καταφερουμε..Για το λαινερ μην ανυσηχεις ..Θα βαλω λαινερ ειδικο για πισινες !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-10, 09:53
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω Βασιλη για τις πληροφοριες ! Ακουγοντε ωραια αυτα που λες .Να δουμε τι θα καταφερουμε..Για το λαινερ μην ανυσηχεις ..Θα βαλω λαινερ ειδικο για πισινες !
το λαινερ για πισινες δε θα ειναι ακριβο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-10, 11:19
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Να πω και μια ιδεα που έκανα αυτοσχεδιάζοντας στη δικιά μου, μια και το σκαλοπάτι που είχα φτιάξει είχε κλίση και δε συγκρατούσε γλάστρες.
Πήρα σωλήνα tuborama που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοι και το εβαλα κατω απο το λάινερ. Το δικιμασα στη μια πλευρα της λιμνης μονο και ηταν πολυ θετικο το αποτελεσμα. Έβαλα ένα πεταλο στο χείλος του σκαλοπατιού, και άλλο ένα στην κανονική επιφάνεια.
Έτσι δημιουργείται μια μικρή προεξοχή που συγκρατεί πολύ καλά τις γλάστρες, αλλά και εμποδίζει το χώμα περιμετρικα να καθήσει με τον καιρο.

Μια που ήρθε η ωρα να διαλέξεις λάινερ, πρόσεξε, είναι μεγάλες οι διαφορές στην τιμή ανάλογα με το υλικό... Αυτο που χρησιμοποιείται πλέον είναι αυτό που περιέχει βουτύλιο και το κάνει να έχει υφή σαν λάστιχο, ωστε να διπλώνει άνετα (και ειναι πολυ πιο ακριβο)... Το κύριο πρόβλημα στα λάινερ είναι οι γωνίες που σχηματίζονται, οπου διπλώνεται το υλικό, σημείο που με την πάροδο του χρόνου, τον ήλιο και τον καιρό καταπονείται και σχίζεται. Ετσι τα απλά λάινερ στα σημεία εκείνα είναι πολύ ευπαθή.. Θα σου αντεξουν 5 χρονια και μετα ξαφνικα θα εχεις προβλημα...
Αν νομίζεις οτι τα πέντε χρόνια είναι αρκετός χρόνος και μετα θα κανεις αλλαγες, τότε μπορεις να προσανατολιστεις σε κατι φτηνότερο, αλλα αν το οργανωσεις απο την αρχη σωστα, πάρε κάτι καλό. Απο την εμπειρια μου, ακομα και μικρες τρυπες που δημιουργουνται με τον καιρο ή απο αλλες αιτιες, μπορουν να κλεισουν μονες τους απο το ίζημα ή απο την αδιαβροχοποίηση με τα χρόνια (λογω της πιεσης που ασκειται απο πανω, όπως οι φυσικές λίνες) του υποκείμενου χώματος.. Το πρόβλημα είναι οι μικρές διαρροές από τα πλάγια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-10, 13:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
το λαινερ για πισινες δε θα ειναι ακριβο
Ρώτησα τιμές για λαινερ για πισινες και πραγματι εχουν διπλασιες τιμες από το κανονικο .. Ομως εχω κατι γνωστους που ασχολούνται με αυτά και θα μου το χαρισουν στις διαστάσεις που το χρειάζομαι. Θ α το δω συντομα και ελπιζω να ειναι καλο υλικο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην αφήσεις 2-3 σκαλιά αλλά μόνο 1. Στην δικά μου περίπτωση τα πολλά σκαλιά αποδείχτηκαν άχρηστα με αποτέλεσμα να μου δεσμεύουν χώρο στην λίμνη.
Γιαννο εσυ το έκτισες και εκανες τα δικα σου εκει που πραγματικα είναι εντυπωσιακά αλλα δεν εχω πολύ χρονο για κατι τετιο και μαλλον θα κανω καμια πατεντα όπως εκανε και o japetus. Το χωμα που εχεις εκει πως και δεν σου γεμιζει τη λιμνη ? Βαζεις πετρες από πανω?Ναι μια βαθμιδα μονο θα κανω.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 10-06-10 στις 13:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-10, 11:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα κάνεις παρτέρι σου προτείνω αυτό.






Μην αφήσεις 2-3 σκαλιά αλλά μόνο 1. Στην δικά μου περίπτωση τα πολλά σκαλιά αποδείχτηκαν άχρηστα με αποτέλεσμα να μου δεσμεύουν χώρο στην λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06447 seconds with 15 queries