Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 14-09-11, 16:06   #1
Εκπεμπω ΣΟΣ....Τα φωτα σας παρακαλω!!!
thanps
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Kalamata
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thanps Ο χρήστης thanps δεν είναι συνδεδεμένος 14-09-11, 16:06
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια!Ειμαι η Χριστινα και μολις πριν λιγες μερες απεκτησα το δικο μου ενυδρειο.Δυστηχως,ασχετη στο αθλημα,εχω πελαγωσει και εχω κατά αγχωνθει για τα καυμενα τα ψαρακια μου.Αν παθουν κατι,θα κλαιω μερα νυχτα!Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας,γιατι οσα περισσοτερα διαβαζω,τοσο περισσοτερο μπερδευομαι και τρελαινομαι!

Καταρχην το ενυδρειο μου είναι Jυwel 110 λίτρων με ενσωματωμενο εσωτερικο φιλτρο (το οποιο με ενημερωσαν ότι είναι βιολογικο),2 λαμπες (η μια γραφει day lite και η δευτερη warm lite),θερμοστατη και μηχανισμος οξυγονου.

Τοποθετησα υποστρωμα sera floredepot,χαλικακι,δυο χαμηλα φυτα anubias,νερακι, φαρμακακια για το νερο (sera aquatan και sera bionitrivec ) , λιπασμα sera florena με σιδηρο και μεταλλικα στοιχεια,για τα φυτα μου και εβαλα το φιλτρο στην μπριζα.

Ο υπεθυνος του pet shop που τα αγορασα όλα αυτά μου ειπε 3 μερες να το βαλω σε λειτουργεια και μετα να βαλω τα ψαρακια.Μετα από 3 μερες λοιπον,εβαλα ένα ψαρακι draft guramis και ένα σαλιγκαρακι.

http://www.google.gr/imgres?q=draft+...:429,r:6,s:144


Εβλεπα το ψαρακι,πανω κατω,πανω κατω,και ελεγα «Α,χαρουμενο είναι,όλα μια χαρα πανε,ζει και είναι ολο ενεργεια και ζωντανια».Ουτε ηξερα τι είναι το αμμωνιο,τι πρεπει να προσεξω κτλ!

Μετα από λιγες μερες αγορασα άλλο ένα draft guramis και ένα αγγελοψαρο που αν δεν κανω λαθος ανηκει στην κατηγορια gold veil.


http://www.google.gr/imgres?q=angelf...1t:429,r:0,s:0


Για δεκα μερες το ενυδρειο μας δουλευε με αυτα τα ψαρακια/φυτα και εγω με τον αντρα μου μες την τρελη χαρα να τα χαζευουμε με τις ωρες.

Εχτες,αγορασαμε 4 κατακκοκινα platies και ένα vallisneria φυτο από ένα άλλο pet shop και εκει,μας ενημερωσε ο υπαλληλος για αμμωνιες,νιτρικα,ψαρακια που δεν συμβιωνουν με τα αλλα ψαρακια….ενα καρο πραγματα που ειχαμε πληρη αγνοια!

Ειμαι σε κατασταση πληρης πανικου,και αναζητω οτιδηποτε χρησιμες πληροφοριες!Ανυσηχω για το νερο αν είναι ενταξει για τα ψαρακια μου,αν και δειχνουν όλα νορμαλ και ενεργητικα!

Μπορει καποιος να μου απαντησει στις παρακατω αποριες μου:

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ
1)Τα δυο γκουραμις,είναι επιθετικα αναμεταξυ τους.Το ένα κυνηγαει το άλλο.Αρχικα ο υπαλληλος του πρωτου πετ σοπ με ειχε ενημερωσει ότι είναι αρσενικο και θυληκο και ισως παιζουν αλλα μολις διαβασα ότι το θυληκο,είναι γκριζο.Ενω και τα δυο γκουραμις που εχω είναι ιδια στο χρωμα,μονο μια μικρη διαφορα στο πανω πτερυγιο υπαρχει (είναι πιο τριγωνικο στο ένα και πιο στρογγυλο στο άλλο).Υπαρχει περιπτωση να αλληφαγωθουν?Πρεπει να χαρισω το ένα?Αν εχω μονο ένα γκουραμις θα νιωθει μοναξια?

2)Το αγγελοψαρακι μου είναι μοναχουλη του.Δεν ξερω αν είναι θυληκο ή αρσενικο και αναρωτιεμαι αν πρεπει να του παρω παρεα ή όχι.Μηπως θα εχω το ιδιο προβλημα με τα γκουραμις?

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ

3)Ποσες ωρες να εχω αναμμενες τις λαμπες για την σωστη αναπτυξη των φυτων μου?Τα anubias εχουν βγαλει και νέο φυλλαρακι και χαρηκα παρα πολύ.Οι λαμπες μου είναι καταλληλες για τα φυτα μου και τα ψαρακια μου?

4)Λιπασματακι κάθε ποτε να ριχνω?

5)Τα πρωτα φυτα τα φυτεψα με το σφουγγαρακι τους και μου ειπαν ότι πρεπει να βγουν,οποτε όταν φυτεψα και τα δευτερα φυτα τα ξε-φυτεψα και τα ξαναφυτεψα.Υπαρχει περιπτωση να μου χαλασουν??

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ

6)Το σφουγγαρακια από το φιλτρο κάθε ποτε πρεπει να τα καθαριζω και με τι?Καπου διαβασα ότι πρεπει να τα πλενω με νερο ενυδρειου και όχι βρυσης.Καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζω?Τα σφουγγαρακια είναι ένα μπλε,πρασινο και μαυρο.Και ένα λευκο στο πανω μερος.

7)Τι ελεγχους πρεπει να κανω στο νερο μου?Νιτρικα,αμμωνια και τι άλλο?Ποσο στοιχιζει αυτό το μηχανημα για το ελεγχο του νερου?


Τι άλλο πρεπει να προσεχω για τα ψαρακια μου???

9)Το μηχανημα για το οξυγονο συνηθως το βαζω στο χαμηλο,είναι κακο για τα ψαρακια?Να το εχω στο φουλ για περισσοτερο οξυγονο???
Ανυσηχω τοσο πολύ!!!!!!!!!!!
Δεν επρεπε να ειχα αγορασει ενυδρειο χωρις να εχω διαβασει για όλα αυτά!!!!!!

Α,και το πιο σημαντικο…..Για ένα τετοιο ενυδρειο,(θερμοστατη δεν εχω αναψει γιατι το θερμομετρο είναι στους 27 με 28 C,)και τις λαμπες τις αναβω 4-5 ωρες την ημερα, τι καταναλωση ρευματος θα εχω περιπου το μηνα??Ξερω ότι οι λαμπες καινε 18 w η μια,4w το οξυγονο και το φιλτρο 5w.


Σας ευχαριστω για τον κοπο να διαβασετε το ποστ μου και τις ανησυχιες μου.Σας παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του!!

Χιλια συγνωμη για το μεγαλο ποστ!!
Εμφανίσεις: 7450
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παρακαλω giannisfot Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-03-08 13:40
Τα Φωτα σας Παρακαλω.... Jimmy996s Λοιπός εξοπλισμός 12 30-05-07 06:44
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Τα φωτα σας παρακαλω! stratosgeo Ζωοτόκα 18 05-02-05 18:53
Παρακαλω τα φωτα σας hejo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-09-04 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09807 seconds with 13 queries