Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-05, 15:46
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Question Θέλω τη γνώμη σας !!!



Είμαι σίγουρος ότι αυτά που θα σας πω τα έχετε ακούσει από διάφορους αλλά πολύ θα ήθελα να άκουγα τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας γι αυτό που θέλω και σκέφτομαι να κάνω.



Κατ΄ αρχήν να σας πω ότι ασχολιόμουν πριν από κάποια χρόνια με τα ενυδρεία αλλά για πολλούς λόγους (στρατός, δουλειά κτλ) σταμάτησα όμως πάντα περίμενα το πότε θα επανέλθω στο άθλημα

Θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο, τα πάντα θα αγοραστούν από την αρχή αλλά διαβάζω πολύ γενικά και είμαι αποφασισμένος να διαβάσω και για το χόμπυ μας.



Η ουσία είναι ότι θέλω θαλασσινό ενυδρείο…λατρεύω τη θάλασσα, είμαι αυτοδύτης, ταξιδεύω σε Ερυθρα κτλ οπότε θέλω reef…αν όχι άμεσα αυτός είναι ο βασικός σκοπός μου.



Λαμβάνοντας αυτό υπόψη σκέφτομαι να αποφύγω την εμπειρία του γλυκού νερού και να πάω απ’ ευθείας σε θαλασσινό αγοράζοντας τον ανάλογο εξοπλισμό με δυνατότητα να εξελιχθεί το ενυδρείο σε reef χωρίς ξήλωμα. Αυτό που σκέφτομαι λοιπόν είναι η δημιουργία αρχικά ενός fish only ενυδρείου με live rock που σιγά σιγά θα γίνει reef…λογικά με Sump από την αρχή κτλ



Ακούω ιδέες…να το ξεχάσω και να πάω για γλυκό ? να το κάνω ? τι να προσέξω ? και αν κάποιος έχει πραγματικό οίστρο ας μου κάνει μια ανάλυση αρχικού κόστους για ζωντανό βράχο και αραγωνίτη. Αυτό που θέλω βασικά είναι ότι μπαίνει μέσα ή ότι αγοράζω να μην χρειάζεται να αλλαχτεί για να γίνει reef…







Ευχαριστώ!!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-05, 14:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γειά σου Μάνο......

Κατ΄ αρχάς πριν αγοράσεις οτιδήποτε, πρέπει να διαβάσεις πολύ!!! Και εννοώ τόσο εδώ στο φόρουμ, γενικότερα στο Internet, αλλά και ένα βιβλίο δεν θα έκανε κακό…..

Έτσι θα κάνεις την μεγαλύτερη οικονομία που μπορείς να φανταστείς…. γλιτώνοντας τα ζωντανά σου, από μοιραία λάθη (και τη τσέπη σου)!!!

Θα πρέπει να αποφασίσεις πρώτα τι είδους ενυδρείο θα κάνεις, έτσι ώστε να φτιάξεις το ανάλογο setup.

Βέβαια αν θες κάποτε να το πας σε reef, θα πρέπει από τώρα να βάζεις μόνο reef safe ζωντανά….. έτσι ώστε να μην έχεις πρόβλημα αργότερα.

Για αρχή να σου πω, ότι ο ζωντανός βράχος κυμαίνεται από 15,00€ έως 30,00€ το κιλό και όσο μπορείς να βάλεις τόσο καλύτερα…. Βέβαια μπορείς να προσθέτεις και σιγά σιγά (ανάλογα πάντα με το setup σου).

Αυτά για αρχή και άντε ξεκίνα το διάβασμα…..

Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-05, 11:49
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Μερικα πραγματακια που σκεφτομαι μεχρι τωρα για να συνεχισουμε την κουβεντα!

Κατ' αρχας θελω να παω σε reef ασχετα με το αν αυτο δεν γινει αμεσως και μεινω καποιο καιρο με reef safe fish και live rock. Θελω να ξεκινησω σιγα σιγα να αγοραζω εξοπλισμο, να παρω οτι χρειαζεται για να το γεμισω, να φτιαξω το νερακι και να βαλω Live rock και μετα βλεπουμε! Θελω βεβαια οτι αγοραζω να ειναι καλο και να μη θελει αλλαγη για να γινει το ενυδρειο reef. Σκοπος μακροπροθεσμος ειναι sps
Διαστασεις που σκεφτομαι ειναι 1.50/60/60 η κατι σχετικο εκει. Με το sump μπερδευομαι πολυ μιας και το θεωρουσα παρα πολυ σημαντικο και για πρακτικους λογους και για εμφανισιακους του ενυδρειου και θελω γνωμες. Θελω αν γινεται ΜΟΝΟ ζωντανο βραχο που να μπει ομως σιγα σιγα (υπαρχει προβλημα με αυτο ? μπορω να βαζω οποτε θελω καλο βραχο που θα βρισκω?). Με μαγευει η ιδεα του ζωντανου βραχου πραγματικα...

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πέιτε το minimum setup που χρειάζεται ώστε να ξεκινήσω το ενυδρείο (νερό--->αμμος--->ζωντανός βράχος--->cleaning crew) πάντα λαμβάνωντας υπόψη οτι μετα θα γίνει reef και οτι το sump θα γίνει από αρχή. Με λίγα λόγια τι μπορώ να πάρω για να ξεκινήσω να λειτουργώ το ενυδρείο, να χαζεύω τη ζωή του βράχου και μετα συμπληρώνω τα απαραίτητα για κοράλλια. Δεν με πειράζουν τα χρήματα αν δωθούν σιγα σιγα αλλά προτιμώ να μην τα δώσω όλα μαζί φτιάχνοντας ενα εντελώς πλήρες σύστημα.

Ακουω ιδεες λοιπον....και ισως και κανενα must βιβλιο να παραγγειλω απο amazon γιατι δεν θελω να παρω κανενα ξεπερασμενο!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-05, 07:31
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έλα Μάνο..... τι γίνεσαι? Χάθηκες....

Για πες μας που βρίσκεσαι σχετικά με το reef σου? Προχωράς?

Περιμένουμε.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-05, 11:33
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Hello again λοιπον...

Ελειπα ενα επαγγελματικο ταξιδι μια εβδομαδα στην Ιορδανια (ειδα και τα κοραλλακια σε καταδυση στην Aqaba

Οσο αφορα το ενυδρειο περιμενω την προσφορα απο γνωστο μαγαζι για ενυδρειο 1.70χ60χ60 (60 υψος νερου οχι τζαμιου) και sump με refugium και επιπλο. Στο τελος της εβδομαδας θα την εχω και αν συμφωνησω θα το βαλω αμεσως μπροστα οποτε και θα δημιουργησω νεο θεμα εδω με καθε βημα μου!!

Ελπιζω οι αρχικες κατασκευες (ενυδρειο, sump/refugium, επιπλο) και ο σχεδιασμος τους να καλυπτουν πολλες αναβαθμισεις μιας και σε αυτα δεν θα κανω οικονομια...τα φωτα (Τ5) τα εχω ζητησει στο καπακι αλλα ελπιζω η κατασκευη να με καλυψει και για sps σε ψηλα σημεια του βραχου... θα υπαρχουν ανεμιστηρες για τα φωτα κτλ κτλ

Σκοπευω εκτος απο χημικο φιλτρο για βιολογικο να εχω φιλτρο αμμου και μαζι με το skimmer και το refugium να ειμαι καλα...

Δεν μπορω να σας κανω μεγαλη αναλυση τωρα πριν δω την τελικη προταση, σχεδιο κτλ
Περιμενω αποψεις....
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-05, 12:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κατ΄ αρχάς αμάν πια με τα ταξίδια σου αυτά .... μας κανεις και ζηλεύουμε
600 λίτρα (+ -)το βλέπω κούκλα.....

Σχετικά με τα φώτα δεν θα έχεις πρόβλημα... αλλά λέω αν, θες να πας κάποτε σε MH, καλό θα ήταν να έχεις κάνει πρόβλεψη στο καπάκι. Τα Ballast τα έχεις υπολογίσει έξω από το καπάκι έτσι?

Έχεις καταλήξει σε skimmer?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-05, 12:36
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Σχετικά με τα φώτα δεν θα έχεις πρόβλημα... αλλά λέω αν, θες να πας κάποτε σε MH, καλό θα ήταν να έχεις κάνει πρόβλεψη στο καπάκι. Τα Ballast τα έχεις υπολογίσει έξω από το καπάκι έτσι?

Έχεις καταλήξει σε skimmer?
Τα φωτα ειναι το πολυ αδυνατο σημειο μου...απο πλευρας γνωσης δεν τα παω πολυ καλα με τα ηλεκτρολογικα.... οποτε δεν μπορω να σου απαντησω... Τι προβλεψη χρειαζεται για MH ? Νομιζα οτι δεν μπορουν να μπουν με καπακι ??

Επισης για τα ballast δεν εχω ιδεα..αν θελεις διαφωτισε με ελαφρως να ξερω τι να ρωτησω και να προσεξω!!

Skimmer δεν εχω αποφασισει ακομα...ας δωσω την παραγγελια για τις γυαλες και βλεπουμε...

Thanks !!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-05, 13:57
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εγώ έχω στο καπάκι μου MH. Βέβαια η θερμοκρασία είναι ανεβασμένη, αλλά τα ανεμιστηράκια κάνουν δουλειά. Όσο για την πρόβλεψη, είναι το θέμα χώρου (γιατί μπορεί να προσθέσεις χωρίς να βγάλεις Τ5), της ψύξης (που θα χρειαστεί να έχεις ήδη καλό εξαερισμό με πρόβλεψη για έξτρα ανεμιστηράκια)και το ύψος (oι MH τοποθετούνται ψηλότερα από όλες τις άλλες).

Τα ballast χρειάζονται για να ανάβουν οι λάμπες είτε Τ5, είτε Τ8, είτε MH. Αλλιώς οι λάμπες δεν ανάβουν μόνες τους. Εγώ τα έχω εκτός καπακιού, για να μην έχω επιπλέον αύξηση της θερμοκρασίας. Ενώ στα έτοιμα ενυδρεία ή και φωτιστικά τα έχουν μέσα.



Το δικό μου καπάκι το έχω φτιάξει από κόντρα πλακέ θαλάσσης και στην κάτω πλευρά (εκεί που πατάει) έχει πατούρα, έτσι ώστε να μπαινοβγαίνει το τζάμι συρταρωτά.



Όσον αφορά την επιλογή Skimmer, αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο και θα χρειαστείς τις γνώμες πολλών, που έχουν ήδη. Αν αγοράσεις από Ευρώπη, κορυφαία είναι η Deltec, αλλά και ακριβή. Αν αγοράσεις από Αμερική κορυφαία είναι η Euroreef(που έχω και εγώ).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-05, 14:12
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt

Όσον αφορά την επιλογή Skimmer, αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο και θα χρειαστείς τις γνώμες πολλών, που έχουν ήδη. Αν αγοράσεις από Ευρώπη, κορυφαία είναι η Deltec, αλλά και ακριβή. Αν αγοράσεις από Αμερική κορυφαία είναι η Euroreef(που έχω και εγώ).
Και αν αγοράσω απο Ελλάδα ??
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-05, 14:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Από Ελλάδα???


Να σου πώ λεφτά για σκότωμα έχεις????
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-05, 14:40
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Από Ελλάδα???


Να σου πώ λεφτά για σκότωμα έχεις????
Οχι βεβαια....αλλα κατ΄ αρχας πιστευω στο οτι πρεπει να βοηθαμε και τα μαγαζια εδω αλλιως δεν εχουμε το δικαιωμα να απαιτουμε καλυτερες υπηρεσιες, μεγαλυτερες εισαγωγες κτλ... φυσικα αν μιλαμε για τρελες διαφορες τοτε να αγορασω απο εξωτερικο αλλα μπορει καποιος να μου πει διαφορες τιμης στο ιδιο μοντελο ?
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-05, 18:18
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manogr
αλλα μπορει καποιος να μου πει διαφορες τιμης στο ιδιο μοντελο ?
Κατέληξε Μάνο εσύ ποιο μοντέλο θες και θα σε στείλουμε στον Υδρόκοσμο να το πάρεις. Μόλις σου πει την τιμή θα κάνεις μεταβολή, θα ανοίξεις το PC σου και θα παραγγείλεις απέξω! Σοβαρά τώρα, κοίτα έχεις δίκιο σε αυτό που λες, πως θα διευρυνθεί η αγορά όταν εμείς οι καταναλωτές δεν αγοράζουμε, αλλά οι τιμές εδώ ΚΑΙΝΕ!!!!! Πήρα θερμαντήρα 14 ευρώ από εξωτερικό και ο ίδιος ακριβώς εδώ είχε 32. Διπλάσια και βάλε.... Να γιατί όλοι είμαστε του έξω!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-05, 19:36
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Κατέληξε Μάνο εσύ ποιο μοντέλο θες και θα σε στείλουμε στον Υδρόκοσμο να το πάρεις. Μόλις σου πει την τιμή θα κάνεις μεταβολή, θα ανοίξεις το PC σου και θα παραγγείλεις απέξω! Σοβαρά τώρα, κοίτα έχεις δίκιο σε αυτό που λες, πως θα διευρυνθεί η αγορά όταν εμείς οι καταναλωτές δεν αγοράζουμε, αλλά οι τιμές εδώ ΚΑΙΝΕ!!!!! Πήρα θερμαντήρα 14 ευρώ από εξωτερικό και ο ίδιος ακριβώς εδώ είχε 32. Διπλάσια και βάλε.... Να γιατί όλοι είμαστε του έξω!
lol αμα δω οτι και το μαγαζι που θα μου φτιαξει ολα τα αλλα (δεν ειναι αυτο που λες εχει τοσο μεγαλες διαφορες σιγουρα θα παρω καποια απο εξω... αν ομως δω οτι η διαφορα δεν ειναι πολυ μεγαλη τοτε θα το παρω απο εδω... εχετε δικιο βεβαια να αγοραζετε απο εξω με τετοιες τιμες αλλα πως αλλιως θα ανοιξει η αγορα ? Δυστυχως η κατασταση ειναι ενας φαυλος κυκλος...κατι πρεπει να γινει!

Οποιος θελει να με βοηθησει (κι αλλο!!) ας μου προτινει skimmer για το ενυδρειο που ανεφερα (170x60x60 καθαρα και sump με refugium)...συγκεκριμενα μοντελα αν ειναι δυνατον!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-05, 19:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μάνο σε αυτό το σημείο ανοίγεις ένα μεγάλο θέμα.



Και εγώ (όπως πολλοί άλλοι) είμαι της γνώμης να στηρίξουμε τα Ελληνικά καταστήματα. Όμως με τις τιμές, τις οποίες έχουν, μόνο κοροΐδα μας πιάνουν.

Από την μία μεριά καταλαβαίνω, ότι το χόμπι μας δεν είναι αρκετά διαδεδομένο, έτσι ώστε να υπάρχουν πολλοί πελάτες, με αποτέλεσμα μεγαλύτερο τζίρο και καλύτερες τιμές. Όταν επί του εκάστοτε προϊόντος, βγάζει ο εισαγωγέας 50 – 60% και ο μαγαζάτορας 40 – 50 %, τότε καταλαβαίνουμε γιατί οι τιμές είναι τόσο ανεβασμένες.

Βέβαια τα καταστήματα παίζουν με άνισους όρους με το γνωστά on-line μαγαζιά του εξωτερικού. Τα δεύτερα δεν έχουν τόσα λειτουργικά έξοδα και τελικά ίσως έχουν και καλύτερες τιμές αγοράς, από τους εισαγωγείς.



Όμως εγώ, λογικά, θα κοιτάξω την τσέπη μου, γιατί ζούμε στην εποχή της προσφοράς και της ζήτησης. Δεν μπορώ να αγοράσω οτιδήποτε από εδώ, όταν αν το αγοράσω απ΄ έξω θα μου στοιχίσει 30% φθηνότερα.



Και βέβαια χτυπάω το κεφάλι μου ακόμα στο τοίχο, όταν ξόδεψα μια περιουσία, κατά το στήσιμο του πρώτου μου ενυδρείου, έχοντας ακόμα άγνοια για την ύπαρξη των εν΄ λόγω καταστημάτων!



Και να είσαι σίγουρος ότι αν κάνεις μια έρευνα αγορά, όλα τα παραπάνω θα τα διαπιστώσεις και μόνος σου!



Εύχομαι να βρεθεί ο τρόπος, με τον οποίο τα Ελληνικά καταστήματα, να γίνουν περισσότερο ανταγωνιστικά.

__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-05, 23:13
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Επειδη ξεφυγαμε (ισως ανοιξουμε αλλο θεμα για τα παραπανω) θα ηθελα να μου προτεινετε συγκεκριμενα μηχανηματα για το ενυδρειο που ειπα..απο Ευρωπαικα καταστηματα καλυτερα!

Ειναι θεμα λιγου χρονου πια...
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-09-05, 08:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μάνο, εγώ ψωνίζω από Aquaristic, οπότε δες ορισμένα μοντέλα…



Τα λίτρα σου τα υπολόγισα (μαζί με το sump), γύρω στα 800 λίτρα.


DeltecskimmerAPF 850 για 1000 λίτρα (για τιμή θα πρέπει να στείλεις mail)
H&S skimmer A 150-F2001 για 850 λίτρα429.98 €

Aqua Medic Turboflotor 5000 shorty Compact για 1000 λίτρα438.84 €

Aqua Medic Turboflotor 5000 shorty II για 1000 λίτρα450.43 €


Τα μοντέλα της εταιρίας Aqua-Medic είναι στο γερμανόφωνο site.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-09-05, 13:29
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Μάνο καλωσόρισες στον μαγικό κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου.
Το ενυδρείο που ετοιμάζεις είναι πολύ καλό σε διαστάσεις άν και θα το προτιμούσα με περισσότερο βάθος για να μην ακουμπάει ο βράχος πολύ στην πλάτη του.Το sump στα πολλά λίτρα δεν είναι προυπόθεση απλά άν έχεις
χώρο κάνετο γιατί εκεί θα χώσεις όλα τα μηχανήματα.
Στην βιβλιογραφία θα βρείς αρκετά αξιόλογα βιβλία για να προμηθευτείς.
Μην βιαστείς,μελέτα πρώτα και προχώρα πάντα βάσει σχεδίου και όχι στα τυφλά.
Πολλές φορές έχουμε πεί πώς ξεκινάμε ένα θαλασσινό ενυδρείο και μπορείς να τα βρείς εδώ στο forum.Από το ξεκίνημα να πάρεις αντίστροφη όσμωση(R.O.),θα σε απαλλάξει από πολλά προβλήματα.Επίσης άν αντέχει η τσέπη σου βάλε ζωντανό αραγωνίτη και μπόλικο ζωντανό βράχο και δεν θα το μετανοιώσεις.
Αν τον βρείς κουραρισμένο ακόμα καλύτερα.Για φώτα συμφωνώ για Τ5 αλλά
θα χρειαστείς 6Χ54 watt T5 4 marine white 14000 k και 2 Τ5 blue actinic.
Διάβασα για ΜΗ στο καπάκι από τον accnt και αναρωτιέμαι δεν βράζει το νερό του Οι ΜΗ δεν μπορούν να είναι κοντά στο νερό και λόγω θερμοκρασίας
που εκπέμπουν αλλά και γιατί θα κάψουν τα πάντα που είναι κοντά στην επιφάνεια.Τέλως για το κόστος Μάνο σηκώνει πολύ συζήτηση.Από 20-30 ευρώ
το λίτρο σε τελική φάση με ζωντανά μέσα ανάλογα με τον εξοπλισμό και τα ζωντανά βέβαια αλλά και από πού έχεις ψωνίσει.Αν τα πάρεις από εξωτερικό
30% φτηνότερα.Το κόστος αυτό βέβαια σε βάθος 12-18 μηνών από το ξεκίνημα του ενυδρείου.Καλή αρχή.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-05, 13:35
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Διάβασα για ΜΗ στο καπάκι από τον accnt και αναρωτιέμαι δεν βράζει το νερό του Οι ΜΗ δεν μπορούν να είναι κοντά στο νερό και λόγω θερμοκρασίας
που εκπέμπουν αλλά και γιατί θα κάψουν τα πάντα που είναι κοντά στην επιφάνεια.
Μάνο για να μη βράσει το νερό του accnt αναλαμβάνει δουλειά το chiller. Τώρα σχετικά με τις ΜΗ εγώ χρησιμοποιώ και γνωρίζω και άλλους που χρησιμοποιούν χωρίς προβλήματα για "κάψιμο" κοραλλιών κλπ. Τι γίνεται? Μήπως τελικά είναι μύθος για τις ΜΗ? ¶λλοι, όπως εγώ και ο accnt, βγάζουν το UV-stop από την ΜΗ και είδαν και βελτίωση στα κοράλλια τους, ειδικά στα sps. Μάλιστα συζητούσα και με άλλον χομπίστα (reef-ας και καλός μάλιστα) που σκέφτηκε επειδή δεν του επιτρέπεται για διάφορους λόγους η χρήση ΜΗ να προσθέσει λάμπα UV για καλύτερη ανάπτυξη. Μπερδεμένα τα πράματα....


Υγ: οι συν-χομπίστες εξ αμερικής που δεν έχουν προβλήματα ρεύματος και κόστους γενικά χρησιμοποιούν πολύ τις ΜΗ. Το ενυδρείο της φώτο είναι με 4 ΜΗ 400watt 20000 kelvin. Μιλάμε για πολύυυυυυυυυυυ πράμα!

Εdit: για να φανούν οι αλλαγές τα αφήνω τα παραπάνω ως έχουν και λέω εδώ τις αλλαγές: το ενυδρείο είναι με............ 7x400watt metall halid και για την ανάπτυξη των κοραλλιών εννοώ κυρίως την ανάπτυξη-ζωντάνια στα χρώματα τους, με την έννοια ότι για προστασία από τη UV ακτινοβολία το κοράλλι αναπτύσει τα υπέροχα του χρώματα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2004_0118PeterZ0015sm.jpg
Εμφανίσεις:  780
Μέγεθος:  35,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 14-09-05 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-09-05, 13:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Διάβασα για ΜΗ στο καπάκι από τον accnt και αναρωτιέμαι δεν βράζει το νερό του Οι ΜΗ δεν μπορούν να είναι κοντά στο νερό και λόγω θερμοκρασίας που εκπέμπουν αλλά και γιατί θα κάψουν τα πάντα που είναι κοντά στην επιφάνεια.
Μάνο η θερμοκρασία στο καπάκι μόνο με τις Power Compact είναι 35 C, και όταν ανάβουν και οι MH η θερμοκρασία πάει 42 C. Δε λέω ανεβασμένη είναι, και θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν δεν είχα αρκετά ανεμιστηράκια. Αλλά το chiller δουλεύει νορμάλ. ¶ρα δεν υπάρχει πρόβλημα. ¶λλωστε στην Αμερική πολλοί τις έχουν μέσα σε καπάκια.
Τώρα σχετικά με το ύψος, λέγεται ότι θα πρέπει να τις βάζουμε περίπου 20 με 30 πόντους πιο ψηλά. Και πάλι νομίζω οτι αυτό είναι αμφισβητήσιμο. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα και δεν είχα ούτε στο 200 άρι όταν την είχα ακόμα πιο κοντά απ΄ ότι τώρα. Επίσης από όταν τις έβαλα παρατήρησα θεαματική ανάπτυξη των Sps.
Τίποτα βέβαια δεν είναι σίγουρο και γι΄ αυτό πολλές φορές πειραματιζόμαστε για το καλύτερο αποτέλεσμα….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-05, 18:09
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Το καπάκι που βλέπω είναι αρκετά ψηλό, 25 τουλάχιστον cm οπότε μπορεί με χρήση δυνατού chiller να χρησιμοποιηθούν.Παιδιά να πώ και κάτι άλλο,δεν πάει να πεί ότι ότι λένε οι Αμερικάνοι είναι το σωστό. Αυτοί πολλές φορές κολλάνε κάπου όπως στην χρήση sump και στις ΜΗ επειδή κάποιοι διάσημοι χομπίστες
τα χρησιμοποίησαν και δεν πειραματίζονται με τίποτα άλλο.Καταπληκτική ανάπτυξη κοραλιών και μάλιστα sps αλλά και clams μπορεί να γίνει και με Τ5 ή
P.C.Τελικά λύσεις υπάρχουν απλά χρειάζεται γνώση σε βάθος και σωστός προγραμματισμός.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-09-05, 21:04
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Το καπάκι που βλέπω είναι αρκετά ψηλό, 25 τουλάχιστον cm οπότε μπορεί με χρήση δυνατού chiller να χρησιμοποιηθούν.Παιδιά να πώ και κάτι άλλο,δεν πάει να πεί ότι ότι λένε οι Αμερικάνοι είναι το σωστό. Αυτοί πολλές φορές κολλάνε κάπου όπως στην χρήση sump και στις ΜΗ επειδή κάποιοι διάσημοι χομπίστες
τα χρησιμοποίησαν και δεν πειραματίζονται με τίποτα άλλο.Καταπληκτική ανάπτυξη κοραλιών και μάλιστα sps αλλά και clams μπορεί να γίνει και με Τ5 ή
P.C.Τελικά λύσεις υπάρχουν απλά χρειάζεται γνώση σε βάθος και σωστός προγραμματισμός.
Αυτο που εχω καταλαβει διαβαζοντας σαν παλαβος τον τελευταιο μηνα (βιβλια απο amazon, αρθρα online, fora εδω και εξω κτλ) ειναι οτι δεν υπαρχει μια λυση σε τιποτα! υπαρχουν βασικες αρχες βεβαια αλλα ο καθε ενας εχει τη γνωμη του και πολλες απο αυτες τις γνωμες δουλευουν και δεινουν τελεια reef... αυτο που κανω ειναι να ακουω τις γνωμες, να φιλτραρω και τελικα να προσπαθησω αυτο που νομιζω οτι μου παει! Ας πουμε δεχομαι οτι το Sump δεν ειναι απαραιτητο αλλα εγω το θελω...ακομα και μονο για να κρυβω τα μηχανηματα...η το refugium μπορει να μπει στο sump η κρεμαστο (οπου λενε οτι ειναι καλυτερα) κτλ κτλ κτλ

Μονο ετσι αναπτυζεται το χομπυ οποτε λετε τις γνωμες σας !!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-05, 21:39
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε Manosdr κανείς δεν είπε ότι οι αμερικάνοι λένε πάντα το σωστό. Απλά ακούμε, ή διαβάζουμε πιο σωστά, γνώμες και ιδέες από ανθρώπους οι οποίοι είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς σε όλους του τομείς του θαλασσινού ενυδρείου. Εμένα προσωπικά πέραν του ότι μου αρέσει οπτικά το αποτέλεσμα της ΜΗ με ικανοποιεί και ως προς την ανάπτυξη. Σίγουρα θα συμφωνήσεις ότι δεν υπάρχει μια λύση για ένα πρόβλημα. Εγώ κάνω τη δουλειά μου με Τ8, εσύ με ΜΗ, ο άλλος με Τ5 κοκ. Όλοι είμαστε ευχαριστημένοι και για αυτό εμμένουμε στην επιλογή μας. Αν αργότερα για το χ λόγο η ΜΗ δε μου κάνει, δρόμο! Στο φίλο Manogr τώρα, όλοι έτσι δουλεύουμε Μάνο, ακούμε γνώμες, διαβάζουμε και σύμφωνα, κυρίως, με την προσωπική μας κρίση και εμπειρία αποφασίζουμε τι θα κάνουμε. Το sump λέγεται ότι δεν είναι απαραίτητο, αλλά από άποψη αισθητικής που τα "πετάς" όλα εκεί μέσα, τι άλλο θες?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-09-05, 07:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Τελικά λύσεις υπάρχουν απλά χρειάζεται γνώση σε βάθος και σωστός προγραμματισμός.
Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-05, 12:05
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά βασικά δεν διαφωνούμε σε κάτι νομίζω Συμφωνώ απόλυτα ότι για κάθε πράγμα υπάρχουν πολλές λύσεις φτάνει να μελετηθούν καλά πρίν εφαρμοστούν γιατί τα λάθη στο reef κοστίζουν πολύ. Οσον αφορά το sump που οι Αμερικάνοι
κατά 90% το χρησιμοποιούν, στα πολλά λίτρα δεν είναι απαραίτητο, απλά λέω ότι όποιος έχει χώρο και για αισθητικούς λόγους αφού το ενυδρείο θα απαλλαγεί
από τα μηχανήματα μέσα ας το κάνει.Εγώ για παράδειγμα και στα δύο reef ενυδρεία που έχω δεν έχω sump ,χρησιμοποιώ Τ5 και όλα πάνε καλά.Επειδή λοιπόν εφάρμοσα αυτό το σύστημα και πάει καλά και σας έχω αποδείξει με την παρουσίαση του ενυδρείου μου ότι όλα πάνε καλά μπορώ να το συστήνω σε άλλους,όπως πολλοί χομπίστες συστήνουν ΜΗ και sump ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι όσοι από μάς συστήνουν κάτι σε νέους χομπίστες να έχουν δοκιμάσει αυτό αρκετό καιρό και να αποδεικνείουν έτσι ότι αυτό όντως στην πράξη δουλεύει καλά γιατί αλλοιώς θα παρασέρνουμε τους νέους σε λάθη
και θα δημιουργούμε απογοητεύσεις.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-09-05, 13:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω, σε αυτό το σημείο, για τις MH, σχετικά με τον τρόπο τον οποίο φωτίζουν το ενυδρείο. Η διάθλαση που γίνεται στην επιφάνεια του νερού (εφόσον σε αυτό υπάρχει μια σχετική κίνηση), δημιουργεί ένα φοβερό οπτικό αποτέλεσμα, όμοιο με το πραγματικό (ξέρουν οι υποβρύχιοι......). Αυτό, είναι αδύνατον να δημιουργηθεί, με τις Τ8 – Τ5 – P.C. όσες λάμπες και αν χρησιμοποιήσουμε.

__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-09-05, 18:57
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Συμφωνώ με αυτό,όμως το σημαντικότερο είναι το τελικό αποτέλεσμα στα απαιτητικά κοράλια όπως τα sps.Μετά από εμπειρία δική μου αλλά και άλλων φίλων μπορώ να πώ ότι και οι Τ5 και οι PC έχουν πολύ καλά αποτελέσματα σε απαιτητικά κοράλια και clams άρα μπορούν να τις χρησιμοποιούν φτάνει το βάθος του νερού να μην υπερβαίνει τους 60 πόντους οπότε οι ΜΗ είναι μονόδρομος.
Επίσης να γίνεται προσεκτική μελέτη για τα συνολικά watts που θα χρειαστούν
σε κάθε ενυδρείο.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-09-05, 20:17
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosdr
Συμφωνώ με αυτό,όμως το σημαντικότερο είναι το τελικό αποτέλεσμα στα απαιτητικά κοράλια όπως τα sps.Μετά από εμπειρία δική μου αλλά και άλλων φίλων μπορώ να πώ ότι και οι Τ5 και οι PC έχουν πολύ καλά αποτελέσματα σε απαιτητικά κοράλια και clams άρα μπορούν να τις χρησιμοποιούν φτάνει το βάθος του νερού να μην υπερβαίνει τους 60 πόντους οπότε οι ΜΗ είναι μονόδρομος.
Επίσης να γίνεται προσεκτική μελέτη για τα συνολικά watts που θα χρειαστούν
σε κάθε ενυδρείο.
Αρα με βαση αυτο που λες ΑΝ τα watts ειναι σωστα για το ενυδρειο και το καθαρο βαθος νερου ειναι 60 ποντους μπορουμε να τοποθετησουμε sps η clams σε ψηλο σημειο του βραχου και δεν θα εχουμε προβλημα ? δεν μιλαω για δυσκολες εξαιρεσεις αλλα για τον γενικο κανονα....θα με κανεις πολυ χαρουμενο ετσι μιας και πραγματικα θελω clams και sps μετα απο πολυ πολυ καιρο βεβαια....
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-09-05, 20:42
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Τα 60 cm είναι το ανώτερο όριο και από εκεί και πέρα χρειάζεσαι ΜΗ.
Αν οι συνθήκες σου είναι άριστες και ο φωτισμός σου επαρκής ναι θα μπορέσεις στο άμεσο μέλλον να απολαύσεις sps & clam στο ενυδρείο σου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10774 seconds with 13 queries