Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-06, 21:10
Το avatar του χρήστη Νικόλας
Νικόλας Ο χρήστης Νικόλας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 5
Question Πρόβλημα με λαμπιδόχρωμη

Είμαι νέο μέλος στο site σας και δυστηχώς ξεκινάω να στέλνω μύνημα για ένα δυσάρεστο γιατί θέλω τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που αντιμετοπίζω.
Στο ενυδρείο που έχω κατοικεί μια θυλικιά λαμπιδόχρωμη η οποία μέχρι χτες ήταν απ τα πιο ζωηρά ψάρια του ενυδρείου! Σήμερα όμως που γύρισα η ουρά της έχει μικρίνει (νομίζω όχι απο δάγκωμα) και είναι πολύ ήρεμη! Ούτε έφαγε παρ όλο που στέκεται κοντά στην επιφάνεια και ήταν το πρώτο ψάρι που ήρθε σε επαφή με το φαγητό! Ξέρεται σε τι μπορεί να οφείλετε αυτό και αν μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθίσω! Ευχαριστώ εκ των προ τέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-06, 21:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Νικόλα
δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου (όγκος-φίλτρανση κλπ) όπως και για τα ψάρια που φιλοξενεί.

Επίσης αν έχεις κάνει μετρήσεις των παραμέτρων του νερού σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-06, 22:31
Το avatar του χρήστη Νικόλας
Νικόλας Ο χρήστης Νικόλας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Περιγραφή ενυδρείου

Καλως σας βρήκα! Το ενυδρείο μου είναι 180lt και φιλοξενεί 4 κιχλίδες οι οποίες είναι μια θυλικιά Otopharynx lithobates - 2 Yellow Labidochromis (μια αρσενική και μια θυλικιά) και έναPseudotropheus msobo "Magunga" το οποίο δεν ξέρω τι φύλο είναι! Οι μετρήσεις είναι χθεσινές και είναι μια χαρά όλες! Όσον αφορά την φίλτρανση δεν ξέρω τι εννοείς αλλά έχω ένα φίλτρο της sera 900! Το ψευδοτροφέους είναι μέσα στο ενυδρείο από τέλη Φευρουαρίου και τα άλλα τρεία έχουν περίπου δυόμισι μήνες μέσα! Γενικά οι συνθήκες του ενυδρείου απ' όσο μπορώ να κρίνω είναι καλές! Ευχαριστώ για την αμεσότητα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-06, 23:06
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Εάν δεν κάνω λάθος, τα Labidochromis καλό είναι να κρατούνται σε χαρέμι (1 m- 3 fm).
Επίσης χρειάζονται πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο τους.
Εάν μπορείς να τραβήξεις κάποια φωτογραφεία από την ουρά της να δούμε τι ακριβώς εννοείς.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-06, 01:51
Το avatar του χρήστη Venestus13
Venestus13 Ο χρήστης Venestus13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Elefsina
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Φίλε μου αποκλειεται να εχει αυγα στο στωμα της?Γιατι όταν έχει για 30 μέρες περιπου δε θα τρωει και θα ψιλοκρυβεται...ή θα ειναι πιο ηρεμο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-06, 15:18
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Συγνώμη ρε παιδιά (αυτό πάει σε όσους ήδη έχουν απαντήσει πρίν) αλλά κανέναν δεν ενόχλησε το θέμα του συνδυασμού των ψαριών?

Ο άνθρωπος έχει 2 'αρνιά' που τρώνε 99% πρασινάδα (τα labidochromis) μαζί με Msobo (ένα από τα λίγα είδη που ακόμα και τα θυληκά του είδους είναι πολύ επιθετικά) και με τα Otopharynx που είναι 'haplohromie predator' και τρώνε έντομα και crustaceans στο φυσικό τους περιβάλον ? ? ?

Τες πα, η διάθεση μου δεν ήταν να "σε πάρω από τα μούτρα" Νικολή (αν και νομίζω πως το έκανα ήδη, οπότε sorry....) αλλά πρέπει να ορίσεις τι είδη θα μπούνε στο ενυδρείο σου με λίγο διάβασμα, γιατί αυτά που αναφέρεις, δεν είναι συμβατά είδη, ούτε όσο αφορά στο επίπεδο επιθετικότητας τους, ούτε ως προς τις προτινώμενες δίαιτες τους.

Κλείνοντας, ξέρε ότι, όποτε βλέπεις κιχλίδα που είναι ή στον αφρό όλη την ώρα, ή πίσω από βράχο/κλαδί/αντλία συνέχεια, να ξέρεις ότι έχει φάει πολύ ξύλο από κάποιον άλλο μέσα στο ενυδρείο.
Ειδικά δε, όταν το συγκεκριμένο ψάρι που κρύβεται έχει και φαγωμένα (αλλιώς δεν κονταίνουν από μόνα τους) πτερύγια/ουρά....
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-06, 21:52
Το avatar του χρήστη Νικόλας
Νικόλας Ο χρήστης Νικόλας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Όσον αφορά αν συνδιάζονται τα ψάρια δεν μπορώ να πώ με συγουριά αλλά τα ψάρια συμβιώνουν αρκετό καιρό μαζι! Το συγκεκριμένο ήταν από τα πιο ζωηρά αλλά τώρα... Το μόνο που άλλαξα την προηγούμενη βδομάδα ήταν η τροφή τους αλλά πάντα τα τάϊζα σαν φυτοφάγα! Αλλά αν το επιρέασε η τροφή δεν θα πρεπε να επιρεαστεί και το αρσενικό; Το περίεργο είναι ενώ υπάρχουν 'σπηλιές' και μπορεί να κριφτεί το συγκεκριμένο από χτες δεν μπαίνει καθόλου! Πλέον δεν στέκεται μόνο στην κορυφή αλλά παραμένει ήρεμο και κάθετε σε μια συγκεκριμένη πλευρά! Δεν έχει εμφανές συμάδια από καυγά αλλά ενώ ήταν ελάχιστα πιο μικρό από τον αρσενικό από χτες έχουν μεγάλη διαφορά! Τέλος θέλω να αναφέρω οτι δεν τρώει απο χτες καθόλου! (Τα ταΐζω 2 φορές την μέρα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00213.JPG
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  73,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-06, 04:13
Το avatar του χρήστη Νικόλας
Νικόλας Ο χρήστης Νικόλας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Τελικά την είχε πλακώσει πέτρα! Έχει αρχίσει να συνέρχεται και να τρώει κανονικά! Ευχαριστώ πάντως σε όσους μου είπαν μια γνώμη και ασχολήθηκαν και μάλιστα πρέπει να πω οτι ήταν πολύ πιο άμεσες οι απαντήσεις από 'τι περίμενα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-06, 09:35
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικόλας
Τελικά την είχε πλακώσει πέτρα!

Τι εννοείς την είχε πλακώσει πέτρα;

Πως το κατάλαβες;

Εάν την είχε πλακώσει πέτρα, πρόσεξε το. Σε μια επόμενη πτώση πέτρας μπορεί να μην δεθεί ψάρι μπροστά της αλλά το τζάμι του ενυδρείου σου, με δυσάρεστα αποτελέσματα.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-06, 13:30
Το avatar του χρήστη Νικόλας
Νικόλας Ο χρήστης Νικόλας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Το γνωρίζω και μέσα στη βδομάδα θα γίνει ανακατασκευή του εσωτερικού χώρου και θα κολήσω τις πέτρες με σηλικόνη! Οι πέτρες είναι αρκετά μεγάλες και δεν περίμενα να μπορούν να τις μετακινήσουν!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-06, 22:37
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για να τις κολλήσεις πρέπει να αδειάσεις ΕΝΤΕΛΩΣ το ενυδρείο σου...και να αφήσεις την σιλικόνη να στεγνώσει και να ξεμυρίσει για κάποις ημέρες και μετά να ξαναγεμίσεις νερό και να βάλεις τα ψάρια σου μέσα.

Αυτές τις ημέρες τι θα γίνουν τα ψαράκια αλλά και το φίλτρο σου ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
gurami με πρόβλημα (εξωτερική πληγή) CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 25-10-05 22:27
Πρόβλημα με το CO2 ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-12-04 19:56
Πρόβλημα με το Ceratofyllum Cristos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 20-12-04 01:06
Υλικα φιλτρου και πρόβλημα αμμωνίας Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07108 seconds with 14 queries