Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-06, 11:34
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Σωστό ξεκίνημα για αρχάριο - παρακαλώ την γνώμη σας!

Αν και έχω γραφτεί στο forum από 27/10/2005 αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ!

Αφορμή για την είσοδο μου στο "σπορ" ήταν η προσφορά του Carrefour από όπου αγόρασα ένα ενυδρείο 54 λίτρα. Δυστυχώς δεν είχα χώρο για μεγάλύτερο.. Το ενυδρείο παραμένει στο κουτί του (απλά το άνοιξα να δω μήπως είναι σπασμένο) μέχρι να κατορθώσω να κάνω λίγο χώρο στο δωμάτιο γραφείο του σπιτιού ώστε να βρει την θέση του. Επιπλέον επειδή δεν μου αρέσει να παίζω με ζωντανά πλασματάκια, και επειδή είμαι εντελώς αρχάριος θέλω να μάθω πρώτα μερικά πράγματα ώστε να μην καταλήξει το ενυδρείο ...Αουσβιτς!!

Καταρχήν επειδή το ενυδρείο ήταν μάλλον φτηνό δεν θεωρώ ότι τα εξαρτηματα που το συνοδευουν ειναι πρωτης ποιοτητας οποτε σκεφτομαι την αγορα ενος 2ου θερμοστατη και ενος 2ου φιλτρου που θα δουλευουν παραλληλα με τα υπαρχοντα ωστε αν καιτ δεν δουλευει καλα ή χαλάσει να μην εχω προβλημα.

Σκοπευω να "στρώσω" το ενυδρείο από την αρχή με την μεθοδο της αμμωνίας, χωρις να χρησιμοποιησω υλικο απο στρωμενο φιλτρο ωστε να μαθω περισσοτερο και να αποκτησω καποια εμπειρια, σημειωνοντας μάλιστα και ότι ενεργεια κανω. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι έστρωσε το ενυδρείο...

Θα ήθελα τώρα να βάλω λίγα (3-4) εύκολα φυτά για να ειναι πιο εμφανισιμο και νομίζω και πιο κοντα στο φυσικο περιββαλλον των ψαριών. Μου σύστησαν elodea και anubia. Σαν υπόστρωμα για το ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω ψιλό χαλικάκι, συνεπως από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι μάλλον ακατάλληλο για τα φυτά. Οπότε σκέφτηκα να πάρω μικρά κεραμικά γλαστράκια τα οποία θα κρύψω με πέτρες, και στα οποία θα φυτέψω τα φυτά. Το κέρδος από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, βγάζουμε το γλαστράκι και...τέλος!

Εναλλακτική λύση στα γλαστράκια έχω σκεφτεί να βάλω τα φυτά επάνω σε ένα κομμάτι από ξύλο κληματαριάς το οποίο αφού θα το πλύνω με το πιεστικό για να καθαρίσει σκέφτομαι να το βράσω για να ξεφορτωθώ τους μικροοργανισμούς που έχει επάνω του. Πως τοποθετούνται τα φυτά όμως επάνω στο ξύλο δεν ξέρω - απλά το έχω διαβασει μονο και σε φωτογραφίες.

Αφού λοιπόν μπουν και τα φυτά σκέφτομαι να περιμένω λίγο καιρό μέχρι το ενυδρείο να βρει την ισορροπία του, και μετά να βάλω ψάρια. Εδώ είναι που έχω πολλα κενα στις γνώσεις μου νομίζω. Το πρέπει να ρίχνω στο ενυδρείο για να συντηρηθούν τα φυτά? Φαντάζομαι κάποιο υγρό λίπασμα πάντως όχι CO2 και άλλα "εξωτικά" για μένα κόλπα... Και με τα βακτηρίδια που αναπτύχθηκαν κατα το στρώσιμο τί τρώνε για να διατηρηθούν? Μήπως πρέπει να συμπληρώνω ποσότητες αμμωνίας ακόμη ώστε να βρίσκουν τροφή? Κάπου διάβασα ότι τα φυτά καταναλώνουν ως δική τους τροφή την αμμωνία (άρα τα βακτηρίδια θα λοιμοκτονήσουν και θα πεθάνουν?) και αν αυτό είναι σωστό τότε γιατί αντί για στρώσιμο στο ενυδρείο δεν βάζουμε από την αρχή μερικά φυτά ώστε να καταπολεμήσουμε τον βασικό αυτό ρύπο και να τελειώνουμε από την αρχή?

Ας υποθέσουμε ότι όλα καλά μέχρι εδώ και έρχεται η ώρα των ψαριών. Σκέφτομαι να βάλω φτηνά, εύκολα να βρίσκονται και εύκολα να συντηρούνται ψάρια. Καταρχήν 2-3 ψάρια βυθού (γλείφτες?) ώστε να καθαρίζεται καλύτερα το ενυδρείο. Επίσης ένα κοπάδι από 5-6 μικρά ψαράκια (2-3 cm μέγεθος ενήλικου)που θα κολυμπούν μαζί θα ήταν το ιδεώδες για μένα.
Εδώ θα ήθελα τις δικές σας προτάσεις - σαν πιο έμπειροι από μένα - για το τί θα μπορούσε να μπει.

Σας περιέγραψα όσο πιο αναλυτικά γινόταν τις σκέψεις και προθέσεις μου. Θα ήθελα την συνολική σας γνώμη σχετικά δεν σας αρέσει ή τί πρέπει να αλλαχτεί με βάση την δική σας προσωπική εμπειρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-06, 12:15
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Γιάννη!

Έχεις κάνει ήδη καλή αρχή και ας είναι το ενυδρείο σου ακόμα στο κουτί του! Α. Έχεις ήδη διαβάσει και φροντίζεις να ενημερωθείς πριν κάνεις κάτι. Β. Δεν βιάζεσαι. Η μισή επιτυχία έχει εξασφαλιστεί ήδη!

Σχετικά με τον εξοπλισμό:

-Έχεις δίκιο, δεν είναι καλής ποιότητας. Πάρε καινούριο φίλτρο και θερμοστάτη και κράτα αυτά που έχεις για περίπτωση ανάγκης (αν χαλάσει κάτι). Δεν υπάρχει λόγος να γεμίζεις το ενυδρείο σου με διπλό εξοπλισμο!

Σχετικά με τα φυτά:

-Καλό είναι κάτω από την άμμο να βάλεις υπόστρωμα για φυτά.

-Δεν είναι όλα τα φυτά κατάλληλα για να στερεωθούν σε ξύλα. Τα περισσότερα πρέπει να έχουν τις ρίζες τους στο υπόστρωμα για να τραφούν σωστά. Η anubia πάντως είναι ένα από αυτά που πρέπει να στερεωθούν σε πέτρα ή ξύλο (όταν οι ρίζες της βρίσκονται στο υπόστρωμα, χαλάει)

-Τα ξύλα που βάζουμε στα ενυδρεία μας είναι ειδικά επεξεργασμένα ώστε να κάνουν για αυτή τη χρήση. Θα τα βρεις στα περισσότερα μαγαζιά με είδη για ενυδρεία. Δεν μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ξύλο σου αρέσει (βασικός λόγος? Δεν θα βουλιάξει!)

-Η λύση με τα γλαστράκια μπορεί να φαίνεται σωστή, αλλά έτσι δεν θα επιτρέψεις στα φυτά σου να απλώσουν τις ρίζες τους αρκετά και να πάρουν τα συστατικά που χρειάζονται από το υπόστρωμα.

Αυτά για αρχή. Με τόσες ερωτήσεις θα πάρεις σίγουρα πολλές απαντήσεις, οπότε θα ακούσεις πολλές γνώμες για τα θέματα που σε απασχολούν.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-06, 12:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Αν και έχω γραφτεί στο forum από 27/10/2005 αυτό είναι το πρώτο μου post εδώ!
Αρχικά λοιπόν καλώς ήρθες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Αφορμή για την είσοδο μου στο "σπορ" ήταν η προσφορά του Carrefour από όπου αγόρασα ένα ενυδρείο 54 λίτρα. Δυστυχώς δεν είχα χώρο για μεγάλύτερο.. Το ενυδρείο παραμένει στο κουτί του (απλά το άνοιξα να δω μήπως είναι σπασμένο) μέχρι να κατορθώσω να κάνω λίγο χώρο στο δωμάτιο γραφείο του σπιτιού ώστε να βρει την θέση του. Επιπλέον επειδή δεν μου αρέσει να παίζω με ζωντανά πλασματάκια, και επειδή είμαι εντελώς αρχάριος θέλω να μάθω πρώτα μερικά πράγματα ώστε να μην καταλήξει το ενυδρείο ...Αουσβιτς!!
Πολύ σοφή η σκέψη σου! Αντί λοιπόν να ξεκινήσεις όπως εμείς (οι περισσότεροι)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva

Καταρχήν επειδή το ενυδρείο ήταν μάλλον φτηνό δεν θεωρώ ότι τα εξαρτηματα που το συνοδευουν ειναι πρωτης ποιοτητας οποτε σκεφτομαι την αγορα ενος 2ου θερμοστατη και ενος 2ου φιλτρου που θα δουλευουν παραλληλα με τα υπαρχοντα ωστε αν καιτ δεν δουλευει καλα ή χαλάσει να μην εχω προβλημα.
Ο θερμοστάτης από όσο γνωρίζω δεν έχει κανένα απολύτος πρόβλημα σε αντίθεση με το φίλτρο το οποίο είναι ανεπαρκέστατο. Οι λύσεις είναι λοιπόν δυο ή ένα καλό εσωτερικό και η καλύτερη ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο για να μην έχεις απώλεια λίτρων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Σκοπευω να "στρώσω" το ενυδρείο από την αρχή με την μεθοδο της αμμωνίας, χωρις να χρησιμοποιησω υλικο απο στρωμενο φιλτρο ωστε να μαθω περισσοτερο και να αποκτησω καποια εμπειρια, σημειωνοντας μάλιστα και ότι ενεργεια κανω. Ας υποθεσουμε λοιπον οτι έστρωσε το ενυδρείο...
Θα ήθελα τώρα να βάλω λίγα (3-4) εύκολα φυτά για να ειναι πιο εμφανισιμο και νομίζω και πιο κοντα στο φυσικο περιββαλλον των ψαριών. Μου σύστησαν elodea και anubia. Σαν υπόστρωμα για το ενυδρείο σκέφτομαι να βάλω ψιλό χαλικάκι, συνεπως από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα είναι μάλλον ακατάλληλο για τα φυτά. Οπότε σκέφτηκα να πάρω μικρά κεραμικά γλαστράκια τα οποία θα κρύψω με πέτρες, και στα οποία θα φυτέψω τα φυτά. Το κέρδος από όλη αυτή την ιστορία είναι ότι αν κάτι πάει στραβά, βγάζουμε το γλαστράκι και...τέλος!
Σωστά κάνεις και σκέφτεσε να στρώσεις το ενυδρείο με αμωνία (αγόρασε όμως πολύ μικρό μπουκαλάκι ε!!!!)
Για τα φυτά που λες το υπόστρωμα ως υποστρωμα με θρεπτικά δεν είναι απαραίτητο. Αντί λοιπόν για ανούμπια σε γλαστράκι μπορείς να βρεις ανούμπια δεμένη σε ξύλο (ρίζα) ή να την πάρεις εσύ σε γλαστράκι και να την δέσεις σε κάποιο ξύλο (Driftwood ή mopani).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva
Εναλλακτική λύση στα γλαστράκια έχω σκεφτεί να βάλω τα φυτά επάνω σε ένα κομμάτι από ξύλο κληματαριάς το οποίο αφού θα το πλύνω με το πιεστικό για να καθαρίσει σκέφτομαι να το βράσω για να ξεφορτωθώ τους μικροοργανισμούς που έχει επάνω του. Πως τοποθετούνται τα φυτά όμως επάνω στο ξύλο δεν ξέρω - απλά το έχω διαβασει μονο και σε φωτογραφίες.
¶στο αυτό δεν θα σου το πρότεινα (για την κληματαριά) γιατί είναι αρκετά δύσκολο. Πως δένεις τα φυτά σε ξύλα (κατάλληλα όπως τα παραπάνω)!? Με πετονιά και χωρίς να πληγώσεις τις ρίζες δηλ. δεν χρειάζετε πολύ σφίξιμο.


Εφόσον λοιπόν φτάσουμε εδώ και έχεις στρώσει το ενυδρείο σου, μέχρι να αποφασίσεις για το είδος των ψαριών που θέλεις, κατά προτίμιση μικρά είδη (θα σου πουν και άλλοι φίλοι εδώ προτάσεις για τα λίτρα σου) καλό είναι να ρίχνεις μια δυο σταγόνες αμωνία στο ενυδρείο για να συνηρηθεί το φίλτρο σου.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-06, 15:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ψιλο χαλικάκι (1-2 mm) ειναι μια χαρα για τα φυτα.

Αμμωνία απο τη στιγμη που θα μπει ζωντανο μεσα στο ενυδρειο δεν ξαναβαζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-06, 16:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
και με τα βακτηρίδια που αναπτύχθηκαν κατα το στρώσιμο τί τρώνε για να διατηρηθούν? μήπως πρέπει να συμπληρώνω ποσότητες αμμωνίας ακόμη ώστε να βρίσκουν τροφή? κάπου διάβασα ότι τα φυτά καταναλώνουν ως δική τους τροφή την αμμωνία (άρα τα βακτηρίδια θα λοιμοκτονήσουν και θα πεθάνουν?) και αν αυτό είναι σωστό τότε γιατί αντί για στρώσιμο στο ενυδρείο δεν βάζουμε από την αρχή μερικά φυτά ώστε να καταπολεμήσουμε τον βασικό αυτό ρύπο και να τελειώνουμε από την αρχή?
με το που τελειωνει το στρωσιμο, βαζουμε ψαρια τα οποια αναλαμβάνουν να "ταίζουν" τα βακτηριδια...
αν εχουμε την δυνατοτητα να βαλουμε πολλα φυτά από την αρχή, τοτε ο κυκλος του αζωτου μπορει να μην ολοκληρωθει ποτέ, χωρίς αυτό να αποτελεί πρόβλημα.
ομως, για ενα αρχάριο η συντήρηση απο την αρχή ενός πλούσιου σε φυτά ενυδρείου χωρίς να σαπίσουν αλλά και να μεγαλώνουν σωστά απαιτει μια σχετική πείρα, οπότε καλό ειναι να υπάρχει ένα στρωμένο φίλτρο καλού κακού...
παντως, σε πληρως φυτεμενα ενυδρεία, το φίλτρο περιορίζεται σε μηχανική απομάκρυνση και τιποτε περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-06, 00:05
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλωσόρισες!

Αφού τελειώσεις το στρώσιμο (και κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού - 90%), μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι 5-6 ατόμων tetra (όπως είναι τα cardinal, rummy nose, κλπ) και αργότερα (ύστερα από μερικές εβδομάδες) τρία γατόψαρα του γένους Corydoras (υπάρχουν πολλά είδη, επέλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο)
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-06, 11:18
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Smile

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για την θερμή υποδοχή και τις πολύ χρησιμες συμβουλές.

Αποφασίστηκε λοιπόν ακούγοντας πολλές γνώμες, ότι τα ψάρια που θα μπουν στο ενυδρείο θα είναι corydoras και Tetra ενώ τα φυτά elodea και anubia. Σημαντική απόφαση αυτή κατά την γνώμη μου, καθοριστική για τις επόμενες κινήσεις μου.

Ηδη έκανα τις πρώτες μου αγορές σε απαραίτητα χημικά, αντιχλώριο και τεστ αμμωνίας της tetra, ενώ Νιτρίτη και Νιτράτη της sera όλα σε υγρή μορφή.

Πήγα επίσης ν' αγοράσω διακοσμητικές πέτρες και ξύλα αλλά δυστυχώς αυτά που βρήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι τεράστια για το δικό μου μικρό ενυδρείο. Ακόμα το ενυδρείο μου στο πάνω μέρος του έχει γυάλινες αντιρίδες που εμποδίζουν αρκετά στο να μπουν μεγάλα κομμάτια.
Ετσι αποφάσισα να εφαρμόσω την λύση DIY. Το Σαββατοκύριακο διάλεξα ωραίες πέτρες μικρού σχετικά μεγέθους από την Σαλαμίνα, χωρίς αιχμηρές ακμές που να μην μοιάζουν με μάρμαρο. Θα της πλύνω πολύ καλά με το πιεστικό και θα τις αφήσω σε διάλυμα χλωρίνης. Αφού τις ξεπλύνω καλά θα τις βάλω σε διάλυμα με Aquaforte να δω αν είναι ασβεστολιθικές, και αν όλα πάνε καλά θα τις βράσω (κοινώς πετρόσουπα... ) Νομίζετε ότι οι πέτρες αυτές θα είναι εντάξει για να τις χρησιμοποιήσω?

Οσο αφορά το υπόστρωμα του ενυδρείου τώρα. Παρατήρησα στην Παραλία της Σαλαμίνας ένα πολύ όμορφο χαλικάκι 2-3mm - πολύχρωμο με πολύ όμορφους χρωματισμούς - κάνει αφού ξεπλυθεί καλά και βρασθεί να χρησιμοποιηθεί στο ενυδρείο μου? Αν τελικά αυξήσει την σκληρότητα του νερού πόσο αυτό επηρεάζει τα συγκεκριμένα ψάρια που θέλω να βάλω? Υπάρχει κάποιος αποτελεσματικός τρόπος να μειώσω την σκληρότητα του νερού τεχνητά χωρίς κίνδυνο για τα ψάρια?
Η anubia από ότι μου είπαtε θάλει δέσιμο πάνω σε ξύλο άρα δεν την επηρεάζει το υπόστρωνμα. Η elodea?
Επίσης κάτω από το χαλικάκι διάβασα ότι καλό είναι να μπει φελιζόλ. Πόσο απαραίτητο είναι αυτό δεδομένου ότι τα συγκεκριμένα ψάρια δεν συνηθίζουν να σκάβουν (ή μήπως όχι?) και δεν θέλω να χάσω όγκο?

Τέλος αν aγοράσω χαλικάκι σε σακκούλες από το μαγαζί θέλει και αυτό βράσιμο και πλύσιμο? πόσα εκατοστά πρέπει να είναι συνολικά το υπόστρωμα του ενυδρείου (για να υπολογίσω ποσότητα)?

Δεν έχετε παράπονο αργώ αλλα είναι να μην αρχίσω τις ερωτήσεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 29-08-06 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-06, 12:21
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αγαπητέ Γιάννη καλώς ήρθες,

το σημαντικό είναι ότι αποφάσισες για τα ψάρια. Τώρα σε αυτά που ρωτάς;

Παράθεση:
Νομίζετε ότι οι πέτρες αυτές θα είναι εντάξει για να τις χρησιμοποιήσω?
Όχι είναι ακατάλληλες γιατί θα σου ανεβάζουν συνέχεια την σκληρότητα του νερού και το να την κατεβάζεις είναι δύσκολο και δαπανηρό. Τα ψαράκια που θα βάλεις θέλουν μαλακό νερό. Το ίδιο ακατάλληλα είναι και τα χαλίκια από την παραλία.
Το χαλίκι (και τα ξύλα) θα τα αγοράσεις από μαγαζί. Θα ζητήσεις χαλίκι ουδέτερο με διάμετρο 0,5-1 χιλιοστά (σχεδόν άμμος) και σε καμία περίπτωση χοντρότερο αφού θα βάλεις corydoras. Εναλλακτικά για τα cory προτείνεται να μπεί άμμος (όχι από την θάλλασα) αλλά προσωπικά δεν το συνηστώ.

Το υπόστρωμα (για τα φυτά ) θα έχει πάχος 2- 2,5 εκατοστά και το χαλίκι περίπου 5-6. Το χαλίκι θα το πλύνεις πολύ καλά αρκετές φορές με καυτό νερό.

Οι πέτρες επίσης θα πρέπει να μην αυξάνουν την σκληρότητα (ουδέτερες). Εάν δεν τις αγοράσεις από μαγαζί και τις μαζέψεις θα πρέπει να τις δοκιμάσεις με ακουαφόρτε. Αν αφρίζουν δεν κάνουν. Επίσης μην αγοράσεις λάβα γιατί είναι αιχμηρή και τα corydoras θα τραυματίζουν τα μουστάκια τους.

Παράθεση:
Επίσης κάτω από το χαλικάκι διάβασα ότι καλό είναι να μπει φελιζόλ
Για τα ψάρια αυτά το φενιζόλ δεν είναι απαραίτητο. Θα βάλεις όμως κάτω απο το ενυδρείο πριν το γεμίσεις νερό για να μην ακουμπάει κατευθείαν στην ξύλινη βάση.

Επειδή το πως θα διαμορφώσεις το ενυδρείο σου εξαρτάται από τα ψάρια που διάλεξες διάβασε τουλάχιστον τα παρακάτω και ειδικά το πρώτο:

http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../corydoras.htm

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...20axelrodi.htm

Φιλικά

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-06, 14:25
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Ας επανέλθω στο θέμα του ξύλου μιας και με τις πέτρες με πείσατε να αγοράσω από μαγαζί (αυτές οι ωραίες που μάζεψα από την παραλία ...άφρισαν από το κακό τους!)

Βρήκα ένα πολύ ωραίο κομμάτι από Ροδιά, το οποίο αφού του αφαίρεσα τον εξωτερικό φλοιό εμφάνισα ένα πανέμορφο και υγιές εσωτερικό. ΄Βάζοντας το στο νερό και τρίβοντας με σφουγγάρι βγάζει ένα καφέ χρώμα που με τα πολλά ξεπλύματα φεύγει. Φυσικά θα το βράσω για απολύμανση αφού πρώτα το αφήσω 10-15 μέρες στο νερό.

Εκτός από το γεγονός ότι επιπλέει (στην ουσία αυτό δεν είναι πρόβλημα αφού θα στερεωθεί στις πέτρες (με πετονιά μάλλον) βλέπετε κάποιο άλλο πρόβλημα? Θα παρακαλούσα να μου αναλύσετε τις αντιρρήσεις που πιθανόν έχετε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-06, 14:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...tank_wood.html
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-06, 08:44
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι πέρασε λίγος καιρός από τότε που έγραψα για τελευταία φορά εδώ, αλλά δεν θέλω να σας κουράζω πολύ και γι' αυτό περίμενα μέχρι να υπάρξουν εξελίξεις...

Από την προηγούμενη Τετάρτη 20-9-2006 ξεκίνησε το ενυδρείο την λειτουργία του!!!!

Καταρχήν έπλυνα το χαλίκι πάνω από 20 φορές χωρίς να καταφέρω να μένει διαυγές εντελώς το νερό. Σημαντικό βέβαια είναι το γεγονός ότι καθαρίζει πολύ γρήγορα αφού τα όποια σωματίδια κατακάθονται γρήγορα και τελικώς το νερό μένει διαυγες. Αφησα το χαλίκι μέσα σε ένα κουβά με νερό και 5 ml χλωρίνης για 24 ώρες. Κατόπιν το ξέπλυνα 5-6 φορές και το έβαλα στο ενυδρείο με καθαρό νερό. Κατόπιν δούλεψε για 3 μέρες μόνο η αεραντλία (ώστε να αναταράσει το νερό και να απομακρυνθούν τυχόν υπολείματα χλωρίου).
Το Σάββατο έκανα μια ολική αλλαγή νερού και πρόσθεσα αντιχλώριο σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα από το αναγκαίο για τα λίτρα του ενυδρείου. Εθεσα σε λειτουργία το εσωτερικό φίλτρο στο οποίο εκτός από το σφουγγάρι πρόσθεσα και δύο κεραμικά "μακαρόνια" της sera (συμπιέζοντας λίγο το σφουγγάρι). Εθεσα επίσης σε λειτουργία το θερμοστάτη με ρύθμιση τους 26 βαθμούς. Πρόσθεσα επίσης 7 σταγόνες διαλύματος αμμωνίας 10% που αγόρασα από το φαρμακείο. Ρύθμισα τέλος και το φως να ανάβει από τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ και απέκτησα ένα μικρό ενυδρείο 15 λίτρων που προετοιμάζεται για ενυδρείο νοσοκομείο - καραντίνας!!!

Παρατηρήσεις τώρα για τις οποίες θέλω τα φώτα σας:

1) Κατά την προσθήκη νερού και τις 2 φορές σχηματίστηκαν φυσαλίδες στα τοιχώματα του ενυδρείου, και την δεύτερη φορά και πάνω στο φίλτρο και στο θερμοστάτη. Την δεύτερη φορά έξαφανίστηκαν μετά από 24 ώρες από το τζάμι ενώ υπάρχουν λιγοστές πάνω στο θερμοστάτη και στο φίλτρο. Πρόκειται για αέρα που περιείχε το νερό ή μήπως έχει σχέση με το χλώριο?

2) Η ρύθμιση του θερμοστάτη ήταν 26 βαθμοί έφτασε όμω η ένδειξη του θερμομέτρου τους 27. Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν περίπου 26,2 βαθμοί.
Ποια είναι η κατάλληλη θερμοκρασία για το ενυδρείο μου?

3) Οπως είπα και πιο πάνω έριξα 7 σταγόνες αμμωνία την πρώτη μέρα, και άλλες τόσες την δεύτερη, προσπαθώντας να εξομοιώσω όσο γίνεται την φυσική λειτουργία αποβολής αμμωνίας από τα ψάρια και τα φυτά. Μέτρησα την αμμωνία με το τεστ της tetra και είδα τιμές περίπου 0,25 mg/l την πρώτη μέρα και μια τιμή ανάμεσα στο 0,25 και 1,25 σύμφωνα με τη χρωματική κλίμακα του τεστ, κάτι απόλυτα λογικό. Περιμένω και σήμερα τρίτη μέρα να ξαναρίξω αμμωνία και με μία ένεση μέσα στο σφουγγάρι του φίλτρου να προσθέσω υγρό με έτοιμα βακτηρίδια (που πλέον θα βρουν τροφή για να επιζήσουν). Από αύριο θα επαναλάβω την προσθήκη βακτηριδίων και θα αρχίσω την μέτρηση του νιτρίτη.

4) Δεν έχω κάνει καμμία μέτρηση ακόμη όσο αφορά ΡΗ και σκληρότητα θεωρώ ότι είναι νωρίς για κάτι τέτοιο και βεβαίως όταν έρθει η ώρα να μπουν ζωντανοί οργανισμοί θα γίνει σχεδόν ολική αλλαγή νερού. Μπορείτε όμω να με βοηθείσετε να βρω ποιές είναι οι σωστές τιμές των παραμέτρων αυτών που πρέπει να έχει το νερό του ενυδρείου μου?

Αυτά τα λίγα...όπως είδατε αργώ αλλα άμα εμφανιστώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 25-09-06 στις 08:49
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-06, 08:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω θα σου μιλησω μονο για το 4.
λοιπον καλο θα ειν αι να κανεις μετρησεις ,και πριν μπουνε τα ψαρακια σου για να ξερεις τι σου γινεται,και αν χρειαζεται κατι να διορθωσεις,να το προλαβεις πριν μπουνε οι κατοικοι...καλα αξιοπιστα υγρα λοιπον και βουυυυυυρρρρ για μετρησεις......
ΥΓ.αν δεν ξερουμε τα παρακατω δεν μπορουμε να ξερουμε και τι ακριβως συνθεση ψαριων εχεις στο μυαλο σου.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-06, 09:01
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

1) Οι φυσαλίδες που βλέπεις δεν είναι τίποτα μην σε ανησυχεί είναι φαινόμενο του νέου ενυδρείου.
2) Εσύ καλά τον ρύθμισες τον θερμοστάτη αλλά εφόσον η εξωτερική θερμοκρασία είναι 26 βαθμούς είναι λογικό να έχεις ίδια και ανώτερη (ειδικά όταν ανάβει το φως) θερμοκρασία μέσα στο ενυδρείο, ο θερμοστάτης (που μάλλον λάθος λέγετε έτσι και μπερδεύει) είναι θερμαντικό σώμα με αυτόματη διακοπή λειτουργίας όταν έρθει η επιθυμιτή θερμοκρασία. Η θερμοκραίσα των 26-27 βαθμών είναι μια χαρά, βέβαια αν και εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα μπορείς να την ανεβάσεις κι άλλο και αν δεν έχεις βάλει και φυτά ακόμη μπορείς να την πας στους 30-31 βαθμούς μια και επιταχύνετε η διαδικασία του στρωσίματος!
3) Με την αμωνία αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ρίξεις ικανή ποσότητα να ανέβει μέχρι 2,0 mg/l και εκεί θα πρέπει να την κρατάς με τακτικές μετρήσεις μέχρι να δεις Νο2 και μετά Νο3.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση από αρχάριο...ή αλλιώς ...λάθος ξεκίνημα vakol Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 17-02-04 06:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13462 seconds with 15 queries