Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-17, 01:02
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Το να παω σε εκπαιδευτη ειναι λιγο δυσκολο αυτη την στιγμη λογω του οικονομικου κομματιου και με την πρωτη ευκαιρια θα παω...Το σκυλι ηρθε σε εμενα και παλι, οι αντιδρασεις του απεναντι μου ειναι οπως ηταν, εχω αρχισει σιγα σιγα να την κοινονικοποιω ξανα με τα αλλα σκυλια και δεν εχει παρουσιασει επιθετικοτητα, εκτος απο ενα το οποιο ηταν χωρις λουρι, ηρθε κοντα της και της εκανε μια αποτομη κινηση και εκεινη αγριεψε, δεν προσπαθησε να το δαγκωσει...και οι ωρες που την βγαζω βολτα ειναι ωρες που δεν κυκλοφορει πολυς κοσμος, δεν την εβαλα με την μια στα βαθια για να εχει εκατονταδες ερεθισματα και να μν μπορει να τα διαχειριστει.


Υ.Γ. Συμφωνω με ολα που λες, απλα οπως ειδες αν ειχαμε καποιο τραγικο ατυχημα δεν θα ηταν ευθηνη δικια μου αλλα του ατομου που αφηνει το σκυλι του ελευθερο...και οπως ειπα αφου δεν μπορω να παω τωρα σε εκπαιδευτη το κανω σιγα σιγα μονος μου μεχρι να τα καταφερω να διαθεσω χρηματα για την εκπαιδευση της.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 03-03-17 στις 10:10
  #2  
Παλιά 03-03-17, 10:19
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

τα σκυλια και τα παιδια όπως τα μαθεις είναι,αλλα επειδή δεν ειμαστε και δάσκαλοι ,υπαρχουν οι εκπεδευτες,σχετα με το κοστος σκεψου ποσο θα σου κοστηση ένα δαγκωμα σε καποιο ανθρωπο. δεν κανουμε οικονομια σε τετοια.
καποτε ειχα μια λυκαινα ασπρη τρομερο σκυλι αριστος φυλακας με τα παιδια μου τρομερη υπομονη ,μικρα τοτε δεν δαγκωσε ποτε κανενα μας δεν γριλιζε όταν τις περνανε το κοκαλο από το στομα ,όταν γενησε δεν μας ενοχλουσε να πλησιάζουμε τα κουταβια ,αλλα πολύ αγρια με τους ξενους .μια φιλη της κορης μου εχει στον πισινο το αποτύπωμα από το δαγκωμα επειδή βγηκανε μαζι στην αυλη. όταν την πηγα για εκπεδευση δυο εκπεδευτες δεν την αναλαβαναν ο τριτος την αφήσαμε να του επιτεθει και εγινε μαχη μεχρι να την καταφερη να την ηρεμηση . ετσι εκπεδευτηκε αλλα εβγαινε εξω με φιμοτρο παντα . τωρα εχω δυο ρωσικα ποιμενικα και ένα κοπρο όλα εκπεδευμενα αλλα εξοδο παντα με φιμοτρο.ζωο είναι δεν ξερεις τι θα του στραβωση και πως θα αντιδραση.το νου σου τετοιυ είδους σκυλοι είναι από φυση αρκετα επιθετικοι και θελουν πολοι προσεκτικο χειρισμο ,ένα δειγμα που πρεπει να προσεξεις είναι ότι όταν περνας από κοντα στο φαγητο γρυλιζει ,τουλάχιστον στο αφεντικο που την ταιζει δεν είναι καλος αιωνος.
__________________
Φιλιαν αγαπα

  #3  
Παλιά 23-03-17, 17:47
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να παω σε εκπαιδευτη ειναι λιγο δυσκολο αυτη την στιγμη λογω του οικονομικου κομματιου και με την πρωτη ευκαιρια θα παω...Το σκυλι ηρθε σε εμενα και παλι, οι αντιδρασεις του απεναντι μου ειναι οπως ηταν, εχω αρχισει σιγα σιγα να την κοινονικοποιω ξανα με τα αλλα σκυλια και δεν εχει παρουσιασει επιθετικοτητα, εκτος απο ενα το οποιο ηταν χωρις λουρι, ηρθε κοντα της και της εκανε μια αποτομη κινηση και εκεινη αγριεψε, δεν προσπαθησε να το δαγκωσει...και οι ωρες που την βγαζω βολτα ειναι ωρες που δεν κυκλοφορει πολυς κοσμος, δεν την εβαλα με την μια στα βαθια για να εχει εκατονταδες ερεθισματα και να μν μπορει να τα διαχειριστει.


Υ.Γ. Συμφωνω με ολα που λες, απλα οπως ειδες αν ειχαμε καποιο τραγικο ατυχημα δεν θα ηταν ευθηνη δικια μου αλλα του ατομου που αφηνει το σκυλι του ελευθερο...και οπως ειπα αφου δεν μπορω να παω τωρα σε εκπαιδευτη το κανω σιγα σιγα μονος μου μεχρι να τα καταφερω να διαθεσω χρηματα για την εκπαιδευση της.

Συγνώμη φίλε, αλλά η ευθύνη είναι ΟΛΗ δικιά σου. Είσαι απόλυτα υπεύθυνος για το τι θα προξενήσει το σκυλί σου. Δηλαδή αν έρθει ένα παιδάκι να χαϊδέψει το σκυλί σου και......... Τι θα πεις μετά;;;;


Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εκπαίδευση και να χαρείς την αγάπη και την συντροφικότητα ενός τόσο μοναδικού πλάσματος, όπως είναι ο σκύλος.

Πάντα φιλικά.
  #4  
Παλιά 25-03-17, 18:54
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν έρθει ένα παιδάκι να χαϊδέψει το σκυλί σου και......... Τι θα πεις μετά;;;;
Το να ερθει ενα παιδακι για να το χαιδεψει θα ειναι σαν να αφησει καποιος το σκυλι του χωρις λουρι, οσο ηρεμο και να ειναι ενα σκυλι σε μια περιεργη κινηση που μπορει να κανει το παιδακι αθελα του, ισως δημιουργησει και περιεργη συμπεριφορα απο το σκυλι...και απο την στιγμη που το σκυλι μου ξερω οτι εχει αυτο το θεμα δεν αφηνω κανεναν να πλησιαζει ετσι ποσο μαλλον ενα παιδακι...και πολλες φορες το δαγκωμα ενος σκυλου σε ενα παιδακι δεν δειχνει παντα την ανευθυνοτητα του ιδιοκτητη, αλλα την ανευθυνοτητα ενος γονιου που εκθετει το παιδι του σε κινδυνο, εκει που θα ημουν εγω λαθος θα ηταν αν το αμολουσα και το αφηνα να κανει οτι θελει και παραλληλα να αφηνω τον καθενα να το πλησιαζει, ενω γνωριζω οτι υπαρχει ο κινδυνος ασχημης αντιδρασης.

Και ξαναλεω οτι ευθυνη φερουν ατομα που εχουν τα σκυλια τους ελευθερα, οχι οταν καποιος βγαινει με τον σκυλο και τον εχει με το λουρακι του...οποτε οχι δεν ειναι ευθυνη δικια μου αν ερθει καποιο σκυλι που ο αλλος το εχει ελευθερο και υπαρξει ατυχημα.

Υ.Γ. Δεν μιλαω επιθετικα απλα σου λεω πως το βλεπω απο την πλευρα μου...και επειδη εγιναν ετσι τα πραγματα ζοριζομαι σε αυτη την φαση οικονομικα για να αλλαξει η κατασταση, δεν ειναι οτι δεν κανω κατι.
  #5  
Παλιά 30-03-17, 22:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-
  #6  
Παλιά 31-03-17, 09:44
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-
+100.000.000.000.000.000
  #7  
Παλιά 31-03-17, 10:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #8  
Παλιά 02-04-17, 14:35
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
Δεν το καταλαβα το ξεσπασμα σου και τι σε πειραξε ακριβως...Απο ολα αυτα που εχω πει που ακριβως καταλαβες οτι δεν προσπαθω να προστατεψω τους γυρω μου και οτι δεν προσεχω τις ενεργειες του σκυλου μου...ξοδευω χρηματα και χρονο κατα κυριο λογο για την προστασια των αλλων κανοντας εκπαιδευση τον σκυλο μου και μετα για εμενα και το πως θα μου ειναι πιο ευκολο να την βγαζω μια ηρεμη βολτα...και τα πραγματικα κοινωνικα σκυλια οπως λες παλι δεν πρεπει να κυκλοφορουν χωρις λουρι, πως να το κανουμε ρε αδερφε ετσι ειναι, τι να κανω να το σκοτωσω το δικο μου επειδη δεν ειναι κοινωνικο και ειναι πιο κυριαρχικο σε αλλα θηλυκα...βαλε σε μια σειρα αυτα που μου λες και μιλα πιο ομορφα...μην μου βαζεις παραδειγματα που δεν εχουν καμια επαφη το ενα με το αλλο.
-------------------------
ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΒΟΛΤΑ.

Υ.Γ. Τα γραφω με κεφαλαια μπας και αξιωθει καποιος να διαβασει τι ακριβως εχω γραψει απο την μερα που ανεβασα το συγκεκριμενο θεμα μεχρι σημερα...και να μν γραφουν μερικοι αερολογιες οι οποιες ειναι και προσβλητικες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 02-04-17 στις 14:35 Αιτία: Automerged Doublepost
  #9  
Παλιά 31-03-17, 11:43
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-
Κανενας Νομος δε το λεει αυτο.
  #10  
Παλιά 31-03-17, 12:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Από όσο διάβασα λέει αυτό
άρθρο 5, παρ. 2
2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά, που προκαλείται από το ζώο, σύμφωνα με το άρθρο 924 Α.Κ.. Για τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, εκτός από εκείνα της παραγράφου 5 του άρθρου 9, η αντίστοιχη ευθύνη βαρύνει τον οικείο Δήμο.
άρθρο 5, παρ. 3
3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό

https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9...5%CE%BB-5.html
επομένως με ή χωρίς φίμωτρο έχει την απόλυτη ευθύνη
--------------------------
Για φίμωτρο αναφέρει μόνο σε εκθέσεις, στο άρθρο 7, παρ. 2
Ζώα συντροφιάς, που εκδηλώνουν χωρίς αιτία επιθετική συμπεριφορά προς τα άλλα ζώα ή τον άνθρωπο, φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο ή απομακρύνονται από την έκθεση.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #11  
Παλιά 31-03-17, 12:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Εμενα το φιμωτρο δεν μου αρεσει σαν ιδεα και δεν το χρησιμοποιησα ποτε σε σκυλι μου. Αλλα τα σκυλια μου ηταν παντα δεμενα, πληρως ελεγχομενα και δεν ηταν ποτε επιθετικα. Ακομα και ντοπερμαν που ειχα δεν ηταν ποτε επιθετικα στη βολτα αν ερχοταν καποιος να τα χαϊδεψει. Στο σπιτι ηταν αλλη ιστορια, προστατευαν τον χωρο τους και ηταν επιθετικα (μεχρι να μπει ο "αγνωστος" μεσα και να δουν τα σκυλια οτι τον δεχτηκαμε και τον βαλαμε μεσα).
Τωρα ομως επειδη συμφωνω 100% μ'αυτα που λεει ο Τακης και δεν μπορουμε στο τελος να βγαζουμε εμεις τα παιδια μας με λουρια ή τα σκυλια μας που βγαζουμε δεμενα να κινδυνευουν ανα πασα στιγμη να γινουν θηραμα καποιου αλλου μεγαλοσωμου και επιθετικου σκυλου που ο ιδιοκτητης του τον αμολησε ελευθερο, και το φιμωτρο μπαινει στο παιχνιδι κανονικα.
Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δικα μας παιδια. Και σκυλο killer, και ανεκπαιδευτο γιατι δεν εφτασαν τα λεφτα και αντικοινωνικο γιατι δεν προλαβαινω να το βγαζω εξω συχνα και ελευθερο να τρεξει το καημενο...
Και μιλαω γενικα, οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση. Τα βλεπω και τα αντιμετωπιζω καθε μερα δυστυχως.
Η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου...
Θελει λογικη και σεβασμο η υποθεση. Και αυτη και τα παντα στη ζωη.
Και οπως μελεταμε και διαλεγουμε τι ψαρια μπορουμε να παρουμε με βαση το τι ενυδρειο σηκωνει η τσεπη κλπ κλπ. ετσι πρεπει να μελεταμε και τι σκυλι θα παρουμε με βαση το τι μπορουμε να διαχειριστουμε.
Εγω προσωπικα θεωρω παντως οτι ολοι πρεπει να εχουμε τα σκυλια μας δεμενα. Δεν πεφτει το βαρος μονο σ'αυτον που εχει το "αγριο", "επικίνδυνο" σκυλι. Την περασμενη Κυριακη το πρωι προσπαθουσα να χωρισω ενα πιτμπουλ που ειχε αρπαχτει αγρια με ενα σεττερ γιατι και τα 2 ηταν ελευθερα στη βολτα. Και μαλιστα η ιδιοκτητρια του σεττερ απο τη μια εβριζε τον ιδιοκτητη του πιτμπουλ επειδη το ειχε ελευθερο (λες κι αυτη το ειχε δεμενο) και απ'την αλλη υπερηφανευονταν οτι το δικο της την επεσε στο πιτμπουλ και το δαγκωσε...!Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.
Επισης για την ιστορια να αναφερω οτι το πιτμπουλ δαγκωσε ασχημα τον ιδιοκτητη του πανω στον καυγα και ετρεχε στα νοσοκομεια...
Και τελικα τα χωρισαμε βρεχοντας τα με εναν κουβα νερο.
  #12  
Παλιά 01-04-17, 22:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενας Νομος δε το λεει αυτο.
Τον σκύλο μου τον "έχασα" το 2010... και από τότε έχει αλλάξει ο κανονισμός κατοικίδιων τουλάχιστον 2 ή 3 φορές ΑΝ έχω σωστά αντιληφθεί.... οπότε... ΑΝ κι αυτό έχει πλέον αλλάξει, ΔΕΝ το γνωρίζω.
Με βάση λοιπόν αυτά που γνώριζα... έγραψα το παραπάνω.-
  #13  
Παλιά 02-04-17, 16:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-

ο νομος λεει πολλα τα τηρεις ολα ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
καταρχην αυτα που λες ειναι οτι να ειναι ! και δεν υπαρχει τετεια νομοθεσια !

γιατι εχω μεγαλο σκυλο και ζωρικο τον εχω το νουμου συνεχεια αλλα δε μπορω να προσεχω μη σου φυγει και το παιδι σου ! η μη κοιμασε εσυ στον δρομο ενω περπατας και τον πατησεις γιατι ετυχε να μη δεις ενα σκυλο 60 κιλον να καθετε διπλα μου !!!!
-------------------------
φιλε αυτα τα σκυλια ειναι ζωρικα πρεπει να επιβληθεις !!! αν σου παρει τον αερα παει εγινε αλφα και εχασες το παιχνιδι ! εγω δε θα πηγενα σε εκπεδευτη αν ειχα χρονο να ασχωληθω πραγματικα πολυ με το σκυλο το σκυλι θελει κουβεντα και παρεα οσο ποιο πολυ τοσο καλυτερα αυτο ειναι η συνταγη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 02-04-17 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
  #14  
Παλιά 02-04-17, 16:30
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Συγνώμη φίλε.
Ρώτησε και πήρες απαντήσεις.
Πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι υπέυθυνοι για τον δικό σου σκύλο και ό,τι αυτός προξενήσει.
Δεν σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα άλλων.
Φέρνεις σαν άλλοθι τον χρόνο και το χρήμα.

Τι στάση περιμένεις τελικά να έχουν όλοι απέναντί σου;;;;; Να σου πούνε μπράβο, φάε και ένα παιδάκι, του αξίζει.
Δες λίγο βίντεο με κυνήγι αγριογούρουνου με dogo. Κατανοείς τι σκύλο έχεις;

Πιστεύω ότι πήρες λάθος σκύλο για λάθος λόγο.

Καλή συνέχεια με την εκπαίδευση και την δική σου και του σκύλου σου.

Πάντα και ειλικρινά φιλικά.
  #15  
Παλιά 02-04-17, 16:52
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη φίλε.
Ρώτησε και πήρες απαντήσεις.
Πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι υπέυθυνοι για τον δικό σου σκύλο και ό,τι αυτός προξενήσει.
Δεν σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα άλλων.
Φέρνεις σαν άλλοθι τον χρόνο και το χρήμα.

Τι στάση περιμένεις τελικά να έχουν όλοι απέναντί σου;;;;; Να σου πούνε μπράβο, φάε και ένα παιδάκι, του αξίζει.
Δες λίγο βίντεο με κυνήγι αγριογούρουνου με dogo. Κατανοείς τι σκύλο έχεις;

Πιστεύω ότι πήρες λάθος σκύλο για λάθος λόγο.

Καλή συνέχεια με την εκπαίδευση και την δική σου και του σκύλου σου.

Πάντα και ειλικρινά φιλικά.
Δεν ειναι αλλοθι ο χρονος και τα χρηματα, αυτο το χρησιμοποιησα για να καταλαβουν καποιοι οτι κανω πραγματα για να αλλαξει αυτη η συμπεριφορα...και ποτε δεν ζητησα να μου πει καποιος μπραβο και να φαει και ενα παιδακι....και ξαναλεω η εκπαιδευση αρχισε γτ φοβομουν πως θα συμπεριφερεται στους αλλους, αν δεν με ενοιαζε η ακεραιοτητα των αλλων οπως λες και μαλλον το πιστευεις, θα εβγαινα αρχοντας εξω, θα την αφηνα να με τραβολογαει και να τσαμπουκαλευεται σε οτι κινηται...και αν εσυ καποτε εχεις αποριες και θες καπου βοηθεια, η ειρωνια που θα σου προσφερε ο αλλος και οχι πραγματικη βοηθεια δεν θα σου αρεσε...και για το θεμα υπευθηνοτητας, καλο ειναι να ειναι ολοι υπευθηνοι και οχι πχ να προσπαθω να ειμαι εγω κυριος να βγαζω το σκυλι μου με του λουρι του, να προσπαθω να του παρεχω μια εκπαιδευση που θα αποτρεψει δυσκολες καταστασεις...και επειδη ο αλλος μπορει να εχει ενα πιο ηρεμο σκυλι να μου το αμολαει ελευθερο και να κανει ότι θελει
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Spot pee σκύλου gkontos Άλλα ζώα 13 12-01-15 00:08
Ο σκύλος και το δελφίνι peristerigeo Ιστοσελίδες στο Internet 3 10-03-14 13:23
Τι ράτσα σκύλου έχετε; giannis vih Άλλα ζώα 169 02-02-14 15:10
Επιλογή σκύλου tzimakos Άλλα ζώα 127 12-01-07 17:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08280 seconds with 14 queries