Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-08, 08:17
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Λιμνούλα στο μπαλκόνι

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να φτιάξω μια μικρή λίμνη περίπου 100 λίτρων και να βάλω μέσα τα δύο χρυσόψαρα του γιου μου και το koi που έχω ( μέχρι να μπορέσω να το διώξω ) . Σκεύτομαι κάτι σε ξύλινη ζαρντινιέρα ντυμένη με liner . Θα ήθελα και κανένα φυτό μέσα .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-08, 10:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%EA%FC%ED%E9
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-08, 15:59
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Lucy σ’ευχαριστώ για την απάντηση . Το είχα υπόψιν μου αυτό το θέμα αλλά το πρόβλημα μου δεν είναι το βάρος .Ήθελα να ξέρω αν κάνει για τα ψάρια , τι να κάνω με την θερμοκρασία ,να βάλω θερμαντικό ή όχι, πώς να ταίζω , τι φίλτρο να βάλω κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-08, 18:06
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βάζεις ένα φίλτρο για τα ανάλογα λίτρα. Θερμοστάτης δεν χρειάζεται, γιατί τα χρυσόψαρα και τα κόι είναι κρύου νερού και τον χειμώνα πέφτουν σε χειμέρια νάρκη (ημι-χειμέρια νάρκη)
Ταΐζεις κανονικά όπως στο ενυδρείο εκτός όταν κοιμηθούν γιατί δεν τρώνε και η τροφή θα επιβαρύνει το νερό.
Κατά τ' άλλα όπως στο ενυδρείο βάζεις χαλίκι κι αν βάλεις φυτά θέλει υπόστρωμα. Αν βάλεις μόνο βρυόφυτα δεν χρειάζεται υπόστρωμα.

Εγώ έχω κάνει μια ζαρτινιέρα πλαστική, έβαλα πέτρες, χαλίκια, βρυόφυτα και θα βάλω κυκλοφορητή γιατί δεν θα έχω ψάρια και δεν θα χρειάζομαι βιολογία.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-08, 18:12
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μιας και λες για 100λ δεν αξιζει τον κοπο οπως και να το δεις, ακομα και να γινεται με καποιο τροπο να το κανεις, αν και αμφιβαλω. μιας και θα ειναι ρηχη απο οτι μπορω να υποθεσω και ο αερας και το κρυο θα την διαπερναει απο παντου. προτείνω να φτιαξεις η να αγορασεις ενα 60-80λ ενυδρειο να το βαλεις σε μια γωνια στο σπιτι με ενα καλο φιλτρο και τελιωσες. το κοι παντος πρεπει να το στηλεις καπου αλλου,αν δε θες να το ταλαιπωρεις .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-08, 01:18
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά , μάλλον δεν θα το κάνω ( εφέτος τουλάχιστον ) . Στο σημείο που θα το έκανα θα ήταν προστατευμένο από τις δύο πλαϊνές πλευρές και πίσω . Αν το έντυνα με φελιζόλ μεταξύ liner και ξύλου και έβαζα έναν θερμοστάτη στους 10 μ15 και ίσος ένα plexiglass από πάνω , τι λέτε θα γινόταν ή θα γινόμουν συνέταιρος στη ΔΕΗ ; Το koi βρήκε νέο σπίτι . Τα χρυσόψαρα παραμένουν στο δικό τους .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-08, 10:22
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

κοιτα επειδη βλεπω οτι θες να το κανεις οπως και να εχει, ο τροπος που λες οτι θες να το ντυσεις μου ακουγεται σωστος αλλα πεζει ρολο και το βαθος που θα εχει αν ειναι ρηχη ισος γινει παγος και τα ψαρακια παγακια. Δεν γραφεις καλητερα και πως θες να κανεις της διαστασεις για να βοηθεισουμε καλητερα. Ο θερμοστατης θα δουλευει συνεχεια= ΔΕΗ θα σε κανει GOLD μελος. και αν πχ καει ο θερμοστατης μιας και θα δουλευει συνεχεια. Η λογικη της λιμνης δεν εχει να κανει με θερμοστατες παντος, σκοπο εχει να μην ασχολισε σχεδον καθολου και απο οτι βλεπω εσυ θα εχεις το νου σου συνεχεια μην παγωση το νερο. την λιμνη τη να την κανεις το χειμωνα παντος; θα καθεσε στο μπαλκονι; θες να πεδευτεις χωρις λογο και δικαιωμα σου φιλε μου.απλα το οτι εδω και ενα χειμωνα δεν εκανε πολυ κρυο δε συμενει οτι δεν θα κανει και φετος. απο την αλλη ενα πειραμα ειναι παντα οκ απο μενα αν και θα πρεπει να παρεις και τα ρισκα σου και να περιμενεις οτι ισως δεις παγομενα τα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Σκέψεις για λιμνούλα στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 16 18-10-08 14:00
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Δεξαμενή στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 16-06-05 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04023 seconds with 13 queries