Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-03-12, 08:25   #1
Μεταχειρισμενο Φιλτρο Σε Νεο Ενυδρειο
 
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981
Member
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος 11-03-12, 08:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα σε ολους παιδια...λοιπον σημερα μου ερχεται απο επαρχεια ενα 2080 φιλτρο απο ταξιδι 12ωρων..το παδι που μου το δινει το ειχε σε λειτουργια 2 χρονια σε ενυδρειο με κιχλιδες χωρις κανενα προβλημα..τι πρεπει να κανω για να διατηρησω τη βιολογια που εχει?θα ημουν υποχρεος να μου απαντουσατε το συντομοτερο δυνατον γιατι κατα τισ 12 θα το παραλαβω..ευχαριστω εκ των προτερων
παντα φιλικα
γιωργος
Εμφανίσεις: 6327
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-12, 09:19
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Καλημέρα συνδημότη!!!

Στο θέμα σου καλύτερα θα ήταν να μιλήσουν οι εμπειρότεροι.
Η δικιά μου συμβουλή είναι πριν το βάλεις στο ενυδρείο σου να καθαρίσεις καλά τα υλικά - με νερο ενυδρειου προφανώς. Στο λέω από προσωπική εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-12, 09:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.390
Προεπιλογή

Το κατ' αρχήν ζήτημα είναι αν το ενυδρείο στο οποίο λειτουργούσε ήταν υγιές.
Αν δεν το φοβάσαι τότε
-άνοιξε και καθάρισε την φτερωτή
-πλύνε καλά τα μηχανικά υλικά, άλλαξε το ενυδρειακό βαμβάκι
-τα βιολογικά υλικά άστα όπως είναι σ' αυτή τη φάση
-βάλτο να δουλέψει

Έχεις ψάρια στο ενυδρείο που θα μπει? Δουλεύει άλλο φίλτρο εκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-12, 10:10
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

βασικα αυτο που σου λεει ο Κλεοβουλος απο πανω.
αν εισαι σιγουρος οτι δεν ειχε ασθενειες το ενυδρειο του παιδιου που σ'το στελνει, τοτε το βαζεις απευθειας να δουλεψει και εχεις ενα ετοιμο στρωμενο φιλτρο.αν ομως ειχε ασθενειες το ενυδρειο θα μεταφερθουν και στο δικο σου...
Σ'αυτη την περιπτωση εχεις διαδικασιες απολυμανσης κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-12, 10:27
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

το ενυδρειο δεν εχει στηθει ακομα..σε 2-3 μερες θα εινα ιετοιμο για να μπει το φιλτρο..ελεγα να το βαλω για αρχη σε ενα 50λιτρο βαρελι..τι λετε?οπως καταλαβατε δεν μπορω να ξεπλυνω με νερο ενυδρειου τα υλικα...
-------------------------
λογικα το ενυδρειο ειναι υγιες μιας και το παιδι που το ειχε ειναι πολυ εμπειρος και χρονια στο χομπυ..λοιπον τι λετε ρε παιδες να κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 11-03-12 στις 10:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-12, 11:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το φιλτρο θα ερθει γεματο με νερο μεσα;Αν ναι και εισαι σιγουρος περι ασθενειων,αλγης κτλ,βαλτο να δουλευει στο βαρελι σου και ριχνε και τροφη για να επιβιωσουν τα βακτηρια μεχρι να στησεις το ενυδρειο σου.Αν δεν εισαι σιγουρος για κατι απο ολα αυτα ή ερθει αδειο απο νερο το φιλτρο,απολυμανση στα υλικα και εκ νεου στρωσιμο με μπολι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-12, 11:25
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

Ναι τ φιλτρο θ ερθει με το νερο που εχει μεσα. Αρα τ βαζω κατευθειαν στ βαρελι αφου πρωτα ξανατηλ στο παιδι π μ τ εδωσε κ ν επιβεβαιωσω οτι δεν ειχε ασθενειες η αλγη.επειδη δν εχω αντιχλωριο κ θ παρω αυριο πειραζει αν τ φιλτρο μπει σ νερο χωρις αντι λωριο;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κατ' αρχήν ζήτημα είναι αν το ενυδρείο στο οποίο λειτουργούσε ήταν υγιές.
Αν δεν το φοβάσαι τότε
-άνοιξε και καθάρισε την φτερωτή
-πλύνε καλά τα μηχανικά υλικά, άλλαξε το ενυδρειακό βαμβάκι
-τα βιολογικά υλικά άστα όπως είναι σ' αυτή τη φάση
-βάλτο να δουλέψει

Έχεις ψάρια στο ενυδρείο που θα μπει? Δουλεύει άλλο φίλτρο εκεί?
Η φτερωτη ποια ειναι κ πως καθαριζει;τα μηχανικα υλικα να τα πλυνω με νερο βρυσης; Μιας κ ενυδρειου δν εχω ακομα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 11-03-12 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-12, 11:29
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μην βαλεις το φιλτρο σε νερο χωρις αντιχλωριο.Το χλωριο θα σκοτωσει την αποικια.Πρεπει να βρεις αντιχλωριο..
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-12, 11:33
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

αν θες μπορώ να σου δώσω.
Γαλάτσι μένουμε και οι 2.

Αν δε βρεις άκρη , στείλε μου πμ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-12, 11:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αλλιώς απλά βράσε νερό για κανένα 5λεπτο και άσ' το να κρυώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-12, 11:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν το "φοβασαι" το φιλτρο για να κανεις απολυμανση, καντου μια συντηρηση (σωληνες φτερωτη κλπ) πετα απο τον καδο το σκουπιδι που εχει στον πατο.
Καθαρισε πολυ καλα με ζεστο νερο βρυσης το προφιλτρο, καθαρισε το μηχανικο υλικο στο κατω καδο και αλλαξε βαμβακι (το βιολογικο μη το πειραξεις - αν εχει λασπη πανω του το καθαριζεις λιγο αργοτερα) και βαλτο να δουλευει σε ενα δοχειο με νερο που θα ανεβασεις τη θερμοκρασιας οσο του νερου του ενυδρειου που θα μπει το φιλτρο (ανεβασμα θερμοκρασιας σταδιακη).

Ακομα κι αν εχει χαθει μεγαλο μερος της βιολογιας (μετα το ταξιδι, τη χαμηλη θερμοκρασια, τη συντηρηση), θα επανελθει γρηγορα.

Τριμμενη τροφουλα στον κουβα, προαιρετικα καμια αμπουλα βακτηρια αν σου περισσευει, μετρησεις μετα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-12, 15:51
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

λοιπον παιδια γεμισα το βαρελι με 60λιτρα νερο εριξα αντιχλωριο και μετα απο λιγη ωρα εβαλα σε λειτουργια το φιλτρο..η αληθεια ειναι οτι αυτοματα με το που το λειτουργησα βρωμισε το νερο..ειναι φυσιολογικο αυτο?πρεπει να κανω καποια στιγμη καμια αλλαγη?μετρηση ποτε να κανω?αυριο θα ριξω λιγα βακτηρια και θα ριξω ενα flake..
υγ1 ειναι απιστευτα αθορυβο το 2080
υγ2 αν ειναι καλες οι μετρησεις θα ηθελα να μου πειτε τι συντηρηση να κανω?πχ αλλαγη υαλοβαμβακα,καθαρισμο των πρασινων λαστιχενιων σωληνων..να το κανω μια και καλη τωρα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.390
Προεπιλογή

Μη κάνεις αλλαγή. Ρίξε λίγη τροφή ή λίγη καθαρή αμμωνία για να τρέφονται τα βακτήρια.
Όταν έρθει η ώρα πριν να το βάλεις στο ενυδρείο άνοιξε το και καθάρισε την φτερωτή (και όπως είπαμε πιο πάνω πλύνε καλά τα μηχανικά υλικά και άλλαξε ενυδρ.βαμβάκι)
Οδηγίες εδώ http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl..._2080_2180.pdf
Κάνε μετρήσεις όταν το βάλεις να δουλεύει στο ενυδρείο σου.
(το φίλτρο είναι σούπερ )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-12, 21:03
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

να σας ρωτησω...
1 τα μηχανικα υλικα με νερο απο το βαρελι να τα πλυνω η ζεστο νερο βρυσης?
2 τις ακαθαρσιες που θα εχει μαζευτει στο πατο του φιλτρου ειναι καλο να τις αδειασω απο το φιλτρο?
3 το βιολογικο υλικο δε χρειαζεται καθαρισμα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 12-03-12 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.390
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο καθαρισε στο βαρελι..αυριο θα ριξω λιγα βακτηρια και θα ριξω 1 φυλλαρακι τροφη
-------------------------
παιδια σημερα εβαλα και θερμοστατη εριξα λιγα βακτηρια ακομα και 1 φυλλαρακι τροφη..αυριο σκεφτομαι να καθαρισω τον καδο-λαστιχα-υαλοβαμβακα-μπλε σφουγγαρι μιας και το παιδι που το ειχε ειχε να το κανει 1 χρονο...πως θα κανω το καθενα?
1 ελεγα για αρχη να αντικαταστησω τον υαλοβαμβακα..σωστά
2 το μπλε σφουγγαρι να το καθαρισω με το νερο του βαρελιου η με ζεστο της βρυσης?με ζεστό και στύψε το καλά να καθαρίσει
3 απο τα λαστιχα πως μπορω να βγαλω τη βρωμια απο μεσα?με κάτι τέτοιο http://www.shop.trilbytropicals.com/...?categoryId=54
4 τι αλλο πρεπει να κανω?μηπως να βγαλω και το νερο που ειχε ηδη μεσα που μου το εστειλε το παιδι?το νερό άδειασε το
για πειτε μου τις γνωμες σας γιατι λεω μεχρι την πεμπτη να εχω στησει το ενυδρειο και να το βαλω μεσα...
ευχαριστω εκ των προτερων.
Να πάρεις υγρά τεστ για να είσαι έτοιμος για μετρήσεις στο ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-12, 21:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν δεν μπορείς να πάρεις κάτι σαν αυτό που σου λέει ο Κλεόβουλος πέρνα σύρμα μέσα στους σωλήνες και δέσε στην άκρη του ενυδρειακό βαμβάκι. Απλά πρόσεχε μη χαράξεις το σωλήνα εσωτερικά γιατί θα πιάνει πιο εύκολα βρωμιά. Βέβαια μπορείς να βάλεις και καινούργιους σωλήνες, δεν είναι ακριβοί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-12, 21:30
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

λοιπον καποιες γρηγορες μετρησεις απ οτο νερο του βαρελιου.. nο3 10,
nο2 0,(τεστ esha)gh 11,kh 10,ph 8,(test api)και αμμωνια 0(test sera)(αν θυμαμαι καλα ειναι το ανοιχτο κιτρινο αλλα εχω χασει το χαρτι...
-------------------------
καλημερα σε ολους..εχω μια ερωτηση...το προηγουμενο ενυδρειο το ξεστησα 1 χρονο πριν..απο τοτε εχω να χρησιμοποιησω τα τεστ...συγκεκριμενα τα τεστ για το ph,gh,kh(api)και το nh3(sera)δεν εχουν ημερομηνια ληξεως..πρεπει να παρω καινουρια η δεν εχουνε προβλημα?αν πρεπει να απρω καινουρια θα ηθελα να μου προτεινετε το καλυτερο για μετρηση αμμωνιας..
-------------------------
παιδια να ριξω κανενα φυλλαρακι ακομα?αλλαγη στο βαρελι πρεπει να κανω η οχι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 13-03-12 στις 21:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-12, 21:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάθε μέρα θα ρίχνεις λίγη τροφή ή καθαρή αμμωνία, ώστε να συντηρείται η βιολογία. Όχι, αλλαγή δεν υπάρχει λόγος να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-12, 21:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα σερα πρεπει νομιζω να εχουν ημερομηνια ληξης.
Για τα απι κοιτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....031#post316031
(δεν σημαινει ομως απαραιτητα οτι οταν ληξουν δεν δειχνουν σωστα. απλα υπαρχει η αμφιβολια για την ακριβεια)

Αλλαγη οχι αφου δεν εχει ζωντανα μεσα. Ριχνε κατι για ρυπους (τροφη τριμμενη πχ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-12, 21:57
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια..μια τελευταια ερωτηση...η φτερωτη του φιλτρου(2080)που θελω να κανω συντηρηση μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-12, 22:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εικονες 23-24-25, σελ 5 στο pdf του λινκ του 13ου ποστ
Εχει και οδηγιες στα ελληνικα σελ 114
οδηγιες συντηρησης σελ 119 κατω κατω
οδηγιες για συντηρηση φτερωτης σελ 123 (καθαρισμα θαλαμου αντλιας)

υγ με το μαλακο την τρομπα που γεμιζει νερο ο καδος γιατι δεν ειναι και απο σιδερο, και αν χαλασει πας για ολοκληρη κεφαλη μετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-03-12, 18:31
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους..επανερχομαι με 2 ερωτησουλες αφου μου ηρθε η ιδιοκατασκευη βαση μου και μπηκα στην τελικη ευθεια.....
1 χτες εβαλα λιγο ενυδρειακη σιλικονη στο ενυδρειο μεσα...μπορω αυριο να ριξω το νερο?
2 αν αυριο τελικα μπορεσω να βαλω το νερο επειδη εχω ξεχασει τι εκανα στο παλιο μου ενυδρειο,πρεπει να βαλω και αντιχλωριο?και αν ποσο?τιποτε αλλο οπως βακτηρια πρεπει να βαλω?Το βραδυ θα προσπαθησω να ανεβασω και καμια φωτο απο τη βαση..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-03-12, 18:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν η σιλικόνη που έβαλες είναι λίγη μπορείς, αν έβαλες μεγάλη ποσότητα και παχύ στρώμα τότε θέλει χρόνο για να φύγουν όλα τα τοξικά. Χοντρικά για τις σιλικόνες που έχω δει στεγνώνουν 1-3mm (πάχος) την ημέρα. Καλό είναι να αφήσεις κανα δυο μέρες (αν έβαλες πολλή και θες να είσαι σίγουρος μια βδομάδα) και μετά να βάλεις νερό και για σιγουριά άνθρακα, ώστε να τραβήξει τυχόν υπολείμματα.

Αντιχλώριο πάντα για όσο νερό βρύσης βάζεις στο ενυδρείο. Για μετά αν κάνεις τις αλλαγές κατευθείαν στο ενυδρείο και δεν προετοιμάζεις το νερό θα ρίχνεις πρώτα στο ενυδρείο αντιχλώριο για όλα τα λίτρα του ενυδρείου.

Δε χρειάζεται ούτε βακτήρια ούτε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-03-12, 09:13
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

ελαχιστη σιλικονη εβαλα..ισα ισα στις ενωσεις ενυδρειου με τις κοντρες..το εκανα απλα για μεγαλυτερη ασφαλεια μιας και ειμαι παθων..οσο για το πλυσιμο δε μπορω να το κανω με νερο ενυδρειου μιας και δεν υπαρχει..το φιλτρο αυτη τη στιγμη λειτουργει σε ενα καδο 60λιτρο..
-------------------------
καλημερα σε ολους...λοιπον χτες παρελαβα τη βαση..πραγματικα εγινε πολυ καλη δουλεια και δε φαινεται πουθενα ο κοιλοδοκος που χρησιμοποιηθηκε...χτες επισης ανοιξα το 2080..εβγαλα το νερο που ηταν μεσα και ηταν απιστευτα βρωμικο...αλλαξα υαλοβαμβακες καθαρισα το μπλε σφουγγαρι και απομακρυνα απο το κατω μερος του φιλτρου τα περριτωματα...πιστευω δε τιθεται θεμα απομακρυνησς της βιολογιας μιας και τα υλικα ολα μεσα ηταν φουλ βιολογια(βρωμια)..με τη σειρα απο κατω προς τα πανω ειχαμε τα εξης..κατω κατω το παιδι που μου το εδωσε ηταν γεματο με τα μαυρα πλαστικα κυλινδρακια(πιστευω να καταλαβατε τι λεω) μετα ειχε το κεραμεικο(μπιλακια και μακαρονακι)με υαλοβαμβακα πανω απο αυτο και πανω πανω ειχε το μπλε σφουγγαρι..καθαρισα οσο μπορουσα και τα λαστιχα και το φιλτρο νομιζω ειναι σχεδον ετοιμο να μπει στο ενυδρειο...αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι τι να κανω με τα αλλα 2 φιλτρα..στο 2036 ελεγα να βαλω μονο μηχανικο και στο 2217 να ειναι κομπλε...μου προτεινετε κατι αλλο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 15-03-12 στις 09:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-03-12, 12:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους...λοιπον χτες παρελαβα τη βαση..πραγματικα εγινε πολυ καλη δουλεια και δε φαινεται πουθενα ο κοιλοδοκος που χρησιμοποιηθηκε...χτες επισης ανοιξα το 2080..εβγαλα το νερο που ηταν μεσα και ηταν απιστευτα βρωμικο...αλλαξα υαλοβαμβακες καθαρισα το μπλε σφουγγαρι και απομακρυνα απο το κατω μερος του φιλτρου τα περριτωματα...πιστευω δε τιθεται θεμα απομακρυνησς της βιολογιας μιας και τα υλικα ολα μεσα ηταν φουλ βιολογια(βρωμια)..με τη σειρα απο κατω προς τα πανω ειχαμε τα εξης..κατω κατω το παιδι που μου το εδωσε ηταν γεματο με τα μαυρα πλαστικα κυλινδρακια(πιστευω να καταλαβατε τι λεω) μετα ειχε το κεραμεικο(μπιλακια και μακαρονακι)με υαλοβαμβακα πανω απο αυτο και πανω πανω ειχε το μπλε σφουγγαρι..καθαρισα οσο μπορουσα και τα λαστιχα και το φιλτρο νομιζω ειναι σχεδον ετοιμο να μπει στο ενυδρειο...αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι τι να κανω με τα αλλα 2 φιλτρα..στο 2036 ελεγα να βαλω μονο μηχανικο και στο 2217 να ειναι κομπλε...μου προτεινετε κατι αλλο?
1. Τα mechpro πρεπει να εινα τα μαυρα πλαστικα. Καλο μηχανικο υλικο.
2. Δεν πιστευω να ειναι ανακατεμενα substrat και μακαρονι? Χαλαει το συστημα. Υπαρχουν δυο καλαθια ξεχωρισε τα ενα υλικο σε καθε καλαθι, με το μακαρονι απο κατω.
3. Ποιο μακαρονι ειναι? Πορωδες βιολογικο siporax ή λειο ehfimech?
4. Μπορεις να το κανεις μονο μηχανικο το 2036, αλλα γιατι να μη ειναι με τη μαμισια σειρα και υλικα?
5. To 2217 πως το σκεφτεσαι?


ΥΓ η βρωμια βρωμια δεν ειναι βιολογια ειναι ...βρωμια. Αν εννοεις το υλικο που ειναι μεσα στους πορους των υλικων, ναι εκει μεσα εχει βακτηρια.
Και στο ιζημα (σαν κατακαθι) υπαρχουν βακτηρια αλλα δεν ειναι το ιδιο το ιζημα τα βακτηρια.
Η βρωμια (σαπια φυλλα, σκατα κλπ) εμποδιζει την αναπτυξη των βακτηριων.
Αυτην την βρωμια την περιοριζουμε.
Και το ιζημα να μην ειναι πολυ. Δεν χρειαζεται εξαλλου, στα υλικα ειναι τα βακτηρια.
Καλο ειναι να το μοιραζουμε σε αγγελιες που ζητανε μπολι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-03-12, 15:50
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή 3 πρεπει να ειναι το ehfimech..με λιγα λογια ειναι το πλαστικο μακαρονι..δε νομιζω να

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τα mechpro πρεπει να εινα τα μαυρα πλαστικα. Καλο μηχανικο υλικο.
2. Δεν πιστευω να ειναι ανακατεμενα substrat και μακαρονι? Χαλαει το συστημα. Υπαρχουν δυο καλαθια ξεχωρισε τα ενα υλικο σε καθε καλαθι, με το μακαρονι απο κατω.
3. Ποιο μακαρονι ειναι? Πορωδες βιολογικο siporax ή λειο ehfimech?
4. Μπορεις να το κανεις μονο μηχανικο το 2036, αλλα γιατι να μη ειναι με τη μαμισια σειρα και υλικα?
5. To 2217 πως το σκεφτεσαι?


ΥΓ η βρωμια βρωμια δεν ειναι βιολογια ειναι ...βρωμια. Αν εννοεις το υλικο που ειναι μεσα στους πορους των υλικων, ναι εκει μεσα εχει βακτηρια.
Και στο ιζημα (σαν κατακαθι) υπαρχουν βακτηρια αλλα δεν ειναι το ιδιο το ιζημα τα βακτηρια.
Η βρωμια (σαπια φυλλα, σκατα κλπ) εμποδιζει την αναπτυξη των βακτηριων.
Αυτην την βρωμια την περιοριζουμε.
υγ2 συνολικα το φιλτρο εχει 3 καλαθια..στο 1ο εχει το
Και το ιζημα να μην ειναι πολυ. Δεν χρειαζεται εξαλλου, στα υλικα ειναι τα βακτηρια.
Καλο ειναι να το μοιραζουμε σε αγγελιες που ζητανε μπολι.
1 οντως το mechpro ειναι..
2 λεω να το ξανανοιξω το φιλτρο για να δω γιατι δε θυμαμαι.
3 3 πρεπει να ειναι το ehfimech..με λιγα λογια ειναι το πλαστικο μακαρονι..δε νομιζω να ειναι πορωδες
4 θα ακολουθησω τη συμβουλη σου κα ιθα το κανω μαμα...τα υλικα που εχω μεσα και τα ειχα καθαρισει οταν ξεστησα το αλλο ενυδρειο πριν 1 χρονο πρεπει να τα κανω κατι για να τα βαλω στο ενυδρειο?ποια υλικα θελουνε αλλαγη?
5 και το 2217 λετε να το κανω με τα υλικα που εχει και με τη σειρα που ειναι?εσεις σαν πιο εμπειρος θα ηθελα να με καθοδηγησετε σε αυτο..
υγ απο οτι καταλαβα το ιζημα ειναι αυτη η λασπη που μενει κατω κατω στον καδο..αν ειναι αυτη ειναι καλο που την απομακρυνα ολη?μονο τα υλικα δεν πειραξα καθολου...αρα η βιολογια λογικα υφισταται ετσι?
υγ2 συνολικα το φιλτρο εχει 3 καλαθια..στο 1ο εχει το mechpro το 2ο εχει μακαρονι με substart pro(αν θυμαμαι καλα)και πανω πανω το προφιλτρο...αρα κατι πρεπει να βγαλω για να ξεχωρισω μακαρονι με substart pro...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-03-12, 19:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ehfimech παει στο κατω καλαθι, αλλα εχει εκει το mechpro.
Αν δεν εχει χωρο και για το μακαρονι μη το βαλεις, Τo mech pro ειναι καλο μηχανικο.

Αφου τα ειχες καθαρισει (καλο ειναι να τους ειχες κανει και απολυμασμενα) βαλτα οπως ειναι στο 2036.

Στο 2217 ετσι,


Κατω ehfimech, μετα χοντροτρυπο σφουγγαρι, μετα βιολογικο υλικο (πχ substrat pro) μετα ασπρο βαμβακερο pad ή sera filterwool.


ΥΓ1 Καλα εκανες, Αφου μετρας και σωστες τιμες εισαι ΟΚ.
ΥΓ2 1ο καλαθι (κατω) mechpro 2, 2ο και 3ο καλαθι substrat ή και αλλο βιολογικο υλικο (ξεχωριστα) με το substrat στο τελευταιο καλαθι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-03-12, 02:08
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους...λοιπον αυριο ξεκιναω το στησιμο και ελπιζω μεχρι το βραδυ να το γεμισω νερο...στα φιλτρα που ειχα στο προηγουμενο ενυδρειο αφου τα καθαρισα με νερο βρυσης πως μπορω να κανω απολυμανση?το μονο σιγουρο ειναι οτι το μπλε σφουγγαρι και τον υαλοβαμβακα θα τα αντικαταστησω..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-03-12, 02:16
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

σε ποιο πετ σοπ πηγαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-03-12, 09:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
...πως μπορω να κανω απολυμανση?
Aν κανεις απολυμανση θα χασεις και ολη τη βιολογια που ηθελες να διατηρησεις ζωντανη.
Απολυμανση κανουμε οταν θελουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα μεταφερθει καποια ασθενεια, παρασιτο κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωνει φιλτρο αστρωτο μεσα σε ενυδρειο στρωμενο χωρις να ειναι σε λειτουργια?... Λάζαρος Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 18-03-11 02:31
Ψαρια μεσα στο φιλτρο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 12 12-01-11 02:46
μεταχειρισμενο ενυδρειο! βοήθεια με φιλτρο και ψαρια παρακαλω.. stred Αρχάριοι γλυκού νερού 15 11-01-10 22:27
Εξ. +Εσ. φιλτρο ( με τι μεσα?) Dekanat Γλυκό νερό - Γενικά 10 24-09-08 23:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17806 seconds with 15 queries