Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-04, 18:23
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή αποριες!!!!!!!!!!!!!!

γεια σε ολους .

1λογω του οτι θελω η μια πλευρα του ενυδρειου να μην φενεται καθολου , σκεφτομαι να βαλω μια σιτα κομενη στις διαστασεις της πλευρας και να βαλω anubias barteri να πιασουν πανω της για να κρυφτει η πλευρα .εννοειται πως θα ειναι πλαστικη αλλα λογω του οτι το πλαστικο πλεγμα που πουλανε στα διαφορα χρωματοπωλεια εχει μεσα συρμα δεν κανει. ξερει μηπως κανεις τι να βαλω .

2.δεν ξερω πως λεγεται το φυτο που αναπτυσεται σαν γκαζον στον πυθμενα ουτε και τι απαιτησεις εχει αν μου λεγατε θα με βοηθουσατε πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-04, 22:46
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Υπάρχει ένα πλέγμα με αραιά διαστήματα και πράσινου χρώματος από ότι θυμάμαι,σε καταστήματα που πουλάνε ανάλογα υλικά.Πες μας τι φωτισμό και τι υπόστρωμα έχεις για να σου πούμε για γρασίδια .Α,και διαστάσεις ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-04, 00:44
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

τασο σε ευχαριστω για την απαντηση σου φωτισμο τωρα εχω μια λαμπα aqua glo 20W υποστρομα δεν εχω διοτι πριν απο 6 χρονια που πηρα το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν ενημερωθηκα σωστα και δεν εβαλα υποστρομα αλλα μηπως το οτι εδω και 6 χρονια δεν εχω καθαρισει καθολου τον πυθμενα βοηθαει αυτον το καιρο θα βαλω και μια δευτερη λαμπα δυνατοτερη και καλυτερη που να κανει για φυτα.


διαστασεις:μ80xπ31xυ35μαζι με το χαλικι
επηδη δεν ξερω πολλα απο λαμπες πια προτεινετε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-04, 02:05
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Από λάμπες μπορώ να σου προτείνω πολλές.Το θέμα είναι αν έχει το ενυδρείο χώρο να τις βάλεις .31 εκατοστά είναι πολύ μικρό βάθος να ασχοληθείς κατα τη γνώμη μου με φυτεμένο.Μείνε καλύτερα με τις ανούμπιες που θέλουν έτσι και αλλιώς λιγότερο φωτισμό .Για να το αναλύσω περισσότερο,το γρασίδι σου θα θέλει 60 watt και πανω φωτισμου για να πάει καλά και με την ελλειπή συντήρηση που έχεις κάνει στο ενυδρείο,θα γεμίσει σύντομα από άλγη με τέτοιο φωτισμό Πόσες αλλαγές νερού κάνεις το μήνα,πόσα και τι μεγέθους ψάρια έχεις μέσα;Σκάβουν το χαλίκι καθόλου;Ανούμπια,αφρό Ιάβας και φτέρη Ιάβας για χαμηλό φωτισμό και είσαι οκ!Μερικές ρίζες(ξύλα) για ενυδρεία χωράνε στο set up ?Mπορείς να δέσεις τα φυτά που σου είπα επάνω σε ξύλα και δημιουργήσεις ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-04, 02:23
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

κοιτα απο τα φυτα που μου λες ξερω μονο τις ανουμπιες χωρο για ριζες εχει το ενυδρειο .αλλαγες κανω καθε βδομαδα το1/3 του νερου και απο ψαρια εχω 5 ροδοστομους 4 glowligt tetra ενα καρδιναλιο οι αλλοι πεθαναν με τη ζεστη του καλοκαιριου και δυο pleco δεν θυμαμαι το ονομα τους ειναι4 εκατοστα δεν μεγαλωνουν αλλο και το σωμα τους ειναι στρογγυλο και σαν βεντουζα αν το καινουργιο ενυδρειο που φτιαχνω δεν πηγαινε για malawi θα το εκανα για φυτα μιας και το υψος του ειναι μεγαλυτερο 50εκ νερο και πιο πλατυ 50εκ. στο μελλον ομως ολα θα γινουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03385 seconds with 12 queries