Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #22  
Παλιά 18-12-08, 12:21
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλοι μου για πρώτη φορά έκανα τις μετρήσεις και πήρα τα ακόλουθα αποτελέσματα...

Θερμοκρασία νερού 15 βαθμούς.(Το ενυδρείο είναι έξω σε στεγασμένο χώρο δεν χωράει μέσα στο σπίτι είναι 450 λίτρα.)

Αυτές οι μετρήσεις με stick

pH :7,2

KH : 6

CH : 7

NO2 : 0

NO3 : 10

Αυτές οι μετρήσεις με υγρά της tetra. Νομίζω ότι ακολούθησα σωστά τις οδηγίες γιατί δεν τις είχε στα Ελληνικά.

Έβαλα 5 ml νερό από το ενυδρείο έριξα 14 σταγόνες από το μπουκαλάκι Νο1,ελαφρύ ανακάτεμα μετά 7 σταγόνες από το Νο2,ελαφρύ ανακάτεμα,μετά 7 σταγόνες από το Νο3 και ανακάτεμα.Μετά από 20 λεπτά το χρώμα του νερού είχε πάρει το πιό ανοιχτό πράσινο που είχε η καρτέλλα με τις τιμές και ήταν το μηδέν.

(ΝΗ3/ΝΗ4) : 0

Το νερό του ενυδρείου όμως είναι θολό δεν λέει να καθαρίσει.Τροφή ρίχνω λίγη (τόση ώστε μέσα σε 3-4 λεπτά την έχουν φάει όλη) μέρα παρα μέρα.Το ενυδρείο τρέχει μία εβδομάδα να αλλάξω νερό και πόσο? Θα βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρρώστησαν τα μονομαχάκια μου! lucy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 19 15-07-08 08:02
Μετά το καλό σας βρήκα να και το ενυδρειο μου. MANOS74 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 24-05-07 12:34
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Χρήση RO και μετρήσεις νερού gemini_str Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-12-04 03:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13055 seconds with 15 queries