Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-11, 11:19
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή diy ψυξη με ανεμιστιρακια και ηλεκτρονικο θερμοστατη

[IMG][/IMG]

το ενυδρειακι μου ειχε προβλειμα με τις υψηλες θερμοκρασιες ετσι εβγαλα το μπροστινο πορτακι και εβαλα στην θεση του ενα πλαστικο κουτι
που εφτιαξα στο ιδιο μεγεθος που μεσα τοποθετισα 3 δωδεκαβολτα ανεμιστιρακια ετσι ελυσα το προβλημα της υψυλης θερμοκρασιας, αλλα απεκτισα ενα αλλο .
παγονε το νερο και αναβε ο θερμοστατης .
ετσι μονταρισα ενα θερμοστατη με ρελε ,απο αυτα που σχεδια τους βρησκης ευκολα στο internet , αλλα τα προβληματα συνεχιζοντε .
Δηλαδη κατα την ωρα εναρξης του θερμοστατη ειχα ενα ενοχλιτικο θοριβο απο το ρελε για μερικα δευτερολεπτα , ετσι ευτιαξα ενα δικο μου με μονο 3 στοιχια χωρις ρελε αυτη την φορα

[IMG][/IMG]

ετσι δεν εχω αλλα προβλειματα οι ανεμηστηρες τωρα ποια αυξανουν και μιωνουν την ταχυτητα τους αναλογα με την θερμοκρασια του νερου και εχω συνεχεια μια σταθερη θερμοκρασια.
τα υλικα ειναι:
1) 1 τρανζιστορ IRFZ34N
2) 1 μεταβλητη αντισταση 22 κ
3) 1 θερμιστορ 22κ (εστητhρας) μεσα σε 1 σωληναρι και την εισοδο του την εκλεισα με σιλικονι για να μην μπενη νερο.
και φυσικα τα 3 ανεμιστηρακια 12 volt ενωμενα παραλληλα μεταξυ τους.
Τροφοδοσια κυκλωματος 12 volt.
Νομιζω οτι ειναι ευκολη κατασκευη και βολικη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-11, 14:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια για την εργασια σου.

Μερικα ερωτηματα.
1. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο τωρα? (χωρις καπακι). Εχεις ειδη που πηδανε ή βγαινουν γενικα απο ενα ενυδρειο χωρις καπακι?
2. Τα ανεμιστηρακια ειναι σχεδιασμενα να φυσανε προς τα κατω? Υπαρχουν και απο PC που μπορεις να τα τοποθετησεις ξαπλωτα για να μη φανονται τοσο.
3. Τη θερμοκρασια την τσεκαρεις απο το βυθιζομενο θερμομετρο του ενυδρειου ετσι?
4. Η ρυθμιση της επιθυμιτης θερμοκρασιας γινεται εμπειρικα με τη μεταβλητη αντισταση ετσι?
5. Ποσο κοστισε το κοντρολερακι μονο (τα 3 εξαρτηματα)?

Πιστευω οτι το ενα μονο ανεμιστηρακι θα ηταν αρκετο για αυτο το ενυδρειο.
Η φωτο του σχεδιου φυσικα δεν βοηθαει με τη ευκρινια αυτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-11, 16:56
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Μόλις το Σάββατο 27/08/11 έφτιαξα ένα παρόμοιο σύστημα ψύξης για το δικό μου 240λιτρο. Χρησιμοποίησα 2 Coba Nitrox 120mm case fan. Έφτιαξα μια βάση για τον καθένα του από πλέξιγκλας. Οι συγκεκριμένοι είναι εντελώς αθόρυβοι, έχουν και γωνίες από σιλικόνη οπότε δεν έχουν κραδασμούς και παράγουν αρκετή ροή αέρα στις 1200 rpm. Πάνω στο τροφοδοτικό έχω έτοιμες άλλες 2 αναμονές οπότε αν χρειαστεί εύκολα προσθέτω μέχρι δύο ακόμα ανεμιστήρες.

Με τους 2 που έβαλα είδα 4 βαθμούς κελσίου κάτω (10 Λίτρα εξάτμιση σε 2 μέρες), αλλά τους έχω οριζόντια δηλ η μεγάλη τους επιφάνεια να είναι παράλληλη με το νερό και φυσικά να φυσάνε τον αέρα προς το νερό.

Κόστος κατασκευής (χωρίς το τροφοδοτικό - το είχα από άλλη συσκευή) 10 ¤ και το ενυδρείο μου παραμένει κρύο και ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-11, 20:33
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητηρια για την εργασια σου.

Μερικα ερωτηματα.
1. Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο τωρα? (χωρις καπακι). Εχεις ειδη που πηδανε ή βγαινουν γενικα απο ενα ενυδρειο χωρις καπακι?
2. Τα ανεμιστηρακια ειναι σχεδιασμενα να φυσανε προς τα κατω? Υπαρχουν και απο PC που μπορεις να τα τοποθετησεις ξαπλωτα για να μη φανονται τοσο.
3. Τη θερμοκρασια την τσεκαρεις απο το βυθιζομενο θερμομετρο του ενυδρειου ετσι?
4. Η ρυθμιση της επιθυμιτης θερμοκρασιας γινεται εμπειρικα με τη μεταβλητη αντισταση ετσι?
5. Ποσο κοστισε το κοντρολερακι μονο (τα 3 εξαρτηματα)?

Πιστευω οτι το ενα μονο ανεμιστηρακι θα ηταν αρκετο για αυτο το ενυδρειο.
Η φωτο του σχεδιου φυσικα δεν βοηθαει με τη ευκρινια αυτη.
φιλε μου καπου τα μπερδεψες εβαλα ορθιο το καπακι με τους ανεμιστηρες μονο για να το δητε η θεση του δεν ειναι αυτη και ναι ειναι ανεμιστηρες απο pc και το κοματι που εβγαλα το αντικατεστισα με αυτο το κουτι με τους ανεμηστηρες δεν μενη ανοιχτο.την θερμοκρασια πραγματη την βλεπω απο το θερμομετρο . και η ρυθμιση εγινε οταν το νερο εφτασε τους 25 βαθμους ρυθμισα με την μεταβλ. αντισταση να σταματανε τα ανεμιστηρακια και οταν ανεβη να ξεκινανε συγα συγα και να αυξανουν την ταχυτιτα τους οταν ανεβενη η θερμοκρασια , και τα λεφτα που εδωσα ; για τα 3 αυτα εξαρτιματα οχι πανω απο 2 η 3 ευρω . ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-11, 20:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Γιατι εχω και κατι ανεμιστηρακια της tunze και φυσανε ορθια τοποθετημενα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-11, 20:54
Το avatar του χρήστη χαρης12666
χαρης12666 Ο χρήστης χαρης12666 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2011
Περιοχή: πλατεια Βικτωριας-Αμφιαλι
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ.
Γιατι εχω και κατι ανεμιστηρακια της tunze και φυσανε ορθια τοποθετημενα
οχι φιλε μου ειναι απλα ανεμηστιρακια απο pc 12 volt 9ρια ειχα 2 και αγορασα αλλο 1 στην τιμη των 9 ευρο δεν πηστεβα καν οτι θα κανουν δουλεια γιαυτο εβαλα 3 .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-11, 21:04
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

παρ'ολο που φαινεται κατι πολυ ωραιο και καλο εμενα η περιγραφη δεν με βοηθαει καθολου για να κατανοησω την κατασκευη και να προσπαθησω να την εφαρμωσω

για να μην εχουμε παρεξηγησεις στα λεω σε φιλικο τονο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-11, 21:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χαρης12666 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι φιλε μου ειναι απλα ανεμηστιρακια απο pc 12 volt 9ρια ειχα 2 και αγορασα αλλο 1 στην τιμη των 9 ευρο δεν πηστεβα καν οτι θα κανουν δουλεια γιαυτο εβαλα 3 .
Αναλογα την ροη αερα cmf που εχουν, και τη θερμοκρασια χωρου, μπορουν τρια 9αρια να καλυψουν μεχρι 120-200 λιτρα ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προστατευτικο σε θερμοστατη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-09-10 23:20
Βοήθεια με θερμοστατη achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 26-01-10 14:15
Ηλεκτρονικο Co2 giler84 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-02-09 22:27
ψυξη με ανεμηστηρακια και ψηφιακο θερμοστατη ikapa DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 27-07-06 12:01
Ανεμιστιρακια??? smack-13- Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 27-06-06 14:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05012 seconds with 14 queries