Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-12, 15:29
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή Κάτι δεν μου κολλάει

Καλησπέρα μετά τις σημερινές μετρήσεις τα αποτελέσματα ήταν αυτά:
ph:7-7.5 (ανάμεσα στα 2 χρώματα από τα τέστ της sera και ποιό πολύ προς το 7.5)
gh:4
kh:0
no2:0
no3:10
nh3/nh4:0
αλλάζω 50 λίτρα νερού εκ των οποίων 30 λίτρα όσμωσης και 20 βρύσης. Με την πάροδο του χρόνου βλέπω ότι το ph μένει σταθερό και δεν πέφτει ενώ οι σκληρότητες συνεχώς μειώνονται με αποκορύφωμα τη σημερινή ανθρακική σκληρότητα να μηδενίζει. Αλλαγές γίνονται κάθε εβδομάδα στα ίδια λίτρα και στις ίδιες αναλογίες. Καμμία ιδέα κανείς??
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-12, 15:40
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

κεχα ο?
δηλαδη κιτρινισε στην πρωτη σταγονα?πως το μετρας??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-12, 15:43
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

ναι στην πρωτη σταγονα,,μετρα με τα υγρα τεστ της σερα
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-12, 16:29
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

τι αλλο εχεις μεσα στο ενυδρειο?
τι κεχα δειχνει η οσμωση και τι η βρυση σου?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-12, 16:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν δεν υπαρχει κατι οξυνο το ph δεν πεφτει, απλα οι σκληροτητες πρεπει να ειναι χαμηλες ωστε να του επιτρεψουν να πεσει, γι αυτο βαζουμε την τυρφη και τα catappa.
Της sera τα τεστ εχουν την ιδιοτητα να παθαινουν blackout στις χαμηλες σκληροτητες, οποτε το kh σου μπορει να ειναι και 1 και να βλεπεις 0.
Παντως γενικα με ακραια χαμηλες σκληροτητες -που κι εγω ειμαι fan αυτων των συνθηκων- θελει πολυ μεγαλη προσοχη ωστε να μη παθεις κανενα ph crash (με λιγα λογια κατι co2 τα ξεχνας) παντως 0 δεν πρεπει να ειναι η ανθρακικη αφου βαζεις και νερο βρυσης.
Επισεις για να δουμε καλυτερα τις σκληροτητες δε βαζουμε 5 ml νερο αλλα 20 ή 25 και διαιρουμε το αποτελεσμα /4 ή /5 αναλογα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-12, 17:11
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

η 1 σταγονα ειναι 1.το 0 δεν υπαρχει.στο 0 μονο θανατος υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-12, 17:32
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

οπως ειπε και ο zalk σωστη παρατηρηση η τιμη ειναι 1 (εριξα μια σταγονα!!!) τα υλικα που εχω στα φιλτρα μου καθως και στο ενυδρειο φαινονται στην παρουσιαση που εχω κανει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61557 . Τωρα για αυτο που ειπατε για το co2 επειδη προκειται συντομα να μπει μηπως πρεπει να αλλαξω την αναλογια νερου οσμωσης/βρυσης ??
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-12, 17:45
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

ακουσε με πολυ προσεχτικα.
μετρησε κεχα στην οσμωση αλλα και στη βρυση σου.
μετα πανε και κατεβασε το trial, aquarix.ειναι προγραμματακι που ληγει,αλλα δεν σε πειραζει.συνεχιζει να δουλευει και μετα.
βαζεις οπου ζητηθει τις τιμες του κεχα απο οσμωση και βρυση.μετα βαζεις τα λιτρα που θελεις να κανεις αλλαγη,και αυτο σου βγαζει με ακριβεια το ποσοστο σε λιτρα οσμωσης και βρυσης που πρεπει να αναμιξεις.
οσο για το πολυ χαμηλο γενικως κεχα,σε καθε αλλαγη,μερικες κουταλιες σοδιτσας θα σε ανεβασουν σε αποδεκτα νουμερα,που κατα τη γνωμη μου ειναι το 5 και πανω.
κατω απο 5 το πεχα μπορει να κρασαρει καθως το κεχα ειναι ο συντελεστης του πεχα.
ελπιζω να βοηθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-12, 18:09
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

thanks θα το κοιταξω
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-12, 22:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zalk Εμφάνιση μηνυμάτων
η 1 σταγονα ειναι 1.το 0 δεν υπαρχει.στο 0 μονο θανατος υπαρχει.
Εισαι σιγουρος για αυτα που γραφεις?

Δεν εχει αναφερθει τι ψαρια εχει.
Πως μπορει να προτεινεται η σοδα χωρις να ειναι γνωστο τι ψαρια εχει, και χωρις καν δοσολογιες κλπ για ποιες επιθυμητες τιμες κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-12, 22:52
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

τα ψαρια που εχω ειναι cardinal tetra, corydoras sterbai,german blue ram, apple snail
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-12, 22:57
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

σπυρο ,μιλησα παραπανω για την επιθυμητη τιμη.τωρα αν παει 5 η 7 η 9 ολα καλα.προτιμας δηλαδη να μεινει στο 1 κεχα?
απο την αλλη με ακουσες να του πω ριξε,βαλε,δοσολογιες κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-12, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zalk Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο ,μιλησα παραπανω για την επιθυμητη τιμη.τωρα αν παει 5 η 7 η 9 ολα καλα.προτιμας δηλαδη να μεινει στο 1 κεχα?
απο την αλλη με ακουσες να του πω ριξε,βαλε,δοσολογιες κλπ?
Αυτο δεν εγραψες?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zalk Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το πολυ χαμηλο γενικως κεχα,σε καθε αλλαγη,μερικες κουταλιες σοδιτσας θα σε ανεβασουν σε αποδεκτα νουμερα,
Με μερικες κουταλιτσες θα κανει ταγκανικα.

Κραταω για χρονια ψαρια σαν και τα παρακατω, σε ΚΗ 0-1
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkmyrtos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρια που εχω ειναι cardinal tetra, corydoras sterbai,german blue ram, apple snail
Αρκει να μη βαζει διοξειδια κλπ.

Αν ηθελε να ανεβασει την ΚΗ θα μπορουσε απλα να βαζει λιγοτερο ΑΟ στη μιξη ή/και να βγαλει τα applesnails
-------------------------
Ποσο καιρο εχει που βαζεις ΑΟ και εχει πεσει η ΚΗ?
Το υλικα εχει το ενυδρειο μεσα? βυθο πετρες
Εχεις αεραντλια? μεγαλη αναταραξη?
Ποσο πεχα εχει η βρυση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-05-12 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-12, 23:28
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

με μερικες κουταλιτσες δεν γινεται ταγκανικα.για ανθρακικη σκληροτητα μιλαμε.οπως και να εχει γιαυτο εδωσα και το προγραμματακι, να βγαλει πιο σωστη μιξη νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-12, 23:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι η μιξη που κανει.
Μπορει και παραπανω ΑΟ.
Αρκει να μη γινεται αποτομα η μεταβολη στο ενυδρειο σε πολυ μαλακο νερο

Η ΚΗ πεφτει στο μηδεν λογω applesnail πιθανοτατα αν εχει αρκετα.
Ή δειχνει λαθος το τεστ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-05-12, 23:53
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

5 apple snail εχω, εχω αεραντλια, πετρες δεν εχω, το kh πεφτει εδω και εναμιση μηνα σταδιακη απο 6 που ηταν σε 1 σημερα χωρις παραλληλα να πεφτει και το ph, δηλαδη το ph εμενε σταθερο ολο αυτο το διαστημα σε ολες τις αλλαγες ενω το kh επεφτε. μετρηση του kh της βρυσης θα κανω αυριο να σας πω. αυτο επισης που με προβληματιζει ειναι τι θα κανω οταν καποια στιγμη μπει co2 για να βοηθησω τα φυτα μου. οπως προανεφερα προφιλ του ενυδρειου μου μπορειτε να δειτε απο το link που εβαλα παραπανω.....παντως σας ευχαριστω για την μεχρι τωρα ολη αυτη την επικοδομητικη ανταλλαγη αποψεων!
-------------------------
ph gh kh
7.5 6.0 4.0
7.5 6.0 4.0
7.5 6.0 4.0
7.2 5.0 3.0
7.2 4.0 3.0
7.2 4.0 0.0
αυτες ειναι οι τελευταιες 6 μετρησεις μου που γινονται ανα μια εβδομαδα
τα νουμερα στο ph ειναι προς τα που ποιο κοντα ειναι το χρωμα οταν γραφω 7.2 για παραδειγμα μιας και τα τεστ της sera ειναι ανα 0.5
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkmyrtos : 26-05-12 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-05-12, 01:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η αεραντλια βεβαια συμβαλει στο να μην πεφτει πολυ το ph αλλα δε νομιζω τοοοσο πολυ, δεν ειναι δα και καθαρο οξυγονο.
Παντως αν οντως εχεις kh 0-1 και ph 7+ τοτε θα πρεπει να υπαρχει πολυ οξυγονο και μηδαμινο co2 http://www.petfish.net/articles/Aqua...ts/Mea_CO2.php (που σημαινει πως για τα φυτα ισως δεν ειναι και το οτι καλυτερο). Κανονικα για να ειναι ολα κομπλε επρεπε να εχεις ph 6.2-6,4 (ιδανικα)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-12, 10:37
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Καταρχήν καλημέρα με το μόλις σηκώθηκα και με το φως του ήλιου έκανα μετρήσεις σε νερό βρύσης και Α/Ο.
Βρύση
ph: 7.5-8.0
gh:9
kh:6
Α/0
gh:2
kh:1
Εδώ θα πρέπει να πω ότι στο δίκτυο του σπιτιού υπάρχουν φίλτρα (αυτά με τις 2 φυσίγγες που έχουν ένα φίλτρο άνθρακα και ένα στερεών σωματιδίων) που σημαίνει ότι στην Α/Ο πάει ήδη κάπως φιλτραρισμένο το νερό. Οσμωση έχω αυτή http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30122 . Μήπως τελικά πρέπει να παίζω με αναλογία 60% βρύση και 40% όσμωση? Γιατί όταν θα βάλω και co2 σκέφτομαι ότι θα γίνει χαμός.
Τι άλλο να πω περιμένω συμβουλές από τους περισσότερο έμπειρους και φυσικά ευχαριστώ και πάλι για την ασχολία σας με το θέμα μου!!
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-12, 11:42
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

δεν θα επρεπε να μηδενιζονται οι σκληροτητες με την α.ο.?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-12, 13:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι θα επρεπε να ειναι μηδεν στην ΑΟ, με αυτες τις τιμες στη βρυση.
Κατι δεν παει καλα με την ΑΟ.
Ισως δεν γινεται Flush ή/και αλλαγη προφιλτρων εγκαιρα και εχει χαλαει η μεβρανη.
Ισως τα αποτελεσματα των τεστ δεν ειναι σωστα.
TDS μετρησεις εχουμε?

Εκτς απο το διοξειδιο και την KH, η ωριμανση ολου του ενυδρειου (εκτος του φιλτρου) παιζει ρολο επισης στην πτωση του πεχα.
Οπως και τα οργανικα, και τα φωσφορικα οξεα.
Τα applsnail τραβανε πολλα αλατα για το κεληφοις τους.
Εχω φτασει pH 4 οταν γεννησαν μικρα, τα applesnail μου και ειχα kH0 GH 2 στο ενυδρειο.
Χωρις αυτα, ειχα pH6
Τα 5 ενηλικα apple μπορουν να επηρεασουν αρκετα αναλογα και τα λιτρα του ενυδρειου.
Δεν θα εβαζα πανω απο 1 apple ανα 80 λιτρα για να μην εχω σοβαρες επιρροες στις τιμες.
(Φυσικα μη περιμενουμε σε τοσο μαλακο νερο τα apple να κρατησουν υγιη το κελυφος τους)


Αν εχεις σκοπο να βαλεις μπουκαλα CO2, τοτε να κρατας την KH πανω απο 4-5 γιατι πιο χαμηλα ειναι επικινδυνη για pH swing ή pH crash.
Οπωσδηποτε δε, και pH controller.

Βασικα η ΑΟ δεν χρειαζεται αν εχεις KH 6 στη βρυση και βαλεις μπουκαλα CO2.
Εκτος αν βαζεις ΑΟ για πτωση GH και βαζεις και σοδα μονο για ανοδο KH.
Πιαστο αυγο και κούρεφτο. Απο τη μια κατεβαζουμε κι απο την αλλη ανεβαζουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-05-12, 13:56
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Σπύρο θα ήθελα να πω σχετικά με την Α/Ο. Επειδή θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά σχολαστικό σε πολλά πράγματα να σου πω ότι την όσμωση την έχω 3 μήνες, κάθε βδομάδα την χρησιμοποιώ για παραγωγή 60 λίτρων νερού για ενυδρείο και άλλες χρήσεις, πριν την βάλω σε λειτουργία την βάζω και κάνει flushing για 2 λεπτά (κρατάω χρόνο...μιλάμε σε βαθμό βλακείας) και μόλις τελειώσω την χρήση της ταπώνω τα σωληνάκια της παραγωγής και του ακάθαρτου για να μην αδειάσει η φυσσίγη της μεμβράνης. Η πίεση λειτουργίας της είναι 5,2bar και κάνωντας έναν πρόχειρο υπολογισμό έχει παράγει περί τα 800 λίτρα σε αυτό το διάστημα υπολογίζοντας ακόμα ότι παίρνει νερό σιγουρα ποιό καθαρό και όχι απευθείας δικτύου μιας και όπως έχω προαναφέρει έχω και φίλτρα δικτύου στο σπίτι που σίγουρα κάτι κρατάνε. Δεν ξέρω στο κατά πόσο θα συμφωνήσεις αλλά οι επόμενες κινήσεις μου είναι πρώτον να κάνω μετρήσεις και με άλλης εταιρίας τέστ και εφόσον έχω τα ίδια αποτελέσματα και δεδομένου ότι θα μπεί σύντομα και co2 να αντιστρέψω τις αναλογίες νερού βρύσης/όσμωσης μέχρι να πετύχω ένα gh γύρω στο 8 , kh περίπου 5-6 χωρίς να ανέβει το ph ούτως ώστε και τα σαλιγκάρια να μην έχουν πρόβλημα με το κέλυφος αλλά ούτε και σε μία πιθανή γέννα καθώς έπίσης και τα ψάρια. Και όσο για το ph να κάνει τη δουλειά του το co2 με χρήση controller φυσικά. Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα/πρόταση θα χαρώ να την ακούσω.
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-05-12, 15:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα τα λες.
Αλλα η βρυση σου βγαζει σχεδον το νερο που θελεις. (9 και 6 και θελεις 8 και 5 αντιστοιχα)
Ποσο ΑΟ θα βαζεις 12%? ΟΚ

Απο την αλλη ολα αυτα γινονται για τα φυτα.
Τα ψαρια δεν χρειαζονται τιποτα απο αυτα (co2, kH υψηλη κλπ) παρα μονο πολυ καθαρο και μαλακο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-12, 22:53
Το avatar του χρήστη nkmyrtos
nkmyrtos Ο χρήστης nkmyrtos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

λοιπόν Σπύρο θα ξεκινήσω να κάνω αλλαγές με διαφορετικές αναλογίες και θα επανέλθω πάλι με τα αποτελέσματα . εννοείται ότι θα δοκιμάσω πρώτα και άλλα τέστ και δεν θα βάλω και co2 πρίν σταθεροποιηθεί η κατάσταση. Μόλις έχω κάτι νέο θα ενημερώσω ...ευχαριστώ για τις συμβουλές
__________________
Για να φτάσεις στο φως, πρέπει όχι να αποφεύγεις το σκοτάδι, αλλά να περνάς από μέσα του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μούχλα ή κάτι άλλο; giannisaek Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-03-11 20:38
Έχει κάτι? GIAN_NIKOLA Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 25-06-09 19:47
Κάτι χρήσιμο lasal Ιστοσελίδες στο Internet 7 21-09-06 00:14
Κάτι τρέχει με το ψάρι... Tkagem Γλυκό νερό - Γενικά 9 29-08-06 11:35
κάτι τρέχει harris Δίσκοι 8 09-11-04 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15807 seconds with 15 queries