Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-08, 20:59
Το avatar του χρήστη oikonm
oikonm Ο χρήστης oikonm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Χρειάζομαι συμβουλή!!!

Λειτουργώ είκοσι μέρες το ενυδρείο μου με 2 αγγελόψαρα και έναν πλεκόστομο. Έκανα στρώσιμο με τα φυτά (7 annubias nana) και βακτήρια αλλά 3 μέρες αφού πρόσθεσα τα φυτά στο ενυδρείο άρχισε η επιφάνεια του νερού να γεμίζει μπουρμπουλήθρες!!!
Το φίλτρο μου, ένα BOYU SP 602F έχει 2 βισματάκια, ένα το απλό του φίλτρου και το δεύτερο που μπορώ να το βάλω εναλλακτικά για να ελευθερώνει και οξυγόνο στο ενυδρείο σαν αερόπετρα. Θέλω και το λειτουργώ με το δεύτερο βισματάκι ώστε να επιτυγχάνω και επαρκή οξυγόνωση του νερού για τα ψαράκια μου. Το φίλτρο το έχω στο ενυδρείο 9 μήνες (το λειτουργούσα πριν με ένα lionhead αλλά χωρίς φυτά) και δε μου το έχει ξανακάνει αυτό!!!
Οι μπουρμπουλήθρες που είναι πολλέεεεες, μου δημιουργούν πρόβλημα με τα flakes της τροφής, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ταίσω σωστά τα αγγελόψαρα και αυτά να ρουφάνε αρκετό αέρα στην προσπάθεια να φάνε.
Γιατί δημιουργήθηκαν ξαφνικά αυτές οι μπουρμπουλήθρες??? Μπορώ να κάνω κάτι για να μην δημιουργούνται???
Με το απλό βισματάκι δεν εμφανίζονται αλλά φοβάμαι μήπως το νερό δεν οξυγονώνεται αρκετά για τον πλεκόστομο! Φτάνει το οξυγόνο που παράγουν τα φυτά??
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-08, 22:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Βγάλε το σωληνάκι του αέρα ή "πνίξε" λίγο το σωληνάκι αυτό συνήθως έχουν μια βαλβιδα στην άλλη άκρη για να μειώσεις την εισαγωγή αέρα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-08, 03:26
Το avatar του χρήστη Δημήτρης Δ
Δημήτρης Δ Ο χρήστης Δημήτρης Δ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Δημήτρης Δ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oikonm Εμφάνιση μηνυμάτων
Λειτουργώ είκοσι μέρες το ενυδρείο μου με 2 αγγελόψαρα και έναν πλεκόστομο. Έκανα στρώσιμο με τα φυτά (7 annubias nana) και βακτήρια αλλά 3 μέρες αφού πρόσθεσα τα φυτά στο ενυδρείο άρχισε η επιφάνεια του νερού να γεμίζει μπουρμπουλήθρες!!!
Το φίλτρο μου, ένα BOYU SP 602F έχει 2 βισματάκια, ένα το απλό του φίλτρου και το δεύτερο που μπορώ να το βάλω εναλλακτικά για να ελευθερώνει και οξυγόνο στο ενυδρείο σαν αερόπετρα. Θέλω και το λειτουργώ με το δεύτερο βισματάκι ώστε να επιτυγχάνω και επαρκή οξυγόνωση του νερού για τα ψαράκια μου. Το φίλτρο το έχω στο ενυδρείο 9 μήνες (το λειτουργούσα πριν με ένα lionhead αλλά χωρίς φυτά) και δε μου το έχει ξανακάνει αυτό!!!
Οι μπουρμπουλήθρες που είναι πολλέεεεες, μου δημιουργούν πρόβλημα με τα flakes της τροφής, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ταίσω σωστά τα αγγελόψαρα και αυτά να ρουφάνε αρκετό αέρα στην προσπάθεια να φάνε.
Γιατί δημιουργήθηκαν ξαφνικά αυτές οι μπουρμπουλήθρες??? Μπορώ να κάνω κάτι για να μην δημιουργούνται???
Με το απλό βισματάκι δεν εμφανίζονται αλλά φοβάμαι μήπως το νερό δεν οξυγονώνεται αρκετά για τον πλεκόστομο! Φτάνει το οξυγόνο που παράγουν τα φυτά??
Καλημέρα κι από μένα.
Εάν στην επιφάνεια του νερού μαζεύονται μπουρμπουλήθρες και όχι μικρές φυσαλίδες οξυγόνου σημαίνει ότι το νερό σου είναι πολύ μαλακό(GH 1-.
Αυτό δεν είναι κακό ειδικά για τα ψαράκια και τα φυτά που έχεις.Εάν τώρα σου δημιουργεί πρόβλημα όπως λες, μπορείς να βάλεις ένα μικρό κυκλοφορητή π.χ 100λίτρα/ώρα κοντά στην επιφάνεια ώστε να σου παρασύρει τισ μπουρμπουλήθρες στην άκρη και ακριβώς πρίν ταίσεις κλείνε το και άνοιγέ το πάλι μετά το τάισμα..
Εάν όμως στην επιφάνεια μαζεύονται πολύ ψιλές φυσαλίδες οξυγόνου, κάνε ότι σου είπε ο συνάδελφος.
__________________
Με εκτίμηση
Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-08, 07:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το νερό με GH 1 μαζευει μπουρμπουληθρες και με μεγαλυτερο οχι? Μηπως να μας το εξηγησεις λιγο αυτό?

Επι τις ουσιας του προβληματος, ουτε τα σκαλαρια εχουν προβλημα αν τρωνε και αερα απο την επιφανεια, ουτε το venturi που προκαλει τις φυσαλιδες χρειαζεται.
Απλη αναταραξη της επιφανειας ειναι αρκετή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-08, 23:24
Το avatar του χρήστη oikonm
oikonm Ο χρήστης oikonm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Τη βαλβίδα την έχω όσο πιο χαμηλά γίνεται! Όσο για τις μπουρμπουλήθρες έχω μεγάλες αλλά και μικρές. Σήμερα ακολούθησα τη συμβουλή σας και έκλεισα για 5 λεπτά το φίλτρο μέχρι να τα ταίσω και το κόλπο έπιασε, οι μπουρμπουλήθρες εξαφανίστηκαν την ώρα του ταίσματος. Αφού τα σκαλάρια δεν έχουν πρόβλημα αν καταπιούν αέρα θα κρατήσω τη βαλβίδα αυτή για να βάζουμε και λίγο οξυγόνο στο ενυδρείο!! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πόσες φυσσαλίδες διοξειδίου χρειάζομαι? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-02-08 15:22
Πόση ζωντανή άμμο χρειάζομαι?????? I. Logothetis Ltd Θαλάσσια Βιολογία 0 25-06-06 11:58
Χρειάζομαι πληροφορίες για τις πέτρες και το Ph wodan Γλυκό νερό - Γενικά 12 21-06-04 16:42
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας - ΕΠΕΙΓΟΝ - wodan Χρυσόψαρα 24 21-05-04 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04009 seconds with 13 queries