Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-06-10, 13:20
Nodas.K Ο χρήστης Nodas.K δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 24
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nodas.K
Προεπιλογή SoS Εχασα 3 φιλαράκια

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια καταρχήν για όλη αυτή την υπέροχη ενημέρωση. Όπως γράφω και στον τίτλο έχασα τρία φιλαράκια και ποιο συγκεκριμένα 3 γκουραμι.
Ξεκίνησα πριν 3 μήνες με το ενυδρείο μου που είναι στα 90ltακολουθώντας όσα διάβασα και μου είπαν. Έφτιαξα το νερό, το εσωτερικό φίλτρο(άνθρακα/σφουγγάρι/"Βαμβακάι") και μετά από 1 μηνά σχεδόν έβαλα και τα πρώτα μου ψαράκια. Αυτά είναι : Ο "χόντρος"/γκουραμι, η "Μικρή"/γκουραμι, ο "κεφάλας"/παρανταις. Μετά από λίγες μέρες έβαλα τις "νοικοκυρές"/δυο γλιφτες, τα "ερωτευμενακια"/δυο πορτοκαλί γκουραμι, και πρόσφατα έβαλα και δυο υπέροχα σκαλαρκια που η γυναίκα μου τα βάφτισε "φρικιά". Συνολικά από το ενυδρείο μου πέρασαν μέχρι τώρα εννέα ψαράκια. Δυστυχώς τώρα που σας γράφω έχουν απομείνει έξι. Έχασα τα "ερωτευμενακια". Πριν ένα μηνά τα έβαλα και την επομένη μέρα το ένα έφυγε. Θεώρησα πως είναι φυσιολογικό και το δικαιολόγησα σκεπτόμενος την προσαρμογή και ίσως κάποια αδυναμία του συγκεκριμένου "φίλου". Από τότε όλα ήταν μια χαρά, μετρήσεις κάθε εβδομάδα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και ολα καλά, τα φιλαράκια μου ήταν ζωηρά και παιχνιδιάρικα. Το κακό Ξεκίνησε προχθές. Το δεύτερο "ερωτευμενάκι" έφυγε και αυτό, η γυναίκα μου έβαλε τα κλάματα, έλεγε πως το είχε αγαπήσει..και εγώ έπρεπε να είμαι χαλαρός και να λέω "συμβαίνουν αυτά με τα ψαράκια ...μην στενοχωριέσαι". Ίσως ακούγεται τραβηγμένο αλλά όντως τα αγαπάμε πολύ τα ψαράκια μας. Τα φωνάζουμε παιδιά. Μην πολυλογώ...Το δεύτερο "ερωτευμενάκι" πριν φύγει έκανε πολύ παρέα με την "μικρή"..πολύ παρέα. Σήμερα το πρωί έψαχνα την μικρή και δεν την έβρισκα. Μετά από πολύ ώρα αναγκάστηκα να βάλω το χέρι μου να δώ μέσα στα διακοσμητικά. Ήταν εκεί μέσα σε ένα καραβάκι άψυχη. Χτες το βράδυ ήταν πολύ ήσυχη ήρεμη και καθόλου ζωηρή. Μου έστειλε μήνυμα η γυναίκα μου από την δουλειά "Πως είναι τα παιδιά" τι να της πω? Δεν ξέρω τι δεν έχω κάνει καλά. Όλες οι μετρήσεις μου είναι καλές. Το τάισμα ελεγχόμενο. Βασικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κοιτάξω για να εντοπίσω κάποιο πρόβλημα..τα παιδία μοιάζουν υγιέστατα τρώνε κανονικά..όλα μοιάζουν καλά. Επίσης ακόμα δεν έχω βάλει σκούπα βυθού. Οι πληροφορίες που διάβασα είναι συγκεχυμένες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06721 seconds with 12 queries