Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-07, 21:02
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή Ποιο ειναι το μεγιστο ποσοστο αλλαγης νερου?

Απ'οτι εχω διαβασει, το ελαχιστο ποσοστο αλλαγης νερου ειναι περιπου το 30% του νερου που εχει το ενυδρειο.
Ποιο ειναι ομως το μεγιστο ποσοστο αλλαγης νερου?
Το ρωτω αυτο γιατι στην προσπαθεια μου να καθαρισω οσο πιο καλα γινεται tο ενυδρειο μου 'The Black Malawi' 340 λιτρα κανοντας σκουπα βυθου, πολλες φορες αφαιρω εως και το 50% του νερου.
Δαιδομενου οτι χρησιμοποιω νερο απο α/ο, αν και αφρικανοφιλος, και επισης εχω φιλτρο αμμου που κατα γενικη ομολογια ειναι οτι καλυτερο για τη βιολογια, ποιος κινδυνος υπαρχει αν κανω αλλαγη το 50% η το 70% η θεωρητικα το 100% του νερου που εχει το ενυδρειο μου?
Αναφερω οτι το νερο αλλαγης προετοιμαζεται οσον αφορα την θερμοκρασια (26C) και το PH (8,3) με τη βοηθεια σοδας καθως και μιας μικρης ποσοτητας Cichlid lake salt (καθε 3-4 αλλαγες) για τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια.
Γενικως, στις μεγαλες αλλαγες νερου, υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω και μου διαφευγει?
Ευχαριστω και Πολλα τα Ετη.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-07, 21:55
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλησπερα φιλε και εγω εχω κιχλιδες μαλαουι και η αλλαγες που κανω με σκουπα βυθου ξεπερνα το 50% και δεν ειχα προβλημα ποτε αλλα περα απο αυτο νομιζω οτι το ανωτερο επιτρεπτο οριο αλλαγης νερου πρεπει να ειναι αναλογο των μετρησεων που κανεις την ημερα που κανεις την αλλαγη δλδ αν εχεις πολλα νιτρικα και πολλη αμμωνια ειναι λογικο να κανεις μεγαλητερη αλλαγη νερου οποτε μην στεναχωριεσε απλα κανε καλυτερες μετρησεις και ολα θα πανε καλα εαν κανω λαθος παρακαλω τους εμπειροτερους να με διορθωσουν παρακαλω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-07, 22:51
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αν το νερο ειναι στη σωστη θερμοκρασια και βαλεις το πρεπον αντιχλωριο μπορεις να το αλλαξεις ολο αφου πολυ απλα εχεις το φιλτρο σου στρωμενο! Φυσικα αυτο μπορεις να το κανεις σε ειδικες περιπτωσεις και οχι παντα.Τωρα για μενα το καλυτερο θα ηταν ενα 30% επι μονιμου βασεως.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-12-07, 00:08
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για μενα το καλυτερο θα ηταν ενα 30% επι μονιμου βασεως.
Εγω θ'λεγα για τα ψαρακια μας το καλυτερο θα ηταν ενα 70% επι μονιμου βασεως.
Με το σκεπτικο οτι οσο πιο πολυ νερο αλλαζεις τοσο πιο υγιες για τα ψαρια ειναι.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-12-07, 01:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν το νερο εχει τις ιδιες παραμετρους pH GH KH και θερμοκρασια, κι 100% να κανεις τοσο το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-07, 03:24
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Και για αυτές τις αλλαγές νερού μιλάτε για εβδομαδιαία βάση ή και πιο αργά?
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-07, 18:04
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το νερο εχει τις ιδιες παραμετρους pH GH KH και θερμοκρασια, κι 100% να κανεις τοσο το καλυτερο.
Πρωτο μελημα μας ειναι να εχουμε το pH στη σωστη τιμη με την προσθηκη σοδας.
Αν στη προσπαθεια μας αυτη οι τιμες της KH αλλα και περισσοτερο η GH που ως γνωστον δεν επηρεαζεται απο την προσθηκη σοδας, εχουν χαμηλοτερες τιμες δεν νομιζω οτι θα βλαψουν τα ψαρια μας.
Δηλ. αν η GH ειναι 10 και πριν ηταν 18 το βλεπω περριτο να ριχνουμε αλατια για ν'ανεβασουμε τις σκληροτητες κατι που σιγουρα θα γινει με το χρονο.
Αρα καταληγουμε στο οτι οσο πιο πολυ νερο αλλαζεις στις εβδομαδιαιες αλλαγες τοσο πιο καλο για τα ψαρια ειναι.
Μια καλη ιδεα ειναι, αλλαγες το 50% εβδομαδιαιως και το 70-80% μια φορα το εξαμηνο τουλαχιστον για μας τους αφρικανοφιλους που ξερουμε ποσο "καθαρα" ψαρια ειναι οι κιχλιδες.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-07, 18:13
Το avatar του χρήστη grkts
grkts Ο χρήστης grkts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Π Φαληρο
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ΔΗΛΑΔΉ ΕΓΏ ΠΟΥ ΈΧΩ ΔΥΟ ΦΊΛΤΡΑ ΈΝΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΌ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΗΜΙΚΌ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΉΣΩ ΈΝΑ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟ (ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ)ΣΕ ΜΙΑ ΜΈΡΑ
ΕΦΌΣΟΝ ΤΑ ΦΊΛΤΡΑ ΑΥΤ¶ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΉΔΗ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-07, 18:53
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grkts Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΗΛΑΔΉ ΕΓΏ ΠΟΥ ΈΧΩ ΔΥΟ ΦΊΛΤΡΑ ΈΝΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΌ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΗΜΙΚΌ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΉΣΩ ΈΝΑ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟ (ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ)ΣΕ ΜΙΑ ΜΈΡΑ
ΕΦΌΣΟΝ ΤΑ ΦΊΛΤΡΑ ΑΥΤ¶ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΉΔΗ
Εφ'οσον δουλευουν ηδη και υπαρχουν τ'απαραιτητα βακτηριδια ικανα ν'αντιμετωπισουν την ιχθυοφορτηση του νεου και μεγαλυτερου ενυδρειου, μπορεις να τα συνδεσεις μεταφεροντας ετσι την βιολογια απο το παλιο στο νεο ενυδρειο.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-07, 21:58
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

[quote=GeFior;224182]
Ποιο ειναι ομως το μεγιστο ποσοστο αλλαγης νερου?

quote]
100%
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-07, 22:49
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Καλο θα ηταν να αποφευγουμε τις υπερβολες για να μην τρομαζουν και τα ψαρια και εχουμε ..... άλλα τραβηγματα (πχ αρρωστιες απο τρομο ick) 20%-30% την εβδομαδα ειναι μια χαρα.

Σημερα ομως εκανα 60%-70% με σκουπα βυθου και τα ψαρακια τρομαξαν περισσοτερο απο καθε φορα οποτε σκεφτομαι να κανω αυτη τη δουλεια μια φορα το μηνα μονο για να μην τα τρομαζω και τις υπολοιπες κανονικα 20%-30% την εβδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-07, 00:15
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σιγουρα οι μικροτερες και ΣΥΧΝΕΣ αλλαγες νερου ειναι προτιμοτερες απο τις μεγαλες και σε αραια διαστηματα.Και μια ολοκληρωτικη αλλαγη ομως αν γινει ΣΩΣΤΑ δεν εγκυμονει κινδυνους...(ΔΕΝ αποτελει προταση,ειδικα για καποια ψαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-12-07, 00:29
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Το ερωτημα μαλλον πρεπει να τεθει ως εξης:
Ποια ειναι η ελαχιστη ποσοτητα νερου που πρεπει να μεινει στο ενυδρειο και οχι για πανω απο 5 λεπτα για να μην ταλαιπορηθουν πολυ τα ψαρια.
Γνωμη μου, το 1/3 του νερου του ενυδρειου.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-07, 15:54
Το avatar του χρήστη faxkosit
faxkosit Ο χρήστης faxkosit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2003
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Φίλοι μου νομίζω ότι 30% αλλαγών κάθε 15 ημέρες είναι ιδανική συνθήκη για να έχουμε όλες τις παραμέτρους των αλλαγών εξασφαλισμένες από εκεί και μετά τα πράγματα γίνονται επίφοβα – αλλαγές πάνω από 50% κάνουμε μόνο για ειδικούς λόγους πχ πριν η μετά από θεραπεία
Καλή χρονιά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-12-07, 16:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν ειναι καθολου ετσι.
Αλλαγες 30% καθε 15, τοχουμε καθιερωσει εμεις οι χομπιστες σαν ενα μινιμουμ ασφαλειας επειδη βαριομαστε να αλλαζουμε πιο πολυ και πιο συχνα.
Αν συγκρινει κανεις (στο μεγαλυτερο ποσοστο των ψαριων που κραταμε στα ενυδρεια μας) την αναλογια λιτρων/ψαριων που υπαρχει στη φυση με αυτην που υπαρχει στα ενυδρεια μας, θαπρεπε να εχει μια βρυση ανοιχτη πανω απο το ενυδρειο μονιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-07, 16:26
Το avatar του χρήστη faxkosit
faxkosit Ο χρήστης faxkosit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2003
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Πολύ καλά τα λες πρόεδρε αλλά αυτό είναι λίγο δύσκολο να γίνει ,παντός εγώ βλέπω ότι με τις αλλαγές σε αυτόν τον ρυθμό τα ψαριά μου έχουν μια γενικά καλή συμπεριφορά, ενώ όταν έκανα 20% & 40% κάθε Κυριακή πρωί είχαν μια νευρικότητα και όχι και πολύ συχνά ασθένειες, μπορεί να έφταιγε και η μη σωστή αναλογία των τιμών του νερού,
Την αραίωση των αλλαγών την άρχισα όταν διάβασα σε ένα από τα ενημερωτικά της σέρα ότι η συχνές αλλαγές στρεσάρουν τα ψαριά, θα ψάξω και θα το βρω, εκεί παντός που οι συχνές αλλαγές είναι πρόβλημα είναι στα ενυδρεία με δίσκους
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-12-07, 18:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα προβληματα ειναι δικα μας κι οχι των ψαριων. Αν οι παραμετροι του νερου του ενυδρειου ειναι ιδιοι ή πολυ κοντινοι με αυτο της αλλαγης, και ιδιοι η πολυ κοντινοι με τις παραμετρους που χρειαζονται τα ειδη που κραταμε, οι συχνες και μεγαλες αλλαγες αφαιρουν νιτρικα, αφαιρουν ενα καρο άλλα μη μετρησιμα αποβλητα (απο ούρα και περιττωματα ψαριων μεχρι παραγωγα αποσυνθεσης καθε ειδους), και γεμιζουν με ενα καρο συστατικα που εχουν αναγκη τα ψαρια μας και μονο καλο κανουν σε ολα τα ειδη (ειτε ειναι δισκοι ειτε γκαπι). Ειμαι 35 χρονια στο χομπι, κι εγω, και φιλοι, και σε ολους τους συλλογους ή τα περιοδικα ή τις ιστοσελιδες που παρακολουθω, οι διαφορές μεταξυ ψαριων που μεγαλωνουν με συχνες μεγαλες αλλαγες νερου και άλλων, ειναι τεραστιες.

Το να φερουμε το νερο κοντα στις αναγκες των ψαριων, και το νερο της αλλαγης να ειναι ιδιο, ειναι δικο μας προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-12-07, 22:33
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Θα προτεινα να ριξουμε μια ματια εδω

http://www.malawicichlidhomepage.com...ter_greek.html

Λεω να το γυρισω σε 50% την εβδομαδα και βδομαδα παρα βδομαδα σκουπα βυθου. Τις υπολοιπες αλλαγες με λαστιχα ποτισματος οπως λεει εδω http://www.malawicichlidhomepage.com...ge1_greek.html

Ο τυπος παντως οπως λεει εδω http://www.malawicichlidhomepage.com...ge3_greek.html

κανει 80% αλλαγες νερου καθε δευτερη εβδομαδα.

χμμμμμμμ προβληματιστηκα ........
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-01-08, 18:19
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Επειδή οι περισσότεροι ξεκινάτε με την προυπόθεση "αν το νερό της αλλαγής έχει τις ίδιες παραμέτρους, τότε..." σας λέω οτι εγώ δεν μπρόρεσα να είμαι ποτέ σίγουρος ότι pH/KH/GH/temp ήταν πάντα 100% ίδιες στις (ελάχιστες ομολογουμένως) αλλαγές μου, οπότε σε πιο πραγματικά σενάρια, ας είμαστε λίγο πιο ελαστικοί με τις κιχλίδες μας, χόμπυ μας είναι, μην το κάνουμε και αυτό δουλειά/αγγαρεία.

Επίσης εκ πείρας έχω δεί οτι μικρές, πυκνές (ίσως και συνεχόμενες) αλλαγές νερού έχουν τα καλύτερα αποτελέσματε, τουλάχιστον αν κρίνω από την πολύ συχνώτερη προσπάθεια τους να ζευγαρώσουν.

Συνεχόμενες αλλαγές, εννοώ να υπάρχει κάθε μέρα μια αλλαγή της τάξης του 1-2% του όγκου του νερού, ή με αυτοματοποίηση, ή με πολύ κόπο....
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-01-08, 18:38
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Σίγουρα η αυτοματη αναπληρωση νερου δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο .....
-------------------------
Αν προτεινα 7% ανα ημερα ή 0,3% περιπου ανα ωρα με καταλληλη συνδεσμολογια ωστε να ειμαστε συμβατοι και με το http://www.malawicichlidhomepage.com...ter_greek.html ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 01-01-08 στις 18:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-01-08, 19:25
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Δέν υπάρχει μέγιστο και ελάχιστο ποσοστό αλλαγής.Όλα είναι σχετικά,μπορείς κάλλιστα να κάνεις 100% αλλαγή νερού και πάλι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα,μπορείς σε μια αλλη περίπτωση να αλλάξεις το 50% και να σωθείς.Το 99% της βιολογίας υπάρχει στο φίλτρο,δέ χαλάει η βιολογία σε ένα ενυδρείο όσο ποσοστό νερού κι αν αλλαχτεί.2-3 πραγματάκια θέλουν προσοχή κατά την αλλαγή όπως θερμοκρασία-σκληρότητα-περιοδικότητα αλλαγών,κατά τ'άλλα το ποσοστό αλλαγής παίζει από ενυδρείο σε ενυδρείο ανάλογα με τα λίτρα-την ιχθυοφόρτιση-το βιολογικό φορτίο-το είδος ψαριών κ.α.
Κάθε ένα ενυδρείο καθενός απο εμάς είναι μοναδικό,έχει τις δικές του διαφορετικές απαιτήσεις και το μεγαλύτερο ρόλο στην διατήρησή του τον παίζει η φροντίδα που του προσφέρει ο κάτοχος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-01-08, 19:41
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

συμφωνω και εγω με τα παραπανω ...
εχεις αλλαγες ρουτινας αλλα μπορει για το χ ψ λογο να χρειαστει να αλλαξεις περισσοτερο νερο σε καποια φαση........αν γινει σωστα δεν θα υπαρξει προβλημα....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-01-08, 19:45
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

εγω παλι επιμενω και λεω οτι η συχνοτητα και η ποσοτητα αλλαγων νερου ειναι αναλογες με τις μετρησεις που κανεις ο καθενας στο ενυδρειο του μπορει να κανεις αλλαγη σημερα και να μετρησεις μεθαυριο και να χρειαζεται να κανεις αλλαγη το μονο σιγουρο ειναι οτι με σωστη βιολογια νερου και σωστη αναλογια ψαριων με λιτρα νερου πρεπει να κανουμε 1 φορα την εβδομαδα αλλαγη 30% μιλαμε παντα για κιχλιδες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-01-08, 20:36
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή οι περισσότεροι ξεκινάτε με την προυπόθεση "αν το νερό της αλλαγής έχει τις ίδιες παραμέτρους, τότε..." σας λέω οτι εγώ δεν μπρόρεσα να είμαι ποτέ σίγουρος ότι pH/KH/GH/temp ήταν πάντα 100% ίδιες στις (ελάχιστες ομολογουμένως) αλλαγές μου, οπότε σε πιο πραγματικά σενάρια, ας είμαστε λίγο πιο ελαστικοί με τις κιχλίδες μας, χόμπυ μας είναι, μην το κάνουμε και αυτό δουλειά/αγγαρεία.

Επίσης εκ πείρας έχω δεί οτι μικρές, πυκνές (ίσως και συνεχόμενες) αλλαγές νερού έχουν τα καλύτερα αποτελέσματε, τουλάχιστον αν κρίνω από την πολύ συχνώτερη προσπάθεια τους να ζευγαρώσουν.

Συνεχόμενες αλλαγές, εννοώ να υπάρχει κάθε μέρα μια αλλαγή της τάξης του 1-2% του όγκου του νερού, ή με αυτοματοποίηση, ή με πολύ κόπο....
Παιδια αν καταλαβατε, κατα τη γνωμη μου, ο φιλος mmbuna εδωσε μια παρα πολυ εξυπνη απαντηση η οποια ταιριαζει με την απαντηση του site που εδωσα. Θα προτεινα λοιπον να ξαναδιαβασουμε με προσοχη την απαντηση του.

Σε καθαρα φιλοσοφικο επιπεδο θα ελεγα οτι αυτα τα ψαρια επι της αρχης ειναι ποταμισια. Στα ενυδρεια λοιπον προσπαθουμε να προσωμοιωσουμε τις συνθηκες διαβιωσης τους οι οποιες μεταξυ αλλων αναφερονται σε τρεχουμενα και οχι στασιμα νερα οπως ειναι τα νερα σε ενα ενυδρειο (συμπεριλαμβανομενου και του εξωτερικου φιλτρου).

Η καλυτερη αναπαρασταση των συνθηκων διαβιωσης σε τρεχουμενο νερο (κατα τη γνωμη μου) μεταξυ αλλων, θα πρεπει να περιλαμβανει και ενα ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΝΕΡΟΥ (οχι απαραιτητα ομως .... ο καθενας κανει τις επιλογες του) το οποιο με τις συνεχομενες αλλαγες χωρις να τρομαζουν τα ψαρια τα κανει πιο ευτυχισμενα και προσπαθουν να ζευγαρωσουν πιο εντατικα.

Με συγχωρειτε αν το πλατιασα λιγο το θεμα αλλα αυτη την στιγμη αυτο ακριβως το θεμα με απασχολει και σκεφτομαι μια λυση απο την εταιρεια TUNZE........

Πολυ εξυπνη και φιλοσοφημενη απαντηση απο το φιλο mmbuna ......
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-01-08, 20:39
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Πολυ σωστα τα εχει πει ο προεδρος, οπως πολυ σωστα τα εχει πει και ο Γιαννης (mmbuna) ας μην γινει αγγαρεια το χομπυ! Οπως ειπε και ο φιλος Tkagem το ενυδρειο του καθενος απο μας εχει παρει το δικο του δρομο και ως ετσι πρεπει να το βλεπουμε. Θυμαμαι οταν ημουν μικρος ο πατερας μου μας ειχε φτιαξει ενα ενυδρειο 100L με αγγελους και για φιλτραρισμα (μιλαμε πριν 30 χρονια) ειχαμε 2 φιλτρακια (αυτα τα διαφανες) και το μονο που ειχαν μεσα ηταν βαμβακι και καρβουνο. Δυσκολοι καιροι, λιγα τα μεσα για το χομπυ εκεινης της εποχης. Την βγαζαμε ομως καθαρη με τις συχνες αλλαγες του νερου. Σημερα με ολα αυτα τα μεσα που εχουμε στα χερια μας ας μην κανουμε το χομπυ αγγαρεια. Απο την δικη μου προσωπικη εμπειρια τωρα στα 6 χρονια που εχω αυτο το ενυδρειο που στεγαζει αφρικανες κανω παντα τις ιδιες αλλαγες (σε ποσοτητα μιλω) επι μονιμου βασεως χωρις κανενα προβλημα. Για τον πολυ απλο λογο (προσωπικη μου αποψη) εχει παρει το δικο του δρομο.... και εγω αυτον τον δρομο, δεν υπαρχει λογος να τον αλλαξω.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-01-08, 20:41
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Επεξηγηση (για να μην υπαρχει παρεξηγηση)

Αν θεωρησει καποιος οτι ενα ποσοστο 30% ανα εβδομαδα τον ικανοποιει τοτε με ενα καταλληλο συστημα αναπληρωσης αναγεται σε 4,3% ανα ημερα ή 0,18% ανα ωρα κλπ.......

Αν καποιος αλλος θεωρησει οτι ενα ποσοστο 70% ανα εβδομαδα τον ικανοποιει τοτε με ενα καταλληλο συστημα αναπληρωσης αναγεται σε 10% ανα ημερα ή 0,42% ανα ωρα κλπ.......

Ο καθενας οτι θελει παιρνει το λοιπονε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-01-08, 22:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το αν τα ψαρια ειναι ποταμισια δεν εχει να κανει με την φιλοσοφια επιτρεψτε μου.
Ενα συστημα αναπληρωσης δεν αλλαζει νερο, αναπληροι απλως αυτο που εξατμιζεται, και να χρησιμοποιουμε σωστους ορους για να μην μπερδευουμε τον αναγνωστη.
Δεν μπαινει ζητημα να ειμαστε συμβατοι (?) με αυτην την ιστοσελιδα http://www.malawicichlidhomepage.com...ter_greek.html , η οποια απλως αναφερει ενα τροπο να μετρησουμε ποσο παλιο νερο εχουμε στο ενυδρειο μας, να ειμαστε συμβατοι με τι?
Κατανοητος ο ενθουσιασμος καποιου που ανακαλυπτει τον τροχο σημερα, αλλά ο τροχος εχει ανακαλυφθει λιγο παλιοτερα και καμμια φορα παιρνει λιγο καιρο να κατανοησουμε τα πραγματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 01-01-08 στις 23:27
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-01-08, 23:31
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δεν μου φαινεται οτι ειναι λαθος η χρηση του ορου στην συγκεκριμενη περιπτωση
δεν ξερω εαν σε καποιον που εχει φαει την ζωη του στα ενυδρεια και εχει συνηθισει μια πολυ συγκεκριμενη ορολογια ακογεται πολυ λαθος σαν εκφραση αλλα σε εμενα μου φαινεται η καταλληλοτερη λεξη

οσον αφορα τον τροχο εγω πρωτη φορα το διαβαζω σε αυτο το φορουμ (ισως να μην ετυχε να διαβασω την συγκεκριμενη συζητηση, μπορεις να βοηθησεις με καποιο link

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν τα ψαρια ειναι ποταμισια δεν εχει να κανει με την φιλοσοφια επιτρεψτε μου.
Ενα συστημα αναπληρωσης δεν αλλαζει νερο, αναπληροι απλως αυτο που εξατμιζεται, και να χρησιμοποιουμε σωστους ορους για να μην μπερδευουμε τον αναγνωστη.
Κατανοητος ο ενθουσιασμος καποιου που ανακαλυπτει τον τροχο σημερα, αλλά ο τροχος εχει ανακαλυφθει λιγο παλιοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-01-08, 06:41
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Πολυ σωστα ...... συμφωνω.

Διορθωνω τον ορο λοιπον για να συνενοηθουμε καλυτερα.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ λοιπον και εδωσα και παραδειγμα παρακατω προς διευκρινηση με το οποιο νομιζω οτι το νοημα ειναι σαφες ...........
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-01-08, 19:37
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Επειδη διαβασα για μικρες καθημερινες αλλαγες νερου, εχω να πω το εξης.
Το ν'αλλαζεις π.χ 1 εως 2 λιτρα νερο καθε μερα σΆενα ενυδρειο 300 λιτρων δουλεμενο, δηλ "βρωμικο" ειναι σταγονα στον ωκεανο, δηλ. τα ψαρια δεν θα αισθανθουν σχεδον καμια διαφορα.
Ας φανταστουμε 10 ατομα σ'ενα δωματιο που καπνιζουν το ενα τσιγαρο μετα το αλλο, ο εξαερισμος δεν επαρκει, καποια στιγμη η καπνα απο τα τσιγαρα ειναι τοσο πολυ
που μετα βιας αναπνεουν, αν ανταλλαξει καποιος ενα μπαλονι βρωμικο αερα του δωματιου με καθαρο ειναι σιγουρο οτι δεν θα αισθανθουν καμια διαφορα, ενω αν ανοιξει καποιος την πορτα για ενα λεπτο
θα καταλαβουν την διαφορα, και θα μπορεσουν να αναπνευσουν και το περιβαλον θα γινει ανεκτο για καποιο χρονο, Το ιδιο πιστευω και για τα ψαρια, αν κανεις μια αλλαγη 200 λιτρων στα 300.
Δεν ξερω αν το παραδειγμα ειναι πετυχημενο αλλα για να γινει κατανοητο το υδατινο περιβαλον των ψαριων θα πρεπει να το εξομοιωσουμε με τον αερα (ατμοσφαιρα),το δικο μας περιβαλον.
Πιστευω λοιπον οτι οι μεγαλες αλλαγες εχουν σαφως ευεγερτικες επιδρασεις στα ψαρια, για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα, απ'οτι οι μικρες και καθημερινες.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι? georgetax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-10-07 15:33
Ποιο ειναι το αγαπημενο σας χρωμα?? Mariel Bettas 11 03-09-07 11:22
Περι αλλαγης νερου AlexanderTheGr Γλυκό νερό - Γενικά 5 15-05-07 23:23
Setup αυτοματης αλλαγης νερου vasilakis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 16-01-07 14:01
ποιο ειναι το καταλληλοτερο φιλτρο?? Mariel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 11-08-05 20:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19730 seconds with 16 queries