Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-17, 21:15
AngelaTz Ο χρήστης AngelaTz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Λαμπες και απαιτησεις φωτισμου

Καλησπερα! Στηνω το καινουργιο μου ενυδρειο τωρα και θελω να το κανω φυτεμενο. Οχι με δυσκολα φυτα αλλα κυριως ευκολα και μετρια (για την ακριβεια εχω ενα βολβο λωτου τον οποιο θελω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να το δω να αναπτυσσεται και να επιβιωνει στο νεο ενυδρειο)
Το ενυδρειο ειναι 80Χ40Χ60, Εχω αγορασει ενεργο και παθητικο υποστρωμα απο jbl (manado και aquabasis), σιγουρα θα γινεται προσθηκη υγρων λιπασματων απο seachem σε οτι χρειαζεται και παροχη διοξειδιου με μπουκαλα διοξειδιου.
Το προβλημα και η ερωτηση μου σχετιζονται με το φωτισμο οπου προβλεπω να εχω θεματα, ειδικα με δεδομενο το υψος τους ενυδρειου. Αυτη τη στιγμη εχω 2 λαμπες Τ5 στα 24W (6500 και 4000 κελβιν). Σκεφτομαι σαν πρωτη κινηση να βαλω ανακλαστηρες (τους οποιους και αναζητω μιας που στα 55cm που ειναι η λαμπα δεν βρισκω στο εμποριο - ολοι δινουν της juwel στα 59cm) και αναρωτιεμαι αν θα ειναι αρκετο ή πρεπει να προστεθει φωτισμος με εξτρα λαμπες. Τι πιστευετε; θα την παλεψω με 10-12 ωρες φωτισμου τη μερα με τις υπαρχουσες λαμπες ή να κοιταξω για προσθηκη κι αλλων λαμπων;

Και μια ακομα ερωτηση: Ειδα προσφατα στο ebay σπορους για φυτο "χαλι" στο ενυδρειο. Λιγο με Micranthemum Monte Carlo μοιαζει. Εχει καποιος εμπειρια απο δοκιμη να μου πει αν πιανει, αν αξιζει να το δοκιμασω... ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-17, 21:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλησπέρα, ανακλαστήρα δε χρειάζεται να πάρεις ενυδρειακο που είναι και πανάκριβοι.

Ψάξε σε μαγαζιά με φωτιστικά και λαμπες να πάρεις ανακλαστήρα που βγαίνει περίπου στο ένα μέτρο και προσωπικά εμένα μου βγήκε στα 5¤ περίπου.

Απλά ζητάς ανακλαστήρα εύκαμπτο τύπου Pilux.

Σου βάζω φωτό να δεις πως είναι . Όπως βλέπεις έχει και πιαστρακια για να πιάνει στη λάμπα. Το κόβεις σε ο,τι μήκος θες με ένα ψαλίδι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-17, 22:18
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Με 60 πόντους ύψος δυστυχώς ακόμα και για μέτριας δυσκολίας φυτά θα χρειαστείς όχι μόνο ανακλαστήρες αλλά πολύ πιθανόν και τρίτη λάμπα. Οι 24 άρες δεν δίνουν αρκετό φως στον βυθό γιατί οι 60 πόντοι είναι μεγάλη απόσταση. Θέλει τουλάχιστον 39 άρες οι οποίες όμως δεν μπαίνουν σε 80 πόντους μήκος.
Ακόμα και εύκολα χαλάκια όπως η μόντε κάρλο, θα σε ζορίσουν με δύο μόνο 24άρες....

Οι 10 ώρες φωτισμού στο ξεκίνημα θέλουν προσοχή, είναι πολλές. Οι 12 ούτως ή άλλως είναι υπερβολικές ακόμα και για ώριμα φυτεμένα.
Καλύτερα να ξεκινήσεις από πιο χαμηλά (πχ 7- 8 ) και σταδιακά να ανέβεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-17, 22:29
AngelaTz Ο χρήστης AngelaTz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ναι σαφως δεν θα ξεκινησω με τοσες ωρες φωτοπεριοδου αλλα θα αυξηθει σταδιακα. Πολυ καλη περιπτωση οι ανακλαστηρες που προτεινεις. Θα ψαξω να τους βρω μιας που ουτως η αλλως εχω απογοητευθει με την αναζητηση ανακλαστηρων στα ενυδρειακα shops.
Υπαρχει παραδειγμα προσθηκης εξτρα λαμπας σε καπακι της juwel να δω τι με περιμενει; παιζει μετατροπη χωρις να ξεκοιλιασω τελειως το καπακι; (σημειωση: στο δικο μου ξεκουμπωνει η "σκαφη" για να φτασω στο ballast)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-17, 00:03
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Ξερει κανεις κανα μαγαζι αθηνα να χει τετοιους ανακλαστηρες οπως της φωτογραφιας; εσυ sarpjik απο που τις πήρες;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-17, 00:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinatoskrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερει κανεις κανα μαγαζι αθηνα να χει τετοιους ανακλαστηρες οπως της φωτογραφιας; εσυ sarpjik απο που τις πήρες;
Από Θεσσαλονίκη τις πήρα. Σίγουρα θα βρεις Αθήνα. Αυτές που πήρα είναι για Τ8.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-17, 02:01
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Οκ θα το ψαξω! Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-17, 09:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να χαλασεις το καπακι.
Μπορεις να προσαρμοσεις μια μπαρα diy απο ξυλο η μεταλο ή να πας σε ταινιες led.
Για τα led θα σου πει καποιος αλλος, δεν τα κατεχω καλα καθως δεν εχω ασχοληθει.
Αν αποφασισεις να βαλεις και αλλη Τ5, θα σου πω πως. Το μπαλαστ ουτως η αλλως μπορεις να το εχεις εκτος, δηλαδη στο επιπλο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-17, 10:18
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Και μια ακομα ερωτηση: Ειδα προσφατα στο ebay σπορους για φυτο "χαλι" στο ενυδρειο. Λιγο με Micranthemum Monte Carlo μοιαζει. Εχει καποιος εμπειρια απο δοκιμη να μου πει αν πιανει, αν αξιζει να το δοκιμασω... ??[/QUOTE]

Μην τους παρεις.Ειναι σαν να αγοραζεις κοκορακι νανο και να σου βγει πτεροδακτυλος
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-17, 11:21
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Στεφανε νομιζω τους βρηκα,μηπως τους πηρες απο δω; http://pilux-danpex.gr/en/04products/_02-rsk.html
βρηκα κι εδω https://www.technomat-shop.com/WALL%...facturer_id=61
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-17, 12:11
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ανακλαστήρες τέτοιους με 1 μέτρο μήκος βρήκα στον ΚΑΥΚΑ στα 5¤ ο ένας. Είναι για Τ8 λάμπες αλλά από τα κομμάτια που έκοψα για να τους κοντινω λίγο, έφτιαξα αντίγραφα των στηριγματων μου ήδη έχει για τις λάμπες Τ8, με άνοιγμα στη διάμετρο μιας λάμπας Τ5. Μια χαρά έγινε η δουλειά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-17, 12:46
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανακλαστήρες τέτοιους με 1 μέτρο μήκος βρήκα στον ΚΑΥΚΑ στα 5¤ ο ένας. Είναι για Τ8 λάμπες αλλά από τα κομμάτια που έκοψα για να τους κοντινω λίγο, έφτιαξα αντίγραφα των στηριγματων μου ήδη έχει για τις λάμπες Τ8, με άνοιγμα στη διάμετρο μιας λάμπας Τ5. Μια χαρά έγινε η δουλειά μου.
https://www.ebay.com/itm/16-Pcs-T5-F...UAAOSwKcdZ0bR7
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-17, 12:56
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγώ δεν τους ψώνισα ιντερνετικά αλλά από μαγαζί με λάμπες Θεσσαλονίκη Μαρτίου με Κων. Καραμανλή Σιδηροπουλος η επωνυμία. 4,60 πλήρωσα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-17, 13:57
AngelaTz Ο χρήστης AngelaTz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια ακομα ερωτηση: Ειδα προσφατα στο ebay σπορους για φυτο "χαλι" στο ενυδρειο. Λιγο με Micranthemum Monte Carlo μοιαζει. Εχει καποιος εμπειρια απο δοκιμη να μου πει αν πιανει, αν αξιζει να το δοκιμασω... ??
Μην τους παρεις.Ειναι σαν να αγοραζεις κοκορακι νανο και να σου βγει πτεροδακτυλος[/QUOTE]
Χαχαχαχα!!!! Οκ! Ειναι κανεις που το εχει κανει αυτο το πειραμα;
Λες καλυτερα να μην ρισκαρω καν σαν δοκιμη ε? Ελεγα να το πεταξω σε καμια λεκανη να δω τι θα κανει και ΑΝ ηταν οκ τουε να φυτευα στο ενυδρειο. Αλλα δεν ξερω καν αν ρεπει να μπω στον κοπο ή να παω κατευθειαν σε ετοιμο ακακο δοκιμασμενο φυτο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να χαλασεις το καπακι.
Μπορεις να προσαρμοσεις μια μπαρα diy απο ξυλο η μεταλο ή να πας σε ταινιες led.
Για τα led θα σου πει καποιος αλλος, δεν τα κατεχω καλα καθως δεν εχω ασχοληθει.
Αν αποφασισεις να βαλεις και αλλη Τ5, θα σου πω πως. Το μπαλαστ ουτως η αλλως μπορεις να το εχεις εκτος, δηλαδη στο επιπλο...
Μαλλον για τ5 λεω μιας και ειμαι περισσοτερο εξοικειωμενη. Αν μπορεις μα με κατατοπισεις για το πως μπορω να προσαρμοσω αλλη 1 ή 2 στο καπακι, θα ηταν τελειο. (Παιζουν φωτο ή καποιο αρθρο εδω με οδηγιες για να το κανω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AngelaTz : 26-11-17 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-17, 14:07
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AngelaTz Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην τους παρεις.Ειναι σαν να αγοραζεις κοκορακι νανο και να σου βγει πτεροδακτυλος
Χαχαχαχα!!!! Οκ! Ειναι κανεις που το εχει κανει αυτο το πειραμα;
Λες καλυτερα να μην ρισκαρω καν σαν δοκιμη ε? Ελεγα να το πεταξω σε καμια λεκανη να δω τι θα κανει και ΑΝ ηταν οκ τουε να φυτευα στο ενυδρειο. Αλλα δεν ξερω καν αν ρεπει να μπω στον κοπο ή να παω κατευθειαν σε ετοιμο ακακο δοκιμασμενο φυτο.
-------------------------

Εγω ο ιδιος
Ξεκινησαν γκαζονακι και στο τελος βγηκαν στο σαλονι.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-11-17, 17:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Η προσαρμογή είναι εύκολη και δεν χρειάζεται ούτε να σφάξεις το καπάκι ούτε να ανοίξεις την μεσαία κολώνα με τα μπαλαστ. Το τελευταίο σημαίνει βέβαια ότι το μπάλαστ της νέας λάμπας θα το βάλεις κάτω, στο έπιπλο.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι. Αν δεν θες πολλές μετατροπές ο πιο απλός είναι να πάρεις δυο στεγανά ακροφύσια για Τ5 και να τα κολλήσεις με σιλικόνη ή να τα βιδώσεις εσωτερικά στο πίσω καπάκι. Αν μάλιστα βρεις από αυτά που το κάτω μέρος τους είναι "flat" ακόμα καλύτερα γιατί έχουν έτοιμη επίπεδη επιφάνεια να τα βιδώσεις ή να τα κολλήσεις.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις αλλά με το να τα βάλεις στο πίσω μέρος του ενυδρείου, στο πλαστικό που βρίσκεται περιμετρικά.

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, αυτός είναι ο απλούστερος.
Φωτο δεν έχω, υπάρχουν όμως στο ιντερνετ μπόλικες, θα βρω μερικές να σου ανεβάσω...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-11-17, 23:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν τους ψώνισα ιντερνετικά αλλά από μαγαζί με λάμπες Θεσσαλονίκη Μαρτίου με Κων. Καραμανλή Σιδηροπουλος η επωνυμία. 4,60 πλήρωσα.
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-17, 11:15
AngelaTz Ο χρήστης AngelaTz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Σημερα ρωτησα στον καυκα και μου ειπαν οτι ανεξαρτητα απο την διαθεσιμοτητα του στα καταστηματα του τον φερνει (συνεργαζονται λεει με την pilux για αμεσες παραγγελιες) εντος 5 ημερων η παραδοση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-17, 12:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει και ο ΚΑΥΚΑΣ τέτοια αλλά εκείνη τη μέρα δεν είχε ο κεφάλας και βιαζομουν να τα φτιάξω. Ασεπουβεγω στην πατέντα που έκανα δε μπορούσα να βάλω τέτοια κλιπς. Πήρα μετά από δύο μέρες αλλά τα έχω στο συρτάρι. Δε μπορώ να τα βάλω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απαιτησεις φυτων fh84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-01-09 02:17
απαιτησεις jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 26-07-07 16:20
Λαμπες φωτισμου Makis M Γλυκό νερό - Γενικά 3 26-09-04 15:07
Φωτισμος Reef με Τ5 λαμπες symbil Φωτισμός 7 10-06-04 16:36
ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟΣ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 16-03-03 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06688 seconds with 15 queries