Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-10, 00:10
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Απορείες για sump φίλτρο

Σκεφτόμενος να κάνω μια αλλαγή στο σύστημα φιλτραρίσματος του ενυδρείου μου, καθώς αυτή την στιγμή έχω σε 200 λίτρα ένα εξωτερικό μάρκας.. cascade γράφει επάνω , λίτρα/ώρα ουυυύτε γνωρίζω καθώς όταν το είχα πάρει ζούσανε ακόμα οι δεινόσαυροι και αρχάριος κλπ κλπ. Για την ώρα το φίλτρο δε με έχει κρεμάσει αλλά ίσως να χρειάζεται και κάτι περισσότερο.δε ξέρω.΄

Το θέμα μου είναι το εξής. Κάθε καθαρισμός είναι εφιάλτης για μένα.Τα λάστιχα εισόδου και εξόδου ξεβιδώνουν με 1000 ζόρια,τις περισσότερες φορές κρατάει αέρα μέσα το φίλτρο και κάνει θόρυβο , θα χυθεί σίιιγουρα νερό και τέλος πάντων θέλω να έχω έναν έλεγχο καλύτερο όπου νομίζω με το sump θα τον έχω. Εκτός αυτού μαρέσουν οι ιδιοκατασκευές και θέλω να το φτιάξω γιατί μου κόλλησε

Διαβάζω το σχετικό υπόμνημα για τα sump και βλέπω για υπερχειλίσεις , τρύπες στα τζάμια , κίνδυνος αδιάσματος όλου του ενυδρείου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και γενικά τις σχετικές παραμέτρους που γνωρίζετε όλοι.

Οι απορίες μου τώρα
Αρχικά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπω σε διαδικασίες κοψίματος τζαμιών καθώς και τα μέσα δεν έχω και να τα είχα όμως ασε μη γίνει καμιά στραβή και το "πάρω" στα χέρια όλο.

1) Σκεφτόμουν για ένα sump στο ύψος του ενυδρείου και με την λειτουργία 2 κυκλοφοριτών, έναν μέσα στο φίλτρο και έναν στο ενυδρείο,εισαγωγή εξαγωγή δηλαδή χωρίς φυσική ροή και υπερχείληση (με λίγα λόγια την υπερχείληση των ξεγραφω) και ακαριαία παύση της ροής σε διακοπή του ηλεκτρισμού

2) μετά να έμπενε το φίλτρο στο πάτωμα ,ένας κυκλοφορητής μέσα στο sump που να στέλνει το φιλτραρισμένο νερό στο ενυδρείο και από το ενυδρείο στο sump με ένα σωλήνα όπου θα του έχω δώσει φυσική ροή με την μέθοδο (θα το πώ λαϊκά γιατί δε το θυμάμαι , όπως έκλεβε βενζίνη ο γαρδέλης για το μηχανάκι του ) αλλά σαυτή την περίπτωση ..αδειάζει το ενυδρείο σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ..ΕΚΤΟΣ και αν το λάστιχο που θα ΑΦΑΙΡΕΙ το νερό από το ενυδρείο είναι μόλις 1cm από την επιφάνεια..αλλά και πάλι σε ένα 200άρι ενυδρείο 1cm στην επιφάνεια του είναι πολύ νερό και θα πρέπει να έχω 10 λίτρα sump..νομίζω δηλαδή

και 3) καταλήγω σε ένα videaki που βρήκα http://www.youtube.com/watch?v=nzaOmYEE6Cs&NR=1 και έλεγα μήπως το συγκεκριμένο σύστημα έχει κάποια προστασία για την υπερχείλιση,γιατί βλέπω ένα σωληνάκι παράλληλο που κοιτάει προς τα πάνω. κάνει τίποτα αυτό?

Αν όχι, υπάρχει λύση στην περίπτωση μου? γιατί το μυαλό μου δεν πάει ακόμα?
-------------------------
Δεν πρόσεξα ότι υπάρχει diy υπερχείληση υπόμνημα. θα την βρω την άκρη τότε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosP : 30-12-10 στις 00:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-10, 01:08
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

γιατι τρελενεσαι; παρε μια εξωτερικη της tunze ουτε πλυμηρες θα εχεις ουτε τρυπες χρειαζεται να κανεις, αυτα τα τρελλα που σκεφτεσαι δεν γινονται, ..τζαμια,υπερχειλιση.,αντλια επιστροφης,σιλικονες,ταινιες κτλ,300 θα σου βγει περιπου
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-10, 12:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosP Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφ
1) Σκεφτόμουν για ένα sump στο ύψος του ενυδρείου και με την λειτουργία 2 κυκλοφοριτών, έναν μέσα στο φίλτρο και έναν στο ενυδρείο,εισαγωγή εξαγωγή δηλαδή χωρίς φυσική ροή και υπερχείληση (με λίγα λόγια την υπερχείληση των ξεγραφω) και ακαριαία παύση της ροής σε διακοπή του ηλεκτρισμού δε γινεται γιατι ποτε δε θα καταφερεις να εχεις ακριβως την ιδια ροη σε εισοδο και εξοδο.

2) μετά να έμπενε το φίλτρο στο πάτωμα ,ένας κυκλοφορητής μέσα στο sump που να στέλνει το φιλτραρισμένο νερό στο ενυδρείο και από το ενυδρείο στο sump με ένα σωλήνα όπου θα του έχω δώσει φυσική ροή με την μέθοδο (θα το πώ λαϊκά γιατί δε το θυμάμαι , όπως έκλεβε βενζίνη ο γαρδέλης για το μηχανάκι του ) αλλά σαυτή την περίπτωση ..αδειάζει το ενυδρείο σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ..ΕΚΤΟΣ και αν το λάστιχο που θα ΑΦΑΙΡΕΙ το νερό από το ενυδρείο είναι μόλις 1cm από την επιφάνεια..αλλά και πάλι σε ένα 200άρι ενυδρείο 1cm στην επιφάνεια του είναι πολύ νερό και θα πρέπει να έχω 10 λίτρα sump..νομίζω δηλαδή
ουτε αυτο γινεται γιατι αν το λαστιχο κατεβαζει πιο γρηγορα νερο αποτι στελνει πανω η αντλια θα κατεβει η σταθμη και θα ξενερισει....επειτα δε θα μπορει να αρχισει παλι να κατεβαζει και θα υπερχειλισει το πανω ενυδρειο αδειαζοντας το σαμπ.
αν παλι κατεβαζει πιο αργα παλι θα υπερχειλισει το πανω αδειαζοντας το σαμπ απλως πιο αργα θα συμβει αυτο.

και 3) καταλήγω σε ένα videaki που βρήκα http://www.youtube.com/watch?v=nzaOmYEE6Cs&NR=1 και έλεγα μήπως το συγκεκριμένο σύστημα έχει κάποια προστασία για την υπερχείλιση,γιατί βλέπω ένα σωληνάκι παράλληλο που κοιτάει προς τα πάνω. κάνει τίποτα αυτό? diy υπερχειλιση ειναι αυτο οπως εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22116

Αν όχι, υπάρχει λύση στην περίπτωση μου? γιατί το μυαλό μου δεν πάει ακόμα?
-------------------------
Δεν πρόσεξα ότι υπάρχει diy υπερχείληση υπόμνημα. θα την βρω την άκρη τότε
αν κανεις σαμπ κανεις σαμπ...δεν εχει πατεντες....υπερχειλιση θα χρειαστεις ειτε την φτιαξεις μονος σου ειτε παρεις μια ετοιμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-10, 13:55
PanosP Ο χρήστης PanosP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ναι το πήγα μέσω Λαμίας εγώ ενώ είναι "πιο απλο" τελικά. Για να ειμαι ειλικρινης την diy υπερχείληση λέω να την αποφύγω γιατί φοβάμαι πως ή θα πετύχω χαμηλή ροή ή υψηλή, και απ ότι βλέπω οι υπερχειλήσεις του εμπορίου είναι ψηλοτεράστειες. Πάντως έπιασα την φιλοσοφία. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορείες για Μονομάχους velocity Bettas 13 31-10-09 23:32
γενικές απορείες redstam Αρχάριοι γλυκού νερού 8 27-04-09 11:59
Κατασκευή ενυδρείου, απορείες!!!! Filotas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 04-10-08 15:16
Απορείες snappys Αρχάριοι γλυκού νερού 23 30-11-07 21:12
απορείες.. απορείες ... απορείες ... crazyio Malawi 33 16-06-06 12:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04077 seconds with 15 queries