Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-10, 15:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το έχω ήδη κάνει αυτό πολλές φορές, αλλά δεν μπορεί να το έχεις βάλει στους 32 και να το ρυθμίσεις εκείνη την ώρα ότι είναι στους 27, έχει ένα όριο + - 3 βαθμούς περίπου.

Δοκίμασα όμως να το βάλω στους 26,5 και δουλεύει κανονικά. Αναβοσβήνει όπως πρέπει για να κρατάει τη θερμοκρασία εκεί.

Επομένως το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι, παρόλο που είναι και για διπλάσια λίτρα ο θερμοστάτης μου, υπάρχει μεγάλη απώλεια γιατί τα λίτρα μου είναι "απλωμένα" σε μεγάλη επιφάνεια με μικρό βάθος και δεν μπορεί να πάει τη θερμοκρασία πάνω από τους 27.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό, γιατί εγώ απλά υποθέτω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-10, 15:36
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ήδη κάνει αυτό πολλές φορές, αλλά δεν μπορεί να το έχεις βάλει στους 32 και να το ρυθμίσεις εκείνη την ώρα ότι είναι στους 27, έχει ένα όριο + - 3 βαθμούς περίπου.

Δοκίμασα όμως να το βάλω στους 26,5 και δουλεύει κανονικά. Αναβοσβήνει όπως πρέπει για να κρατάει τη θερμοκρασία εκεί.

Επομένως το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι, παρόλο που είναι και για διπλάσια λίτρα ο θερμοστάτης μου, υπάρχει μεγάλη απώλεια γιατί τα λίτρα μου είναι "απλωμένα" σε μεγάλη επιφάνεια με μικρό βάθος και δεν μπορεί να πάει τη θερμοκρασία πάνω από τους 27.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό, γιατί εγώ απλά υποθέτω;
υπαρχει λυση
θα βαλεις το θερμοστατη σου σε ενα κουβα και θα κανεις το ιδιο

αν στον κουβα φτανει 30 και πανω σημαινει οτι ο θερμοστατης ειναι μια χαρα αλλα δεν επαρκει για το τανκ σου, οποτε δεν ειναι θεμα καλιμπραρισματος

καλο θα ηταν να το κανεις για να εισαι σιγουρος
γιατι αν το εχεις στους 33 , οταν θα ανεβει η εξωτερικη θερμοκρασια τα ψαρια σου θα γινουν κακαβια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-10, 10:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Είχα καιρό να γράψω, αλλά είχα και πολλά να κάνω. Έκανα αυτό που μου είπες, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να το ζεστάνει (10 λίτρα) και έτσι τον πήγα πίσω. Εκεί υπήρξε μια ψιλοαναστάτωση του στιλ ότι είμαι ο πρώτος που του παρουσιάζεται πρόβλημα με την καινούργια σειρά στην ελληνική αντιπροσωπεία και ότι αυτό που περιγράφω είναι συμπεριφορά θερμοστάτη που δε φτάνουν τα λίτρα. Τους είπα αν θέλουν ας το δοκιμάσουν αυτοί και άμα τους δουλέψει καλώς, αλλιώς ας μου το αλλάξει η αντιπροσωπεία. Μίλησαν με την αντιπροσωπεία, μου έδωσαν άλλο και μου είπαν ότι άμα δουλεύει ο παλιός στον έλεγχο της αντιπροσωπείας θα μου τον ζητήσουν πίσω. Τέλος πάντων εγώ έβαλα στη λεκάνη να δοκιμάσω και τον καινούργιο και κατάφερε να το φτάσει στους 32-33 που το είχα βάλει, αλλά δεν το κοιτούσα συνέχεια να ξέρω αν έσβησε κιόλας ή όχι. Μπορεί να έκλεινε δηλαδή, αλλά να μην το είδα εγώ, αλλά ψιλοαμφιβάλω. Τεσπά, θα το αφήσω λίγο ακόμα να δω άμα δουλεύει κι αυτός συνέχεια. Πάντως άμα κάνει και αυτός τα ίδια μάλλον στην καινούργια σειρά οι σπείρες απλά δεν είναι αρκετές, από τη στιγμή που θερμοστάτης για 60 λίτρα δε ζεσταίνει ούτε τα 10. Πάλι καλά που βρήκα τον κατοστάρη να κάνω τη δουλειά μου έγκαιρα!


Από εκεί και πέρα, νιώθω ότι είμαι κοντά στο στρώσιμο, ίσως και να έχει στρωθεί, απλά με προβληματίζουν κάποιες λεπτομέρειες. Στην περίπτωσή μου άργησε πάρα μα πάρα πολύ να αρχίσει να τρώγεται η αμμωνία, άργησαν κάπως να εμφανιστούν τα νιτρώδη, αλλά με το που εμφανίστηκαν έγινε ο χαμός! Αμέσως έγιναν πολλά και εμφανίστηκαν και νιτρικά. Είναι 3-4 μέρες τώρα που μετράω αμμωνία 0, νιτρώδη 0-0,25 και σήμερα ξερό 0 και νιτρικά 5. Προβληματίζομαι γιατί δεν μπορείς να πεις ότι έχουν χτυπήσει ταβάνι τα νιτρικά και δεν τα βλέπω να αυξάνονται και ιδιαίτερα. Να το αφήσω κι άλλο ή είναι έτοιμο; Τα τεστ με API για να μην έχουμε παρεξηγήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-10, 17:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το ταιζεις το ενυδρειο ???????????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-10, 18:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ναι κανονικά αμμωνία να είναι στα 3mg/l. Χθες και προχθές το τάισα και πρωί και βράδυ δοκιμαστικά και δε μένει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-10, 18:55
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

exelix

εγω πηρα εναν 150W και δεν επαρκουσε για 50 λιτρα νερο σε χωρο χωρις θερμανση

αναγκαστηκα και εβαλα ενα 300αρι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-10, 19:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εντάξει, μικρό το κακό με τον θερμοστάτη, πες ότι έχασα κάνα δεκάευρο.



Αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι το στρώσιμο αυτή τη στιγμή. Ξέρει κάποιος να μου πει αν έχει στρωθεί ή αν πρέπει να περιμένω κι άλλο; Με έχει μπερδέψει λίγο η ιστορία έτσι όπως εξελίχθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-10, 19:35
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από potami Εμφάνιση μηνυμάτων
exelix

εγω πηρα εναν 150W και δεν επαρκουσε για 50 λιτρα νερο σε χωρο χωρις θερμανση

αναγκαστηκα και εβαλα ενα 300αρι
Εγω εχω εναν jager 150w σε 260 λιτρα και δουλευει ρελαντι....Μαλλον δεν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμοστατης σου φιλε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-08 17:04
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 23-11-07 14:45
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04799 seconds with 14 queries