Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-10, 09:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή Φταιει το ξυλο???

Καλημερα σε ολους.Εδω και λιγο καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα στα φυτα με αλγη.Εχω κανει σχεδον τα παντα.Συσκοτιση για 3 ημερες,κλαδεμα των μολυσμενων φυτων ακομα και ξεριζωμα και κανω 50-60% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα με νερο βρυσης(δεν ξερω τι σοι νερο εχουμε στα Μεγαρα παντως εγω πινω εμφιαλομενο παρολο που εχω φιλτρα στην ποροχη νερου).Υπαρχει καποια μικρη βελτιωση αλλα και παλι οχι αρκετη.Και τωρα στο θεμα.Εχω μεσα 2 ξυλα τα οποια τα εχω 4 χρονια και το ενα εχει γινει καταπρασινο ενω το αλλο ειναι περιπου το μισο.Προσωπικα μου αρεσει αλλα μηπως ευθυνεται αυτο για το οτι δεν μπορω να καθαρισω?Αν ειναι να τα βγαλω να τα καθαρισω.Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα εχει 90 watt φωτισμο και μπουκαλα co2.Τα φυτα ειναι riccia(ευτυχως την εχει γλυτωση για την ωρα),bacopa caroliniana και ενα αλλο που δεν θυμαμαι το ονομα του.Απο ψαρια εχω καμια 10 τετρα ενα ξιφοφορο απο παλια και 2 μολυ.Τα τεστ εχουν δυστηχως εχουν τελειωσει......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-10, 12:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι αλγες αναπτυσσονται αναλογα με το τι στοιχεια βρισκουν διαθεσιμα...το φως...και το co2...οπως και τα φυτα. η εξαρση τους εξαρταται και απο το ρυθμο αναπτυξης των φυτων σου...
αν δε ξερει καποιος αυτα τα στοιχεια...δυσκολο να μαντεψει ποιο ειναι το προβλημα ακριβως. τα ξυλα παντως δεν ευθυνονται...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 06-03-10 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-10, 14:57
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Tα φυτα Πανο αναπτυσονται ικανοποιητικα.Η riccia να φανταστεις την μεσα εχω 10 ημερες σε σιτα για αναπτυχθει ετσι ωστε να εχω επαρκη ποσοτητα να κανω αυτο που σκεφτομαι και εχει ψηλωσει γυρω στους 2.5 ποντους.Τι να πω δεν ξερω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-10, 15:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μια φωτο για αναγνωριση της αλγης θα βοηθουσε....οι μετρησεις ειναι επισης χρησιμες για να ξερεις που πηγαινεις...
φυτεμενο χωρις να ξερεις τα νιτρικα και τα φωσφορικα σου....ειναι λιγο ακροβασια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-03-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εχεις δικιο περι ακροβασιας απλα τα οικονομικα αυτο τον καιρο με κανουν να σκεφτομαι πολυ να προχωρησω ξανα σε αγορα τεστ και σιγουρα υγρων αφου υπαρχουν και αλλες υποχρεωσεις(παιδι κτλ).Ξερω βεβαια οτι δεν γινεται αλλιως.Οσο για φωτο δυστηχως δεν την πιανει την αλγη η μηχανη.Παντως δεν εχει αλλαξει κατι στο ενυδρειο(φωτοπεριοδος,λιπανση,co2,ιχθυοφορτιση)και η αλγη μου κανει για staghorn algae στα φυτα και reen beard algae στα ξυλα και λιγο στο τζαμι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΓΕΣ ... ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ - ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ - ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ Γιώργος Κ Γλυκό νερό - Γενικά 55 08-10-15 20:53
τι μπορει να φταιει; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 11 06-02-10 00:20
δεν ξερω τι φταιει!!! Κυριάκος Ζωοτόκα 8 06-03-09 17:14
Τι φταιει; Θεοδωρος Bettas 10 07-01-08 19:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03699 seconds with 13 queries