Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-16, 22:43
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας. Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου. Αρχικά θα ήθελα μια καλύτερη διευκρίνηση όσον αφορά τα βιολογικά υλικά. Δηλαδή σε ένα tecatlantis που έχω το μπλε σφουγγάρι παίζει ρόλο βιολογικού?
Ακόμα θα ήθελα την γνώμη σας, για ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο, που συχνά βλέπουμε χομπίστες, να κόβουν το μοναδικό σφουγγάρι που έχει και να προσθέτους ενυδρειακό βαμβάκι ή ένα υλικό ακόμα. Αν έχει σημασία, αναφέρομαι σε φίλτρα τύπου eheim 160.
Και ακόμα θα ήθελα μια γνώμη πρόταση για ένα μικρό αξιόπιστο εξωτερικό φίλτρο. Κατάλληλο για ενυδρεία 50 - 200lt ή κάτι παραπλήσιο, καθώς όταν διάβασα το παραπάνω άρθρο σας, είδα ότι "καλές προτάσεις υπάρχουν". Η μικρή έρευνα αγοράς μου όμως για ένα (εξωτ) φίλτρο κατάλληλο για 60 - 200lt, δείχνει οτι δίνει ροή περί τα 700lt / hr που προσωπικά πιστευω ότι ένα ενυδρείο 60lt, θα το τάραζε αρκετά!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-16, 23:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το μπλε σφουγγαρι βοηθαει στην αποικηση βακτηριδιων στο φιλτρο μας. Δεν εχει ομως την ιδια δυνατοτητα αποικησης, οσο τα βιολογικα υλικα. Ποσο μαλλον σε ενα περιορισμενο σε χωρητικοτητα φιλτρο, το βιολογικο υλικο εχει πολυ μεγαλη σημασια για την αναπτυξη της βιολογιας μας.

Ομως, μεγαλη σημασια εχει και το μηχανικο φιλτραρισμα, οπως εξηγω και παραπανω στο αρθρο, για τη διαυγεια του νερου μας και κυριως την προστασια του βιολογικου υλικου. Με λιγα λογια, ολα ειναι απαραιτητα και οταν το φιλτρο μας ειναι μικρο, πρεπει να σκεφτουμε δημιουργικα για να καλυψουμε οσο το δυνατο περισσοτερο ολες τις πλευρες τις φιλτρανσης.

Για τις προτασεις φιλτρων που ρωτας, χρειαζεται να γινεις πιο συγκεκριμενος για να παρεις απαντηση. Δεν μπορει το ιδιο φιλτρο να καλυψει 50 ή 200 λιτρα που αναφερεις. Τα δυο ενυδρεια εχουν τεραστιες διαφορες. Αλλα περα απο τα λιτρα, εχει μεγαλη σημασια το ειδος και ο αριθμος των κατοικων του ενυδρειου.

Το λαθος που πιστευω οτι κανεις στο σκεπτικο σου, ειναι να βλεπεις τις προτασεις της εταιριας που κατασκευαζει τα φιλτρα, οπου αναφερει για ποσα λιτρα προοριζεται το καθε φιλτρο. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες, ομως, που απλα δε μπαινουν σε κανονα για να ειναι ορθη η προταση της καθε εταιριας.

Εξωτερικο φιλτρο, παντως, να εισαι σιγουρος οτι μπορει να μπει σε ολα τα ενυδρεια, με τις καταλληλες τροποποιησεις (αν χρειαζονται). Σου μιλαει ατομο που εβαλε εξωτερικο σε 22 λιτρων ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-16, 23:19
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Χαίρομαι ιδιαιτέρος. Τροποποιόντας, θα έλεγα οτι στόχος ήταν να βάλω ένα μικρό εξωτερικό σε ένα ενυδρειάκι. 55lt, με δύο μικρά χρυσόψαρα. Επειδή σε κανένα τετράμηνο περίπου μετακομίζω και μάλλον πάω στα 150 - 230lt.
Θα ήθελα κάτι οικονομικό (αξιόπιστο δε, για spare μετά) ώστε να κερδίσω lt στο 55 και να πετύχω την καλή φίλτρανση που λέτε.
Το ερώτημα μου έγκειται στο ότι επισκευάζω το aquatlantis, που χάλασε η αντλία. Και είχε 4 θήκες για υλικά. Ενώ όπως το βλέπω με το μάτι έπιανε 1 - 2 lt.
ή βρίσκω κάτι εξωτερικό για τα 55lt, που αργότερα, θα μπορούσε, και να μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στο ίδιο 55 άρι όμως, με μονομάχο και neon?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-16, 23:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ενα εξωτερικο με ρυθμιζομενη ροη χρειαζεσαι για τα 55 λιτρα σου. Σε αυτα τα λιτρα εχω χρησιμοποιησει fluval 106, eheim 2213 (μη ρυθμιζομενο αλλα ειναι μια χαρα για 60 λιτρα), eheim ecco pro 130 και ειμαι ικανοποιημενος. Υπαρχουν και αλλες προτασεις, φυσικα, απο αλλες εταιριες, αλλα σου αναφερω αυτα που εχω εμπειρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-16, 09:42
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

θα το κοιτάξω....
-------------------------
To eheim pro 130 δείχνει μάλλον το πιο κατάλληλο!
Με παροχή (αν κατάλαβα καλά) νερού στα 500λτ / h.
Kαι με δυνατότητα φίλτρανσης ενυδρείων 60 - 130 λτ.
Δείχνει σαν μια λύση που μπορεί οριακά το 53 καθαρά, λέω εγώ τώρα, να εξυπηρετήσει σήμερα (?).
Και αργότερα θα μπορούσε να αξιοποιηθεί πχ σε μια "γυαλα" 130λτ, [με χρυσόψαρα ίσως (?)]
Οι ερωτήσεις είναι:

Το ecco pro, είναι οκ, για 53 (λέω εγώ τώρα) λίτρα?

Το fluval - που ομολογουμένος, το έχω αγαπήσει -

δίνει μια παροχή 550lth (αν αυτό σημαίνει λίτρα. Από specs site του εξωτερικού). Ενώ η καταλληλότητα για ως 100 λτ.
Με προβληματίζει, καθώς σε ενυδρείο 130, δεν θα ταιριάζει λόγο όγκου.
Ενώ στο μέσο μέλλον, αν παίξει ρόλο φίλτρου για το 55 και όμως παραμείνει στο 55, ο μονομάχος, τα νέον, ίσως κανένα γατόψαρο, (κόριντορ νομίζω τα λένε, αργότερα), θα είναι πολύ δυνατό για τον μονομάχο!


Οπότε πρόβλημα.
Fluval τώρα και οκ, με τα ψαράκια (αλήθεια κάνει για 53 λτ (καθαρό) γιατί τα τεχ. χαρ. λένε ως 100 (λτ) δεν λένε όμως από πόσα).
70¤ και ζωή 1 χρόνο (max) ώσπου να αλλάξω ενυδρ?
ή
ecco pro, μάλλον δυνατό με το 53 αλλά κατάλληλο για 130 αργότερα.
Βέβαια υπάρχει η εξαίρεση οτι αν μετά πάω στα 220λτ, ούτε το ecco, θα μου κάνει.

Οπότε για πέστε οι εμπειρότεροι μην την πάθω. Και να πετύχω μια καλή λύση

Χάρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Harris1 : 14-02-16 στις 09:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-16, 11:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν διαβασεις λιγο πιο πανω, θα δεις οτι η ροη που δινουν οι εταιριες αναφερονται στο φιλτρο αδειο απο υλικα. Με λιγα λογια, τις περισσοτερες φορες η πραγματικη ροη ειναι πολυ χαμηλοτερη απο την ονομαστικη.

Επισης, οπως σου εγραψα λιγο πιο πριν, εχει μεγαλη διαφορα ενα ενυδρειο 50 λιτρων με ενα 130 λιτρων. Το σιγουρο ειναι οτι το ecco pro 130, οπως και το fluval 106 για 60 λιτρα ειναι καλα. Μετα θελεις μεγαλυτερα φιλτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-16, 16:36
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ, τελικά παράγγειλα ένα, πρόσφατα. Το eheim 150 παράγγειλα. Περιμένω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πώς επιλέγουμε ψάρια; exelix Αρχάριοι γλυκού νερού 24 10-04-10 20:05
Ενυδρείο και φίλτρο Blanch Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 25-07-05 12:07
Ποιό φίλτρο για ενυδρείο 120 λιτ? charpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-02-05 23:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04921 seconds with 14 queries