Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Mη Reefsafe

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 13-06-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Unhappy Προσοχη :Balistoides conspicillum

Οπως βλεπετε , το αβαταρ μου αλλαξε:

Ειμαι απο χθες κατοχος ενος Balistoides conspicillum (clown trigger) , το ψαρι που πριν 2 χρονια , με εκανε να μπλεξω με αλατια.

Αγοραστηκε σε μεγεθος 7-8 εκατ. και μπηκε στο καινουργιο μου fish only 400 λιτρων.Για κανα δυο χρονια θα ειμαστε ενταξει

ΙΜΟ , ειναι το πιο ομορφο ψαρι του πλανητη. Ευκολο στη διατηρηση/ταισμα του και ,συμφωνα με πολλες αναφορες, το απολυτο κατοικιδιο.Μιλαμε για ψαρι που καθεται και το χαιδευεις (..και δειχνει να του αρεσει).

Τα μειον του ? Θελει χωρο (αφου μεγαλωνει αρκετα) και ο τρομερος χαρακτηρας του : αν του ''βγει'' , γινεται δολοφονος... οτιδηποτε μικροτερο (αλλα και μεγαλυτερο) μπορει να σκοτωθει αν ο χομπιστας δεν λαβει τα μετρα του.Προσωπικα , ειμαι αισιοδοξος οτι θα παμε καλα.
Φυσικα για κοραλια , ουτε λογος ...το ψαρι αυτο ειναι το σημειο αναφορας των fish only ενυδρειων

Παροτι ευκολο ψαρι , δεν το προτεινω σε αρχαριους ακριβως εξαιτιας της επιθετικοτητας του .Η σχετικα υψηλη του τιμη (>100 ευρω) ευτυχως αποθαρρυνει καποιους που βλεπουν τα μικρα και γλυκουλικα trigger στα διαφορα πετ σοπ.Οπως ειπα , εμενα μου πηρε τοσο καιρο μεχρι να το αποφασισω.

Φωτο του θα βαλω μολις το ψαρι εγκλιματιστει και βγει στα ανοικτα ...προς το παρον κρυβεται ,''κλειδωμενο'' στα βραχια.Οσο το ειχα στη σακουλα και το εβλεπα , καπως ετσι εμοιαζε :

http://www.petsolutions.com/Images/400/141400L.jpg
http://www.amonline.net.au/fishes/fi.../bconspic3.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tricky : 15-06-07 στις 08:43
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προσοχη ! Discus Δίσκοι 0 25-02-06 02:26
Προσοχή-Διαβάστε και αυτό... TAN Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 10-12-04 19:17
Προσοχή...στα μανόμετρα johnny98130 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 13-11-04 02:52
Ανεμώνες στο ενυδρείο ΠΡΟΣΟΧΗ sps4ever(niktso) Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 16-08-04 19:11
Προσοχή, τα ψάρια πηδάνε pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 13 15-09-03 00:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04884 seconds with 14 queries