Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 21-01-10, 12:43   #1
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια!
Andrews
Junior Member
Εγγραφή: 21-01-2010
Περιοχή: Αχαια
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Andrews Ο χρήστης Andrews δεν είναι συνδεδεμένος 21-01-10, 12:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας!

Νιώθω πολύ τυχερός που ανακάλυψα την παρέα που έχετε εδώ.

Και έτσι πήρα την απόφαση να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Πρώτα από όλα, είμαι παντελώς άσχετος με ότι αφορά τα ενυδρεία.
Αλλά την πάτησα άσχημα όταν μου έκαναν δώρο πριν από κανα μήνα ένα ενυδρείο με διαστάσεις 60 μήκος - 40 ύψος - 32 πλάτος.

Και έτσι, επειδή δεν ήθελα να κάνω καμιά επιπολαιότητα και να πάρω ψάρια με το μάτι να τα βάλω μέσα, αποφάσισα να googlάρω λίγο το θέμα.

Και εκεί άρχισε το δράμα μου.

Εδώ και ένα μήνα λοιπόν, έχω φάει τέτοιο κόλλημα, που σερφάρω ώρες ατελείωτες κάθε μέρα, στο σπίτι και στο μαγαζί μου, προσπαθώντας να μάθω και να βρώ τί καλύτερο μπορώ να κάνω για τα ψάρια και κατ' επέκταση για μένα.

Και βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον να στήσεις μία ζωντανή κοινωνία.

Μπορώ να πω πως έχω μάθει αρκετά πράγματα, αλλά σίγουρα πριν κάνω κάποια κίνηση στο άδειο μου ακόμα ενυδρείο(ναι έχω αντισταθεί στον πειρασμό ακόμα να το γεμίσω), θέλω οποσδήποτε να σας περιγράψω που έχω καταλήξει και να με διορθώσετε και να με βοηθήσετε για να μην κάνω κάποια πατάτα και υποφέρει όλη η κοινωνία του ενυδρείου.


Θα είμαι όσο πιο αναλυτικός μπορώ.


Έχω καταλήξει στα εξής.

Στον πάτο: Ουδέτερο χαλαζιακό χαλίκι 1mm με φυσικό σκούρο χρωματισμό.

Από ψαράκια: Θέλω να βάλω 6 Guppies (2 αρσ. 4 θηλ.) και 6 Corydoras panda (4 αρσ. 2 θηλ.) ή αντί για Corydoras γαρίδες Amano.

Και θέλω να βάλω φυσικά φυτά.
Έχω καταλήξει στα εξής:

Ceratophyllum demersum - Limnophila sessiliflora - Hygrophila polysperma - Java moss - Anubias nana - Anubias barteri - Egeria densa.

Τα φυτά θέλω να τα βάλω ως εξής:
Limnophila sessiliflora - πίσω αριστερά στη γωνία που τη βλέπει περισσότερο ο ήλιος.
Ceratophyllum demersum - Πίσω στο κέντρο σαν φόντο.
Hygrophila polysperma - Πίσω δεξιά.
Java moss - Να καλύψω καμια πέτρα ή με σίτα να τη στρώσω σε κάποιο σημείο σαν χαλάκι.
Anubias nana - Κάπου στα μπροστινά σημεία αριστερά και δεξιά.
Anubias barteri - Μία κάπου στο μέσο.
Egeria densa - Εδώ δυσκολεύομαι λίγο.Με βεντουζάκι θέλω να τη στερεώσω ψηλά να επιπλέει αλλά φοβάμαι μήπως γίνει μεγάλη και κρύβει φως από τα υπόλοιπα.


Θέλω τη βοήθειά σας και τη συμβουλή σας για ότι έχω καταλάβει λάθος, για τα ψάρια να βάλω τα corydoras ή τις γαρίδες,
αν είναι πολλά αυτά που θέλω,
αν μπορώ να βάλω μαζί με αυτά και κανένα άλλο για το μεσαίο στρώμα του ενυδρείου,
τα φυτά ΔΕΝ τα έχω δει παρά μόνο σε φωτογραφίες και έτσι δεν ξέρω πόσα να πάρω από το καθένα για να τα βάλω όπως σας είπα,
και για τον εξοπλισμό επειδή μου μοιάζουν "ψεύτικα" αυτά που έχει το ενυδρείο,
τί φίλτρο - λάμπα - θερμοστάτη - και ότι άλλο χρειάζεται για αυτά που θέλω να βάλω, να πάρω?

Για το στρώσιμο του νερού τί μπορώ να κάνω (μπορώ να ζητήσω έτοιμο νερό από εκεί που θα αγοράσω τα ψάρια για να μπολιάσω)???

Χρειάζομαι υπόστρωμα για τα φυτά αυτά?

Στη βρύση έχω φίλτρο νερού με άνθρακα (καλό), να βάλω από κει?

Τί μετρητές για το νερό να πάρω για αρχή?

Δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει τίποτα και με συγχωρήτε για το μεγάλο μου post, αλλά... έχω φάει κόλλημα όπως προείπα.

Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές σας και ευχαριστώ!
Εμφανίσεις: 4697
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για το στήσιμο ANXRI Malawi 28 06-10-08 23:07
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Βοήθεια για το στήσιμο background Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-05-07 20:49
διευθύνσεις και τηλ. κατασκευαστών? βοήθεια στο στήσιμο! mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 23-03-07 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06661 seconds with 13 queries