Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-12-08, 00:47
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριο συστατικό των ασβεστολιθικών πετρωμάτων είναι το CaCO3..
http://en.wikipedia.org/wiki/Caco3
Το μεν Ca ανεβάζει το GH, ενώ το CO3 ανεβάζει το ΚΗ..



Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, παρά μόνο δοκιμαστικά σε νερό βρύσης (έπαιζα με το τεστάκι του KH)..

Πάντως, είναι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν σόδα, χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως..

Kαι εγω την χρησιμοποιω χρονια, οντως χωρις κανενα προβλημα, απλα το ανεφερα γιατι εχω καταλαβει οτι οι περισοτεροι ειστε εναντιων των χημικων.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-12-08, 01:06
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Η ξύδι για τα αντίθετα αποτελέσματα το οποίο επίσης παράγεται με χημικούς τρόπους. χοντρέ τι έφαγες πάλι ρε αδερφάκι και το ριξες στους υπολογισμούς;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-01-09, 23:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήστο άνοιξες φοβερό θέμα εδώ, την τάση του ενυδρείου να ρίχνει το pH..

Από τα ελάχιστα που έχω διαβάσει σχετικά, θυμάμαι ότι αυτό έχει να κάνει με τα βακτήρια που συμμετέχουν στον κύκλο του αζώτου.. Αυτό που είχα καταλάβει είναι ότι αυτά δεν τρέφονται με τις ενώσεις του αζώτου (ΝΗ4 και ΝΟ2), αλλά μετατρέποντάς τες σε ΝΟ2 και ΝΟ3 (αντίστοιχα), παίρνουν ενέργεια, και τρέφονται τελικά με άνθρακα, τον οποίο δεσμεύουν από το CO2 και τον μετατρέπουν σε οργανική ύλη.. Ό,τι κάνουν και τα φυτά δηλαδή, αλλά αντί να παίρνουν ενέργεια από τη φωτοσύνθεση, παίρνουν ενέργεια από την πραγματοποίηση του κύκλου του αζώτου..

Επειδή όμως το CO2 στο ενυδρείο πρακτικά καθορίζεται από εξωγενείς παράγοντες (ανατάραξη επιφάνειας & ανταλλαγή CO2 με την ατμόσφαιρα, παροχή CO2, κ.τ.λ.), επί της ουσίας τρώνε τον άνθρακα των ανθρακικών αλάτων, τρώνε δηλαδή το KH, με αποτέλεσμα τελικά όντως να μειώνεται το pH όπως λες..
Έχω γράψει ελαφρώς (έως χονδροειδώς) πατάτα εδώ πέρα..

Το πράσινο κομμάτι είναι σωστό.. Τα βακτήρια που συμμετέχουν στον κύκλο Νιτροποίησης όντως καταναλώνουν CO2, όπως και τα φυτά.. Επομένως, λόγω αυτού θα έπρεπε να ανεβάζουν το pH..

Ο λόγος για τον οποίο τελικά ρίχνουν το pH είναι πολύ πιο απλός! Και είναι η μετατροπή της ΝΗ3 σε ΝΟ2! Συγκεκριμένα, από αυτή την "αντίδραση", περισσεύουν θετικά ιόντα υδρογόνου Η+, και αυτά είναι τελικά που ρίχνουν το pH.. Και για να "ουδετεροποιηθούν" αυτά με τη σειρά τους, καταναλώνουν τμήμα του "buffering capacity" του νερού.. Με άλλα λόγια, στην αντίδραση αυτή:

Η2Ο + CO2 <-> 2*H+ + CO3--

αυξάνεται το Η+ που βρίσκεται στο δεξί μέλος, με αποτέλεσμα η αντίδραση να μετατοπίζεται προς τα αριστερά.. Και έτσι, μειώνονται τα CO3--, δηλαδή μειώνεται και η ΚΗ.. Αυτό το γεγονός, "μετριάζει" τη μείωση του pH που θα προκαλούσε ο κύκλος της νιτροποίησης αν δεν είχε το νερό buffering capacity.. Τέλος, οι συνήθεις τιμές της ΚΗ, αντιστοιχούν σε αρκετά μεγάλες συγκεντρώσεις CO3--, και επομένως, η όλη διαδικασία δε φαίνεται τόσο έντονα ως πτώση της ΚΗ, όσο ως πτώση του pH..

Προφανώς, η διεργασία αυτή, αφού μετακινεί την παραπάνω αντίδραση προς τα αριστερά, αυξάνει ταυτόχρονα την ποσότητα CO2 στο νερό! Το οποίο CO2 στη συνέχεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τα φυτά του ενυδρείου.. Με άλλα λόγια, ο κύκλος του αζώτου οδηγεί σε μία "μετατροπή" της ΚΗ σε CO2.. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους, για τους οποίους γράφεται σε διάφορα σημεία ότι η λειτουργία του βιολογικού φίλτρου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη σε low-tech planted ενυδρεία, όπου δεν υπάρχει παροχή CO2 με σύστημα DIY ή με μπουκάλα..

Αυτά.. Και συγνώμη για το λάθος..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή νερού με A.O. Ph 7,5 cobalt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 28-10-08 16:49
Αλλαγή νερού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-05-07 12:01
Σωστή αλλαγή νερού Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-10-06 23:14
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25
Σταδιακή Αλλαγή Νερού DUKEMNUKEMgr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-03-05 10:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04727 seconds with 15 queries