Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-12-15, 23:36
Το avatar του χρήστη DVR*
DVR* Ο χρήστης DVR* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2015
Περιοχή: stonecity
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Μικρό (ελπίζω προσωρινό) Χρυσοψαράδικο

Γεια σε όλους.

Μιας και εδώ και λίγο καιρό διαβάζω και παίρνω συμβουλές από το φόρουμ είπα να παρουσιάσω το ενυδρείο μου.


Η ιστορία μου άρχισε πριν περίπου 2 μήνες όταν μου φέρανε δώρο ένα χρυσόψαρο σε γυάλα (3-4 λίτρα) ως δώρο για τον γιο μου.



Επειδή μου φάνηκε μικρή είπα να πάω και εγώ σε pet store να πάρω μια μεγαλύτερη για να ζήσει άνετα..
Εκεί και εφόσον περίμενα καμιά ώρα να έρθει ο ειδικός ιχθυολόγος... πήρα τελικά ένα ενυδρείο 60l που μου είπε ότι παίρνει 5-6 χρυσόψαρα (ο ιχθυολόγος που λέγαμε) με μικρό εσωτερικό φίλτρο για 50-110L και χαλίκι που μου είπε πως ότι και να πάρεις καλό είναι αλλά μην πάρεις πολύχρωμη.
Έτσι τα πήρα, πήρα και άλλα 2 χρυσόψαρα (πάλι καλά που δεν πήρα 5-6) και τα έριξα όλα μέσα στο ενυδρείο (για να φτιάξω σούπα...)

Με το αρχικό αποτέλεσμα να είναι αυτό:



Αργότερα ψάχνοντας βρήκα τα ελληνικά φόρουμ και κατάλαβα πόσο λάθος ήμουνα.
Αγοράστηκαν τεστ μετρήσεων όπου ανακάλυψα πως είχα αρχίσει να έχω μετρήσιμα νιτρικά

Η κατάσταση άρχισε να αλλάζει αρχικά βγάζοντας το διακοσμητικό και αλλάζοντας το μικρό εσωτερικό φίλτρο με ένα μεταχειρισμένο Eihem 2215 σε τιμή ευκαιρία από συνχομπίστα.
Το φίλτρο γέμισε με μπόλι από τον Τάκη (ένας είναι ο Τάκης ) και συνδέθηκε άμεσα στο ενυδρείο που πλέον έχει αυτή τη μορφή:



Η κατάσταση έχει μείνει στάσιμη προς το παρών εκτός από μικροαλλαγές (χαρτόνι στην πλάτη και σταθερή περίοδος φωτός με χρονοδιακόπτη).
Επόμενο άμεσο βήμα είναι η προσθήκη μερικών μικρών φυτών.

Τελικό σχέδιο είναι να αγοραστεί νέο μεγαλύτερο (120lt) ενυδρείο (μεταχειρισμένο ή DIY λόγω Budjet) την άνοιξη για να φιλοξενήσει σωστά τα ψαράκια μου

Αν το προγραμμα αποτύχει τα ψάρια θα χαριστούν την άνοιξη.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσοψαράδικο ChocolatePuma Ενυδρεία με χρυσόψαρα 147 03-07-16 14:49
Νέο χρυσοψαράδικο giotiss Χρυσόψαρα 13 07-08-13 13:06
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Προσωρινό CO2 xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-01-08 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05569 seconds with 14 queries