Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-14, 03:20
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρειακες τις λενε ετσι κι αλλιως τις aquastar, αλλα και τις grolux ενιοτε ("για φυτα" συνηθως την ονομαζουν).
Δεν παιζει ρολο στην ονομασια τους, το μηκος, το ποιο συζηταω εν μερει (λογω juwel ιδιαιτερου μηκους εν προκειμενω).
Ρωτησες πχ αν ειχαν 120 εκ, 105 εκ, 89εκ κλπ (juwel μηκη), grolux και aquastar?
Επειδή αν θυμάσαι συζητάγαμε και μαζί σε ένα θέμα που ρώταγα πληροφορίες καθώτι στα πρώτα μου βήματα στον ενυδρειοχώρο, εκείνη την περίοδο ψαχνόμουνα πολύ για να αλλάξω τις λάμπες της Juwel και με το που πήγα εκεί και βρήκα αυτή που ήθελα (Grolux 28 watt 59cm) είχαμε πιάσει την κουβέντα με έναν υπάλληλο και μαζί με τον ιδιοκτήτη του καταστήματος και τους είχα μεταφέρει το "παράπονο" των κατόχων Juwel ενυδρείων με τις συγκεκριμένες δυσεύρετες διαστάσεις και μου είχανε τονίσει ότι είναι γνώστες του θέματος και γι αυτό φέρνουν όλα τα watt που παίρνουν τα Juwel ενυδρεία της ελληνικής αγοράς 24, 28, 45 και 54 watt καθώς και αρκετές διαστάσεις και σε T8 λάμπες (δεν είχα T8 και δεν τους ρώτησα συγκεκριμένα πια watt φέρνουν).
Μάλιστα μου είπαν ότι έχουν σχεδόν όλους τους κωδικούς της Sylvania ετοιμοπαράδοτους (ενυδρειακές Grolux & Aquastar), αλλά ακόμα και να τους είχε τελειώσει το διαθέσιμο στοκ του καταστήματος παραγγέλνανε από τις αποθήκες τους και ο πελάτης θα την είχε σε 1-2 εργάσιμες τη λάμπα που επιθυμούσε.

Υ.Γ. το έχω ξαναναφέρει σε αρκετά άλλα ποστς ότι "μπακαλίστικες" πολιτικές τύπου Καύκα με τις 10άδες, τις 20άδες, τις 100άδες κλπ θα τους δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα και θα χάνουν μόνιμα πελατεία (όχι ότι αυτό δε συμβαίνει ήδη με τις διαστάσεις που έχουν πάρει οι συζητήσεις για το συγκεκριμένο θέμα..)
Καταλαβαίνω και κατανοώ ότι υπάρχουν αδυναμίες και δυσκολίες για τις επιχειρήσεις τις εποχές που διανύουμε αλλά μετά μη μου κλαίγονται αν δεν έχουνε κόσμο εξ' αιτίας αφ' ενός μεν της "πολιτικής" τους αυτής και αφ' ετέρου επειδή προσλαμβάνουν το κάθε άσχετο και "ώχου βαριέμαι" προσωπικό...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να γινει και αποκοπη η νεα συζητηση περι "Ενυδρειακες λαμπες Sylvania Grolux και Aquastar στην Αττκη" σε αλλο θεμα για να μη χαθει εδω.
Συμφωνώ κι εγώ!
Το καλύτερο θα ήτανε να μεταφέρει κάποιος συντονιστής αυτούσιες τις δημοσιεύσεις μας σε νέο θέμα με τον τίτλο που έβαλε ο Σπύρος, για να "καθαρίσει" το παρών θέμα και για να μη χαθούν οι σημαντικότερες πληροφορίες που συζητάμε και για να μπορέσει να τις βρίσκει ο κάθε νέος χομπίστας που αντιμετωπίζει το ίδιο ζήτημα με τον φωτισμό των Juwel ενυδρείων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 25-05-14 στις 03:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2 fancy gianni zym Ενυδρεία με χρυσόψαρα 63 17-07-14 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05573 seconds with 14 queries