Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-08-11, 13:50   #1
τροφη για μικρα guppies
guppielover
Junior Member
Εγγραφή: 02-08-2011
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
guppielover Ο χρήστης guppielover δεν είναι συνδεδεμένος 02-08-11, 13:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια σε ολους!!!!
χαιρομαι που εγινα μελος στο site και ευχαριστω ολους οσους συμετεχουν στο forum και με τις γνωσεις τους βοηθανε πολυυυυυ ατομα σαν και εμενα που δεν εχω ιδεα απο ψαρακια!!!
μενω στο εκσωτερικο και εδω που ειμαι γενικα οι δυνατοτητες να συντιρισεις ενα ομορφο και υγειες ενυδρειο ειναι λιγακι δυσκολες εφοσον τα pet shop εδω ειναι πολυ λιγα και εχουν πολλες ελλειψεις σε πολλα πραγματα οσων αφορα τα ενυδρεια!!
εχω ενα ενυδρειο( γυαλα το αποκλαει ενας φιλος...χαχα) 20 λιτρων και εχω μεσα μονο guppies!! γενικα δεν εχω καθολου χρονο να ασχολιθω τις περισσοτερες φορες και επελεξα τα guppies που ειναι σχετικα ανθεκτικα ψαρακια!! στο ενυδρειο εχω πετρουλες και πλαστικα φυτα! εχω 10 guppies 3 αρσενικα και 7 θυληκα! τα 2 θυληκα που τα εχω καιρο εχουν γεννησει καποιες φορες.....αλλα σχεδον ολα τα μικρα εχουν εξαφανιστει.....
τα 6 απο τα 10 τα εχω αγορασει πρι λιγες μερες και ολα μαζι φαινοντε να ειναι πολυ καλα....και χαρουμενα! ωστοσο εδω και λιγες μερες βλεπω και μικρουλια ! πρεπει να ειναι 5-6 !! επειδη ειναι παααρα πολυ δυσκολο να βρω τροφη για μικρα εδω που ειμαι.....αλλα ουτε καν γαριδουλες κτλ.....τηα ηθελα καποιες γνωμες για το πωσ μπορω να φτιακσω τροφη μονος μου.......ωστε να τα βοιτηαω στην αναπτηξη τους!!!
Εμφανίσεις: 3530
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-11, 15:14
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να κάνεις και πολλά, παίρνεις την κανονική τροφή για τα μεγάλα και την τρίβεις μέχρι να γίνει σκόνη και να χωράει στο στόμα των μωρών...
-------------------------
Επίσης τα μωρά χωράνε και στο στόμα των μεγάλων οπότε θα πρέπει να έχεις και κρυψώνες στο ενυδρείο και κυρίως φυτά που επιπλέουν όπως το Ceratophyllum demersum.

Αν θες κοίτα και αυτό το site θα σε βοηθήσει πολύ...
http://www.tsamisaquarium.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasz87 : 02-08-11 στις 15:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-11, 15:34
guppielover Ο χρήστης guppielover δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2011
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ!
βασικα εχω μονο πλαστικα φυτα......τα οποια απ'οτι βλεπω βοηθανε πολυ στο να κρυβοντε τα μικρα!!θα μπορουσα να τους ριξω κατι αλλο για τροφη? οπως πχ εχω δει οτι τα ταιζουν μαρουλι ή σπανακι!!?? ή ισως κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-11, 15:49
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Τώρα τα μωρά δεν ξέρω αν μπορούν να φάνε λαχανικά, περίμενε να πάρεις απαντήσεις και από άλλους....

άσχετο....(κάποτε είχα δώσει φράουλα σε ενήλικους ξιφοφόρους και την τσάκισαν)
-------------------------
Τα πλαστικά φυτά καλύτερα να φύγουν γιατί μπορεί να βγάλουν βλαβερές ουσίες για τα ψάρια σε βάθος χρόνου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasz87 : 02-08-11 στις 15:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-11, 18:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τροφη οπως σου ειπαν μπορεις να τριβεις, Επισης υπαρχουν και πολυ μικρες σε μεγεθος τροφες για γονο.

Απο εξοπλισμο μπορεις να βρεις τα παντα ψωνιζοντας απο ηλεκτρονικα καταστηματα ή ebay.
Απο τροφες μπορεις να βρεις μεχρι και φρεσκια (grindal, microworms κλπ) στο ebay με οδηγιες διατηρησης τους. Ευκολα.
Μπορεις να παρεις και αυγα αρτεμιας και να καλλιεργεις μονος σου.
Μεχρι και φυτα ζωντανα βρισκεις στο aquaticmagic στο ebay. http://stores.ebay.com/AquaticMagic

Το ενυδρειο ομως, ειναι πολυ μικρο για το ειδος του ψαριου και γενικα μικρο για να μπορεις να διατηρεις καλες τις συνθηκες του νερου.

Διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων και θα παρεις τα βασικα στοιχεια για επιτυχη διατηρηση ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-08-11, 09:57
guppielover Ο χρήστης guppielover δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2011
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ delta66 !!!
ειναι στα αμεσα σχεδια μου να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και να κρατησω αυτο μονο για μητερες και μικρα!! αληθεια....θα μπορουσα να βαλω σε ενα ενυδρειο μονο αρσενικα guppies??ωστε να μην εχω το αγχος των μικρων?απλα δεν βαζω αληθινα φυτα σε αυτο το μικρο γιατι μου ειπαν οτι θα βρωμιζει πολυ ευκολα, αυτος ειναι ο μονος λογος!επισης μου ειπαν απο το μικρο pet shop που ψωνιζω οτι πρεπει να αλλαζω το νερο κατα 20% της ποσοτητας καθε 2μηνο μονο! ειναι σωστο αυτο ή μηπως θα επρεπε πιο συχνα?και κατι τελευταιο......ενα μικρο που εχει επιζησει απο την προηγουμενη γεννα εχει παρει ολα του τα χρωματα αλλα το μεγεθος του ειναι ουτε το μισο απο τους γονεις ενω ειναι ηδη τουλαχιστον 5 μηνων!! και εχω δει σε videos οτι μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα!!ειναι normal αυτο ή φταιει κατι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-11, 13:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από guppielover Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ delta66 !!!

1. ειναι στα αμεσα σχεδια μου να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και να κρατησω αυτο μονο για μητερες και μικρα!!

2. αληθεια....θα μπορουσα να βαλω σε ενα ενυδρειο μονο αρσενικα guppies??ωστε να μην εχω το αγχος των μικρων?

3. απλα δεν βαζω αληθινα φυτα σε αυτο το μικρο γιατι μου ειπαν οτι θα βρωμιζει πολυ ευκολα, αυτος ειναι ο μονος λογος!

4. επισης μου ειπαν απο το μικρο pet shop που ψωνιζω οτι πρεπει να αλλαζω το νερο κατα 20% της ποσοτητας καθε 2μηνο μονο! ειναι σωστο αυτο ή μηπως θα επρεπε πιο συχνα?

5. και κατι τελευταιο......ενα μικρο που εχει επιζησει απο την προηγουμενη γεννα εχει παρει ολα του τα χρωματα αλλα το μεγεθος του ειναι ουτε το μισο απο τους γονεις ενω ειναι ηδη τουλαχιστον 5 μηνων!! και εχω δει σε videos οτι μεγαλωνουν σχετικα γρηγορα!!ειναι normal αυτο ή φταιει κατι?
1. Δεν ειναι απαραιτητο το μικρο ενυδρειο για τις γεννες. Δεν θα θελεις ουσιαστικα να εχεις πολλες πετυχημενες γεννες. Θα πρεπει να φροντιζεις για πολλα πραγματα, μεγαλωμα μικρων, συχνο τρεξιμο για δωσιμο των ψαριων, μπορει να λερωνει πιο γρηγορα το νερο και να αναγκαζεσαι σε πιο συχνες αλλαγες κλπ
Με μερικα φυτα στο ενυδρειο θα κρυβονται αρκετα μικρα και θα μενουν ζωντανα.

2. Θεωρητικα γινεται, αλλα εγω σε μια ομαδα 5 αρσενικων endler που μοιαζουν πολυ οι συμπεριφορες με τα γκαπι,και τα ειχα σε 50 λιτρα, παρατηρησα νευρικοτητα και να πεφτουν φαπες μεταξυ τους. Οταν εβαλα θηλυκα ησυχασαν και ασχολουνταν με τα κοριτσια, αλλα γεμισα μικρα και δεν ηξερα τι να τα κανω καθε λιγο.

3. Θα βρωμιζει με τα φυτα το ενυδρειο? Ωραιο κι αυτο. Τι αλλο θα ακουσουμε.
Αραγε γιατι δεν ηθελαν να σου δωσουν ζωντανα φυτα?
Δεν ειχαν και ειχαν διαθεσιμα μονο πλαστικα? ή ηταν πιο ακριβα τα πλαστικα?
Τα φυτα αφαιρουν νιτρικα και φωσφορικα απο το νερο και προσφερουν οξυγονο. Αν εχεις καταλληλα φυτα για τις συνθηκες που τους διαθετεις δε θα εχεις προβλημα (σε νορμαλ συνθηκες χαμηλου φωτισμου τα ευκολα φυτα πανε μια χαρα, χωρις λιπασματα κλπ)
Εξαλλου θα χρειαστουν για κρυψωνες των μικρων αλλα και θα τους προσφερουν και τροφη αφου μεσα στα λεπτα φυτα (πχ moss, κερατοφυλλο, cabomba κλπ) αναπτυσονται μικροοργανισμοι (infusoria) που ειναι πρωτης ποιοτητας φρεσκια τροφη για το γονο.

4. Οι αλλαγες νερου σε ενα στρωμενο και ωριμο ενυδρειο, εξαρτουνται απο πολλους παραγοντες. Σημαντικος ειναι η ιχθυοφορτωση (και εσυ θα εχεις τεραστια), η συγκεντρωση νιτρικων και φωσφορικων (και εννοειται οτι το φιλτρο επαρκει για το κυκλο του αζωτου και τη δεσμευση αμμωνιας και νιτρωδων).
Φυσικα υπαρχουν και αλλα που δεν μπορουμε να μετρησουμε οπως τα νιτρικα και τα φωσφορικα με τεστακια, γιαυτο συνηθως μια φορα την εβδομαδα 30% αλλαγη, κραταει ενα νορμαλ ενυδρειο σε καλη κατασταση.
Μετα αναλογα τις μετρησεις και τις οπτικες και οσφρητικες ενδειξεις που μπορει να καταλαβει καποιος πιο εμπειρος, ο καθε χομπιστας ρυθμιζει τις ρουτινες του, αραιωνοντας ή κανωντας πιο συχνες αν ειναι απαραιτητο τις αλλαγες του.

5. Δεν εχουν ολα τα ψαρια την ιδια αναπτυξη.
Γενικοτερα καποια ενδεχεται λογω γεννετικων προβληματων να μεινουν και πολυ πισω, εως και να εχουν προβληματικη αναπτυξη, οπως και λογω του ανταγωνισμου αναμεσα στα ψαρια αλλα και της ποιοτητας νερου και του διαθεσιμου χωρου, της διατροφης κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα μικρα μου akoulis Tanganyika 8 09-06-11 13:27
μικρα γκαμπι GENITORAS Γλυκό νερό - Γενικά 4 30-08-09 14:17
μικρα guppies antonis15 Ζωοτόκα 19 07-05-09 23:49
Μικρα Guppies stigma98 Ζωοτόκα 15 05-05-06 13:00
μικρα guppies stefapat Ζωοτόκα 4 05-09-05 09:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05489 seconds with 13 queries